isvicre-oturum-vize-evraklari-ucreti

İsviçre Oturum İzni için gerekli evraklar

İsviçre’de eğitim almak ya da çalışmak gibi sebeplerle yaşamak isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre Oturum İzni için gerekli evraklar nelerdir?

İsviçre’de yaşamak isteyen vatandaşların, İsviçre konsoloslukları tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Belirtilen şartları karşılayan vatandaşlar ise konsolosluklar ile iletişime geçerek oturum izni vizesi için başvuru yapabiliyor. Peki, İsviçre oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? Kişiler kendisinden istenilen evrakları hazırlarken nelere dikkat etmelidir?

İsviçre, oturum izni konusunda vatandaşlara birkaç farklı oturum izni seçeneği sunuyor. Bunlardan ilki İsviçre L oturum iznidir. L oturum izni, İsviçre’de 1 yıla kadar kısa süreli oturum almak isteyen kişilere verilmektedir. Vizenin dolma süresine 3 ay kala yapılan başvuru ile birlikte bu oturum izni 24 aya kadar uzatılabilmektedir.

İsviçre B oturum izni ise İsviçre’de üniversite okuyan öğrencilere ya da İsviçre’ye bağlı bir şirkette 1 yıldan fazla süre çalışan kişilere verilmektedir. İsviçre oturum izni için gerekli evraklar arasında kişinin son 12 aya dair maaş bordrosunu, öğrenci ise öğrenci belgesini eklemesi gerekiyor. Ancak B oturum izninde kişinin çalışabileceği iş sektörüne sınırlandırmalar getirilmiştir.

Herhangi bir süre sınırlandırması olmadan hayat boyu İsviçre’de yaşama hakkı ise C oturum izni ile verilmektedir. Ancak C oturum izni vizesine başvuru yapmak isteyen vatandaşların, en az 10 yıl boyunca İsviçre’de ikamet etmiş olması gerekmektedir. ABD ve Kanada vatandaşları için 10 yıllık bu süre 5 yıla indirilmiştir. C oturum izni alan kişi, başvuru sırasında İsviçre oturum izni için gerekli evraklar ile birlikte İsviçre’de 10 yıl boyunca yaşadığını kanıtlayacak evrakları da teslim etmesi gerekiyor. B oturum izninde kişilerin çalışabileceği işler sınırlı iken, C oturum izni alan vatandaşlar istediği meslekte çalışabiliyor ya da kendi şirketini açabiliyor.

G oturum izni ise İsviçre’nin komşu ülkelerinde yaşayan ancak İsviçre sınırı içerisinde bir şirkette çalışan kişilere verilmektedir. G oturum izni alan kişilerin haftada bir kendi ülkesine giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye