Tek Tip Schengen Vizesi: Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler
Schengen (Avrupa) Ülkeleri

Tek Tip Schengen Vizesi

Tek Tip Schengen Vizesi Nedir?

Tek Tip Schengen Vizesi: Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Schengen Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

Schengen bölgesine girmek ve burada kısa süreliğine (90 güne kadar) kalmak için gerekli olan  vize başvuru türlerinin belli başlı başlıklar altında toplanmasına verilen isimdir. Aşağıda bazı üst başlıkların örnekleri ile ilgili bilgiler  bulabilirsiniz;

  • Akraba veya arkadaş ziyareti
  • Turistik Ziyaret
  • Ticari Ziyaret
  • Bir konferansa katılmak
  • Transit geçiş
  • Eğitim
  • Kültürel etkinlik
  • Sportif etkinlik

Schengen vizesi ile schengen bölgesinde 6 ay içinde en fazla 90 gün kalış izni verir. Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerden herhangi birinden aldığınız schengen vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Bazı özel izinle alınan vizelerde, vizeniz sadece vizeyi veren ülkede geçerli olabilir olacaktır.

Tek Tip Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Seyahat için geçerlidir?

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre.

Ayrıca Avrupa birliği üyesi olan ülkelere, ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte 5 – 15 gün arasında, giriş yapabilir ve ülkelerin izin verdiği süre kadar konaklayabilirsiniz.

Schengen Vizesi’ne Türkiye’den Başvuruda Bulunabilme Hakkına Kimler Sahiptir?

Türk vatandaşları ve Türkiye’de en az 3 ay oturum iznine sahip olan diğer ülke vatandaşları.

Zorunlu durumlarda Türkiye’de ikamet etmeyen ülke vatandaşlarının vize başvuru gerekçelerini konsolosluklar sunması ve bu gerekçelerin konsolosluk tarafından kabul edilmesi durumunda vize başvurusunda bulunabilirler.

Türkiye’de kaçak olarak ikamet etmeleri durumunda hiçbir gerekçe kabul edilmeyecektir.

Schengen Vizesi Başvurumu İnceleme ve Vize Başvuruma İlişkin Kararı Verme Yetkisi Kimdedir?

Tek tip schengen vize başvurusunu inceleyerek başvuruya ilişkin karar vermeye Schengen Bölgesi içinde yer alan Devletlerin konsolosluk makamları yetkilidir.

Hangi ülkenin Konsolosluğuna Schengen Vizesi için Başvuruda Bulunmalıyım?

Schengen vizesi başvuruları, seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine veya aracı kurumlar vasıtası ile yapılabilir. Seyahatiniz sırasında ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğuna, birkaç ülke ziyaret edilecek ise en uzun süre kalınacak ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulmalıdır. Açık olarak hiçbir ülke belirtmese de en doğru karar ilk giriş yapılacak ülkeden vize başvurusu yapılmasıdır.

Özellikle Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa ve Belçika vizenin muhakkak kendi ülkelerinin konsolosluğundan alınmasını istemektedirler. Aralarındaki anlaşma gereği açıkça ifade edemeseler de, sınır kapılarındaki kontrollerde başka ülkeden alınmış bir vize ile ülkelerine giriş yapmak isterseniz, vizenin hangi ülkeden alınmışsa o ülkeye giriş yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için gerekli rezervasyonları ve seyahat planınızı pasaportunuzla birlikte ibraz etmenizi tavsiye ederiz.

D Tipi Multi Vize Nedir?

Çoklu giriş vizesi olan multi vize başvuru sahibine istediğin şekilde ülkelere girip çıkma izin vermektedir. Schengen üyesi bir ülke ile şey olmayan bir ülke arasında 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen şartta konaklamaya izin verir.

Schengen D Vizesi Nedir?

Schengen ülkelerinin herhangi birinde eğitim görecek, çalışacak ya da sürekli olarak yaşayacak olan kişilere Schengen D vizesi verilmektedir.

Schengen Vizesi İle Ne Kadar Kalınır?

Schengen vizesi ile Avrupa ülkelerinde 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile konkalma imkanı sağlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×