ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport

ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport

AB Schengen Bölgesine vize ihtiyacı duyulmadan girebilen Avrupa Birliği üyesi olmayan 61 ülke bulunuyor.

Söz konusu 61 ülkenin vatandaşları ise iş ya da seyahat maksadı ile olsun 90 gün süresine kadar Schengen Bölgesinde yer alan ülkelere giriş ve çıkışlarına izin verilmektedir.

Söz konusu süre dahilinde sadece iş ve turizm amacı ile bulunabilmektedir. Yani çalışma ya da öğrenim görmek maksadıyla buralarda kalınmasına müsaade edilmez.

Son dönemlerde yaşanan terör olaylarından sonra ise mevcut güvenlik endişeleri AB sınırlarına girenlerin sayısını artırmıştır. Bundan dolayı da sürekli olası seyahatlere yönelik güvenli bir denetim gerçekleştirmektedir.

ETIAS Nedir?

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olarak açılıma sahip ETIAS, Schengen Bölgesine giriş sağlanabilmesi için herhangi bir şekilde vizeye ihtiyaç duyulmaksızın ziyaretçilere izin verilerek takiplerini sağlayan elektronik sistemin adıdır.

2016 yılında yasak prosedürleri başlamış olan ETIAS’ın, 2021 yılı itibariyle sistemin tamamen yerini alması beklenmektedir.

Başvuruda bulunan kişiler hakkında Schengen Bölgesi ülkesine giriş yapıp yapamayacakları konusunda ayrıntılı bir şekilde güvenlik kontrolü yapılmaktadır.

AB ülkelerine seyahat etme amacı ile gerçekleşecek 90 gün süreye kadar vizesiz ülkelerin vatandaşları bu güvenlik kontrolünden herhangi bir şekilde geçirilmesine gerek duyulmamaktadır.

ETIAS burada devreye girerek bu kişiler hakkında herhangi bir güvenlik tehdidi olmadığını garanti altına alacaktır. Sürekli olarak böylelikle Schengen ülkelerine girip çıkacak olan kişilerin bilgileri de güncellemeye tabi tutulacaktır.

ETIAS sayesinde diğer gelişme gösterecek olay ise sadece kişiler iş ve turizm amaçlı değil, herhangi bir hastalığın tedavisi içinde vizesiz şekilde geçişe izin verilecektir.

ETIAS Yetkilendirmesi Neden Önemli?

Yıl içerisinde bir defa düzenlenen Ulusa Sesleniş konuşmasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker 2016 yılında su sözleri sarf etmiştir:

‘’Sınırlarımız içinden kimlerin geçiyor olmasını bilmemiz gerekmektedir. Böylelikle Avrupa’ya kimlerin seyahat halinde olduğunu kendileri daha buraya gelmeden bilmiş olacağız’’

ETIAS yetkilendirme onayı yapılmasındaki en büyük neden ise güvenliktir. Dünya genelinde seyahat gerçekleştirenlerin sayısının riski artış görmesiyle birlikte, AB tamamen kendi ülkelerine seyahat edeceklerin güvenliklerini sağlamak istemektedir. Burada ETIAS, sahip olduğu bilgi ve veri toplama sistemiyle birlikte güvenlik kaygılarının büyük ölçüde azalmasını sağlayacak çalışma yapaktadır.

Burada ETIAS Schengen ülkelerinin söz konusu güvenliğini riske edecek tehlikeli olan kişilerin tespitinde önemli rol oynayacaktır. Böylelikle tehlike arz eden kişi reddedilerek söz konusu tehdidin ülkeden uzak tutulması sağlanacaktır. Girişlerinde önüne bir nevi geçilmiş olacaktır.

ETIAS’a Kimler İhtiyaç Duyacak?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ETIAS, AB bölgesine vizesiz şekilde giriş sağlayabilen ülkelerin vatandaşlarını hedef kılmaktadır. Aşağıda isimleri geçen ülkelerin vatandaşları kesinlikle ETIAS yetkilendirmesine sahip olmaları gerekmektedir.

Albania, Andorra, Antigua and Barbuda, Argentina, Australia, Bahamas, Barbados, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Canada, Chile, Colombia, Costa Rica, Dominica, El Salvador, Georgia, Grenada, Guatemala, Honduras ve Hong Kong

2021 yılında sistem tam olarak faaliyetine geçene dek mevcut listeye yeni ülkeler dahil edilebilir. Fakat an itibariyle yukarıda adı geçen ülkelerin vatandaşları AB dahil olan herhangi bir ülkeye giriş yapılması öncesinde ETIAS yetkilendirmesi alma zorunluluğu vardır.

ETIAS Sistemi Nasıl Çalışacak?

ETIAS sisteminin kullanışı oldukça basit olacağı gibi yapılacak olan başvurular zamandan tasarruf ettirecektir. Gerekli onay alınabilmesi için ETIAS başvurusunda başvuru formunun doldurulması ve gönderilmesi gibi adımların dikkatli şekilde yapılması gerekir. Yaklaşık olarak çevrimiçi şekilde doldurulacak olan form 10 dakika gibi kısa bir zamanı alacağı için her şeyin eksiksiz ve tam olarak gönderildiğinden emin olunmalıdır.

ETIAS Maliyeti Nedir?

ETIAS maddi açıdan insanları pek sarsmayacak rakam üzerinden çalışmalarını yürütmeyi planlamaktadır. 18 yaşının üzerinde olmak şartı ile her kişi 7 EURO gibi bir rakam üzerinden ücrete tabi tutulacak. Ödemeler kredi kartıyla da güvenli bir şekilde yapılabilecek.

ETIAS Geçerlilik Süresi Nedir?

ETIAS belgesi onay alması durumunda 3 yıl gibi pasaport süresi dolana kadar geçerli olması bekleniyor. Buradaki geçerlilik tabi ki risk durumunuza göre de değerlendirmeye alınabilmektedir.

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye