Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Finlandiya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Finlandiya Vatandaşlık Vize Başvurusu

Finlandiya Vatandaşlık İşlemleri

 Finlandiya vatandaşlık alınabilmesi için ülkeye giriş sonrasında 4-7 yıl kadar bir süreç Finlandiya’da kalmış olmanız gerekmektedir. Bu sürenin tamam olabilmesi için de oturma izni, çalışma izni, eğitim izni, evlilik vs. gibi durumları değerlendirebilirsiniz.

Finlandiya Vize Dilekçe

 Finlandiya devleti ülkesinde en çok huzura önem vermektedir. Kendi ülkenizde herhangi bir sabıka kaydınız olmamalıdır ve Finlandiya’da yaşadığınız süre boyunca toplum huzurunu bozmamış olmanız gerekmektedir.

Bir diğer konu da maddiyattır. Finlandiya’da yaşayabilecek maddiyata sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Vatandaşlık alabilmek için başvurabileceğiniz farklı yollar vardır.

Evlilik Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

 Finlandiya vatandaşı olan biriyle evlendikten sonra Finlandiya’ya giderek orada yaşama ve oturma iznine hak kazanabilirsiniz.

Bu başvuruda Finlandiya vatandaşı olan eşin kimliği mutlaka sunulmalıdır. Bu sayede Finlandiya vatandaşlığına hak kazanarak çift vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.
Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri
Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Yatırım Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

 Eğer Finlandiya’da yatırım yapmak istiyorsanız, oturma izni ile vatandaşlık alma işlemlerini başlatmış olursunuz. Finlandiya’da yeni bir iş başlatarak ya da herhangi bir şirket adı altında şube açabilir ve böylece Finlandiya vatandaşlık alma hakkınız olur.

Eğitim Yolu ile Finlandiya Vatandaşlığı

 Eğitim amacıyla Finlandiya’ya gidiyorsanız ve eğitiminiz 4-5 kadar sürecekse, 5 yılın tamamlandığı zaman vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer bir üniversiteyi kazanma hakkınız olduysa; okul ile iletişime geçebilir ve davet mektubu ile kayıt isteyebilirsiniz.

Eğitim amaçlı gidildiğinde, para gelirinin sponsoru gösterilmelidir ya da okurken çalışılacaksa eğer bir de çalışma izni vizesi alınmalıdır.

Doğum Yoluyla Finlandiya Vatandaşlığı

Eğer çocuğun anne ya da babası Finlandiya vatandaşı ise ve çocuk Finlandiya’da doğduysa eğer vatandaşlık kabul edilebilir. Doğum belgeleri vatandaşlık işlemleri sırasında kullanılmalıdır. Ayrıca kan bağı da kanıtlanmalıdır. Ayrıca evlatlık çocuklara da vatandaşlık hakkı tanınmaktadır.

Finlandiya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya vatandaşlık hakkı kazanmak için istenen belirli evraklar vardır ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve vatandaşlık başvuru formu ile birlikte göç bürosuna giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Pasaport ve kimlik gibi kişiyi tanıtacak belgeler,
  • Gelir durumunu belirten maaş bordrosu veya banka hesap döküm bilgileri,
  • Adli sicil durumunu gösteren belge,
  • Finlandiya vatandaşlık başvuru formu,
  • Finlandiya’da kalınabileceğine dair dil yeterlilik belgesi,
  • Aile hakkında bilgiler, yani tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Eğer bir evlilik varsa, uluslararası evlilik belgesi.

Finlandiya vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/finlandiya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlık

Finlandiya vatandaşı olmak için yeterli dil bilgisine sahip olmak, yeterli ikamet süresi ve yerleşik kimliğin olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişi, vatandaşlık başvurusunda bulunarak Finlandiya vatandaşlığına geçebilir.

Finlandiya Vatandaşı ile Evlilik

Finlandiya vatandaşı ile evlenen kişilerin vatandaşlık alması diğer şartlara göre daha kolaydır. Vatandaşlık almak isteyen kişinin 5 yıllık yasal ikameti olması ve sosyal kültürel açıdan topluma uyum sağlaması vatandaşlık alması için yeterlidir.

Finlandiya Vatandaşlık Şartları 2021

Finlandiya vatandaşı olmak için belirli şartları yerine getirmeniz istenir. Bu şartlar yıllara göre değişiklik gösterse de genellikle aynıdır. Öncelikle vatandaşlık başvurusunda bulunacak 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Finlandiya’da yasal 4-7 yıl arasında yaşama, suç işlememiş olma, yeterli dil bilgisi, kültürel uyum ve ülkede geçinebileceğinizi kanıtlamanız halinde vatandaşlık alabilirsiniz.

Finlandiya Oturum İzni

Finlandiya’da uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin oturum izni başvurusunda bulunmasıdır. Oturum izni, kişilerin geliş amaçlarına göre verilir. Çalışma, evlilik, aile birleşimi gibi sebeplerle vize alıp Finlandiya’ya gitmeniz ardından oturum izni başvurusunu yapabilirsiniz.

Finlandiya Çalışma İzni

Finlandiya’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Bunun için kişilerin mesleki yeterliliğinin olması, yabancı dil becerileri gibi etkenlere dikkat edilir. Eğer orada çalışmak için davet almamış veya mesleki yeterliliğiniz yoksa oturum izni aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu

Vatandaşlık başvurusu yapmak için Finlandiya’da Göçmenlik Dairesine gitmeniz ve form almanız gerekir. Formu doldurduktan sonra aynı kuruma form ve ek belgeleri teslim ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Finlandiya vatandaşı olmak için gereken farklı şartlar vardır. Finlandiya vatandaşı ile evlenmek, Finlandiyalı bir ailenin evlat edinmesi gibi koşullar varsa vatandaşlık alınması şartları kolaydır. Bu durumlar dışında ülkede 5 yıl yasal ikamet etmek, suç işlememek ve geçim kaynaklarının olması halinde vatandaşlık alabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlık Veriyor Mu?

Finlandiya vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Çifte vatandaşlık da veren ülkenin vatandaşı olmak için 4-7 yıllık sürede orada yasal yollarda ikamet edilmesi şartı aranır. Sosyal ve kültürel uyum, yabancı dil bilgisi gibi şartları sağlayan kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Finlandiya Vatandaşı Nasıl Olunur

Finlandiya çifte vatandaşlığı kabul eden ülkelerden birisidir. Yani bir Türk vatandaşı iken aynı zamanda bir Fin vatandaşı olmak da mümkündür. Finlandiya vatandaşı nasıl olunur? Fin vatandaşlığı iki yol ile alınabilir. Bunlardan bir tanesi anne ya da babanın Fin vatandaşı olması ile diğeri ise Finlandiya’da doğmuş olmaktır.

Finlandiya vatandaşlık şartları 2021 yılı için öncelikle 18 yaşını tamamlamış olmak ve uzun yıllar boyunca Finlandiya’da yaşamış olmak gerekir. Çok iyi düzeyde İsveççe ya da Fince bilmek veya Finlandiya işaret dilini çok iyi düzeyde bilmek gerekir. Dil bilgisi belgeli olarak da kanıtlanabilmelidir. Bunun için Dil Becerisi Resmi Belgesi sahibi olunmalıdır. Hiçbir adli sicil kaydının olmaması da vatandaşlık başvurusunun reddedilme ihtimalini azaltır.

Finlandiya göçmenlik başvurusu yaparken geçim kaynağının ne olduğu açıkça ve doğru şekilde belirtilmelidir. Ayrıca başvuru sahibinin velayetinde bir çocuk varsa ve 18 yaşından küçük ise onun için de ayrı olarak vatandaşlık başvurusu yapmak gerekir.

Finlandiya vatandaşlık şartları 2019 yılı için ve şu an için de geçerli olan başka bir şart ise hiçbir suça karışmış olmamaktır. Bunun haricinde vergi borcunun olması durumunda da vatandaşlık başvurusu kabul edilmeyebilir. Finlandiya’da en az 4 sene ile 7 sene arasında yaşamış olmak ve evli olmak vatandaşlık alma şansını arttırır.

Ödenmemiş faturalar, kira ya da verginin olmaması da Finlandiya’da vatandaşlık alma şansını arttırır.

Finlandiya oturma izni şartları ile vatandaşlık şartları aynı değildir. Finlandiya vatandaşlığı başvurusu online olarak yapılabilir. Finlandiya vatandaşlık şartları sağlandıktan sonra tüm belgeler online olarak Finlandiya Göçmenlik Bürosunun sitesine yüklenmelidir. Sonrasında Göçmenlik Dairesinin hizmet noktası ile görüşmek için randevu alınmalıdır.

Randevu alındıktan sonra kimlik doğrulaması işlemi yapılmalıdır. Bunun için de başvuru evraklarının asılları ile birlikte kimlik belgesi getirilmelidir. 18 yaşın altında çocuk var ise o da kimlik doğrulaması işlemi için gelmelidir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Göçmenlik Bürosu tarafından bazı ek bilgiler istenebilir. Bu yüzden oluşturulan hesap sürekli takip edilmelidir.

Vatandaşlık kararı çıktıktan sonra başvuru sahibine bildirilir. Başvuru işlemleri online olarak yapılamıyorsa başvuru formunun çıktısı alınarak elde doldurulabilir. Doldurulan form ve diğer belgeler Göçmenlik Hizmet Bürosu’na getirilmelidir.

Finlandiya başbakanı Türklere vatandaşlık verilmesi ile ilgili olarak, bekâr ve 30 yaş üstü erkeklerin ülkeye kabul edileceğini ve vatandaşlık verileceğini açıklaması ile ilgili olan iddiaların asılsız olduğu belirtilmiştir.

Finlandiya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Finlandiya vatandaşı olmak isteyen kişilerin en az 4 – 7 yıl Finlandiya içerisinde yaşamış olması, 18 yaşından büyük olması ve hiç suç işlememiş olması gerekir.

Finlandiya Vatandaşlık Veriyor Mu?

Finlandiya içerisinde oturma iznine sahip olan ve uzun süredir Finlandiya içerisinde ikamet eden kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Oturma izni almanızı gerektirecek nedeninizi sunan belgeleriniz ve diğer vize evraklarınız ile Finlandiya Konsolosluğu’na başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Finlandiya Vatandaşlık Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×