Vize Nedir ve Hangi Durumlarda Gereklidir? - Schengenvize.net

Vize Nedir ve Hangi Durumlarda Gereklidir?

Vize, başka bir ülkenin sınırlarına giriş yapılması için istenen bir tür izindir. Bir ülkeye seyahat planlıyorsanız öncelikli olarak vize talep edip etmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazı ülkeler kapıda vize uygulaması yapmaktadırlar ancak pek çok ülke için seyahat öncesi vize başvurusu yapılması gerekli olmaktadır.

Uluslararası seyahatlerde istenen vize uygulaması için pek çok başvuru şartları ve vize başvurusu için istenen belgeler bulunmaktadır. Bu nedenle hangi ülkeye seyahat gerçekleştirecekseniz o ülkenin vize koşullarını öğrenmeniz, vize başvurusu için gerekli olan evrak listesini edinerek hazırlamanız gerekmektedir.

Vize Nedir Ne İşe Yarar?

Vize; yaşanılan ülkeden başka bir ülke sınırdan geçiş yapmak için verilen izin belgesidir. Bazı ülkelerde vize uygulaması yoktur.

Vize Bitince Ne Olur?

Vize süre bitmeden, ülkeden çıkış yapılmalıdır. Eğer vize süresi geçirilmişse, ceza alınabilir. Vize süresi uzatmak için dönüş yapmalı ve tekrar vize başvurusu yapılmalıdır.

Kimler Vize Alamıyor?

Vize evraklarını eksik ya da yanlış vize türüyle hazırlayanlar, düzenli gelire sahip olmayanlar, asgari ücret ya da asgari ücret altında çalışanlar, ülkeye tehdit olacağı düşünülen kişiler vize alamaz.

Vize Merkezi ile Vize Başvurusu

Eskiden Konsolosluklar aracılığı ile yapılan vize başvuruları artık vize merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir. Size en yakın vize merkezi ile iletişime geçerek seyahat etmeyi planladığınız ülkenin vize prosedürlerini öğrenebilirsiniz. Vize merkezi temsilcisi tarafından size iletilecek olan gerekli belge listesinde yer alan her evrak başvuru yapan kişiye ait ve güncel olmak zorundadır. Birden fazla kişi için başvurularda her bir birey için ayrı evrak hazırlanması istenmektedir.

Vize Başvuru Prosedürleri

Vize işlemleri her ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor olsa da temel de işleyen ortak prosedürler bulunmaktadır. Bu ortak prosedürler hemen hemen her ülke de geçerli olan kuralları ve işleyişi içermektedir. Bu nedenle genel işleyişi bilmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz vize işlemleri açısından size yol gösterici olacaktır.

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin konsolosluk sayfasını ziyaret ederek hangi kurum aracılığı ile vize başvurusunda bulunabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak vize başvurusu için istenen belgelerin pek çoğunun yabancı dilde düzenlenmesi ve bazı ülkelerin vize başvuru sürecinin karmaşık olması nedeniyle vize merkezi aracılığı ile vize işlemlerini başlatmak size pek çok avantajı beraberinde sunacaktır.

Seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemeniz ve vize başvurusu için istenen koşulları öğrenmeniz önemlidir. Bu adımda da konusunda uzman personeli ile vize merkezi size yol gösterici olacak ve doğru vize türünü belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Vize başvurusu için gerekli koşulları taşıyorsanız vize işlemleri için istenen evrak listesini öğrenmeniz ve başvurunuzu başlatabilmeniz için ilgili kurumdan randevu almanız gerekmektedir. Ülkelerin vize işlemlerine aracılık eden kurumların her ilde başvuru ofisleri olmadığı için tüm illerde yaygın temsilcilikleri olan bir vize merkezi ile de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Nedir ve Hangi Durumlarda Gereklidir?
Vize Nedir ve Hangi Durumlarda Gereklidir?

Vize İşlemleri İçin İstenen Belge Listesi

Vize işlemlerine başlayabilmek için sizden kişisel ve mali bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin pek çoğu hemen hemen her ülke tarafından istenmekte olup belgelerin taşıması gereken özelliklerde neredeyse aynıdır.

Vize işlemleri için en önemli evrak pasaport olmaktadır. Pasaportun kesinlikle yıpranmamış ya da yırtılmamış olması önemlidir. Vize başvurularında pasaport sürelerine de büyük önem verilmektedir. Pasaport süresinin en azından 6 ay daha geçerliliği bulunması ayrıca 10 yıldan eski olmaması da gerekmektedir.

Vize başvurusunda istenen fotoğraflarda beyaz arka fon olmalı ve yüz çok açık bir şekilde görülüyor olmalıdır. Diğer başvuru evraklarının da başvuru yapan kişiye ait doğru bilgiler içermeli ve güncel olmalıdır. Bazı evrakların İngilizce ya da o ülke dilinde düzenlenmiş olması bir başka talep olarak yer almaktadır ve bu konu da yine vize merkezi temsilcileri size ihtiyacınız olan hizmeti sunacaktır.

Vize Nedir ve Hangi Durumlarda Gereklidir Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye