ispanya-ticari-vize-evraklari-ucreti

İspanya Ticari Vize

İspanya ticari vize sadece İspanya’ya ticari nedenlerden dolayı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Ticari nedenler ile seyahat edilmeyecek ise bu vize türüne başvuru yapılmamalıdır. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin ya da işverenlerin İspanya’da bulunan şirketten vize davetiyesi alması zorunludur. İspanya’da bulunan şirket, fuar ya da organizasyonlardan davetiye alınmadığı takdirde ticari konulu bu vizeye başvurular kabul edilmemektedir. Evrakların bu vize türünde sadece seyahati yapacak kişi tarafından hazırlanması yeterli olmamaktadır. Türkiye’de çalıştıkları kurumun da gerekli olan belgeleri hazırlaması gerekmektedir. İspanya vize fiyatları, başvurulan olan vize türüne göre değişmektedir. Vize başvuru ücretlerine ek olarak başvuru merkezleri tarafından alınan ücretlerde eklenmektedir. Vize reddi söz konusu olduğunda İspanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerine ücret iadesi yapmamaktadır.

İspanya Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Ticari nedenler ile yapılacak olan bu vize türü, kısa süreli vize olarak tanımlanmaktadır. İspanya Konsolosluğu, kısa süreli vizelerde direkt olarak konsolosluğa başvuruları kabul etmemektedir. İspanya ticari vize başvuruları, konsolosluk tarafından belirlenen ve yetki verilen merkezlere yapılmaktadır.

İspanya Ticari Vize Başvuruları Ne Kadar Zamanda Onaylanır?

Schengen vizesi başvurularının gerekli koşulları yerine getirilmesi durumunda İspanya Konsolosluğu, vize başvuruları 5 – 10 iş günü içerisinde onaylamaktadır. Ancak İspanya Konsolosluğu’nun ek belge talebi nedeniyle bu sürelerde farklılıklar meydana gelebilir. Başvurular esnasında resmi tatillerde İspanya Konsolosluğu’nun çalışmadığı unutulmamalıdır. Sürecin hızlı ve normal ilerlemesi için evrakların eksiksiz bir şekilde İspanya Konsolosluğu’na sunulması şarttır. Aksi takdirde inceleme süresinde uzamalar söz konusu olabilir.

İspanya Ticari Vize Başvurularında Gerekli Olan Evraklar

 • İspanya Vize Başvuru Formu

  Schengen kapsamında olan İspanya seyahatlerinde doldurulması gereken vize başvuru formu, Schengen vize başvuru olarak da bilinmektedir. Form seyahat ve konaklamaya dair tüm bilgileri içermelidir. Dijital ortamda doldurulması gereken vize başvuru formunda yazıların tamamı büyük harfler ile yazılmalıdır.

 • Pasaport

  Seyahati gerçekleştirecek olan kişilere ait pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. İspanya için yapılacak olan ticari ziyaret öncesinde pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf


3,5×4,5 mm ölçülerine sahip olan, deforme olmamış ve İspanya ticari vizesi başvurusundan önce başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olan fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Kimlik Fotokopisi

  Fotokopisi çekilecek olan evrakların net olması vize başvurularında aksaklık yaşanmaması adına önemlidir.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Türkiye’de çalışmakta olunan kurum yetkili tarafından, İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Ticari olarak gerçekleştirilecek olan seyahatin detayları ve seyahati yapacak olan kişinin bilgilerine yer verilmelidir.

 • İspanya Ticari Vize Davetiyesi

  Ticari vizeler için oluşturulacak davetiyeler olmadığı takdirde bu vize başvurusu başlatılmayacaktır. Davetiye mektubunu, İspanya’da bulunan şirket, kurum ya da fuar oluşturmalıdır. Davetiye içerisinde; seyahatin bilgiler, tarihleri, davet edilen kişi ve çalıştığı kurum hakkında bilgilere yer verilmelidir. Antetli kâğıtta ve kaşeli belgeler kabul edilmektedir. Söz konusu olan başvuru sahibi bir fuara katılacak ise İspanya’da bulunan fuar tarafından oluşturulmuş davetiye olmalıdır ya da fuar katılım belgesi bulunmalıdır.

 • Banka Hesap Dökümü

  İspanya seyahatini gerçekleştirecek olan kişiye ait Banka Hesap Döküm Belgesi sunulmalıdır. Belgede, banka yetkilisinin imzası ve banka sirküleri olmalıdır. 3 ay içerisinde alınmış olan güncel belgeler kabul edilmektedir. İspanya seyahati masrafları eğer Türkiye’de bulunan şirket tarafından karşılanacak ise; şirkete ait hesapların da dökümü sunulmalıdır.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Bilgileri

  Başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan ulaşım ve konaklama için yapılan rezervasyon işlemleri belgelendirilmelidir.


 • Seyahat Sağlık Sigortası

  İspanya ticari vize başvurusunda bulunacak kişi adına düzenlenmiş, 30000 Euro teminatlı bir poliçedir.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye