Amerika Turistik Vize İşlemleri

Amerika Turistik Vize İşlemleri

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Amerika Turistik Vize Nedir?

Amerika turistik vize, Amerika’ ya turist olarak gidecek olan kişilerin alması istenen vize biçimidir. DS 160 Göçmen olmayan vize başvuru formu doldurularak alınması gereken B2 vizesi olarak tanımlanmaktadır. B2 turistik vize sahibi olabilmek amacı ile alınması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

Amerika Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Seyahatin bitiminden son 6 ayı kapsayan ve son 10 yıl içerisinde alınmış, en az son iki sayfası boş olan pasaport
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş, gözlüksüz, güncel biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının ya da yeni kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Kişiler evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi
 • Turistik vize randevu alımlarında başvuru sahiplerinin pasaport numarası, uyruğu, TC vatandaşı ise TC kimlik numarası, doğum tarihi ile birlikte randevu için kişisel özel hesap oluşturmaları istenmektedir. Pasaport teslimi sırasında çalışılacak olan kargonun seçilmesi istenmektedir. Başvuru sahibine uygun bir zaman diliminde randevu verilmesi ile randevu tarih ve saati onaylanmış olmaktadır.
 • Amerika Turistik vize talep dilekçesi
 • İlgili vizeye başvuru yapacak olan kişi çalışan konumunda ise; çalıştığı şirket yetkilisi tarafından Amerika Konsolosluğu’ na İngilizce olarak yazılmış antentli kağıda, Amerika vize başvurusunda bulunan kişinin maaş bilgisi, izin aldığı sürenin zaman dilimi, görevine tekrar döneceğini bildiren bir dilekçe hazırlamalıdır. Vize başvurusunda bulunan kişi çalışan değil de işveren konumda ise, şirketteki pozisyonunu, yapmak istediği Amerika seyahatinin amacını ve planını anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır. Amerika seyahati için vize başvurusunda bulunan kişinin ev hanımı ya da çalışmayan bir kişi olması dahilinde seyahat sponsorunu açıklayan bir dilekçe hazırlaması gerekmektedir.
 • Vize başvurularında başvuru sahibinin mesleki durumuna ilişkin birtakım belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin finansal durumuna ilişkin son üç aya ait banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş hesap dökümü, Amerika masraflarının karşılanmasına dair banka hesabında bulunan para ve maaş bordroları olarak belgelerin hazır bulunması gerekmektedir.
 • Otel rezervasyon bilgileri, uçak rezervasyon bilgileri gibi seyahat planlarını desteklemek amaçlı bir takım belgelere de başvuru sırasında ihtiyaç bulunmaktadır.

Amerika turistik vizesi kaç günlük alınabilir?

Amerika turistik vizeler maksimum 6 ay süreli alınabilmektedir. İlk başvuru ile bu süre için vize çıkarılabilmekte, sonrasında ise vize süresi uzun süreli vize işlemleri neticesinde maksimum on yıla kadar uzatılabilmektedir.

Amerika turistik vizesi için nereye başvurulur?

Amerika turistik vizesi kapsamında vize işlemleri için Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği’ ne ya da ABD konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekmektedir.

Amerika turistik vize için biyometrik veri gerekli midir?

12 yaşını doldurmuş her çocuktan ve 18 yaş üzeri yetişkinlerden biyometrik veri alınmaktadır. Bu veri kayıtları yeni sistem üzerinde dünya genelinde uygulanmış bir prosedürdür ve gereklidir.

Amerika Turistik Vize Başvuruları İçin Ne Zaman Başvuru Yapmak Gereklidir?

Amerika turistik vize işlemleri için en az 4-5 hafta öncesinden en çok da 3 ay öncesinden başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Amerika Turistik Vize Başvuruları Değerlendirmeleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvurularından sonra mülakat aşamasını da geçtikten hemen sonra yaklaşık 4 hafta içerisinde vize değerlendirme ve kabul edilmesi halinde onaylanıp, basılma, başvuru sahibine pasaportun teslimi ile devam eden süreci içermektedir.

AMERİKA GÖÇMEN OLMAYAN VİZE İŞLEMLERİ

Amerika Göçmen Olmayan Vizesi Nedir?

Amerika göçmen olmayan vize mülakatı sırasında, Türkçe ve İngilizce olarak dil yeterlilik mülakatı yapılmaktadır. Bu mülakat sırasında İngilizce günlük konuşma tarzında sohbet edilmemekte aynı zamanda da parmak izi de alınmaktadır. Biyometrik parmak izinin alınması, mülakat sorasında gerçekleşen sorulara doğru yanıt verdiğini kabul etmeye dayalı yapılan bir prosedürdür. Amerika vize işlemlerinin onaylanmasının ardından 3 iş günü içinde kısa sürede pasaport ve vizeler kişilerin tarafına gönderilmektedir. Vize reddi yaşanması sonucunda kişilere sadece pasaport gönderimi yapılır. Ayrıca vizenin neden ret edildiğine dair de bir açıklama yazısı gönderilmektedir. Bu sayede kişiler ret işlemlerindeki ana nedenleri bularak düzeltip yeniden vize işlemleri için başvuruda bulunabilmektedir. Yeniden Amerika vize işlemlerine başvuru yapıldığı zaman harç ücretlerinin ödenmesi ve vize için yeni bir randevu oluşturulması gerekmektedir. Vizenin reddi sonrasında yatırılan harç bedeli iade edilmediği için, yeni başvurularda da yeni bir harç bedeli ve mülakat randevusu, başvuru formu ve dosyanın yeniden hazırlanması gibi adımların tekrar edilmesi gerekmektedir. Red belgesi gönderildiği zaman bu belgenin gerekçesinin 221 G olarak belirlenmesi ile başvuruda hata değil eksiklikler olduğu belirtilmektedir. Burada yapılaması gereken eksik adımların tamamlanmasıdır. Bunun için ekstra randevu almaya ya da yeni bir harç ücreti ödemeye gerek yoktur. Eksik adımlar tamamlandıktan sonra vize işlemleri değerlendirme süresinde kaldığı yerden devam edecektir.

Amerika Göçmen olmayan vize için DS 160 vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu başvuru formu online olarak doldurulabilmektedir. Form doldurulduktan sonra vize harç bedeli de ödenmeli ve ilgili vize işlemlerini başlatmak amacıyla mülakat randevusu online ortamda alınmalıdır. Mülakat gününde aynı zamanda biyometrik parmak izi uygulaması da alınmaktadır. Bu nedenle kişilerin mülakat zamanından 15 dakika öncesinde ilgili başvuru yerlerinde olması gerekmektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vizesi Gerekli Belgeleri

 • Amerika vizesi başvurularının türleri bulunmaktadır. Her vize başvurusunun türüne göre farklılık gösteren vize belgeleri bulunmaktadır. Amerika Göçmen olmayan vizesi başvuru belgeleri aşağıda listelenmiştir.
 • Amerika DS 160 başvuru formu: İlgili form internet üzerinden online olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurma zorunluluğu bulunan bir belgedir. Bu belgenin çıktısının alınması aynı zamanda internet başvuru formunu online ortamda doldurduktan ve onay verdikten sonra çıkan barkod bilgilendirme sayfasının çıktısının alınması ve mülakatta dosyada bulunması gerekmektedir.
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, gözlüksüz biyometrik fotoğraf
 • Aile bireyleri için evli ise evlilik cüzdanı, 21 yaşından küçük çocukların doğum belgeleri
 • Amerika göçmen olmayan vizenin başvuru dilekçesi oluşturulması gerekmektedir. Bu dilekçede seyahat sebebi, seyahat süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri, başvuru sahibinin meslek bilgileri, seyahat masraflarını karşılama bilgisi içeriklerine yer verilmek durumundadır.
 • Son üç ayı kapsayan aktif hesap hareketlerinin bulunduğu banka hesap cüzdanı. Kişilerin şahsi hesaplarını gösteren bu banka hesaplarında ilgili seyahatin masraflarını karşılamaya yönelik olarak bir miktar Euro – TL – USD biriminde para bulunması zorunludur.
 • Kişinin mesleki durumunu belgeleyen evrakların bulunması gerekmektedir. Bu evraklar çalışan ya da işveren olarak farklı evrak bilgilerinden oluşmaktadır. SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, SGK işe giriş belgesi, çalışılan kurumun resmi evrakları, eğer ilgili vize iş- ticari vize kapsamında alınıyor ise, antentli kağıda şirketin yetkili kişisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı şekilde hazırlanmış görev izin belgesi bulunması gerekmektedir.
 • Amerika ilgili seyahat rezervasyonları bilgisinin dosyada bulunması gerekmektedir. Otel ve uçak rezervasyon bilgilerinin bulunması gereklidir.

Amerika göçmen olmayan vizesi kaç günlük alınabilir?

DS 160 vizesi kapsamında maksimum olarak on yıllık alınabilen bir vize işlemidir. Bu vize Amerika hükümetinin yeni belirlemiş olduğu yasal işlemler nedeni ile 10 yıla indirilmiştir. Önceden süresiz olarak verilen vize işlemleri ve süresiz vizeye sahip olan vatandaşların vize işlemleri de on yıl ile sınırlandırılmıştır.

Amerika göçmen olmayan vizesi için nereye başvurulur?

Amerika göçmen olmayan vizesi için başvurulması gereken yer ABD konsoloslukları ve ABD Büyükelçiliği’ dir.

Amerika göçmen olmayan vize için biyometrik veri gerekli midir?

Amerika’ ya ait her türlü vize alım işlemlerinde parmak izi ve fotoğraftan uygulanan biyometrik veri girişi yapılması zorunlu kılınmıştır. 12 yaş altı çocuklar için biyometrik veri girişi ihtiyacı bulunmamaktadır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları İçin Ne Zaman Başvuru Yapmak Gereklidir?

Amerika Göçmen olmayan vize kapsamında DS 160 için maksimum 90 gün öncesinden başvurular alınmaya başlamaktadır. Minimum 4 hafta süresinde de başvuru gerçekleşebilmektedir. Ancak 4 haftadan kısa sürede yapılacak olan başvurular için mülakat tarihi, vize değerlendirme aşaması ve vize basım, kargo aşaması yetişemeyeceği için talepler alınmamaktadır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları Değerlendirmeleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Amerika göçmen olmayan vize başvuruları mülakatından sonra değerlendirme aşamasına giriş yapılarak ilgili vize kapsamında değerlendirmenin de olumlu olması halinde yapılması gereken işlemler olarak maksimum 4 hafta içerisinde vize – pasaport teslim sürecine girmektedir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye