Amerika Vize Başvurusu ve Randevu

Amerika Vize Başvurusu ve Randevu

Amerika Seyahati

Amerika Birleşik Devletleri 50 farklı eyaletten oluşmaktadır. Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan rüyasını yaşamak isteyen her kişinin muhakhak hayatında en az bir kez gideceği ideal bir yerdir. Eğitim, yüksek lisans, Erasmus, dil okulu, work and travel, çalışma vizesi, turistik vize vb. alanlarda 180 farklı vize türü ile ABD seyahatlerini tercih edecek olan kişilere farklı seçenekler sunmaktadır. Dünyanın en geniş ekonomik hacminin yer aldığı ABD ekonomisi ile her açıdan vatandaşlarına ve ülke ziyaretinde bulunan kişilere ekonomik özgürlük kazandırmaktadır. ABD, bütün ülkelere vize uygulamaktadır. Türkiye’ ye de aynı şekilde vize uygulaması bulunmaktadır. Schengen anlaşması gereği ya da başka ülkeler ile yapılan Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili ülke arasındaki anlaşmalarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yeşil ve gri pasaport sahiplerine vize işlemi uygulanmamaktadır. Fakat bu durum ABD için geçerli değildir. ABD seyahatlerinde gerçekleşecek olan başvurularda Türkiye Cumhuriyeti’ nin bütün vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Alınacak olan vizenin amacına uygun bir şekilde başvurusunun olması gerekmektedir. Güvenlik önleminin sık olduğu ve bu nedenle de vize alım işlemlerinde ayrı güvenlik aşamalarından geçildiği ABD vizesi için başvuruların da eksiksiz ve vizeye uygun şekilde olması gerekmektedir.

ABD seyahatleri için sadece ABD vizesi başvurusunda bulunulması yeterli değildir. ABD vizesinin amacı belirlenir. Bu amaca uygun başvuru yapılır. Ardından ABD vize ücretinin yatırılması gerekir. Vize evraklarının tamamlanarak eksiksiz, hatasız bir şekilde sunulması gerekmektedir. ABD vizeleri sunulurken yapılan mesleğin ve eğitim durumunun da payı bulunmaktadır. Oldukça fazla çeşit vizesi ile, dünyada en geniş güvenliğe sahip olan bir uygulaması bulunmaktadır. Ayrıca Amerika vizesine başvuruda bulunduktan hemen sonra mülakat için randevu alınması gerekmektedir. Amerika vizelerinin onaylanabilmesi için İngilizce dil seviyesine bakılır ve gündelik olarak konuşabilecek düzeyde ise, mülakattan kişiler geçebilmektedir. Mülakat sadece bununla da kalmaz. Sizin Amerikan vizesi almanız bu ülkeye seyahati garantilemiş olduğunuz anlamına gelmemektedir. Vize alım işlemlerini gerçekleştirerek en kısa sürede Amerika’ ya gittiğiniz zaman havaalanında da bazı durumlarda gerçekleşecek olan kontrol ve mini dil mülakatını geçmediğiniz zaman yani siz sorulan soruları anlamadığınız hissedildiğinde ya da cevap veremediğinizde havaalanında yetkilendirilmiş kontrol noktalarından ülkeye alınmama gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Amerika seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin günlük yaşamı sağlayabileceği şekilde basit düzeyde İngilizce bilmesi yeterlidir.

Amerika vize işlemleriniz için Eray Tur ile çalışabilirsiniz. Bu sayede vize alım işlemlerinde yapılması gereken prosedürler konusunda kolaylık ve pratiklik kazanmış olursunuz.

Amerika Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Amerika seyahatini gerçekleştirmek için Türkiye Cumhuriyeti bütün vatandaşlarının vize alım işlemi prosedürüne uyum sağlaması gerekmektedir. Amerika vizeleri ABD vize kapsamında değerlendirildiğinde, dünyada yer alan bütün ülkelerden daha fazla türü olan ve her bir türün de farklı amaca yönelik olduğu, farklı başvuru süreçlerinden geçtiği görülmektedir. Bu nedenle olası bir ABD ziyareti için seyahatin türünün iyi belirlenmesi ve bu türün durumuna göre, vize başvuru işlemi gerçekleşmelidir.

Amerika Vizesi için İstenilen Evraklar

Seyahat amaçlarınıza göre farklılıklar gösterebilen Amerika vizesi için dönüş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerli olması gereken pasaport ile yapılacak başvurularda gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

Başvuru Formu: Amerika Vizesi için elektronik ortamda doldurulan online DS-160 vize başvuru formu ve yanı sıra alınacak vize randevusuna dair belgelerin mevcut olması gerekmektedir. Başvurularınızı tamamlamanızın ardından işlemlerin hizmet bedellerini kredi kartıyla veya Konsolosluğun banka hesabına yatırıldığına dair belgelerin elinizde olması gerekmektedir. Seyahat amacına uygun kutucukların işaretlenmesi önem arz etmektedir. Ticari amaçlı b-1ve ziyaret amaçlı b-2 vize türleri ile ilgili başvurularınızda formdaki ilgili alanları işaretlemeniz gerekecektir. Başvuru sahibi ile birlikte yakın aile bireylerinin bulunabileceğini ifade eden F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize türleri ile yakın aile bireylerinin çalışmasını kapsayan E, H, I, L, O, P, R vizeleri, Değişim J Vizesi, veya Öğrenci vizeleri olan F,M türlerine başvuru yapılması halinde eşlik edecek olan eşlerin ya da 21 yaş altı çocukların hazırlamaları gereken evraklar söz konusu olacaktır. Hangi amaçla seyahat edileceğini ifade eden bu vize türlerini seçmek ve ücretlerini bu doğrultuda ödemek önemli bir husustur. Ayrıca meslek durumlarının, sponsora ait bilgilerin ve seyahat tarihlerinin yer aldığı dilekçenizin hazır olması gerekmektedir. Olası bir hatalı seçim durumunda ise Konsolosluk vize reddi yanıtı verecektir. Gerekli düzeltmeleri yapmak üzere yeniden randevu almanız gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf: Son 6 aya ait 5×5 cm boyutlarında ve minimum 600×600 piksel ile maksimum 1200×1200 piksel çözünürlükte biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.

Banka Hesap Cüzdanı: Seyahatiniz boyunca masrafların karşılanacağına dair yeterli bakiyenin bulunduğu banka hesap cüzdanı belgeleri gerekmektedir. Son 3 aya ait hesap dökümü ve hareket bilgilerini içeren belgenin imzalı ve kaşeli olarak banka yetkilisi tarafından hazırlanmış olmasına dikkat edilmektedir.

Mesleki Durumu Belgeleyecek Evraklar: Çalışılan kurum veya şirkete dair SGK giriş ve hizmet döküm belgesi, bordro ve işyerinin antetli kağıda hazırlayacağı görev ve izin belgesinin kaşe ve ıslak imzalı evrakları istenmektedir.

Rezervasyon Bilgileri: Seyahat planlarınızı destekleyen ulaşım ve konaklama bilgilerine ve rezervasyonlarına dair evrakların sunulması gerekmektedir.

Mülakata Katılım: Randevu gününde Türkçe ve İngilizce dillerinde katılacağınız mülakatta tüm sorulara doğru yanıt verdiğinizi doğrulamakta olan parmak izinizi vermeniz istenecektir.

Amerika Başvuru Yerleri

Amerika vize başvuru yerleri; Amerika konsolosluğu ve bu konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu Türkiye Cumhuriyetinde yer alan Vize başvuru merkezleri ile turizm seyahat acenteleridir. Başvuru yapılırken vize merkezleri ya da turizm acentelerine başvuru yapılmaz. Bu kurumların aracılığı ile direkt olarak Amerika konsolosluğuna müracaat yapılmaktadır. İlgili vizenin türüne göre değerlendirme yapma ve vizenin sonuçlanma işlemini belirleyerek vize verme, vize reddi yapma gibi haklar sadece Amerika Konsolosluğu’ nun elinde olan bir durumdur.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye