Hindistan Vizesi 2021 Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vizesi 2021 Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vizesi

Dünyanın en nüfuslu ülkeleri arasında yer alan Hindistan bambaşka bir kültüre sahip. Her yıl milyonlarca insan bu kültür yakından görmek ve farklı tecrübeler edinmek için Hindistan’a gidiyor. Nüfusunun çok yüksek olması ticari açıdan da bu ülkeyi oldukça önemli kılmakta.
Bu sebeple ticari amaçlarla ziyaret eden kişi sayısı da son derece fazla.

Araştırmalar ülkemizden de her yıl düzenli olarak insanların Hindistan’a gittiğini gösteriyor. Genellikle Avrupa’ya seyahat eden kişiler bu aşamalarda hemen vize işlemlerini gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Ancak Hindistan’a giderken birçok insan vize işlemlerine gerek olmayacağını düşünüyor. Hindistan vize işlemleri konusunda insanların yanlış bilgiye sahip olması seyahat sürecini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Hindistan İçin Vize Gerekli mi?

İnsanlar her zaman Hindistan için vize gerekli mi sorusunun yanıtını ararlar. Genellikle birçok insan Hindistan’a gitmeyi düşünmeden önce bu konuda bilgi sahibi olmamaktadır. Geçmiş yıllarda Hindistan’a yapılan ziyaretlerde vize işlemlerinin yapılmasına gerek olmamaktaydı. Ancak gelişen ve değişen dünya ile birlikte tarihler 2013’ü gösterdiğinde Hindistan vize konusunda işleyişi değiştirme kararı aldı.

2013 tarihinden itibaren Hindistan vize istiyor mu sorusunun yanıtı maalesef evet oluyor. 2013 senesinden beri vatandaşlarımızın Hindistan’a vizesi olarak seyahat etme şansları bulunmuyor. Seyahatler öncesinde Hindistan vize işlemlerinin tamamlanması ve sonrasında yolculukların gerçekleşmesi gerekli. Aksi halde sınırı geçmek mümkün değil.

Hindistan Kapıda Vize Uygulaması Var mı?

Türkiye ile belli başlı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar ile birlikte online olarak vize alma şansı sunulmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olunca vize başvuruları sınır kapılarındayken dahi rahatlıkla yapılabilir. Hindistan kapıda vize işlemlerine izin veren devletlerden bir tanesi değil. Bunun en önemli sebebi de başvuru sırasında çok sayıda farklı belge talep etmesi. Bu belgeler olmadan vizelerin onaylanma ihtimali yok.

Hindistan vizeli mi sorusunun yanıtını evet olarak alan kişilerin kapıda olsalar dahi geri dönmeleri gerekli. Çünkü işlemlerin tamamlanması çok ciddi bir süre alıyor. Ayrıca gerekli tüm belgelerin konsolosluklara sunulması gerekli. Bu sebeple de araştırmanızı iyi bir şekilde yaparak başvurularınızı tamamlamanız gerekli.

Hindistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Bildiğiniz gibi ülkemizde insanlara bordo renkte pasaport verilmektedir. Bordo pasaportlar herhangi bir ekstra özelliği bulunmayan standart pasaport türü olarak gösterilebilir. Bunun yanında yeşil, siyah ve gri renklerde de pasaportlar bulunurken bunlar yalnızca özel durumlarda verilmektedir. Yeşil pasaportu bulunan kişiler Avrupa’nın birçok ülkesine vizesiz olarak gidebilirler. Ancak Hindistan yeşil pasaporta vize istiyor mu sorusunun yanıtı evet olacaktır.

Yeşil pasaportu olan bir kişi olsanız dahi Hindistan’a gitmeden önce vize işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Hindistan’ın Avrupa ülkelerinden vize talep ediyor olması yeşil pasaportun Hindistan’a girişlerde yeterli olmamasına sebep olur. Ancak siyah pasaport sahibi olan kişiler Hindistan ziyaretlerini vize işlemlerini yapmadan gerçekleştirebilir.

Hindistan Vize Türleri Neler?

Hindistan vize işlemleri kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Vize başvurularını yapmadan önce ilk olarak hangi kategorideki vizenin talep edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Vize türlerinde istenen belgeler arasında küçük farklılıklar yer alır. Bunun yanı sıra bazı vize türleri ile birlikte Hindistan’da kalma süresi artış gösterecektir.

Hindistan için vize alırken tercih edilebilecek olan vize türleri;

  • Turist vizesi,
  • Ticari vize,
  • Aile ziyareti vizesi,
  • Transit vize, olarak sıralanmaktadır.

Vize seçiminizi yaparken Hindistan’a gidiş amacınız başrolü oynar. Bu konuda tamamen doğru bilgiler vererek başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvurulan vizelerin sonucu kısa süre içerisinde sizlere aktarılacaktır.

Hindistan Turist Vizesi

Hindistan’a turistik ziyaret amaçlı giden kişilerin alması gereken vize türü turistik vizedir. Hindistan turistik vize ile birlikte 180 gün geçerli olmak üzere vize hazırlanır. Ancak bu 180 gün içerisinde tek giriş hakkı verilir ve Hindistan’da kalma hakkı 90 gün ile sınırlanmaktadır. Eğer 90 günden daha fazla kalınacaksa uzun süreli vize başvurularının yapılması gerekmektedir.

Turist vizesi alırken uçak bileti rezervasyonlarının ve otel rezervasyonlarının yapılması gerekir. Ücretsiz olarak yapılan rezervasyon işlemlerine ait belgeler Hindistan turistik vize başvurusu yapılırken konsolosluğa sunulur. Eğer başvurular onaylanırsa rezervasyon yaptırılan otel ve uçak biletlerinin satın alma işlemleri gerçekleşecektir. Muhteşem bir Hindistan tatili için bu vizeyi alarak işe koyulabilirsiniz.

Hindistan Ticari Vizesi

Hindistan’ın nüfusunun ve imkanlarının fazlalığı önemli bir iş kapısı olmasına sebep olur. Ülkemizde ikamet eden birçok iş insanı Hindistan’a iş amaçlı ziyaretlerde bulunmaktadır. Yapılacak olan ziyaretlerde başvuru sebebi iş görüşmeleri ise Hindistan ticari vize başvurusu yapılabilmektedir. Hindistan’da bulunan firmaya ait gerekli tüm bilgilerin başvuru aşamasında verilmesi gerekir.

Alacağınız Hindistan ticari vize sizlere 6 aylık konaklama izni sunmaktadır. Bilindiği üzere turist vizelerinde bu süre 90 gün olarak belirlenmiştir. Gerçekleşecek olan iş anlaşmalarının uzun zaman alabilmesi sebebiyle 6 ay Hindistan içerisinde kalma hakkı tanıyan çok girişli vize imkanı tanınır. Vize başvurusu yapılırken iş ilişkisi kurulan firmanın hazırlayacağı davetiyeler kullanılabilir.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

Ailenizden bir kişi uzun süredir Hindistan’da yaşıyor olabilir. Eğer onu ziyaret amacıyla Hindistan’a gidiyorsanız bunun için düzenlenmiş olan bu özel vizeyi alabilirsiniz. Hindistan Konsolosluğu vize işlemlerinde Hindistan’da bulunan bir aile üyeniz varsa çok daha kolay bir şekilde sizlere vize verebilmektedir.

Aile yakınınızın orada olduğunu kanıtlamak amacıyla o kişinin bilgilerine ihtiyaç duyulur. Yalnızca isim ve soyisim bilgilerinin verilmesi yeterli olmaz. Adres ve iş bilgilerinin de konsolosluk ile paylaşılması gerekmektedir. Hindistan vize başvurusu sırasında aile yakınınız tarafından hazırlanan davetiyeler kullanılırsa başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali yükselir. Tüm bu avantajlar ile 90 gün boyunca Hindistan’da kalabilirsiniz.

Hindistan Transit Vize

Hindistan’ın yüksek nüfusunun olması havayolu ulaşımında üst seviyede bir hizmet sunabilmesini sağlamaktadır. Gideceğiniz ülkeye Türkiye’den direkt olarak bilet bulamazsanız Hindistan aktarmalı olarak uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda Hindistan transit vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Transit vize alınırken aktarmalı uçak biletinin alınmış olması şarttır. Aksi halde başvurular olumsuz sonuçlanır.

Hindistan transit vize istiyor mu sorusunun yanıtını öğrendikten hemen sonra vize işlemlerine başlamanız gerekir. Eğer Hindistan aktarması sırasında 24 saatten daha az süre kalacaksanız vize almanıza gerek yoktur. Ancak bu süre içerisinde havalimanından ayrılamazsınız. Ayrıca alınacak olan transit vize ile birlikte havalimanında yalnızca 72 saat süre geçirebilirsiniz. Eğer havalimanında geçireceğiniz süre 72 saati aşıyorsa turist vizesi almanız gerekli olacaktır.

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan vize başvuru işlemi gerekli evrakların toplanması ile başlamaktadır. Gerekli evraklara dair araştırmaların yapılıp tüm evrakların başarılı bir şekilde toplanması gerekir. Evrakların her biri için birkaç farklı özel durum söz konusu olduğundan çok dikkatli bir şekilde evrakları toplamalısınız.

Evraklarınızın tamamı hazır olduğunda internet üzerinden ulaşılabilen online başvuru formunun doldurulması gerekir. Hindistan vize işlemleri içerisinde en önemli aşamalardan bir tanesi budur. Başvuru formunda sizden birçok farklı bilgi talep edilirken tamamını doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Bu formun İngilizce doldurulması şarttır. Gerekirse bu konuda yardım almanız doğru bir karar olur.

Başvuru formunu doldurmanızın ardından evraklarınız tamamlanacaktır. Bunun sonrasında Hindistan vize randevu alımı yapılmalıdır. İstanbul ya da Ankara’da yer alan konsolosluk üzerinden başvurular yapılacağı için kendinize en yakın olan konsolosluğu tercih edebilirsiniz. Belirlediğiniz gün ve saat için randevu almanız ve o saatte orda olmanız gerekmektedir. Saati kaçırırsanız tekrar randevu alınması vizenizi olumsuz etkiler.

Alınan randevu tarihi ve saatinde konsolosluğa ulaştığınızda parmak izi işlemleri ile süreç başlatılmaktadır. Hindistan vizesi alırken parmak izinin verilmesi şarttır. 2014 senesinde çıkarılan kanun ile birlikte ülkeler vize işlemlerinden önce kişilerin parmak izini alma hakkına sahip olurlar. Parmak izi işlemleriniz kısa süre içerisinde konsoloslukta tamamlanacaktır. Sonrasında diğer belgelerinizi de teslim ederek başvuru işlemlerini tamamlamış olursunuz.

Hindistan vizesi randevu alma aşaması başarılı bir şekilde geçen ve belgelerini teslim eden kişiler artık konsolosluk tarafından verilecek olan cevabı beklemeye başlar. Her zaman vizenin reddedilebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Eğer vizeler reddedilirse tüm belgelerin baştan hazırlanması gerekli olur. Eğer onaylanırsa pasaportunuzu konsolosluktan teslim alarak Hindistan ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hindistan vize gerekli evraklar çok iyi bir şekilde araştırılmalı ve her yönüyle bilgi edinilmelidir. Bazı durumlarda belgeler doğru bir şekilde alınmış olsa dahi üzerinde yer alması gereken kaşe ya da imzaların eksikliği sorun yaratabilir. Bu doğrultuda tüm belgeler sakin bir şekilde hazırlanmalıdır.

1- Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan vizesi almadan önce başvuru formunun hazırlanmış olması gerektiğini daha önce de sizlere belirttik. İnternet üzerinden doldurulması gereken bu form başvuru evraklarının ilkidir. İngilizce hazırlanacak olan form içerisinde birçok bilginin yer alması gerekli olmaktadır.

2- Pasaport

Tüm yurtdışı çıkışlarında olduğu gibi Hindistan için vize alırken de pasaportların belgelerin içerisine eklenmesi gerekmektedir. Hindistan vizesi gerekli evraklar arasında yer alan pasaportların fotokopisi konmaz. Direkt olarak orijinal pasaportlar belgeye eklenir. Vize işlemleri olumlu sonuçlanırsa vize pasaporta işlenecektir. Ekstra bir belge olarak sunulmaz. Pasaportun 6 ay daha geçerlilik süresinin olmasına ve 2 sayfa boşluğun bulunmasına dikkat etmelisiniz.

3- Nüfus Kayıt Belgesi

Nüfus müdürlüklerine gittiğinizde kolayca alabileceğiniz nüfus kayıt belgesi de gerekli evraklar arasında bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu evrakı almanız doğru olmaz. Müdürlükten ıslak imzalı ve kaşeli olarak almanız gerekmektedir. İçerisinde sizin ve beraber yaşadığınız kişilerin kimlik bilgileri net bir şekilde bulunmalıdır.

4- Biyometrik Fotoğraf

Vize işlemlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan biyometrik fotoğrafların güncel olması ve 2 adet olması gerekmektedir. Hindistan vizesi için gerekli belgeler arasında en kolay elde edilebilenlerden bir tanesidir.

5- Banka Hesap Dökümü

Kullandığınız bankada yer alan hesabınızın son 3 aylık hesap dökümüne ihtiyacınız olmaktadır. Bu hesap dökümü bankada yer alan müşteri temsilcinizden alınırken ıslak imzalı olma şartı bulunur. Kaşeli ve imzalı olan bu hesap dökümlerinde tüm işlemler incelenecektir. Hesabınızda yer alacak bakiyenin bu seyahat için yeterli olduğundan emin olmanız gerekir. 1500 Dolar bakiyenin hesabınızda bulunması yeterli olur.

6- Seyahat ve Konaklama Bilgilerinizi Gösteren Belgeler

Hindistan vizesi için gerekli evraklar arasında uçak ve otel rezervasyonlarınızın bulunması gerekmektedir. Rezervasyonlarınız tamamlandığında bunu gösteren bir belge sizlere sunulur ve bu belge direkt olarak başvuru evraklarına eklenmelidir. Eğer aile üyenizde konaklayacaksanız ya da konaklamanızı görüşeceğiniz firma karşılayacaksa bunu başvuru formunda belirtmeniz gerekli olacaktır.

7- Muvafakatname

Yaşınız 18 yaşından küçükse ya da ailecek bu ziyareti gerçekleştiriyorsanız ve çocuklarınız arasında 18 yaşından küçük biri varsa muvafakatname alınması gereklidir. Noter huzurunda verilen bu belge ile birlikte çocukların seyahatine izin verildiği resmiyete dökülür. Çocuklar aileleri ile birlikte seyahat etseler dahi bu belgeyi almalıdırlar.

8- Vize Harç Dekontu

Konsolosluk vize işlemlerinin gerçekleşmesi karşılığında sizlerden bir harç bedeli talep eder. Bu bedel her sene değişiklik göstermektedir. Konsolosluk tarafından yılın başında açıklanan bedelin yatırılması ve bunun dekontunun alınması gerekmektedir. ATM üzerinden alınan dekontlar geçerli sayılmaz.

9-Mesleki Belgeler

Hindistan vizesi için gerekli belgeler arasında mesleki belgeler de bulunmaktadır. Hangi firmada ya da kurumda çalıştığınızı gösteren belgenin, maaş bordrosunun, iş yerinden alınan izin belgesinin ve 4A/4B hizmet dökümünün evraklar arasında eklenmesi gerekmektedir.

Hindistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hindistan vize ücreti her yılın başında konsolosluklar tarafından açıklanmaktadır. O sene boyunca vize ücreti değişmez ve yapılacak olan başvurular öncesinde bu bedelin bankalar aracılığıyla yatırılması gerekir. Vize ücreti dolar kurunda belirlendiği için ülkemizde yıldan yıla artış ya da azalmalar söz konusu olacaktır.

2020 senesinde Hindistan vize ücreti;

  • Kısa süreli ve tek girişli vizeler için 103 Dolar,
  • Uzun süreli ve çok girişli ticari vizeler için 123 Dolar, olarak belirlenmiştir.

Konsolosluk tarafından açıklanan bu vize ücretlerinde çok büyük değişiklikler yaşanmaz. Ancak 1 doların dahi eksik kalması vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur.

Hindistan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hindistan vize almak istiyorsanız vize işlemlerine seyahatinizden çok önce başlamanız gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğuna gerekli belgeleri sunduktan sonra vize başvuruları 3 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 4-5 güne sarkar ancak daha fazla olmaz. Sürenin bu kadar kısa oluşu insanların seyahat tarihleri yaklaşırken bu vizeyi almaya çalışmasına sebep olmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra vize cevabının alınması kısa sürüyor olsa da belgelerin toplanması ciddi bir zaman almaktadır. Bu sebeple de en az 1 ay öncesinden işlemlere başlanması önerilir. Ayrıca başvuruların reddedilme durumu da söz konusudur. Eğer belgelerdeki bir hata sebebiyle reddedilirse tekrardan başvuruların yapılması zaman alacaktır.

Hindistan Vizesi Neden Reddedilir?

Vize işlemleri için hangi ülkeye başvuru yaparsanız yapın vizelerin reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Bazı ülkelere yapılacak olan vize başvurularında aracı kurumlar görev alır. Özellikle çok yoğun başvurular alan ülkelerde sürecin doğru bir şekilde ilerlemesi için konsolosluklar tarafından aracı kurumlar belirlenir. Bu aracı kurumlar başvuruların kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar.

Başvurular kusursuz dahi yapılsa vize başvurularının olumsuz sonuçlanma ihtimali söz konusu olacaktır. Vize başvurularında çok geniş çapta incelemeler yapılmaktadır. Eğer herhangi bir şüphe uyandıracak duruma rastlanırsa vize işlemleri başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olursa itiraz hakkı bulunur. İstenirse yeniden işlemlere başlanabilir.

Hindistan vizesi alırken ret cevabı gelirse bu durum genellikle belgelerdeki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Başvuru için gerekli belgelerden yalnızca 1 tanesinin dahi eksik olması başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Başvuru belgeleri eksiksiz olmasına rağmen bazılarında kaşe ya da imzanın eksik olma durumu söz konusu olabilir. Bazen de belgeler yıpranmış halde sunulmaktadır. Bu durumlarda da vize başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.

Belgelerde bir sorun olmamasına rağmen vizeler reddediliyorsa bu durum kişiye özel problemlerin olduğunu gösterir. Hindistan vize başvuru reddedildiğinde sebebi de açık bir şekilde belirtilmektedir. En son alınan vizede kurallara uyulmaması ya da gidilen ülkede huzursuzluk yaratılması Hindistan vizesi alırken karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda vize almak çok zor olacaktır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye