Finlandiya Aile Birleşimi Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Finlandiya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Finlandiya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Finlandiya Aile Birleşimi Vize Başvurusu

Finlandiya Aile Birleşimi Hakkında

Finlandiya’da yaşayan aile üyeleriniz varsa veya eşiniz bir Finlandiya vatandaşı ise; Finlandiya aile birleşimi vize başvurusu yapabilir ve onlarla birlikte yaşamak üzere oturma izni alabilirsiniz. Ek olarak Finlandiya iltica aile birleşimi vizesinden de olumlu yanıt alma ihtimaliniz vardır.

Finlandiya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Finlandiya’da oturma izni aldıktan sonra, uzun süreli Schengen vizesi türlerinden biri olan Finlandiya aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Bu noktada, kendi çabanızla işleri yürütmeye çalışmak çok mantıklı değildir çünkü Finlandiya aile birleşme vizesi başvurularının sonuçlanması bir hayli uzun sürebilir.

O kadar bekledikten sonra, ufak hatalar ve bazı uygunsuzluklar sebebiyle reddedilmek hoş olmayabilir. Schengen Vize bu bağlamda, vize başvuru süreciniz boyunca sizlere yardımcı olmak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir.

Finlandiya’da aile birleşimi vizesi alabilmek için, orada kalan aile üyesinin yani sponsorunuzun yakınlık derecesi, işlemlerin kolaylaşması adına önem teşkil etmektedir. Sponsorunuz, başvuru işlemlerini sizin adınıza gerçekleştiremez. Bütün işlemler başvuru sahibi tarafından yapılır.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize İşlemleri
Finlandiya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Finlandiya Aile Birleşimi İçin Kimler Sponsor Kabul Edilir?

Başvuru sahibinin;

 • Eşi
 • Çocukları
 • Bakım zorunluluğu olan ebeveynleri
 • Koruyuculuk yaptığı 18 yaş altı birey
 • Kayıtlı iş ortağı
 • En az 2 yıl birlikte yaşadığı ispatlanabilen partneri

Finlandiya aile vizesi başvurusu yapmanız üzere davet gönderebilen kimselerdir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi Evrakları

Finlandiya’da uzun süreli yaşamak üzere oturma izni çıkartan kimselerin, Finlandiya aile birleşimi vizesine de başvurması gerekir. Başvuru sırasında, Finlandiya Konsolosluğunun başvuru sahibinden istediği belgelere ek olarak, başvuru sahibinin Finlandiya’da ikamet eden sponsorundan da bazı belgeler talep edilebilir.

Finlandiya aile birleşimi için gerekli evraklar şekildeki gibidir:

Standart Evraklar

·        Pasaport: Son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, geçerliliği en az 6 ay daha sürecek olan, herhangi bir deformeye uğramamış ve en azından 2 sayfası boş olan pasaport, başvuruda kullanılmak üzere gerekli evraklar arasına eklenmelidir.

·        Biometrik Fotoğraf: Beyaz arka plan üzerine çekilmiş, 35×45 mm boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf; başvuru sahibinin son 3 ay içerisindeki güncel halini temsil etmeli ve başka herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

·        Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik Fotokopisi: Başvuru yapanın kimlik bilgilerinin net olarak izlenebildiği kimlik fotokopisi ve aile bilgileri ile ikametgâh adreslerini de içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Finlandiya aile birleşimi için gerekli evraklar arasındadır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sayesinde; varsa daha önce yapılan evlilikler, boşanmalar, sahip olduğunuz çocuklar ve aile üyelerine ait bilgilere kolayca ulaşılabilir.

·        Dil Bilgisi Seviyesine Ait Belgeler: Finlandiya aile birleşimi vizesi için başvuru yapacak olan adaylarda, en az başlangıç seviyesinde dil bilgisi şartı aranmaktadır. Dil bilgisi seviyesinin ileri derecelerde olması, başvuru onay durumunu kolaylaştırır. Başvuru sahibine ait, dilin öğrenildiğini belirten diploma, sertifika vb. belgeler, başvuru evrakları arasında yer almalıdır.

·        Aile Birleşimi Başvuru Formu ve Dilekçesi: Finlandiya’da oturma izni ve aile birleşimi vizesi alabilmek için, Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanan başvuru formunu uygun şekilde doldurmalı ve Konsolosluğa hitaben, vizeyi edinmek üzerine bir dilekçe yazmalısınız. Bu noktada yapacağınız en ufak hata bile, kolayca vize reddine yol açabilir. Bu yüzden işlemleri kendiniz halletmeye çalışmak yerine, Schengen Vize uzman çalışanlarının tecrübelerine güvenmek mantıklı olacaktır.

·        Muvafakatname: Başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise ebeveynleri tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname belgesine sahip olmalıdır.

Sponsora Ait Evraklar

·        Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik Fotokopisi: Finlandiya Konsolosluğu, Finlandiya’da aile birleşimi yapabilmeniz için size sponsor olan kişilerin, kimlik bilgileri fotokopisini; ikamet adresi, varsa geçmişteki evlilikler ve boşanmalar, sahip olunan çocuklar gibi bilgilerin netleşmesi adına ise tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini talep etmektedir.

·        Finlandiya Pasaportu: Sponsorunuz olarak belirttiğiniz kişinin Finlandiya pasaportu, sponsora ait gerekli evraklar arasındadır.

·        Finlandiya Doğum Belgesi: Finlandiya’da ikamet eden kişi eşinizse ve eşiniz aynı zamanda Finlandiya vatandaşı ise, Finlandiya aile birleşimi için lazım olan evraklar arasına Finlandiya doğum belgesini de eklemelisiniz.

·        Oturma İzni: Size sponsor olan kişinin, Finlandiya’daki oturma izni, başvuru belgeleri arasında yerini almaktadır.

·        Gelir Kanıtlayan Belgeler: Finlandiya’da bulunan kişi eşinizse, oluşturacağınız 2 kişilik ailenin geçimini sağlayabilmek adına, eşinizin maaşı en az 1700 Euro olmalıdır. Çocuklarınız varsa eşiniz; 1. çocuk için 500, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 300, 4. çocuk için 200, 5. çocuk için 100 Euro fazladan gelire sahip olmak zorundadır.

·        Uluslararası Evlilik Belgesi: Finlandiya’da aile birleşimi yapacağınız kişi eşinizse, Formül B adı verilen, uluslararası alanda geçerliliği olan evlilik belgesine sahip olmalı ve bu belgeyi gerekli evraklara eklemelisiniz.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu

Finlandiya Konsolosluğu’nun başvuru evrakları arasında istediği bir diğer belge, Finlandiya aile birleşimi vize başvuru formu olmaktadır. Başvuru formunda öncelikli olarak özlük bilgilerine, daha sonra ise sponsorunuza ait bilgilere ve Finlandiya’da neden yaşamak istediğinize dair sorular bulunmaktadır. Bu sorulara verilen bilgilerin; doğru, kanıtlanabilir ve eksiksiz olması gerekir.

Finlandiya vize başvuru formu ve dilekçesi için kullanılan dil; İngilizce, Fince veya İsveççe olabilir. Türkçe yazılan belgeler yeminli tercüman tarafından çevrilip onaylanmalıdır. Metnimizin sonunda sizler için Schengen Vize tarafından hazırlanan vize başvuru formu ve dilekçesine ulaşabilirsiniz.

Finlandiya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/finlandiya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize Ücreti

2020 yılı Finlandiya aile birleşimi vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak vize başvurusu yapılırken ödenmesi gereken harç bedeli, kura bağlı olarak sürekli değişiklik gösterdiğinden, kesin bilgi edinmek ve süreç boyunca destek hizmetinden yararlanabilmek amacıyla Schengen Vize ile iletişim kurabilirsiniz.

Gerekli ödeme yapıldıktan sonra, harç makbuzunu vize evrakları arasına ekleyiniz. Yapılan ödemelerin iade şansı olmadığını hatırlatmak isteriz.

Finlandiya vize ücret bedelleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel Finlandiya vize ücretleri için >> schengenvize.net/finlandiya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize Dilekçesi

Finlandiya aile birleşimi vize başvurusunda bir diğer önemli adım, dilekçe oluşturmaktır. Dilekçe içeriğinde özlük bilgilerinize ve sponsorunuza ait bilgilere yer vererek, Finlandiya’da neden yaşamak istediğinizi açıklamalısınız. Dilekçenin yanı sıra, Finlandiya’da yaşama gereksiniminizin sebeplerine dair bilgi ve belgeler sunarak, Konsolosluk’ tan onay alma şansınızı artırabilirsiniz. Örneğin, Finlandiya’da yaşayan kişi bakıma muhtaç aile üyeleri ise, onlara verdiğiniz değeri kanıtlar nitelikte fotoğraflar; eşiniz ise de birlikte gittiğiniz bir tatilin kayıtlı belgeleri, olayın gerçekliğini kesinleştirmek adına sunulabilir.

Finlandiya aile birleşimi vize dilekçesi yazımında yapılacak herhangi bir hata, direkt olarak vize sonuçlarını etkilemektedir. Schengen Vize tarafından verilen danışmanlık hizmeti ile, dilekçenizde hangi hususların bulunması gerektiğine dair tüm detayları öğrenebilir, ‘Vize dilekçesi nasıl yazılır?’ sorusunun cevabını en iyi haliyle görebilirsiniz. Bunun gibi, vize başvurunuzda kolaylık sağlayacak profesyonel bir yardım almak istiyorsanız, Schengen Vize ile iletişime geçin.

Finlandiya vize başvurusu için ücretsiz bir şekilde sunulan Finlandiya vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/finlandiya-vize-dilekcesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya aile birleşimi vizesi, uzun süreli Schengen vizeleri arasında yer aldığından, başvurunuzun sonuçlanma süresi de 1 aydan 9 aya kadar uzanan geniş bir skalaya sahiptir.

Çünkü Finlandiya oturma izni ve aile birleşimi vizesinden sonra, Finlandiya’da uzun süreli yaşama şansına sahip olacaksınız. Bu bağlamda, Konsolosluk tarafından başvuru yapan kişiye özel olarak incelemeler gerçekleştirilmektedir.

Başvuru yapan kişinin, Finlandiya aile birleşimi vizesi edinebilmesi için, ülke içerisinde herhangi bir tehdit oluşturmayacağına ve ülke ulusal çıkarlarının tersine bir hamlede bulunmayacağına, Finlandiya Konsolosluğu tarafından onay verilmesi gerekir.

Bu onay süreci, kişiden kişiye değişebilecek olup; ‘Finlandiya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?’ sorusuna net cevap vermek mümkün değildir. Ancak Schengen Vize olarak, başvurunuzdan en az 3 ay öncesine kadar tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanızı öneririz.

Finlandiya Aile Birleşimi  

 Finlandiya aile birleşimi vizesi, anne, baba veya kardeşiniz Finlandiya’da yaşıyorsa veya Finlandiya vatandaşı olan biriyle evlendiyseniz ve onlarla yaşamak istiyorsanız eğer oturma iznine sahip olabilmek için gerekli olan vize türüdür. Uzun süreli vizelerden biri olan Finlandiya aile birleşimi vize başvuru işlemlerini Finlandiya Konsolosluğu ya da Büyükelçilik tarafından gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 Uzun süreli vizelerden olduğu için de dikkatli olmalı ve belgeleri istenildiği gibi hazırlamalısınız. Schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da online randevu imkanı ile detaylı bilgiler elde edebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz. Bütün Avrupa ülkelerine oranla Finlandiya vize konusunda biraz daha zorludur. Özellikle de uzun süreli vize türlerinde maddiyatı önemsemektedir. Uzun süreli olarak vize alabilmek için maddi gelirinizin iyi olması gerekmektedir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize İçin Gerekli Evraklar

 Finlandiya aile birleşimi vize alabilmek için gerekli olan evraklar vardır ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve aile birleşimi vize başvuru formu ile birlikte Finlandiya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine gitmeli ve başvurunuzu tamamlamalısınız.

 • Son 3 ayda çekilmiş olan biometrik bir fotoğraf,
 • Son on yıl içerisinde çıkarılmış olan ve en az 2 boş sayfaya sahip olan pasaport ve nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi,
 • Adres ve ikamet bilgilerinin açıkça belirtildiği tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Yabancı uyruklu olan taraf ile ilgili detaylı bilgiler ve uluslararası evlenme kayıt örneği,
 • 18 yaştan küçük bireyler için anne ve baba onaylı olan izin belgesi,
 • Finlandiya vatandaşı olan eşin doğum belgeleri, oturma izin belgeleri ve kimlik pasaport bilgileri,
 • Başvuru yapan kişinin yeterli dil seviyesinde olduğunu kanıtlayacak dil sertifikası ya da belgesi.

Finlandiya Vize İstiyor Mu?

Hususi, diplomatik ya da hizmet pasaportu bulunan bireylerin 90 gün boyunca vizesiz seyahat etme hakkı bulunuyor. Umuma mahsus pasaporta sahip bireylerin ise tüm seyahatleri için önceden vize alması gerekiyor.

Finlandiya Vize Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya Turistik vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Finlandiya Vize Kaç Günde Çıkar?

Başvurunuzun ardından ortalama 7 ila 15 iş günü içerisinde başvurunuz sonuçlanır. Ancak bu süre 55 güne kadar uzun olabilir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×