Çin Aile Birleşimi Vizesi - Schengenvize.net
Çin Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Çin Aile Birleşimi Vizesi

Çin Aile Birleşimi Vize İşlemleri 2021

Çin’de uzun süre kalmak ve yaşamak isteyen bireylerin, uzun vadeli vize türünü olan Q1 vizesine başvurmaları gerekmektedir. Çin’de 180 gün içinde yaşamak isteyen ve Çin’de çalışan aile üyeleri olan kişiler Q2 vizesine başvurmalıdır. Çin Aile Birleşimi Vizesi hakkındaki bilgileri ve gerekli belgeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Çin Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Çin Aile Birleşimi Vizesi Detaylı Açıklama

Çin Aile Birleşimi Vizesi diğer adıyla Q1 vizesi, aile birleşimi için olan uzun süreli bir vize türüdür. Ailenin bütünlüğünü korumak adına, Çin’de yaşamak isteyen Çin vatandaşlarının aile fertleri ile Çin’de süresiz olarak ikamet etme hakkına sahip olan yabancı vatandaşların aile fertleri ve çocuklarının uzun süreli ikamet hakları için geçerli olan bir vize türüdür.

Fakat kısa süreli olan (en fazla 180 gün kalmak) Q2 vizesi davetiye yerine geçmektedir. Bu tür vizeye sahip olmak için Çin vatandaşı olan veya  Çin’de süresiz ikamet etme hakkına sahip bireyler tarafından davetiye gönderilmelidir. Bu sayede Çin, Aile Birleşimi uygulaması ile aile fertlerinin birlikte yaşamasına olanak sağlıyor.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Neleri Kapsıyor?

Çin Aile Birleşimi Vizesi
Çin Aile Birleşimi Vizesi

Çin’de çalışan yabancı vatandaşlara eşleri ve çocukları ile birlikte yaşama olanağı sağlar. Birlikte olma, onlarla yaşama ve hatta Çin’de yaşamaya devam etme fırsatı verir.

Aynı zamanda, ülkenin giriş ve çıkışlarını kontrol etmenin yanı sıra, ülkede uzun süreli konaklama ve yaşam koşullarına sahip kişiler üzerinde de kontrolü sağlar.

Çin’de oturma, konaklama ve ikamet etme gibi izinler için alınan vizelere sahip olabilecek bireylere verilebilecek örnekler; çalışanların eşleri, anne, baba, dede, torun, çocuk ve çocukların eşleri gibidir.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Ücreti Nedir?

Vize hakkındaki ücretler konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Vize ücretleri ve konsolosluk ücretleri yıldan yıla ve zaman zaman değişebilir. Vize türünün fiyatı, vize türü sınıflandırılırken dikkate alınan kriterlere göre belirlenir. Güncel olarak Çin aile birleşimi vizesi için vereceğiniz fiyat 250 dolardır. Vize türü kadar önemli olan diğer unsurlar ise başvuru yapan kişinin:

 • Kişisel durumu,
 • Çalışan ya da öğrenci olması,
 • Çalışmak için ya da turistik ziyaret amacıyla mı geldiği,
 • Ülkede geçireceği/kalacağı vakit,
 • Ülkeye giriş-çıkış sayısı gibidir.

Çin Aile Birleşimi Uzun Süreli Q1 Vizesi Nedir?

Q1 vizesi, Çin’de 6 aydan fazla konaklama sağlayan bir vize türü olan Çin aile birleşimi vizesinin uzun vadeli kategorisine giriyor.  Bu vize ile birlikte Çin’de çalışan ve birlikte yaşayan, hayatına devam eden, eğitim alan ve daha birçok faaliyette bulunan aile üyeleriyle birlikte olabilir.

Q1 vizesi, Çin’de çalışan ve yaşayan her aile üyesinin başvurması gereken vize türüdür. Çin’de yaşamayı planlayan aile üyeleri 180 günden fazla kalmayı planlıyorlarsa, Q1 Çin Aile Birleşimi Vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Q1 vizesi uzun vadeli bir vize çeşidine girmektedir. Bu sebep Çin konsolosluğu başvuruda bulunan kişiyle görüşecektir. Yapılacak olan bu mülakatta, görevli personel başvuru yapan mülakat adayına sorular sorar ve bu sorular kişinin Çin’e gitme niyetini, Çin’de kaldığı süre boyunca ne yapmayı planladığını ve planına uyan adımları sorgular. Konsolosluk personeli, başvuran bireyin görevde bulunma niyetinde ve belgelerinde herhangi bir çelişki bulmamalıdır.  Çin aile birleşimi vizesi ücreti de bu vizenin hakkında bize detaylı bilgi verecek konulardan biridir.

Q1 Vizesi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Detaylı bir incelemeden geçtikten ve sorulan sorularda çelişki bulunmadan tamamlanan mülakattan sonra istenilen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: Q1 vizesi için verilecek pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, güncel bilgiler içermesi, yıpranmamış ve eksik sayfaların olmaması aynı zamanda geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekir. Pasaportun geçerlilik süresi Çin ziyaretinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olması gerekir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Q1 vizesi için başvuru yapacak olan bireyin ve aile fertlerinin nüfus cüzdanı arkalı önlü olmak üzere fotokopisine ihtiyaç vardır.
 • Fotoğraf: Başvuru belgeleri arasında verilecek olan fotoğraftan 2 adet olması gerekmektedir. Fotoğraf ölçülerinin kriterlere uygun olması lazımdır. Belirtilen ölçülere uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir
 • Davetiye: Davetli kişinin adı, soyadı, kimlik bilgilerini içeren bir davetiyedir. Bu davetiye Çin’de yaşayan aile ferdi tarafından gönderilmelidir. Yollanacak olan davetiyede yollayan kişi ve yollanan kişinin aile bağını içermeli ve tanımlamalıdır. Ayrıca davetiyeyi yollayan kişinin Çin’de konaklanacak olan süre ve bu süre içerisindeki yaşam masraflarının nasıl karşılanacağı ve bu ziyaretin amacının belirtilmesi zorunludur.
 • Çin vatandaşı olan kişinin ya da Çin’de ikamet hakkı olan kişinin kimlik fotokopisi: Kimlik bilgileri davetiyeyi kanıtlamak amacıyla belgeler arasında olmalıdır. Aynı zamanda, davetiyeyi gönderen kişi Çin vatandaşı değilse, ikamet iznini gösteren belgeleri koyması zorunludur.
 • Akrabalık derecisini gösterir belge: Davetiyeyi gönderen Çin vatandaşı ya da Çin’de ikamet hakkına sahip olan kişi, davetlinin kendisiyle aile bağını ispatlayıcı belgeyi, davetiye mektubu ile birlikte göndermelidir. Bu bağı da ispatlayan belgenin, konsolosluk tarafından sunulması zorunludur.
 • Adli Sicil Kaydı: Çin’e gitmek isteyen kişinin herhangi bir adli sicil kaydının olmadığını gösteren belge olan adli sicil kaydı gönderilmesi gereken zorunlu belgelerdendir.
 • Banka Vadesiz Hesap Dökümü: Bu vizeye talebinde bulunan kişinin banka hesabında en az 5000 USD ya da karşılığı başka döviz cinsi paranın bulunması gerekmektedir. Banka hesap dökümünün son üç aylık hareketlerinin gözükeceği belgenin ıslak imzalı ve banka kaşeli olması zorunludur.

Çin Aile Birleşimi Kısa Süreli Q2 Vizesi Nedir?

Q2 Vizeleri Çin’de 180 günden az yaşamak isteyen kişiler tarafından başvurulmalıdır. Çin’de ikamet eden akrabası bulunan kişilerin başvuru yapmaya hak kazandığı vizedir. Bu vize türü için mülakat gerekmemektedir. 2018’den önce parmak izi kayırlarınız bulunmuyorsa konsolosluğa gidip birebir başvuru yamanız gerekmektedir. Eğer başvuru yapacak kişinin parmak izi 2018 yılından sonra verilmiş ise konsolosluğa gidip başvuru yapmasına gerek yoktur. Çin aile birleşimi kısa dönem vizesine başvurmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: Çin vizesi, bittiği tarihinden sonra minimum 6 ay daha geçerli olmalıdır ve 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir.
 • Kimlik Fotokopisi
 • Davetiye: Davet eden ve edilen kişilerin bilgilerinin, davet edilen kişinin Çin’de kalacağı süre boyunca masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgilerinin içerilmesi gerekir.
 • Fotoğraf: Çin vize başvurularında kullanılacak olan fotoğraf kriterlerine uygun olması zorunlu ve 2 adet fotoğraf bulunmalıdır.
 • Davet eden kişinin ikametgâh belgesi: Davetiyeyi gönderen kişi Çin vatandaşıysa sadece kimlik fotokopisini göndermesi yeterlidir. Birey, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlığı taşımıyorsa, kimliğinin fotokopisi değil de ikamet belgesini sunmalıdır.
 • Akrabalık derecesini gösteren belge
 • Sabıka kaydı belgesi: Davet edilen kişinin adli suç kaydını gösteren belge. Alınması Çin yasalarına göre zorunludur.
 • Banka hesap dökümü: Bu vizeye sahip olmak isteyen kişinin banka hesabında en az 5000 USD ya da dengi paranın bulunması gerekmektedir. Bu belgelerde gerekli olan şeyler banka hesap dökümünün ıslak imzalı ve banka kaşeli olması zorunludur.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Q1 Aile Birleşimi Vizesi için verilen süre 10 gün iken, Q2 Aile Birleşimi Vizesi için verilen süre 7 gündür. Ancak iki ülkenin resmî tatilleri ve olası yoğunluğu nedeniyle vize başvurularının sonuçlanma süresinde değişiklik olabilir.

Aile Birleşimi Vizesi Kimlere Verilir?

Aile birleşimi herhangi bir ülkeye evlilik, akraba ziyareti gibi bunun gibi etmenlerden dolayı seyahat gerçekleştirecek olan kişilere verilir.

Aile Birleşimi İçin Ne Gerekli?

Aile birleşimi vizesi için evraklar, ülkelere göre farklılık gözetir. Aile birleşimi vizesini diğer vize tiplerinden ayıran, kişisel belgeler yer edinir.

Aile Birleşimi Vizesi Nereden Alınır?

Aile birleşimi vizesi, seyahat gerçekleştirilecek ülkenin konsolosluğundan alınır.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×