ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport - Schengenvize.net

ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport

ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport

AB Schengen Bölgesine vize ihtiyacı duyulmadan girebilen Avrupa Birliği üyesi olmayan 61 ülke bulunuyor.

Söz konusu 61 ülkenin vatandaşları ise iş ya da seyahat maksadı ile olsun 90 gün süresine kadar Schengen Bölgesinde yer alan ülkelere giriş ve çıkışlarına izin verilmektedir.

Etias Sistemi Ne Zaman Başlayacak?

2016 yılında prosedürlerini gerçekleştirmeye başlayan sistem, 2021 yılında tam olarak çalışmaya başlayacaktır.

Etias Nedir?

Schengen Bölgesine girişin yapılırken, vizeye ihtiyaç duymadan giriş yapılabilmesi için, seyahat edenlerin takip edildiği elektronik sistemdir.

Schengen Vizesi Almak için Nereye Başvurulur?

Etias başvurusu formunun doldurulması gerekir. Etias başvuru formu 7 Euro’luk bir ücrete tabi olurken, 18 yaş altı bireyler için ücretsizdir. Manuel olarak form doldurulması 96 saat ile 2 hafta arasında bir sürede yapılacaktır.

Söz konusu süre dahilinde sadece iş ve turizm amacı ile bulunabilmektedir. Yani çalışma ya da öğrenim görmek maksadıyla buralarda kalınmasına müsaade edilmez.

Son dönemlerde yaşanan terör olaylarından sonra ise mevcut güvenlik endişeleri AB sınırlarına girenlerin sayısını artırmıştır. Bundan dolayı da sürekli olası seyahatlere yönelik güvenli bir denetim gerçekleştirmektedir.

ETIAS Nedir?

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olarak açılıma sahip ETIAS, Schengen Bölgesine giriş sağlanabilmesi için herhangi bir şekilde vizeye ihtiyaç duyulmaksızın ziyaretçilere izin verilerek takiplerini sağlayan elektronik sistemin adıdır.

2016 yılında yasak prosedürleri başlamış olan ETIAS’ın, 2021 yılı itibariyle sistemin tamamen yerini alması beklenmektedir.

Başvuruda bulunan kişiler hakkında Schengen Bölgesi ülkesine giriş yapıp yapamayacakları konusunda ayrıntılı bir şekilde güvenlik kontrolü yapılmaktadır.

AB ülkelerine seyahat etme amacı ile gerçekleşecek 90 gün süreye kadar vizesiz ülkelerin vatandaşları bu güvenlik kontrolünden herhangi bir şekilde geçirilmesine gerek duyulmamaktadır.

ETIAS burada devreye girerek bu kişiler hakkında herhangi bir güvenlik tehdidi olmadığını garanti altına alacaktır. Sürekli olarak böylelikle Schengen ülkelerine girip çıkacak olan kişilerin bilgileri de güncellemeye tabi tutulacaktır.

ETIAS sayesinde diğer gelişme gösterecek olay ise sadece kişiler iş ve turizm amaçlı değil, herhangi bir hastalığın tedavisi içinde vizesiz şekilde geçişe izin verilecektir.

ETIAS Yetkilendirmesi Neden Önemli?

Yıl içerisinde bir defa düzenlenen Ulusa Sesleniş konuşmasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker 2016 yılında su sözleri sarf etmiştir:

‘’Sınırlarımız içinden kimlerin geçiyor olmasını bilmemiz gerekmektedir. Böylelikle Avrupa’ya kimlerin seyahat halinde olduğunu kendileri daha buraya gelmeden bilmiş olacağız’’

ETIAS yetkilendirme onayı yapılmasındaki en büyük neden ise güvenliktir. Dünya genelinde seyahat gerçekleştirenlerin sayısının riski artış görmesiyle birlikte, AB tamamen kendi ülkelerine seyahat edeceklerin güvenliklerini sağlamak istemektedir. Burada ETIAS, sahip olduğu bilgi ve veri toplama sistemiyle birlikte güvenlik kaygılarının büyük ölçüde azalmasını sağlayacak çalışma yapaktadır.

Burada ETIAS Schengen ülkelerinin söz konusu güvenliğini riske edecek tehlikeli olan kişilerin tespitinde önemli rol oynayacaktır. Böylelikle tehlike arz eden kişi reddedilerek söz konusu tehdidin ülkeden uzak tutulması sağlanacaktır. Girişlerinde önüne bir nevi geçilmiş olacaktır.

ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport
ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport

ETIAS’a Kimler İhtiyaç Duyacak?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ETIAS, AB bölgesine vizesiz şekilde giriş sağlayabilen ülkelerin vatandaşlarını hedef kılmaktadır. Aşağıda isimleri geçen ülkelerin vatandaşları kesinlikle ETIAS yetkilendirmesine sahip olmaları gerekmektedir.

Albania, Andorra, Antigua and Barbuda, Argentina, Australia, Bahamas, Barbados, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Canada, Chile, Colombia, Costa Rica, Dominica, El Salvador, Georgia, Grenada, Guatemala, Honduras ve Hong Kong

2021 yılında sistem tam olarak faaliyetine geçene dek mevcut listeye yeni ülkeler dahil edilebilir. Fakat an itibariyle yukarıda adı geçen ülkelerin vatandaşları AB dahil olan herhangi bir ülkeye giriş yapılması öncesinde ETIAS yetkilendirmesi alma zorunluluğu vardır.

ETIAS Sistemi Nasıl Çalışacak?

ETIAS sisteminin kullanışı oldukça basit olacağı gibi yapılacak olan başvurular zamandan tasarruf ettirecektir. Gerekli onay alınabilmesi için ETIAS başvurusunda başvuru formunun doldurulması ve gönderilmesi gibi adımların dikkatli şekilde yapılması gerekir. Yaklaşık olarak çevrimiçi şekilde doldurulacak olan form 10 dakika gibi kısa bir zamanı alacağı için her şeyin eksiksiz ve tam olarak gönderildiğinden emin olunmalıdır.

ETIAS Maliyeti Nedir?

ETIAS maddi açıdan insanları pek sarsmayacak rakam üzerinden çalışmalarını yürütmeyi planlamaktadır. 18 yaşının üzerinde olmak şartı ile her kişi 7 EURO gibi bir rakam üzerinden ücrete tabi tutulacak. Ödemeler kredi kartıyla da güvenli bir şekilde yapılabilecek.

ETIAS Geçerlilik Süresi Nedir?

ETIAS belgesi onay alması durumunda 3 yıl gibi pasaport süresi dolana kadar geçerli olması bekleniyor. Buradaki geçerlilik tabi ki risk durumunuza göre de değerlendirmeye alınabilmektedir.

Etias

Etias, Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme sisteminin kısaltmasıdır. Günümüzde Avrupa Birliğine üye olmadığı halde Schengen bölgesine giriş yapabilen çok sayıda ülke bulunur. Şu anda Avrupa birliğine üye olmadığı halde vize zorunluluğu olmayan toplamda 61 ülke vardır.

61 ülke vatandaşları için Schengen bölgesindeki ülkelere 90 gün ile sınırlı olmak üzere ziyaret hakkı verilir. Bu 90 gün süre boyunca ziyaretçiler eğitim alamaz ya da çalışamaz. Sadece turizm, iş amaçlı ya da iş toplantılarına katılma amacı ile kullanılabilir.

Türk vatandaşları yeşil pasaport seyahat izni ile Avrupa birliğine bağlı Schengen bölgesindeki ülkelere 180 gün içerisinde 90 günle sınırlı olarak giriş yapılabilir.

Pandemi yeşil pasaport sahiplerini de etkilemiştir. Covid 19 nedeniyle birçok ülke vize uygulamasını sınırlandırmıştı. Yeşil pasaport için vize isteyen ülkeler için vize alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, 3 ay hatta 6 aya kadar geçerli bir pasaportun bulunmasıdır.

Etias ne zaman yürürlüğe girecek, 2022 sonunda yürürlüğe girmesi beklenen Etias, vize muafiyeti bulunan üçüncü ülkelerin vatandaşlarını kapsayacak. Etias, Avrupa birliğine üye olmayan ülkelerin vatandaşlarının Schengen Bölgesine girerek ziyarette bulunmalarını sağlayan ve ziyaretçilerin takip edilmesini sağlayan elektronik bir sistemdir. Bu şekilde ziyaretçi için bir elektronik takip sistemi uygulanarak vize alınmasına gerek olmadan takip sağlanacaktır.

Etias teknoloji ile vize almadan kolaylıkla Schengen bölgesine ziyarette bulunabilecektir. Etias Turkiye sistemlerinin kullanımı son dere kolay olacaktır. zaman açısından oldukça fayda sağlayan Etias sistemi için 10 dakika içerisinde başvuru formu doldurulabilir. Online olarak başvuru alınır ve yazılı vize işlemleri gibi çok sayıda evrak prosedürü bulunmaz.

Başvuru formu doldurulduktan sonra sistem tarafından bilgilerin durumu ve risk faktörü hesaplanacaktır. Tüm kontroller olumlu ise ve verilen bilgiler doğru ise o zaman Etias onayı verilecektir. Tüm bu işlemler sadece birkaç dakika içerisinde tamamlanacaktır.

Etias ne zaman başlayacak, 2022 yılının sonlarına doğru yürürlüğe girecektir. Eğer online başvuruda onay gelmezse o zaman manuel olarak işlem yapılması gerekir ve bu işlem de 96 saat ile 2 hafta arası süre alacaktır.

Etias for Turkey yüksek maliyetli değildir. Başvuru başına 7 Euro olarak ücretlendirilecek olan Etias, 18 yaşından küçükler için ücretsiz olacaktır. Etias başvurusu için ücret banka kredi kartı ya da banka kartıyla ödenebilir. Etias onaylandığı takdirde pasaportun geçerlilik tarihi süresince ya da 3 yıl süresince geçerli olacaktır.

ETIAS Kayıt Sistemi Yeşil ve Gri Pasaport Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye