Schengen Vizesi Başvurusu: Sıkça Sorulan Sorular
Schengen (Avrupa) Ülkeleri

Schengen Vizesi Başvurusu

Schengen Vizesi Başvurusu Sıkça Sorulan Sorular 

Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tek Tip Schengen Vizesi

Schengen Vize Başvurusu, seyahatinizi planlanladığınız tarihten en az 15 iş günü önce yapılmalıdır. Seyahatinizin başlangıç tarihinden üç ay önce başvuru yapılabilir.Seyahat planlarınızı son ana bırakıp 15 iş gününden az bir zaman kala yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilebilir; fakat, yoğun dönemlerde vize başvurunuzun değerlendirilmesi 15 günü bulabileceği için başvuru sonucu, planladığınız seyahat tarihten sonra belli olabilir.

Randevu sistemi ile vize başvurusu kabul eden konsolosluklara randevu saatinizi geçirmeden başvurunuzu yapmalısınız. Konsolosluğun kurallarına başvuru esnasında uymak zorundasınız.

Geçerliliği olan vizenizin süresi sona ermeden, yeni bir vize için schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeni başvurunuzun geçerlilik süresi, mevcut vizenin geçerlilik süresinin dolduğu tarihten sonra başlayacaktır. Geçerlilik tarihleri çakışan iki ayrı vizenin pasaportunuza basılması mümkün değildir.

Schengen vizesi başvurusu sırasında vize başvurusu yaptığınız tarihlere dikkat ediniz.

Schengen vizesi başvurusu yaparken, vize başvurusu yapacağınız ülkenin ve Türkiye’deki resmi tatil günlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tatil zamanlarında, yoğun başvuru taleplerinden dolayı konsolosluk servis hizmetlerinde işlem sürelerinin uzayacağını hesaba katınız.

Schengen Vizesi Başvurusunda Bulunurken Randevu Gerekli midir?

Schengen Vizesi Başvurusu sırasında, bazı ülkeler randevu ile başvuru kabul etmektedir. 0820 228 43 53 numaralı telefondan hangi ülkelerin randevu istediğini öğrene bilirsiniz

Schengen Vizesi Başvurusunda Hangi Evrakları Konsolosluğa İbraz Etmem Gerekir?

Kişilerin mesleki durumlarına göre hazırlamaları gereken evrak listeleri değişiklik göstermektedir. Bu yüzden en doğru evrak listesini öğrenmek için danışmanlık hizmetimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Schengen Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Schengen vizesi almak için yetkili makam ülkelerin büyükelçilik, konsolosluk ya da dış temsilcilikleridir. Bunların yanı sıra birçok ülkede yetkilendirilen kurumlara da başvuru yapılmaktadır.

Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Schengen vize başvuruları yaşanan pandeminin azalmasının ardından birçok ülkede yeniden başladı. Pandemi tedbirleri kapsamında işlemler sürdürülmektedir.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Sechengen vizesi almak isteyenler öncelikle ulaşım ve konaklama giderlerini karşılamalı ardından en az 10 bin TL bakiyeye sahip olmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×