İspanya Erasmus

İspanya Erasmus

İspanya Erasmus vizesi, İspanya’da eğitim görmek amacıyla Türk öğrencilerin başvurduğu bir vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir kurumda eğitim gören ya da eğitimini tamamlamış kişiler tarafından başvurulmaktadır. Avrupa Birliği programı olan Erasmus programının öğrencilerin hayatına olumlu etkileri olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler tarafından ilgi görmektedir. Öğrencilerin ileride meslek hayatlarına katkı sağlaması, farklı kültürlere ve projelere tanık olması nedeniyle eğitim kurumları tarafından teşvik edilmektedirler. Eğitim kurumunda 1. Sınıfta olan öğrenciler Erasmus programına katılamazlar. Aynı zamanda Türkiye’de eğitim gördükleri kurumun da belirli şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Ve tabi eğitim gördükleri kurum ile İspanya’da bulunan kurum arasında bir anlaşma olmalıdır. Öğrencinin ortalaması ve diğer şartları yerine getirmesi söz konusu da olsa iki kurum arasında bir anlaşma yok ise Erasmus programına katılamaz.

İspanya Erasmus Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

İspanya Erasmus vizesi başvuruları, direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmalıdır. 90 günü aşan seyahatlerde İspanya Konsolosluğu başvuruları almaktadır. Ancak seyahatin süresi 90 günden kısa olduğu zaman başvurular direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapılmamalıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenen ve yetkilendirilen kurumlara başvurular yapılmalıdır. Erasmus vizesi 90 günü aşan uzun süreli vize grubunda yer alması nedeniyle başvurular, İspanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

İspanya Erasmus Vizesi İşlemleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Eğitim kurumu tarafından Erasmus programına kabul edilen öğrenciler, İspanya’da bulunan okuldan da kabul aldıktan sonra seyahat tarihinden 30 gün önce İspanya Erasmus vizesi başvurularını gerçekleştirmelidir. Konsolosluk tarafından istenebilecek el belge ve konsolosluk yoğunluk dönemlerinde bir aksaklık yaşanmaması adına başvurular önceden yapılmalıdır. Eğer vize reddi olursa tekrar başvuracak ya da vize reddine itiraz edecek bir zaman aralığı kalmalıdır.

İspanya Erasmus Vizesi Evrakları

İspanya Erasmus vizesi almak isteyen kişiler, İspanya’da eğitim veren kurum ve Türkiye’de öğrencinin hali hazırda eğitim gördüğü kurum tarafından evraklar hazırlanmalıdır. Herhangi birinin evraklarının eksik olması durumunda vize başvuruları reddedilmektedir. Seyahat amacı burada doğru bir şekilde tespit edilmeli ve gereli olan vize kategorisine başvuru yapılmalıdır. 180 günü aşan İspanya süresinde öğrencilerin oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

 • Pasaport

  İspanya Erasmus programına dahil olacak olan öğrencilerin pasaportları 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar olmalıdır. İspanya dönüş tarihinden sonra en az 1 yıl daha pasaportların geçerlilik süresi devam etmelidir. İspanya’ya yapılacak olan seyahatten önce başvuru sahiplerinin pasaportlarında en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Başvuru öncesinde eski pasaportları var ise; başvuru evrakları arasında eski pasaportların aslı ve fotokopileri yer almalıdır.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  Beyaz fonda çekilmiş, güncel, 3,5×4,5 mm ölçülerine sahip biometrik fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • İspanya Vize Başvuru Formu

  Eğitim görmek isteyen ve vize başvurusunda bulunan kişi tarafından İngilizce ya da İspanyolca olarak doldurulmalıdır. Tamamı büyük harflerden oluşmalı ve eksiksiz bilgi aktarımı söz konusu olmalıdır. Başvuru sahiplerinin sunacağı belgeler ile form arasında bilgilerin çelişki yaratmaması gerekmektedir.

 • İspanya’da Eğitim Görülecek Kurumdan Kabul Belgesi

  Erasmus programında eğitim görülecek olan kurumdan başvuru sahibi adına kabul belgesi olmalıdır.


 • Türkiye’de Bulunan Eğitim Kurumundan Kabul Belgesi

  Öğrencinin Erasmus programına kabulünü kanıtlayan belgedir. Türkiye’de bulunan eğitim kurumundan alınmalıdır. Belgelerin güncelliği önemlidir.

 • Burs / Finans Belgeleri

  Eğitim sürecinde kişilerin masraflarının karşılanacağına dair kanıt içeren belgeler sunması gerekmektedir. Burs alacak kişiler bu belgeleri sunmalıdır. Aile desteği ile eğitim alınacak ise anne ve baba imzalı belgeler ibraz edilmelidir.

 • Sağlık Raporu

  Kişiler İspanya’da 1802 günden fazla kalacak ise; sağlık raporu ibraz etmelidir.

 • Kimlik Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi

  Aile bilgilerinin yanı sıra iletişim bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kanıt Belgesi ibraz edilmelidir. Belgeler güncel ve kurum yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

 • Vize Talep Dilekçesi

  İspanya Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe oluşturulmalı ve dilekçe içerisinde seyahat bilgilerine yer verilmelidir.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

  İspanya Erasmus vizesi başvuruları esnasında uçak bileti rezervasyonları ve konaklama rezervasyonunu içeren belgeler sunulmalıdır.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye