Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri

  Finlandiya Vatandaşlık, Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri

  Finlandiya Vatandaşlık İşlemleri

      Finlandiya vatandaşlık alınabilmesi için ülkeye giriş sonrasında 4-7 yıl kadar bir süreç Finlandiya’da kalmış olmanız gerekmektedir. Bu sürenin tamam olabilmesi için de oturma izni, çalışma izni, eğitim izni, evlilik vs. gibi durumları değerlendirebilirsiniz.

   Finlandiya devleti ülkesinde en çok huzura önem vermektedir. Kendi ülkenizde herhangi bir sabıka kaydınız olmamalıdır ve Finlandiya’da yaşadığınız süre boyunca toplum huzurunu bozmamış olmanız gerekmektedir. Bir diğer konu da maddiyattır. Finlandiya’da yaşayabilecek maddiyata sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Vatandaşlık alabilmek için başvurabileceğiniz farklı yollar vardır.

  Evlilik Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

       Finlandiya vatandaşı olan biriyle evlendikten sonra Finlandiya’ya giderek orada yaşama ve oturma iznine hak kazanabilirsiniz. Bu başvuruda Finlandiya vatandaşı olan eşin kimliği mutlaka sunulmalıdır. Bu sayede Finlandiya vatandaşlığına hak kazanarak çift vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.

  Yatırım Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

      Eğer Finlandiya’da yatırım yapmak istiyorsanız, oturma izni ile vatandaşlık alma işlemlerini başlatmış olursunuz. Finlandiya’da yeni bir iş başlatarak ya da herhangi bir şirket adı altında şube açabilir ve böylece Finlandiya vatandaşlık alma hakkınız olur.

  Eğitim Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

        Eğitim amacıyla Finlandiya’ya gidiyorsanız ve eğitiminiz 4-5 kadar sürecekse, 5 yılın tamamlandığı zaman vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz. Eğer bir üniversiteyi kazanma hakkınız olduysa; okul ile iletişime geçebilir ve davet mektubu ile kayıt isteyebilirsiniz. Eğitim amaçlı gidildiğinde, para gelirinin sponsoru gösterilmelidir ya da okurken çalışılacaksa eğer bir de çalışma izni vizesi alınmalıdır.

  Doğum Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

      Eğer çocuğun anne ya da babası Finlandiya vatandaşı ise ve çocuk Finlandiya’da doğduysa eğer vatandaşlık kabul edilebilir. Doğum belgeleri vatandaşlık işlemleri sırasında kullanılmalıdır. Ayrıca kan bağı da kanıtlanmalıdır. Ayrıca evlatlık çocuklara da vatandaşlık hakkı tanınmaktadır.

  Finlandiya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

      Finlandiya vatandaşlık hakkı kazanmak için istenen belirli evraklar vardır ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve vatandaşlık başvuru formu ile birlikte göç bürosuna giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Pasaport ve kimlik gibi kişiyi tanıtacak belgeler,
  • Gelir durumunu belirten maaş bordrosu veya banka hesap döküm bilgileri,
  • Adli sicil durumunu gösteren belge,
  • Finlandiya vatandaşlık başvuru formu,
  • Finlandiya’da kalınabileceğine dair dil yeterlilik belgesi,
  • Aile hakkında bilgiler, yani tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Eğer bir evlilik varsa, uluslararası evlilik belgesi.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir