Avustralya Vizesi | Schengen Vize

Avustralya Vizesi

 

Ülkeler arası seyahatlerin gerçekleştirilmesinde alınması gereken izinler ve izinlere dair başvurular söz konusudur. Türkiye’den yurt dışına çıkmak istediğinizde birkaç ülke dışında hangi ülkeye giderseniz gidin vize almanız gerekmektedir. Avustralya’da vize alınması gereken ülkelerden bir tanesi olduğu için Avustralya seyahatiniz için vize almalısınız. Seyahat amacına yönelik şekilde başvurmanız gereken Avustralya vizesi kısa ve uzun süreli seyahatler için farklı uygulamaları da beraberinde getirmektedir.

Sorunsuz şekilde seyahatinizi tamamlayabilmeniz için almanız gereken vize için eksiksiz evrak sunmanız önemlidir. Avustralya vize başvurusu işlemlerinizi titizlikle yürütmeli ve her bir evrakı özenli şekilde hazırlamalısınız. Sizden istenen belgeler ile alakalı eksiklik olmaması çok büyük öneme sahip olurken hatasız olması da bir o kadar önemlidir. Değişen faktörleri hesaba katmak ve başvuru kurallarına riayet etmek sonucu istediğiniz düzeyde tutmanızı sağlayacaktır.

Avustralya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru dosyasında bulundurmanız gereken evrakları eksiksiz şekilde sunmanız ile birlikte başlayan vize değerlendirme süresi genellikle 5 – 8 iş gününü kapsamaktadır. Süre sonunda başvurunuzun kabul edilip edilmediği tarafınıza bildirilecektir. Fakat beklemedik olumsuzlukların oluşması sonuç süresini etkileyebilmektedir. Avustralya vizesi başvurunuzun değerlendirmesi süresince konsoloslukta iş yoğunluğu olması süreyi uzatırken ek belge talepleri de sonuç alma sürenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Riske girmemek ve güvenli yoldan sonuca ulaşmak adına başvurunuzu seyahat tarihine 1 ay kala yapmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Zamanlamayı doğru şekilde yaptığınız takdirde sonuç dilediğiniz düzeyde olacaktır.

Avustralya Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize türü belirlenmesi tüm ülkeler için geçerlidir. Vize türünün belirlenmesi ile birlikte vize ücreti, evrak temini ve konaklama süreleri de değişkenlik göstermektedir. Avustralya vize türleri şu şekildedir;

Avustralya Turistik Vize

90 güne kadar konaklamaya müsaade eden bu vize tatil ve gezi amaçlı alınmaktadır. Turistik vizenin başvuru esasları ve özellikleri birçok vizeye göre daha kolaydır. İstenilen evrakların eksiksiz şekilde sunulması ile birlikte 5 – 6 günde de vizeniz çıkmaktadır.

Avustralya Ticari Vize

Ekonomik artıları olan ticari vizeler ikili anlaşmalar ve karşılıklı alışveriş ile mümkün kılınmaktadır. Ticari vize başvurularında davetiye usulü işlem yapıldığı unutulmamalıdır. Kısa süreli vize türüne girdiği için de 90 güne kadar kalmanız mümkündür.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi

Avustralya’da yaşamını sürdüren aile fertlerinizi bu vize sayesinde ziyaret edebilirsiniz. En fazla 90 gün kalmanızın mümkün olduğu bu vize için öncelikle davetiye temin etmeniz, sonrasında da istenilen evrakları temin etmeniz gerekir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Avustralya üniversiteyi yeni bitirmiş mühendisleri bünyesinde barındırmaktadır. Belirli bir başarıyı yakalayan ve eğitimi yüksek derece ile tamamlayan kişileri kabul etmektedir. İlerleyen dönemlerde çalışma ve oturum izinleri vatandaşlığa dahi dönmektedir.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya’da eğitim görebilmeniz için başvurabileceğiniz bu vize farklı özelliklere sahiptir. Hem kısa hem de uzun süreli vize türlerine giren yapısı söz konusudur. Elbette Avustralya’da bulunan eğitim kurumundan kabul edildiğinizi gösteren belge başvuru evrakları ile birlikte sunulması gerekir.

Avustralya Vizesi Evrakları

  • Başvuru sahibine ait pasaportun geçerliliği seyahat dönüşünden itibaren de en az 6 ay geçerliliği devam etmelidir. Pasaportun yıpranmamış olması, eksik sayfa içermemesi ve içerisinde de yeni vizenin işlenebilmesi için 2 boş sayfanın olması gerekir.
  • Kimlik fotokopisinin ibrazı arkalı önlü olmalı ve mutlaka üzerinde de T.C. numarası olmalıdır.
  • Başvuru sahibinin aile ve adres bilgilerini ayrıntılı şekilde içermesi gereken tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş güncel hali yansıtan fotoğraf biyometrik özelliğe sahip olmalıdır. 2 adet sunulmalı ve fotoğraf ölçüleri de mutlaka 3,5 x 4,5 cm olmalıdır.
  • Başvuru sahibi tarafından hazırlanması gereken vize talep dilekçesi konsolosluğa hitaben yazılmalı ve içerisinde kişiye ait adres, iletişim, seyahat amacı gibi bilgiler içermelidir.
  • Vize türüne göre değişen başvuru formu mutlaka başvuracağınız türe göre temin edip hazırlamalısınız. Formun hazırlanması ile alakalı mutlaka doğru bilgi aktarımı olduğundan emin olunuz. Diğer belgelerle örtüşecek düzeyde olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Formun güncel halini temin etmeniz geçerlilik açısından da önemlidir.
  • Seyahate ilişkin uçak biletleri ve konaklamaya ilişkin otel rezervasyonları,
  • Mesleki durumu gösterir belge ibrazı gerekmektedir. Şirket çalışanları şirketin hazırlaması gereken iş yeri belgesini ibraz etmeli, resmi kurumda çalışanlar ise kurumları tarafından hazırlanan belgeyi ibraz etmelidir.
  • Başvuru sahibine ait tapu ve araç ruhsatı gibi gelire ilişkin belgeler varsa dosyada sunulmalıdır.

Avustralya Vize Ücretleri

Vizenizle ilgili sizden talep edilen belgeler temin edildikten sonra vize ücretlerini ödeyip dekontu başvuru dosyasına koymalısınız. Ödemesi yapılmayan Avustralya vize başvurusu yaparsanız ret cevabı alırsınız. Aynı şekilde hatalı vize türüne yapılan ücret ödemeleri de vize reddi sebebidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ret cevabı almanız halinde ücret iadesi söz konusu değildir.

Buna ek olarak Avustralya vize ücretleri hatalı ödendiği zamanda iade etmemektedir. Bu yüzden ödemeler konusunda dikkatli olunmalı ve hataya mahal vermeden iş yürütülmelidir. Vize türlerine ve vize sürelerine göre vize ücretlerinde değişkenlikler söz konusudur. Fiyatlar konusunda uzman kişilerden görüş almak çok daha doğru olacaktır.

Meta: Avustralya vizesi uzun ve kısa süreli olarak alınabilmektedir. Avustralya vize başvurusu esasları ve kuralları türlere göre değişmektedir.

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye