Schengen Vize Ücretleri 2020

Schengen Vize Ücretleri 2020

2020 Vize Ücretleri

Vize ücretleri ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Almanya bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle vize ücreti kapsamında Schengen ülkesi ücretleri geçerli olmaktadır.

Vize randevu ücreti ücretsizdir. Konsolosluk harcı 60 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk harcı ödenirken Almanya 0-6 yaş arasını ücretsiz olarak kabul etmektedir. Başvuru merkezi ücreti Schengen ülkelerinde de değişkenlik göstermektedir. 35 -40 Euro arası değişken bir ücrete tabidir. 26 Euro koordinasyon bedeli kesilmektedir.

Vize onaylanması durumunda pasaport ile birlikte kargo edilmektedir. Kargonun dağıtım bedeli olarak da 10 Euro alınmaktadır. Bütün bu işlemler toplandığında ortaya vize ücreti çıkmaktadır. Bazı durumlarda vize alımlarını hızlandırmak için VIP hizmet bedeline ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu da opsiyonel olarak ilerleyen bir süreçtir. Bunun için ekstra 75 dolar değişen ücret yansıması da eklenebilir. Vize işlemlerini hızlandırma sürecine girmek istemeyenler bu ücreti ödemeyebilir.

Schengen Vizesi Ücretleri 2020

Vize Türü

Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti

Turistik Vize

100€

Ticari Vize

100€

Ziyaret Vizesi

100€

Kültürel Vize

100€

Eğitim Vizesi

100€

0-12 Yaş Arası

30€

Erasmus

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Kaptanlar İçin

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Şoför Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Gemici Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Kapı Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Schengen Vizesi Danışmanlık Bedeli 2020

Hizmet

 Hizmet Bedeli

 Genel Vize Danışmanlık Hizmeti

  • Kişiye Özel Evrak Listesi Gönderimi
  • Telefonda Sınırsız Destek Hizmeti
  • Vize Uzmanıyla Ön Başvuru Hizmeti
  • Başvuru Dosyanızın Hazırlanması Hizmeti
  • Randevu Alma Hizmeti
  • Fotokopi ve Çıktı Alma Hizmeti
  • Karşılama Hizmeti

 30 EUR

 

2020 yılı ile birlikte 1 Ocak tarihinden itibaren Almanya vize ücretlerine 20 euro eklenebilmektedir. Şuanda rakamlarda bir güncelleme haberi görülmemektedir. 

Schengen vize ücretleri 2020 yılında aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. AP kararı sonrası arttırılması planlanan schengen vize ücretleri için henüz bir güncelleme yapılmamıştır. Vize ücretleri schengende genel olarak

0-6 yaş arası Schengen vize ücreti; ücretsiz 0,00 Euro

6-12 yaş arası Schengen vize ücreti yarı ücret 35,00 Euro

12 yaş üstü ise Schengen vize ücreti yetişkin tam olarak alınmaktadır. 60,00 Euro

Bu ücretler genel olup bunlara ek olarak başvuru merkezlerine korrdinasyon ve hizmet bedeli ödenmektedir bu tutar genel olarak 20,00-26,00 Euro olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra başvuru adayları 10 Euro kargo ve kurye bedeli ve fotokopi, seyahat sağlık sigortası gibi ek ödemeler çıkması durumunda da karşılaması gerekmektedir. Erken seyahat nedeni olan misafirler için opsiyonel olarak vip ( ekspress ) başvuru mevcut olup bu başvurudan yararlanmak isteyen başvuru sahipleri 50-75 Euro gibi bir rakamı ödemek zorundadırlar.

 

Schengen Vizesi Ne Kadar?

Schengen vize başvurusunda bulanacak olan başvuru sahiplerinin merak ettikleri konular içerisinde ‘’Schengen vizesi ne kadar’’ sorusu yer almaktadır. 2020 yılı itibari ile Schengen vizesinin 105 ülkeye ait vatandaşına uygulamakta olduğu Schengen vizesi ücretleri de beraberinde zam alarak bir artışa sebep oldu. Avrupa Birliği sınırları içerisinde seyahat etmek isteyen ve bunun yanı sıra Schengen sınırları içerisine girecek olan kişiler geçen seneye kadar 60 Euro tahsil eder iken, 2020 yılı itibari ile 20 Euro zam alarak 80 Euro’ya kadar çıkmış bulunmaktadır.

Kim Avrupa Sınırları İçerisine Giriş İçin Vizeye İhtiyaç Duyar?

Schengen sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişiler, serbest dolaşım hakkına henüz sahip olmayan ve üçüncü ülke vatandaşı olarak adlandırılan kişilerin Avrupa sınırları içerisinde bulunan 26 Schengen üye devleti sınırları içerisine seyahat etmek amacı ile Schengen vizesin tabi tutulmaktadırlar.

Schengen üyesi ülkesi olarak yer alan bir Schengen üye devletlerinden herhangi birisine seyahat etmek amacı adına başvuruda bulunacak kişinin Schengen vizesine ihtiyacının olup olmadığını kontrol etmek amacı için vatandaşlarının Avrupa Birliği kapsamı içerisinde bulunan sınırlara seyahat planı gerçekleştirmeden, ilk önce Schengen vizesine müracaat etmesi gereken ülkelerin listesi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanlar Adına Seyahat Evrakları ve Giriş Gereksinimleri

Başvuruda bulunacak olan kişi, vize işlemlerinden muaf olup olmadığına bakmaksızın AB/Schengen üye ülkesi olan ülkelerin herhangi birinin vatandaşı değil ise giriş yapabilmesi adına iznin verilmesi adına giriş yapılan Schengen ülkesi sınırında birden fazla evrakın sunulması gerekmektedir.

Avrupa’da Kısa Süreli Seyahatler İçin Schengen Vizesi Türleri

Bu bölge kapsamı içerisinde yer alan bir ya da birden fazla Avrupa devletini aşağıda belirtilen nedenler doğrultusunda ziyaret etmeyi planlayan kişiler, Schengen Vize prosedürü altında müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

·         İş amacı nedeni ile,

·         Turizm ve tatil nedeni ile,

·         Aile ve arkadaş ziyaretleri nedeni ile,

·         Kültürel ve spor etkinlikleri,

·         Tıbbi nedenler doğrultusunda,

·         Resmi olarak yapılacak olan ziyaretlerde,

·         Kısa süreli yapılacak olan eğitim ve araştırmalarda.

Başvuruda bulunacak olan kişinin gitmek istediği Schengen ülkesine yapacak olduğu seyahat amacına ve bunun beraberinde de yapacak olduğu seyahat sıklığına bağlı olarak Schengen konsolosluğu başvuruda bulunan kişiye tek girişli vize, çift girişli vize ve bunun beraberinde de çok girişli vize düzenleyebilir.

Ancak, tek girişli olarak verilen vizenin geçerlilik tarihi ise, başvuru sahibinin Schengen vize başvuru formu içerisinde belirttiği Schengen sınırları içerisinde kalacağı günün sayısına ve başvuru sahibine Schengen vizesini düzenlemekte olan yetkili resmi kurum olan konsolosluğun kendi kararı doğrultusundadır.

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Schengen vize başvurusunda bulunan kişinin, seyahat edecek olduğu Schengen sınırları kapsamı içerisinde mevcut yaşanabilecek tıbbi durumlar nedeni ile 30.000 Euro teminat bedeli bulunan ve seyahat sağlık sigortasının üzerinde de tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan bir ibarenin bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Schengen seyahat sağlık sigortasının, yapılacak olan seyahat süresi boyunca etkin ve geçerli olması gerekmektedir. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra, Schengen vizesi için 30.000 Euro teminat bedeli bulunan bir seyahat sağlık sigortasının bulunması şarttır.

Schengen Vize Başvurusu Konaklama Belgesi

Schengen vize müracaatında bulunan kişinin, Schengen sınırları içerisinde seyahat tarihi aralıkları boyunca konaklama yapacak olduğu yeri ya da bölgeyi resmi bir şekilde onaylanmış bir belgenin başvuru dosyası içerisinde yetkili konsolosluk ya da büyükelçilik makamına beyan edilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra sadece konaklama belgesi değil, aynı zamanda da uçak biletinin gidiş ve dönüş tarihlerinin üzerinde okunaklı bir şekilde bulunduğu uçak bileti çıktısının da rezervasyon bilgilerinin yetkili mercilere sunulması gerekmektedir. Bu gerekli evraklar ise Schengen vize başvurusunda ‘’rezervasyon bilgileri’’ kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Schengen Vizesi Fiyatları

Schengen vizesi fiyatları kapsamı içerisinde bulunan mevcut detaylı bilgiler hakkında bilgi almak isteyen kişiler, site içerisindeki ilgili sayfalara giriş yaparak ardından ilgili olan ülkenin şubesini telefon yolu ile ya da mail üzerinden bilgi sahibi olmak amacı ile iletişim sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra, Schengen vizesinin kategorisine göre değişiklik gösterebilen Schengen vize fiyatları dönemsel olarak değişkenlikler sergileyebilmektedir. Ancak, ekspres vize başvuruları işlem süresini olabildiğince minimuma indirmesinden dolayı ve başvuru sahibi adına zaman içerisinden tasarruf sağlamasından kaynaklanarak ekstra bir ücrete tabi tutulmaktadır. Ekspres vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ise bu bilgiye sahip olmasında fayda vardır.

Schengen Vizesi Başvurusunda Bulunan Kişiler İçin Neler Değişti? 2020

Schengen vize prosedürü kapsamı içerisinde yeniden kurallar ve birçok yeni değişiklik yapılacak olan vize ile beraberinde gelen yararlar geliştirilecek.

Güncellenmiş olan Schengen Vizesi için ana değişiklikler sırası ile şunlardır:

·         Daha yüksek olan vize harç ücretleri.

·         Uzatılmış olarak başvuru yapma dönemleri.

·         Pek çok ülke kapsamı içerisinde elektronik vize başvuruları.

·         Olumlu bir vize geçmişine sahip ve düzenli bir şekilde AB’ye seyahat gerçekleştirmiş olan kişiler daha uzun süresi bulunan vizelerden yararlanabilecektir.

 

Schengen Vize Başvuru Reddi

Avrupa Birliği sınırları içerisinde ve Schengen sınırları kapsamı içerisinde yer alan ülkelere seyahat etme planı gerçekleştiren kişilerin, Schengen vize başvuruları olumsuz bir değerlendirme süreci kapsamı içerisinde ret kararı ile olumsuz bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Bu durumu başvuru sahibin kişisel olarak algılamaması yetkili vize merkezinin uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir.

Bu gibi durumlarda adım adım acele edilmeden ilerlenmesi gerekmektedir. İlk adımda, kişiye yetkili konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından ret cevabının gerekçeleri bulunduğu bir mektup gönderilmektedir. Başvuruda bulunan kişi tam bu sırada bir vize danışmanlığı alması gerekmektedir. Vize danışmanlığını alma sebebi ise, ret mektubu içerisinde yer alan gerekçeleri doğru bir şekilde yorumlayamamasından kaynaklanmaktadır.

Bu gibi durumlarda ret mektubunun anlaşılması için gerekli bir tecrübe lazımdır. Bu nedenle kişi ikinci aşamada bir danışmanlık hizmeti alarak ret mektubunun gerekçelerini anlaması gerekmektedir. Akabinde, kişinin başvuruda bulunduğu ülkenin konsolosluğundan ya da büyükelçiliğinden almış olduğu ret mektubunu saklaması en önemli üçüncü aşama içerisinde yer almaktadır.

Schengen vize başvurusuna yetkili merciler tarafından verilen ret kararının mektubu saklandıktan da sonra, kişi yeniden danışmanlık hizmeti çerçevesinde bir Schengen vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu süreçte ise, yeniden başvuru aşamasında ret mektubunun gerekçelerine göre evrak düzenlenmesi ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Schengen Vizesinin Başvurusu Nereden Yapılır?

Resmi bir makam olan konsolosluklar ya da büyükelçilikler, vize müracaatlarının şahsen kendileri tarafınca yetki sahibi edilmiş olan vize merkezi ya da seyahat acenteleri aracılığı sayesinde kabul etmektedir. Ancak bazı konsolosluklara da başvuru sahibi tarafından direkt olarak, bizzat müracaat yapılabilmektedir. Ancak genellikle vize başvurusu için alınan randevular akredite edilen vize merkezlerine yönlendirilmektedir.

Schengen üye ülkelerine yapılacak olan ve planlanan seyahatler için vize işlemleri randevu ile yürütülmektedir. Bunun yanı sıra, randevular genellikle konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak verilmektedir. Sık seyahat edilen tarihlere göre randevular da geç tarihlere olacak şekilde verilebilmektedir.

 

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye