ispanya-turistik-vize-evraklari-ucreti

İspanya Turistik Vize

İspanya’ya turistik seyahatler planlayan kişilerin, İspanya turistik vize almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu vize ile İspanya’ya 90 günlük bir seyahat gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır. Kısa Schengen vizesi olan turistik vize başvurusu sadece Bordo pasaport sahiplerine zorunludur. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşmayacak olan turistik seyahatlerinde vize uygulamasından muaftırlar. İspanya vize başvurularında gerekli olan şart ve koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Schengen vizesi koşulları burada da geçerlidir. Başvuru sahipleri, İspanya’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde eksiksiz hazırlanmış evraklar sunmalıdır. 

İspanya Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

İspanya vizesi başvurularında ilk işlemlerin yürütüleceği merkez, talep edilen vize süresine göre değişmektedir. 90 günü aşmayacak İspanya vize başvuruları gibi İspanya turistik vize başvuruları da vize merkezlerine yapılmaktadır. Merkezler tüm yetkiyi İspanya Konsolosluğundan almaktadır. Sadece 90 günü aşan uzun süreli İspanya vize başvuruları direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Ancak biometrik verilerin işlenmesi nedeniyle kişiler konsolosluğa gidebilir. Alınacak olan parmak izleri, İspanya Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

İspanya Turistik Vize Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

Yapılacak olan vize başvurusuna göre onay süresi değişmektedir. 90 günlük kısa süreli İspanya turistik vizesi yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde onaylanmaktadır. Onay sürecinin hızlı olması, başvuruda sunulacak evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ile doğru orantılıdır. Evraklarda eksik ve hata olması durumunda İspanya Konsolosluğu, vize başvurularını reddetmektedir. İspanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerinden ek belge talep edebilir ve bu belgenin hazırlanma süresi nedeniyle onay süresinde uzama söz konusu olabilir. Tüm bu unsurlardan yola çıkarak, vize başvurularının seyahat tarihinden önce yapılması tavsiye edilmektedir. 

İspanya Turistik Vize Kaç Günlük Verilebilir?

Seyahatin amacı turistik olması nedeniyle vizeler kısa süreli olarak işlem görmektedir. En fazla 90 günlük bir İspanya turistik vizesi alınabilir. Daha uzun süreli vize talep edilecek ise farklı vize türlerine başvuru yapılmalıdır.

İspanya Turistik Vize Evrakları

 • İspanya Vize Başvuru Formu

  İspanya seyahati için doldurulan vize başvuru formunda bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Vize başvuru formu, İspanya Konsolosluğu’nun başvuru sahipleri hakkında bilgi edinmesi için düzenlenmiş bir formdur. Form doldurma işleminin ardından inceleme yapılmadan imza atılmamalıdır. İmza atılma işleminden önce formda yer alan hatalar düzeltilmelidir. İspanya Konsolosluğu’na teslim edildikten sonra vize başvuru formu üzerinde değişim yapılmamaktadır.

 • Pasaport

  İspanya vizesi için başvuracak kişilerin sahip olduğu pasaportların en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat öncesinde en az 2 adet boş sayfası olan pasaportlar olması gerekmektedir. Aksi söz konusu olan pasaportların yenilenme işlemi yapılmadan İspanya vizesi için başvuru yapılmamalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  6 aydan eski olmayan, başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olan biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Başvuru sahiplerine ait olan Nüfus Cüzdanı fotokopileri, İspanya vize başvurularında ibraz edilmelidir. Dosyaya eklenecek olan fotokopilerde kişilerin yüzü net bir şekilde görünmeli ve fotoğraf üzerinde herhangi bir leke olmamalıdır.

 • Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler

  Seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin, seyahat masraflarını karşılayacağına dair maddi durum kanıtı olarak belgeler sunması gerekmektedir. Banka Hesap Cüzdanı belgelerinin banka yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Şahıslar tarafından oluşturulmuş olan vize talep dilekçesi de evrak dosyasında olmalıdır. Dilekçe, İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Yazı içerisinde seyahat amacı ve detayları var olmalıdır.

 • Meslek Detayı Belgeleri

  Başvuru sahiplerinin mesleklerine dair detaylar içeren resmi kurumlardan alınmış belgeler sunulmalıdır. Her meslek ve işi için sunulacak olan belgeler farklı olmaktadır.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları


İspanya turistik vize başvurularında bulunacak kişi adına yapılmış olan uçak bileti ve konaklama rezervasyonları olmalıdır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye