Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Hindistan Vizesi İşlemleri

Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Hindistan Vize Başvuru İşlemleri

Hindistan Turistik Vize

Kendine has bir kültüre sahip olan Hindistan, birçok insan merak konusudur. Bu merakınızı gidermek için turist vizesi almanız yeterli olacaktır.

Yurt Dışı Yabancı Araç Sigortası ve Yeşil Kart Uygulaması Nedir?

Hindistan turistik vize başvuru formu adı verilen belgeyi tamamlamalısınız. Bu işlemin ardından vize süreciniz başlar. Ancak formu iletmeden önce şunları yerine getirmeniz gerekir:

 • Online olarak başvurunuzu gerçekleştirin. Hindistan, elektronik vize programı bulunan ülkeler grubunda yer almaktadır.
 • Konsolosluk tarafınan belirlenen belgeleri toplayın.
 • Sizin tercih edeceğiniz bir konsolosluktan randevu talep edin.
 • Size özel olarak verilecek tarih ve saatte mülakat için hazır olun.

Bu aşamalı yerine getirdikten sonra bir cevap bekleme süreci başlar. Hindistan turist vizesi kaç günde çıkar suali tam olarak bir netlik ile karşımıza çıkmaz.

Genellikle başvuru tarihini takip eden 7 iş günü içerisinde vizeniz hakkında bir sonuç verilmektedir. Anca yoğunluk durumuna ve belgelerin araştırılması gerekliliğine göre bu süre uzayabilir.

Hindistan Turistik Vizesinin Kısıtlandığı Durumlar

Hindistan’a vize almak her zaman kolay olmaz. Vize alabilmenin bazı şartları vardır:

Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz
 • Turistik vizeler yapısı gereği kısa süreli vizelerdir. Bazı şartlar gereği altı aydan uzun süreli Hindistan turistik vizesi alınsa dahi bu süre boyunca Hindistan’da kalma imkanı yoktur. Bu durum vize sahibinin vatandaşlığına bağlıdır.
 • Hindistan’a gerçekleştirilmek istenen seyahatler peş peşe olmamalıdır. İki ziyaret arasında en az iki ay süren bir ara olmak zorundadır.
 • Hindistan turistik vizenizin geçerlilik tarihi bittiğinde yeni bir vize başvurusu yapmak için beklemeniz gerekir.
 • Vize tarihinin bitiminden itibaren ilk bir ay içerisinde yeni başvuru yaparsanız konsolosluk onay vermek için 45 gün bekler.

Bu kısıtlama durumlarından herhangi birine sahip değilseniz vize başvurusu yapmanıza engel bir durum yoktur. Bu başvuruyu Hindistan turist vizesi online randevu sistemine girerek başlatabilirsiniz. Gerekli aşamaları yerine getirerek vize onayınızı alabilirsiniz.

Hindistan Turistik Vize  Gerekli Belgeler

Nepal ve Butan Hindistan’ın komşusu olan ülkelerdir. Orada yaşayanlar Hindistan’a vize almadan gitme hakkına sahiptir. Ancak diğer tüm ülke vatandaşları turistik vize almak zorundadır.

Hindistan’a geçmeleri için gerekli izin belgenizin olması gerekir. Hindistan turist vizesi evrakları sayesinde bu izin belgesini alabilirsiniz. Bu evraklar şunlardır:

 • Vize başvurusundan önce pasaport sahibi olmanız gerekir.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresi ve iki boş sayfası olmalıdır.
 • Fotograf,
 • Nüfus cüzdanınızın çift taraflı fotokopisi gereklidir.
 • Uçak biletleriniz.
 • Otel konaklamalarınız için yaptığınız ön bilgilendirme evrakları bulunmalıdır.
 • Vize onayı talep dilekçesi.

Hindistan Turistik Vize Fiyatlandırması

 • Yukarıdaki belgeleri bir araya getirdikten sonra konsolosluğa Hindistan turist vize ücreti yatırılması gerekir.
 • Konsolosluk harç ücreti 103 dolar olarak belirlenmiştir.
 • Bu harcın nakit olarak konsolosluğa geçmesi gerekir.
 • Bütün belgeleri hazırlayıp gerekli ödemeleri yaparak başvurunuzu yapmış sayılırsınız.

Hindistan TuristikVize Talep Dilekçesi

Başvuru için gerekli evraklarda da saydığımız dilekçenin Türkçe yazılması da mümkündür. Ancak Hindistan turistik vize dilekçe örneği İngilizce olarak da yazılabilir.

Bu belgede muhakkak yer alması gereken cümleler vardır. Talep dilekçenize Hindistan’a gitme amacınızı yazmanız gerekir. Orada kaç gün kalacağınız da uçak biletlerinizle net olarak gösterilmelidir.

Hindistan’a yapılacak bir gezi için bu dilekçeyi yazma bilginiz yeterli olmayabilir. Herhangi bir tercümandan yardım alabilirsiniz. Sizin adınıza firmamız da dilekçeyi yazabilir.

Bu da Hindistan turistik vize ücreti giderine ek olarak bir masraf olur. Bütün bu detaylarla uğraşmak yerine tüm süreci bize bırakabilirsiniz.

Hindistan Turistik Vizesi Hakkında Notlar

Hindistan’a turistik vize alırken şunları bilmeniz gereklidir:

 • Online randevu sistemi hatalı bilgi girişine izin vermemektedir. Herhangi bir yalan beyanda bulunursanız sistem tarafından engellenirsiniz.
 • Talep dilekçenizi oluşturduktan sonra sistem sınırlı sayıda değişiklik yapma hakkı tanır. Vize başvurunuzu onaylamadan önce kontrol etmeniz gerekir.
 • Reddedilen vizelerde Hindistan turist vizesi ücreti tarafınıza iade edilmez. Aynı zamanda 6 yaşından küçük çocuklardan da bu ücret talep edilmez.

Bütün bu bilgileri göz önüne alarak Hindistan turistik vize başvurusu yapabilirsiniz.

Tarihte önemli dört dine ev sahipliği ve kültürel nitelikleriyle Hindistan, mesleğinizle alakalı seyahatleriniz için ticari vize talep etmektedir.

Hindistan Ticari Vize

Hindistan’da bir iş görüşmesinde bulunmak amacı ile, ya da bu ülkede düzenlenen herhangi bir ticari etkinliğe katılmak üzere bu ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin, Hindistan ticari vizesini almaları gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimizin haricinde bir inşaat projesinde çalışmak üzere ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin, Hindistan ticari vizesi için değil, Hindistan çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Hindistan Konsoloslukları web siteleri aracılığı ile online olarak yapılan ticari vize başvurularında, bilgilerin doğru ve eksiksiz olmaları önemlidir.

Hindistan Ticari Vize Gerekli Evraklar

Yazımızın bu bölümünde Hindistan ticari vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusuna cevap bulabileceksiniz.

 • Online olarak doldurabileceğiniz ve eksiksiz olması gereken vize başvuru formu.
 • Hindistan seyahati bitiminden sonra en az altı ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaport. (Pasaportta işlem yapılabilmesi açısından iki adet boş sayfanın bulunması ve pasaportun, en fazla 10 yıl öncesi alınması gereklidir).
 • İki adet renkli biometrik fotoğraf. Fotoğrafın, son üç ay içerisinde çektirilmiş olması ve beyaz fon üzerinde olması gereklidir.
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ve nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz vukuatlı ikametgâh belgesi.
 • Bağlı bulunduğunuz firmanın; imza sirkülerinin fotokopileri, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, son döneme ait vergi levhası fotokopisi, şirketin bağlı bulunduğu Sanayi veya Ticaret Odalarından alınmış Faaliyet Belgesi, Hindistan ticari vize evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Hindistan Konsolosluğuna hitaben yazılmış ve ziyaret detaylarınızı ve amacınızı belirten bir dilekçe.
 • Şirkete ait güncel banka hesaplarınızın son 3 aya ait hesap özeti ve mevduat bilgileri ıslak imzalı olarak başvuru dosyasında bulunması gereklidir.
 • Hindistan ticari vize alabilmek için, yazılı davetiye şartı da mevcuttur. Davetiyeler, Hindistan ticari vizesinde gerekli dokümanlar sıralamasında önem bakımından ilk sıralarda yer almaktadır.
 • Davetiyenin, Hindistan’da ziyaret edilecek firma tarafından hazır edilmesi gerekmektedir. Davetiye olarak kabul edilebilecek fuar davetiyesi ya da seminer giriş kartı gibi belgelerde konsolosluklar tarafından kabul görmektedir.

Hindistan Ticari Vize Ücreti

Her ülkede olduğu gibi Hindistan ticari vize ücreti de alınacak vize türüne göre farklılıklar göstermektedir. 2020 yılı Hindistan vize ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • Ticari maksatlı vizeler 123 Dolar
 • Konferans, iş eğitimi gibi ziyaretler için 83 Dolar olarak belirlenmiştir.

Hindistan Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Hindistan Konsoloslukları ve Hindistan Büyükelçiliği tarafından verilen Hindistan Ticari vize başvuruları, normal şartlar altında beş iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak bu işlem süresi, yetkili mercilerin ek evrak talepleri doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Yaşanabilecek olumsuz durumlara bağlı olarak, müracaatınızı 15 gün önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Hindistan Ticari Vize Dilekçesi

Vize başvurusu yapan kişi, Hindistan’a düzenleyeceği seyahati ile ilgili planlarını ve ziyaret gayelerini dilekçede şeffaf bir şekilde belirtmelidir. Bu noktada Hindistan ticari vize dilekçe örneği İngilizce versiyonundan yardım alabilirsiniz.

Dilekçe, Hindistan Konsolosluklarına hitaben yazılması gerekirken, antetli kâğıt kullanılması zorunludur.

Hindistan ticari vizesinde gereken dokümanlar içerisinde eksiksiz olarak hazırlanması gereken evraklardan bir tanesi olan dilekçede, başvuru sahibinin şirket içerisindeki görevi, seyahat tarihleri, ulaşım ve konaklama bilgilerinin detayları net bir şekilde belirtilmelidir.

Hindistan Ticari Vize ile İlgili Bilinmesi gerekenler

 • Hindistan ticari vizesiyle, altı aylık ve birden çok giriş yapabilirsiniz.
 • Hindistan ticari vize başvuru formunu, konsoloslukların web sitelerinde bulabilirsiniz. Online Form doldurumu ardından müracaatlar şahsen yapılabilmektedir.
 • Online başvuru formunu doldurmanız esnasında, biometrik fotoğrafınızın da sisteme taratılması başvuru yapan kişilerden istenilmektedir.
 • Online olarak başvuru formunu doldurmanız ve biometirk fotoğrafınızın taratılma işlemlerinden sonra, konsolosluğun uygun olduğu tarihler sizler ile paylaşılmaktadır. Sizin de kendinize uygun bir tarihi işaretlemeniz sonucunda sistem otomatik olarak randevu tarihini oluşturmaktadır.
 • Diplomatik pasaport sahibi kişiler dışındaki herkesin, Hindistan’da bulunacakları ticari faaliyetler için vize almaları gerekmektedir. Bordo, gri ya da yeşil pasaporta sahip olmanız bu durumu değiştirmemektedir.
 • Hindistan ticari vizesi almak amacı ile Konsoloslukların web sitelerinden hafta içi 9.30 ile 12.00 saatleri arasında sisteme giriş yapabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hindistan’da bulunan aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için başvuru yapmak isteyen T.C. vatandaşları sitemizde gerekli bilgileri bulabilirler.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

Hindistan’da yaşayan akraba ya da tanıdığınız kişileri ziyaret etmek için başvuracağınız vize türü Hindistan aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi nedenlerle başvuru yapılan bu tür seyahatlerde Hindistan Konsolosluğu vize için başvuru yapmanızı istemektedir.

Bu tür ziyaretçi vizesi almak için Hindistan’da yaşayan Hindistan vatandaşından ya da Hindistan’da yaşamaya hak kazanmış kişilerden davetiye almak zorundasınız.

Davetiyeye sahip değilseniz Hindistan aile ziyareti vizesi alamayacaksınızdır. Vize için başvuru yapacağınız bu davetiye de muhakkak  davetiyeyi gönderen kişinin adı, soyadı, ikamet adresi ve imzası yer almalıdır.

Hindistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreye sahip olan vize kategorisine aittir ve bu vizenin süresinde başvuru yapan kişi 180 günü geçiremez.

Hindistan aile ziyareti vizesinde için başvurunuzu Hindistan Başkonsolosluğuna ya da Hindistan Konsolosluk web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Online olarak yapmadığınız başvurularda Hindistan Başkonsolosluğu ziyaret için yapacağınız seyahatinizin dilekçesini İngilizce dilinde istemektedir.

Aynı zamanda Hindistan’da bulunan bir akrabanızı ziyaret ediyorsanız sizinle arasında bulunan akrabalık dilekçesini noter tasdikli olarak Başkonsolosluğa sunmanız gerekmektedir.

Eğer Hindistan’da bulunan kişiyle aranızda akrabalık ilişkisi yoksa ve bu kişi iş arkadaşınız ya da öğrencisiyse bununla ilgili belgeleri göndermek zorundasınız.

 • Hindistan’da bulunan ve akrabalık ilişkiniz olmayan kişi;
  -Çalışan ise: Çalıştığı kurumdan çalıştığını kanıtlayan bir istihdam belgesi,
  -Öğrenci ise: Öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesini vize için gerekli olan evraklar arasına koymalıdır.

Vize için başvurduğunuz Hindistan Başkonsolosluğu vize işlemlerini çok sürdürmemekle birlikte verilen vize kısa süreli olmakta olup en fazla 3 ay kullanılmaktadır.

Vize başvuru sürecinin kolay geçmesi için vereceğiniz evraklarda yanlış, eksik ve tutarsız bilgiler olmamalıdır. Bu tür durumlarda başvuru yaptığınız kurum sizden gereken eksik evrakları tekrar isteyebilir ya da sizi bire bir mülakata çağırabilir.

Diğer bir durumda yanlış belgeleri teslim etmeniz olasılığında vize başvurunuz onaylanmayacaktır. Eksik ve yanlış evraklar vermemeniz için yazımızın devamında sizlere Hindistan aile ziyareti için gerekli olan evrakları hazırladık.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli

 • Pasaport: 10 yıldan önce alınan pasaportlar geçerli değildir. Hindistan’a yapacağınız seyahatten sonra pasaportunuzun 6 ay daha sürerliliği olması gerekir.
 • Yıpranmış ve eksik sayfası bulunmaması gereken pasaportunuzda ek olarak 2 adet boş sayfa olmalı ve kimlik bilgilerinizle eşleşen geçerli bilgilerin yer alması gerekmektedir.
 • Fotoğraflarınızın bulunduğu sayfaların fotokopilerinin imzalanması ve gerekli evrakların arasında bulunması zorunludur. Geçerli kabul edilecek olan tüm kurallara uyum sağlayan pasaport olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında, 2 adet ve son 180 gün içerisinde çekilmiş olması zorunluluğu olan biometrik fotoğraflar.
 • Başvuru Formu: Formda eksik ve yanlış bilgilerin bulunmaması lazımdır. Bu forma Hindistan Konsolosluk web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Davetiye: Hindistan aile ziyareti için Hindistan’da bulunan akrabanızın akraba olduğunuzu noterden tasdikleyen ya da Hindistan’da bulunan iş arkadaşınız / öğrenci birey tarafından çalışan veya öğrenci olduğunu kanıtlayan imzalı belge gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı: Fotokopi belgesi gerekir.
 • İkametgah Belgesi
 • Banka Hesap Bilgileri: Bankanız tarafından verilen imzalı ve kaşeli, hesabınızın içinde en az 5.000 Türk Lirası bulunması gereken doküman.
 • Seyahat Planı – Konaklama Yapılacak Yer: Gidiş ve dönüş tarihlerini içeren uçuş bilgileriniz ve otel rezervasyon bilgilerini içeren belgeler.

Hindistan Aile Ziyareti Vize Ücreti

 • Hindistan’a gitmek için alacağınız vize türü başvuru yaptığınız kategoriye göre değişiklik gösterebilir.
 • Hindistan aile ziyareti vizesi için 2020 yılında belirlenen ücret 103 $ olarak belirlenmiştir.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi Sonuçlanma Süreci

Eksik, yanlış ve tutarsız bilgiler içermeyen evraklarınızla yaptığınız başvuru 2-5 iş günü içerisinde sonuçlanmakta ancak resmi tatiller gibi durumları göz önünde bulundurmalı ve en az 15 gün öncesinden başvurunuzu yapmalısınız.

Hindistan’a gidecek kişiler için işlemler biraz farklıdır, bu sebeple vize türleri ve farklı bireylerce koşul bilgilerini detaylı öğrenmelisiniz.

Hindistan Vize Ücretleri

Hindistan vize ücreti seyahat amacına bağlı olarak değişmektedir. Hangi vize kategorisini tercih etmenize ve süresine bağlı olarak vize ücreti farklılık gösterebilir.

Hindistan vize ücretleri ve koordinasyon bedeli ilgili ülkenin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Belirlenen ücret başvuru esnasında eksiksiz ödenmelidir. Ödeme tamamlandıktan sonra başvuru inceleme süreci başlatılmaktadır.

Hindistan vize ücreti mutlaka Dolar cinsinden ödenmelidir. Aynı zamanda ödemeler nakit olarak yapılmalıdır. Kredi kartı veya diğer online ödeme yöntemleri ile ödeme kabul edilmemektedir.

Hindistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hindistan vize ücreti, vize tipine uygun olarak değişiklik göstermektedir. 2021 Yılında güncel Hindistan vize ücreti aşağıdaki gibidir.

 • Turizm vizesi – 103 Dolar
 • Ticari vize – 123 Dolar
 • Eğitim ve konferans amaçlı vize – 83 Dolar
 • Transit seyahatler için vize – 23 Dolar

Hindistan vize ücretleri dolar ve nakit olarak ödenmelidir. Harç bedeli randevu günü nakit olarak ödenebilir.

Vize ücreti ödeyeceğiniz zaman metal ya da 500`lük banknot kullanamazsınız.

NOT: Başvuru ret cevabı ile sonuçlanması durumunda harç bedeli geri iade edilmemektedir. Vize ücreti de geri ödenmemektedir.

Vize başvuru işlemini Hindistan Konsolosluğu`nun internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Online başvuru sırasında herhangi ekstra ücret talep edilmemektedir.

Hindistan vize ücretlerinin sürekli güncellendiğini unutmamalısınız. Hindistan vize ücreti için Konsolosluk görevlilerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda vize firmanız ile iletişim kurabilirsiniz.

Hindistan Vizesi Ek Hizmet Ücretleri 2023

Hindistan vizesi almak isteyen kişiler ek hizmet özelliğinden yararlanabilir. Sunulan ek hizmet ve bedelleri aşağıdaki şekildedir.

 • Fotokopi hizmeti – 1 TL
 • Evlilik belgesi – 20 Dolar
 • Sağlık belgesi onaylanması – 10 Dolar
 • Kefaletname teminat mektubu – 50 Dolar
 • Maaş belgesinin tasdiki – 10 Dolar
 • Doğum belgesi onaylama hizmeti – 20 Dolar

Hindistan Vize Ücreti Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hindistan’a gitmek istiyorsanız öncelikli olarak, başvuru merkezlerine gitmelisiniz. Hindistan vizesi ücreti 103 dolardan başlayan fiyatlarladır.
 • Hindistan vize ücreti Hindistan konsolosluğuna özel olarak yatırılması gerekir.
 • Ayrıca konsolosluğa, ülkede ne kadar süre kalacağınızı belirtmeniz gerekir. Hindistan 6 aylık vize ücretini de konsolosluktan öğrenebilirsiniz.
 • Hindistan Konsolosluğu vize ücreti konusunu genel olarak ele almadan önce, başvuru yaparken ülkede ne kadar kalacağınızı belirterek konu hakkında net bir fiyat alabilirsiniz.
 • Örneğin; 6 ay kalacaksanız Hindistan 6 aylık vize ücreti öğrenmek istiyorum diyerek kısa sürede fiyat alabilirsiniz.

Hindistan  Vize Türleri

 • Hindistan vize ücreti 2019 yılında olan fiyatlara göre biraz artmış olabilir. Bu durumu web sitemizden ya da konsolosluktan daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hindistan’a yapacağınız başvuru türüne göre ücrette farklılık olabilmektedir.
 • Bu kategoriler arasında ticari vize, transit vize bulunmaktadır. Buna bağlı olarak Hindistan transit vize ücreti 57 dolardan başlayan fiyatlarla olup diğer vize türleri de bu civarlarda olabilmektedir.
 • Bunun için konuyu detaylı bir şekilde başvurduğunuz konsolosluğa belirtmenizde fayda vardır. Hindistan’a gitmeniz için hazırlamanız gereken birtakım belgeler bulunmaktadır.
 • Kişilerin Hindistan’a gitme sebebine bağlı olarak belgelerde değişiklik gösterir. Belgeler ile birlikte ücretler de farklılaşacaktır. Örneğin Hindistan ticari vize ücreti 123 $’dır.
 • Öğrenci, çalışan, emekli, iş sahibi gibi kişinin konumuna göre belgelerini hazırlayarak konsolosluğa eksiksiz ve doğru bir şekilde ödeme yapması gerekmektedir. Hindistan’da olan kural ödemenin nakit bir şekilde yatırılması gerekmektedir.

Hindistan vize ücreti nereye yatırılır?

Başvuru işlemleri esnasında doğrudan konsolosluğa ödeme yaparak Hindistan Başkonsolosluğuna başvurabilirsiniz. Hindistan vize ücreti peşin olarak, başvuru esnasında yapılmalıdır. Ödeme yapılmadan başvurular kabul edilmemektedir.

Hindistan Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın en nüfuslu ülkeleri arasında yer alan Hindistan bambaşka bir kültüre sahip. Her yıl milyonlarca insan bu kültür yakından görmek ve farklı tecrübeler edinmek için Hindistan’a gidiyor. Nüfusunun çok yüksek olması ticari açıdan da bu ülkeyi oldukça önemli kılmakta.
Bu sebeple ticari amaçlarla ziyaret eden kişi sayısı da son derece fazla.

Araştırmalar ülkemizden de her yıl düzenli olarak insanların Hindistan’a gittiğini gösteriyor. Genellikle Avrupa’ya seyahat eden kişiler bu aşamalarda hemen vize işlemlerini gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Ancak Hindistan’a giderken birçok insan vize işlemlerine gerek olmayacağını düşünüyor. Hindistan vize işlemleri konusunda insanların yanlış bilgiye sahip olması seyahat sürecini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Hindistan İçin Vize Gerekli mi?

İnsanlar her zaman Hindistan için vize gerekli mi sorusunun yanıtını ararlar. Genellikle birçok insan Hindistan’a gitmeyi düşünmeden önce bu konuda bilgi sahibi olmamaktadır. Geçmiş yıllarda Hindistan’a yapılan ziyaretlerde vize işlemlerinin yapılmasına gerek olmamaktaydı. Ancak gelişen ve değişen dünya ile birlikte tarihler 2013’ü gösterdiğinde Hindistan vize konusunda işleyişi değiştirme kararı aldı.

2013 tarihinden itibaren Hindistan vize istiyor mu sorusunun yanıtı maalesef evet oluyor. 2013 senesinden beri vatandaşlarımızın Hindistan’a vizesi olarak seyahat etme şansları bulunmuyor. Seyahatler öncesinde Hindistan vize işlemlerinin tamamlanması ve sonrasında yolculukların gerçekleşmesi gerekli. Aksi halde sınırı geçmek mümkün değil.

Hindistan Kapıda Vize Uygulaması Var mı?

Türkiye ile belli başlı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar ile birlikte online olarak vize alma şansı sunulmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olunca vize başvuruları sınır kapılarındayken dahi rahatlıkla yapılabilir. Hindistan kapıda vize işlemlerine izin veren devletlerden bir tanesi değil. Bunun en önemli sebebi de başvuru sırasında çok sayıda farklı belge talep etmesi. Bu belgeler olmadan vizelerin onaylanma ihtimali yok.

Hindistan vizeli mi sorusunun yanıtını evet olarak alan kişilerin kapıda olsalar dahi geri dönmeleri gerekli. Çünkü işlemlerin tamamlanması çok ciddi bir süre alıyor. Ayrıca gerekli tüm belgelerin konsolosluklara sunulması gerekli. Bu sebeple de araştırmanızı iyi bir şekilde yaparak başvurularınızı tamamlamanız gerekli.

Hindistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Bildiğiniz gibi ülkemizde insanlara bordo renkte pasaport verilmektedir. Bordo pasaportlar herhangi bir ekstra özelliği bulunmayan standart pasaport türü olarak gösterilebilir. Bunun yanında yeşil, siyah ve gri renklerde de pasaportlar bulunurken bunlar yalnızca özel durumlarda verilmektedir. Yeşil pasaportu bulunan kişiler Avrupa’nın birçok ülkesine vizesiz olarak gidebilirler. Ancak Hindistan yeşil pasaporta vize istiyor mu sorusunun yanıtı evet olacaktır.

Yeşil pasaportu olan bir kişi olsanız dahi Hindistan’a gitmeden önce vize işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Hindistan’ın Avrupa ülkelerinden vize talep ediyor olması yeşil pasaportun Hindistan’a girişlerde yeterli olmamasına sebep olur. Ancak siyah pasaport sahibi olan kişiler Hindistan ziyaretlerini vize işlemlerini yapmadan gerçekleştirebilir.

Hindistan Vize Türleri Neler?

Hindistan vize işlemleri kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Vize başvurularını yapmadan önce ilk olarak hangi kategorideki vizenin talep edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Vize türlerinde istenen belgeler arasında küçük farklılıklar yer alır. Bunun yanı sıra bazı vize türleri ile birlikte Hindistan’da kalma süresi artış gösterecektir.

Hindistan için vize alırken tercih edilebilecek olan vize türleri;

 • Turist vizesi,
 • Ticari vize,
 • Aile ziyareti vizesi,
 • Transit vize, olarak sıralanmaktadır.

Vize seçiminizi yaparken Hindistan’a gidiş amacınız başrolü oynar. Bu konuda tamamen doğru bilgiler vererek başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvurulan vizelerin sonucu kısa süre içerisinde sizlere aktarılacaktır.

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vize başvuru işlemi gerekli evrakların toplanması ile başlamaktadır. Gerekli evraklara dair araştırmaların yapılıp tüm evrakların başarılı bir şekilde toplanması gerekir. Evrakların her biri için birkaç farklı özel durum söz konusu olduğundan çok dikkatli bir şekilde evrakları toplamalısınız.

Evraklarınızın tamamı hazır olduğunda internet üzerinden ulaşılabilen online başvuru formunun doldurulması gerekir. Hindistan vize işlemleri içerisinde en önemli aşamalardan bir tanesi budur. Başvuru formunda sizden birçok farklı bilgi talep edilirken tamamını doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Bu formun İngilizce doldurulması şarttır. Gerekirse bu konuda yardım almanız doğru bir karar olur.

Başvuru formunu doldurmanızın ardından evraklarınız tamamlanacaktır. Bunun sonrasında Hindistan vize randevu alımı yapılmalıdır. İstanbul ya da Ankara’da yer alan konsolosluk üzerinden başvurular yapılacağı için kendinize en yakın olan konsolosluğu tercih edebilirsiniz. Belirlediğiniz gün ve saat için randevu almanız ve o saatte orda olmanız gerekmektedir. Saati kaçırırsanız tekrar randevu alınması vizenizi olumsuz etkiler.

Alınan randevu tarihi ve saatinde konsolosluğa ulaştığınızda parmak izi işlemleri ile süreç başlatılmaktadır. Hindistan vizesi alırken parmak izinin verilmesi şarttır. 2014 senesinde çıkarılan kanun ile birlikte ülkeler vize işlemlerinden önce kişilerin parmak izini alma hakkına sahip olurlar. Parmak izi işlemleriniz kısa süre içerisinde konsoloslukta tamamlanacaktır. Sonrasında diğer belgelerinizi de teslim ederek başvuru işlemlerini tamamlamış olursunuz.

Hindistan vizesi randevu alma aşaması başarılı bir şekilde geçen ve belgelerini teslim eden kişiler artık konsolosluk tarafından verilecek olan cevabı beklemeye başlar. Her zaman vizenin reddedilebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Eğer vizeler reddedilirse tüm belgelerin baştan hazırlanması gerekli olur. Eğer onaylanırsa pasaportunuzu konsolosluktan teslim alarak Hindistan ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hindistan vize gerekli evraklar çok iyi bir şekilde araştırılmalı ve her yönüyle bilgi edinilmelidir. Bazı durumlarda belgeler doğru bir şekilde alınmış olsa dahi üzerinde yer alması gereken kaşe ya da imzaların eksikliği sorun yaratabilir. Bu doğrultuda tüm belgeler sakin bir şekilde hazırlanmalıdır.

 • Hindistan Vize Başvuru Formu: Hindistan vizesi almadan önce başvuru formunun hazırlanmış olması gerektiğini daha önce de sizlere belirttik. İnternet üzerinden doldurulması gereken bu form başvuru evraklarının ilkidir. İngilizce hazırlanacak olan form içerisinde birçok bilginin yer alması gerekli olmaktadır.
 • Pasaport : Tüm yurtdışı çıkışlarında olduğu gibi Hindistan için vize alırken de pasaportların belgelerin içerisine eklenmesi gerekmektedir. Hindistan vizesi gerekli evraklar arasında yer alan pasaportların fotokopisi konmaz. Direkt olarak orijinal pasaportlar belgeye eklenir. Vize işlemleri olumlu sonuçlanırsa vize pasaporta işlenecektir. Ekstra bir belge olarak sunulmaz. Pasaportun 6 ay daha geçerlilik süresinin olmasına ve 2 sayfa boşluğun bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Nüfus Kayıt Belgesi : Nüfus müdürlüklerine gittiğinizde kolayca alabileceğiniz nüfus kayıt belgesi de gerekli evraklar arasında bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu evrakı almanız doğru olmaz. Müdürlükten ıslak imzalı ve kaşeli olarak almanız gerekmektedir. İçerisinde sizin ve beraber yaşadığınız kişilerin kimlik bilgileri net bir şekilde bulunmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf : Vize işlemlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan biyometrik fotoğrafların güncel olması ve 2 adet olması gerekmektedir. Hindistan vizesi için gerekli belgeler arasında en kolay elde edilebilenlerden bir tanesidir.
 • Banka Hesap Dökümü : Kullandığınız bankada yer alan hesabınızın son 3 aylık hesap dökümüne ihtiyacınız olmaktadır. Bu hesap dökümü bankada yer alan müşteri temsilcinizden alınırken ıslak imzalı olma şartı bulunur. Kaşeli ve imzalı olan bu hesap dökümlerinde tüm işlemler incelenecektir. Hesabınızda yer alacak bakiyenin bu seyahat için yeterli olduğundan emin olmanız gerekir. 1500 Dolar bakiyenin hesabınızda bulunması yeterli olur.
 • Seyahat ve Konaklama Bilgilerinizi Gösteren Belgeler : Hindistan vizesi için gerekli evraklar arasında uçak ve otel rezervasyonlarınızın bulunması gerekmektedir. Rezervasyonlarınız tamamlandığında bunu gösteren bir belge sizlere sunulur ve bu belge direkt olarak başvuru evraklarına eklenmelidir. Eğer aile üyenizde konaklayacaksanız ya da konaklamanızı görüşeceğiniz firma karşılayacaksa bunu başvuru formunda belirtmeniz gerekli olacaktır.
 • Muvafakatname : Yaşınız 18 yaşından küçükse ya da ailecek bu ziyareti gerçekleştiriyorsanız ve çocuklarınız arasında 18 yaşından küçük biri varsa muvafakatname alınması gereklidir. Noter huzurunda verilen bu belge ile birlikte çocukların seyahatine izin verildiği resmiyete dökülür. Çocuklar aileleri ile birlikte seyahat etseler dahi bu belgeyi almalıdırlar.
 • Vize Harç Dekontu : Konsolosluk vize işlemlerinin gerçekleşmesi karşılığında sizlerden bir harç bedeli talep eder. Bu bedel her sene değişiklik göstermektedir. Konsolosluk tarafından yılın başında açıklanan bedelin yatırılması ve bunun dekontunun alınması gerekmektedir. ATM üzerinden alınan dekontlar geçerli sayılmaz.
 • Mesleki Belgeler : Hindistan vizesi için gerekli belgeler arasında mesleki belgeler de bulunmaktadır. Hangi firmada ya da kurumda çalıştığınızı gösteren belgenin, maaş bordrosunun, iş yerinden alınan izin belgesinin ve 4A/4B hizmet dökümünün evraklar arasında eklenmesi gerekmektedir.

Hindistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hindistan vize ücreti her yılın başında konsolosluklar tarafından açıklanmaktadır. O sene boyunca vize ücreti değişmez ve yapılacak olan başvurular öncesinde bu bedelin bankalar aracılığıyla yatırılması gerekir.

Vize ücreti dolar kurunda belirlendiği için ülkemizde yıldan yıla artış ya da azalmalar söz konusu olacaktır. 2020 senesinde Hindistan vize ücreti;

 • Kısa süreli ve tek girişli vizeler için 103 Dolar,
 • Uzun süreli ve çok girişli ticari vizeler için 123 Dolar, olarak belirlenmiştir.

Konsolosluk tarafından açıklanan bu vize ücretlerinde çok büyük değişiklikler yaşanmaz. Ancak 1 doların dahi eksik kalması vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur.

Hindistan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hindistan vize almak istiyorsanız vize işlemlerine seyahatinizden çok önce başlamanız gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğuna gerekli belgeleri sunduktan sonra vize başvuruları 3 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 4-5 güne sarkar ancak daha fazla olmaz. Sürenin bu kadar kısa oluşu insanların seyahat tarihleri yaklaşırken bu vizeyi almaya çalışmasına sebep olmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra vize cevabının alınması kısa sürüyor olsa da belgelerin toplanması ciddi bir zaman almaktadır. Bu sebeple de en az 1 ay öncesinden işlemlere başlanması önerilir. Ayrıca başvuruların reddedilme durumu da söz konusudur. Eğer belgelerdeki bir hata sebebiyle reddedilirse tekrardan başvuruların yapılması zaman alacaktır.

Hindistan Vizesi Neden Reddedilir?

Vize işlemleri için hangi ülkeye başvuru yaparsanız yapın vizelerin reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Bazı ülkelere yapılacak olan vize başvurularında aracı kurumlar görev alır. Özellikle çok yoğun başvurular alan ülkelerde sürecin doğru bir şekilde ilerlemesi için konsolosluklar tarafından aracı kurumlar belirlenir. Bu aracı kurumlar başvuruların kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar.

Başvurular kusursuz dahi yapılsa vize başvurularının olumsuz sonuçlanma ihtimali söz konusu olacaktır. Vize başvurularında çok geniş çapta incelemeler yapılmaktadır. Eğer herhangi bir şüphe uyandıracak duruma rastlanırsa vize işlemleri başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olursa itiraz hakkı bulunur. İstenirse yeniden işlemlere başlanabilir.

Hindistan vizesi alırken ret cevabı gelirse bu durum genellikle belgelerdeki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Başvuru için gerekli belgelerden yalnızca 1 tanesinin dahi eksik olması başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Başvuru belgeleri eksiksiz olmasına rağmen bazılarında kaşe ya da imzanın eksik olma durumu söz konusu olabilir. Bazen de belgeler yıpranmış halde sunulmaktadır. Bu durumlarda da vize başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.

Belgelerde bir sorun olmamasına rağmen vizeler reddediliyorsa bu durum kişiye özel problemlerin olduğunu gösterir. Hindistan vize başvuru reddedildiğinde sebebi de açık bir şekilde belirtilmektedir. En son alınan vizede kurallara uyulmaması ya da gidilen ülkede huzursuzluk yaratılması Hindistan vizesi alırken karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda vize almak çok zor olacaktır.

Hindistan Vize Başvuru Formu | Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hindistan vize başvuru formu Başkonsolosluk tarafından hazırlanmaktadır. Başvuru formunun amacı seyahat eden kişi hakkında gerekli bilgilere ulaşmaktır. Başvuru formu doldurulması gereken zorunlu belgeler arasında yer almaktadır.

Hindistan vize başvuru formu sadece gerçek bilgiler içermelidir. Aynı zamanda eksik veya hatalı bilgi verilmemelidir.

Hindistan Konsolosluğu vize müracaatı eden kişi ile ilgili gerekli bilgilere form sayesinde ulaşmaktadır. Dolayısıyla verilen bilgilerin eksiksiz ve gerçek olması gerekmektedir. Aynı zamanda verilen bilgiler başvuru evrakları ile desteklenmelidir.

Başvuru formu konsolosluk tarafından dikkatli bir şekilde incelenmektedir. Bu formda yer verilen bilgilerin diğer evraklar ile uyuşması kontrol edilmektedir. Herhangi uyuşmazlık tespit edilmesi durumunda başvuru talebi reddedilmektedir.

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formunun uluslararası işlemlerde kullanılan bir belge olduğunu bilmelisiniz. Form belgesi oldukça titiz bir şekilde doldurulmalıdır. Tüm bilgiler seyahat amacına uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.

Başvuru formunda sahte bilgilerin barınması suç unsuru taşımaktadır. Başvuru formunda vereceğiniz yanlış veya hatalı bilgiler ceza almanıza sebep olacaktır. Ayrıca sahte başvuru formu para cezası almanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra ceza aldıktan sonra ülkeye giriş ve çıkışın çok daha zor olacaktır.

Vize başvuru formunu online bir doldurabilirsiniz. Bunun için başvuru formunu bilgisayarınıza indirmelisiniz. Form belgesini Konsolosluğun sitesinden temin edebilirsiniz. Aynı zamanda çalıştığınız vize şirketinden alabilirsiniz.

Formu doldururken sadece İngiliz dili kullanılmalıdır. Ayrıca tüm bilgilerin akıcı ve düzgün bir dile ifade edilmesi gerekmektedir.

Form belgesinde büyük harf kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bilgilerin ise vize başvuru belgeleri ile desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Hindistan başvuru formu Türkçe doldurulmamalıdır. Başvuru formu yalnızca İngiliz dili kullanılarak hazırlanabilir.

Müracaat formunu doldurduktan sonra bilgilerin eksiksiz olmasını kontrol etmelisiniz. Bilgileri doğru ve eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra imza atabilirsiniz. İmza attıktan sonra bilgilerde değişiklik yapamayacağınızı unutmamalısınız. Ayrıca formdaki imzanın pasaporttaki ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Başvuru formu onaylandıktan sonra ülkeye giriş garantinizin olmadığını bilmelisiniz. Ülke giriş sınırında görevlilerin sizi kabul etmemesi ihtimali bulunmaktadır. Belgede tüm bunları baştan kabul ettiğinize ait madde yer almaktadır.

Hindistan Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize başvuru sürecinde hazırlanması gereken belgelerden bir tanesi de vize dilekçesidir. Vize dilekçesi hazırlamak için öncesinde seyahat sebebi belirlenmiş olmalıdır. Ayrıca dilekçe mutlaka ilgili ülkenin Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Hindistan vize dilekçesi yazarken akıcı bir dil kullanamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda vereceğiniz bilgiler seyahat maksadınız ile uyumlu olmalıdır. Örnek, turistik bir seyahat planlıyorsanız turistik amaçlı vize dilekçesi yazmalısınız.

Turistik vize dilekçesi hazırlayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir sıra unsurlar vardır. Bu unsurlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 • Turist vize dilekçesinde seyahat amacınızı özetlemelisiniz. Özet geçilirken seyahat maksadı ile ilgili tüm detaylardan bahsedilmelidir.
 • Sonraki aşamada seyahat tarihleri hakkında bilgiler sunulmalıdır. Ülkeye giriş ve çıkış tarihleriniz açıkça yazılmalıdır.
 • Seyahat süresinde masrafların nasıl ödeneceği bilgisine yer verilmelidir. Bu bilgiler banka hesap dökümü vb. belgeler ile desteklenmelidir.
 • Turist vizesi almak isteyen öğrenci veya ev hanımı olması durumunda iki dilekçe hazırlanmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi Hindistan Başkonsolosluğu`na hitap edilerek hazırlanmalıdır.

Eğer sigortalı çalışansanız iki vize dilekçesi hazırlamalısınız. İkinci vize dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Aynı zamanda dilekçede şirket yetkilisinin imzası bulunmalıdır. Yazılan dilekçe kaşeli olmalı ve izinli olduğunuz hakkında bilgi içermelidir.

Daha önce vize dilekçesi yazmadıysanız ücretli destek alabilirsiniz. Ayrıca vize örneklerini inceleyerek kendiniz yazmayı da deneyebilirsiniz.

Hindistan Vizesi

Birkaç vize türüne yer verilir ve seyahat amacına uygun olanı seçerek başvurunuzu iletmeniz beklenir. Hindistan vizesi turistik, aile birleşimi ya da öğrenci gibi ayrı sınıflardan değerlendirilir ve her birine özel belgelere ihtiyaç duyulur. Nitekim belgelerin ibrazı üzerine başvurular değerlendirilir ve birkaç iş gününe kadar sonuçlanmasına özen gösterilir.

Resmi bir niteliğe sahip olan Hindistan e-vize tercihinde de bulunabilir ve seyahate geçebilirsiniz. Bunun için elektronik ortamdan pasaport bağlantılarına yer verilir. Seyahat etme iznine sahip olmak isteyenlerin elektronik olarak talep edilen bilgileri sıralamaları ve maliyetleri karşılaşmaları istenir. Bunun için talep edilen ücretler kalış süresine göre 27 USD ile 102 USD aralığında değişiklik gösterir.

E-vize yerine prosedürleri dikkate alabilir ve konsolosluk bünyesinde başvurulara geçebilirsiniz. Konsolosluk randevularından önce Hindistan vizesi için gerekli evraklar nelerdir dikkate almanız ve ibraz etmeniz istenir. Pasaport ile taahhütname talebinde bulunulur. Başvuru formu ve şahsi dilekçelere yer verilir. Nüfus cüzdanı kopyası ve fotoğraflar ile devam eden her bir belgenin eksiksiz olarak paylaşılması önem arz eder.

İlgili evraklar Hindistan Konsolosluğu tarafından yakından değerlendirilir ve sonuca bağlı olarak gezi programlarını hayata geçirmeniz beklenir. Bunun için Pazartesi – Cuma günü aralığında 09.00 – 17.30 saatlerine yer verilmiştir. Vize işlemlerine dair belirtilen süre aralığında başvuruların iletilmesi önem arz ediyor. Bu süreçte randevu alan T.C. vatandaşlarının belgeleri üzerinden başvurularını iletmeleri esas alınmakta.

Vize almak isteyenlerin dikkate aldığı bir diğer husus ücretler oluyor. Hindistan’a gitmek için ne kadar para lazım sorgulayanlara harç bedeli 100 USD şeklinde belirtilir. Bunun yanı sıra kalacağınız süreye göre hesabınızda da USD bazında paranızın bulunması istenir.

Söz konusu Hindistan çalışma vizesi için bu sefer T.C. vatandaşlarının özel bir izne sahip olmaları istenir. Nitekim başvurulardan önce Hintli şirket ya da kuruluş üzerinden alınan davetiyeler değerlendirmeye alınır. Aynı zamanda Hindistan’daki görevi ispatlayacak belgelerin her biri toplanmalıdır. Bunun üzerine yasal gerekliliklere göre konsolosluk randevularına yer verilir. Randevu günü biyometri verileri değerlendirilir ve evraklara karşı vize sonucunu öğrenmeniz birkaç ayı bulur.

Hindistan Vize Veriyor Mu?

Hindistan, bordo, siyah ve gri pasaport sahiplerinin vize alarak seyahat etmesine izin vermektedir. Yeşil pasaport sahipleri vize almadan pasaportla birlikte seyahat edebilir.

Hindistan Vize Ücreti Ne Kadar

Hindistan vize ücreti olarak gemici, dışında, Turistik için 103 dolar ve ticari için 123 dolar ödeme yapmalıdır.

Hindistan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hindistan vize başvurusu 4 hafta önceden yapılmalıdır. Vize işlemlerinin çıkması için 7 iş günü ile 15 iş günü geçmesi gerekebilir.

Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×