Polonya’da Evlenmek - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlenmek için konsolosluk üzerinden vize alarak, evliliğin gerçekleşeceği tarihlerin önceden belirlenmiş olması şartı vardır. Polonya evlilik vizesi için uluslararası vize temsilcileriyle görüşebilir, süreç, rezervasyon işlemleri ve evrak düzenlemeleriyle ilgili destek alabilirsiniz.

Polonya’da Evlenmek

Polonya evlilik işlemleri için sahte evlilik prosedürüne fazlasıyla takılmaktadır. Bu nedenle süreç oldukça zor, mülakat ve evrak düzenlemelerinde de Polonyalı partnerinizin de dahil olması gereken bir sürü bürokratik işlemi yapmanızı gerektirmektedir. Evlilik görüşmeleri için göçmenler dairesine giderek, evlilik işlemlerinin başlatılması, Polonya’da evlenmek için gerekli olan evrakların düzenlenmesini de hatasız bir şekilde yapmalısınız. Eksik evrak vermeniz durumunda aynı işlemleri yeniden yapmanız gerekeceği için öncelikle evrak düzenlemede önleminizi almalısınız.

Polonya evlilik vizesi; Evlilik vizesi için Türkiye’de Polonya konsolosluğuna başvuru yaparak, partnerinizle ilgili ikametgah, mali durum ve birlikteliğinizi kanıtlayacak ortak hesabınızla birlikte başvuru sürecini başlatabilirsiniz. D tipi vize prosedürü uygulanarak özellikle yoğunluk yoksa 1 ay içinde vizenizin onay alması sağlanmaktadır. Rezervasyon işlemleriniz ve eksik evraklarınızın olmaması da önemlidir.

Polonya D tipi vize ile evlilik; Schengen anlaşmalarına göre D tipi vize, süresiz veya 180 günlük Polonya seyahati etmenizi kapsamaktadır. Süresiz vize aldığınız takdirde Polonya’da 6 ay boyunca kalabilir ve bu sürede oturma izni için başvuru yapmanız gerekir. Sürecin devamında özellikle nikah işlemleri için belediyeye başvuru yaparak, vizenizin oturma iznine çevrilmesi için aşamalar kat etmeniz gerekir.

Polonya evlilik ve oturma izni; Oturma izni için belediyeden aldığınız evlilik ehliyetiyle birlikte veya evlilik cüzdanıyla birlikte göçmenler dairesine giderek evlilik sonrası oturma izni başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İkamet edeceğiniz adres, mali durumunuz ve nüfus kimliğinizle birlikte partnerinizin de bilgileri ve kendisi yanınızda olmalıdır.

Polonya Vatandaşı ile Evlenmek

Polonya vatandaşlığı için evlenmek, sahte evlilik özellikle 3 yıl hapis cezasını kapsar. Polonya hükümeti sahte evlilik konusunda oldukça hassas olduğu için mülakat ve evrak kayıt düzenlemelerinde de oldukça sıkı bir politika izlemektedir. Polonya’da evlenmek için partnerinizi  ne kadar tanıdığınızı ve birlikte yaşayıp yaşamadığınızı da kontrol ederler. Bu süreçte diğer ülkelerde olduğu gibi 2 yıl yasası olmadığı için kişilerin sahte evlilik yapmadıklarını göstermeleri için görüşmeleri sıklaştırabilirler.

Polonya vatandaşı ile evlenmek için Türkiye’den aldığınız vize ile önce göçmenler bürosuna daha sonra bulunduğunuz bölgenin belediyesine gitmeniz gerekir. Belediyeden alacağınız evlilik ehliyeti de, oturma izni almanız için sürecin hızlanmasında yardımcı olacaktır. Nikah tarihinin belirlenmesi evliliğin gerçekleşmiş olması oturma iznini alabilmeniz için önemlidir.

Polonya’da evlilik ile vatandaş olmak; Vatandaşlık için Polonya evlilik işlemlerinizi tamamladıktan ve evlendikten sonra 5 yıl süre tanımaktadır. Vatandaşlık alabilmeniz için özellikle aynı adreste 5 yıl ikamet etmiş olmanız, ilişkinizin devam ediyor olması ve mali durumunuzun da bağımsızlaşması şartlarına dikkat ederek başvuru yapmanız gerekmektedir. Evlendikten 5 yıl sonra vatandaşlık almanız için başvuru seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Polonya’da evlilik mülakatı; Polonya evlilik işlemlerinde yabancı uyruklu evlilik birleşimlerinde mülakat uygulamaktadır. Bunun için partnerlerin birbirini tanıması ve tanıdıklarını ispatlaması önemlidir. Aynı zamanda mutlaka konuşma sırasında lehçe kullanılıyorsa eş ile birlikte girilmesi talep edilmelidir. Polonya’da lehçeler oldukça sıkıntılı bir iletişim problemi yaratabilmektedir.

Polonya evlilik için belirli bir süreç belirlemez, isterseniz iki gün sonra da evlenmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ancak eşlerin mali durumlarını birleştirmesi, kira kontratı, ortak hesap ve somut belgelerle ilgili aşamaları oldukça dikkate almaktadır. Bu nedenle önceden açtığınız hesaplarınız ve birlikte gittiğiniz tatillerinizle ilgili belgeleriniz varsa ikna edici olacaktır.

Polonyalı Biriyle Evlenmek

Polonyalı biriyle evlenmek, Polonya’daki yabancılar kanununa göre mümkündür. Herhangi bir yasak bulunmamasına karşın, bu süreçte çiftin evlenmesi için gerçekten yorucu bir süreç başlayabilir. Polonya’da evlenmek için evraklarınızın eksiksiz olması, sahte evlilik yapmadığınızı kanıtlamanız ve prosedür harfiyen yerine getirmeniz önemlidir.

Evlilik başvurusu yaptıktan sonra göçmenler dairesinden evinize 1 adet zarf gelecektir. Görüşme günü ve mülakat tarihi olarak bulunmanız gereken gün ve saatte partnerinizle birlikte orada olmanız Polonya’da evlenmek için önemli bir aşamadır. Bu gün stresli olmadan, rahat ve özgüvenli bir şekikde mülakata girerseniz, sonucun olumlu olması daha olasıdır. Polonya’da yapacağınız bir diğer işlemde, evlenme ehliyetiyle birlikte nikah tarihinizi belirlemektir.

Polonya Vatandaşı İle Evlilik

Polonya, evlilik işlemleri için hazırladığınız belgeler, dil yeterliliği ve kültürel uyumluluk seviyesine de mülakat sırasında karar verecektir. Bu süreçte, partnerinizle birlikte dil ve kültürel yeterlilik konusunda da anlaştığınızı göstermeniz önemlidir.

Polonya vatandaşı ile evlilik işlemleri için konsolosluk üzerinden aldığınız vizeyle birlikte başvuru işlemlerinizi tamamlamanız ve prosedür gerekliliklerini yerine getirmeniz önemlidir.

Polonya Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar;

  • Vize başvurusu için Polonya konsolosluğundan alınacak bir adet vize başvuru formunun eksiksiz doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru dilekçesiyle birlikte evlenmeye engel olmayan durumların beyannamesinin hazırlanarak teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin bizzat konsolosluğa gitmesi ve doğum belgesi, önceki evlilik belgesi ( varsa) teslim edilmelidir.
  • 3 ay geçerli yeşil, gri, siyah veya bordo pasaport
  • 10 yıl içinde çıkarılmış 2 sayfası boş pasaport
  • Partnerin kimlik bilgileri ve mali durumu
  • 3 aylık hesap dökümü ve 3 aylık maaş bordrosu verilmelidir.
  • İkametgah adresi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği verilmelidir.

Uluslararası geçerlilik için noterle birlikte onaylanmış olan belgelerle birlikte verilmelidir. Evlilik vizesinin onaylanması için özellikle eksiksiz evrak kaydının olması ve teslim edilmesi şartı vardır. Aynı zamanda 2 adet arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğrafla birlikte Polonya konsolosluğundan randevu alındıktan sonra başvuru yapılması gerekmektedir.

Turist Vizesi ile Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlilik için turist vizesi D tipi vize tipine göre kabul edilmektedir. Ancak D tipi vize seçeneklerinde kullanılan uzun süreli vize başlığında, evlilik vizesi seçeneğinin onaylanması ve Polonya’ya evlilik için gidildiğinin belirtilmesi önemlidir. Bu süreçte turist vizesi ile Polonya’da evlenmek için partnerle birlikte göçmen dairesine gidilerek, evlilik kararı üzerine yeni bir evrak düzenlemesi gerekir.

Turist vizesi ile evlenmenin Polonya’da süreci uzattığını bildirmek, 3 aya kadar birçok evrak düzenlemesi gerektirdiğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle Polonya’da evlilik işlemleriniz için önceden vize almış olmanız süreci kısaltacaktır. Polonya sahte evlilik konusunda hassas bir ülke olduğu için prosedüre uymanız önemlidir.

Polonya Evlilik Vizesi

Evlilik vizesi için Polonya konsolosluğuna başvuru yaparken, partnerinizin bilgilerini, ikametgah, meslek, mali durum ve evlilik işlemleriyle ilgili gerekli bütün evrakları almanız önemlidir. Polonya evlilik vizesi 1 ay kadar uzun bir süre sonra sonuçlanabilir. Seyahat planlamanızı yaparken, 1 ay önceden vize randevusu alarak süreci başlatmanız sağlıklı olacaktır. Vize başvurunuzun onaylanmaması durumunda eksik evraklarınızı düzenlemeniz için ekstra zaman da kazanmış olursunuz.

Polonya’da Düğün

Polonya’da evlilik için gerekli bütün işlemleri tamamladıktan sonra düğün hazırlıklarınızı yaparken, Türkiye’den gelecek olan misafirlerinize davetiye göndermeniz vize almaları için yardımcı olacaktır. Polonya’da düğün işlemleriniz için davetiyede mutlaka gelecek olan ailenin veya arkadaşın, aile ziyareti veya arkadaş ziyareti vize başvurusu yaparak Polonya vizesi seçeneklerini kullanması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×