İspanya Vizesi Evrakları: Kontrol Listesi (2021) - Schengenvize.net

İspanya Vizesi Evrakları: Kontrol Listesi (2021)

İspanya Turistik Vize

 

İspanya ülkesi, Avrupa kıtasının güneybatısında İber Yarımadasında yer alan turistik ülkeler arasında yer alır. Barcelona gibi önemli hem mimari hem de spor alanında ön plana çıkan bir şehrin bulunduğu ülke olarak turistlerin sıklıkla tercih ettikleri önemli bir ülkedir. İspanya ülkesine gezi yapabilmek için İspanya Tursitik Vize izni gereklidir.

İspanya’ya gidebilmek için vize başvurularının önceden yapılmış olması ve İspanya Vize harç ücretlerinin ödenmiş yapılan başvuruların resmi makamlarca onaylanması ve İspanya vizesinin alınmış olması gerekmektedir. İspanya konsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğine şahsi başvuru yapılabileceği gibi yetkili firmalardan da destek alarak başvurular gerçekleştirilebilir.

İspanya Vizesi Kaç TL?

İspanya transit vizeler 80 Euro/822, 06 TL, uzun süreli 90 günden fazla vizeler için 90 Euro/924.82 TL, 6-12 yaş arası çocuklar için 40 Euro/413, 03 TL’dir.

İspanya Vize Veriyor mu?

İspanya bordo umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize ister. Ancak hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ve hususi pasaport sahipleri; 180 günden 90 günü geçmeyen sürelerde vizeden muaftır.

İspanya Uzun Vize Veriyor mu?

Evet. İspanya uzun süreli D tipi vize başvurularını İspanya Başkonsolosluğu’nda kabul eder.

Vatandaşların çoğunlukla başvuruda bulunduğu İspanya turistik vize için gezi süresi boyunca çoğunlukla İspanya da konaklanması ve Schengen Bölgesi’nde ilk girişin İspanya ülkesine olma şartı bulunur.

 

İspanya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

1.1 Pasaport

 

İspanya Turistik Vize için başvuruda bulunacak vatandaşların başvuru için kullanacakları pasaportların; son 10 yılı geçmemesi, pasaportlara vize basılabilmesi için ise en az iki sayfanın boş bulundurulması ve İspanya ülkesine yapılacak turistik seyahatin dönüşü sonrasında 105 gün geçerliliğinin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İspanya Büyükelçiliği pasaportlarda bu kriterlere dikkat ederken, İspanya Turistik Vize başvurusu büyükelçilik tarafından reddedilirse, vatandaşların yeni pasaport çıkartmaları talebinde bulunulur. Yeni pasaportlar ile yeni turistik vize başvurularının yapılması durumundaysa eski pasaportlara kayıtlı işlemlerin büyükelçiliğe bildirilmesi istenir. İspanya Büyükelçiliğinin gerek duyması halinde başka belgelerin de getirilmesi talep edilir.

 

1.2 İspanya Turistik Vize Başvuru Dilekçesi

 

İspanya Büyükelçiliği veya İspanya Konsolosluğuna hitaben İspanya’ya turistik gezide bulunacak olan vatandaşların başvuru dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Başvuruda muhakkak gezi amacı doğru olarak belirtilmelidir.

Turistik gezi talebinde bulunan kişiler öğrenci ise; ebeveynlerinin onayının ve tüm masraflarının ebeveynleri tarafından karşılanacağını belirten imzalı ve tasdikli belgeleri başvuru dilekçesine eklemesi gerekir.

Turistik gezi talebinde bulunan kişiler şirket sahibi ise; şahsın şirketine ait antetli evrak kağıtlarına gezi amacı ve gezi planlarını anlatan bir yazı yazarak vize başvuru dilekçesine eklemelidir.

Turistik gezi talebinde bulunan kişiler 18 yaşın altındaysalar; okul veya üçüncü şahıslarla İspanya’ya seyahat ediyorlarsa İspanya Turistik Vize başvuru dilekçesinde noter tasdikli muvaffakatname ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneklerini beyan etmeleri gerekmektedir.

Şayet İspanya Turistik Vize başvurusunda bulunacak vatandaşların diğer Schengen ülkelerine de seyahatlerini gerçekleştirme durumları da varsa bu detaylar hakkında da İspanya Başkonsolosluğuna yazılı bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Ankara İspanya Büyükelçiliği’ne müracatta bulunacak vatandaşların ayrıca;  tüm ara seferlerini ve bu seferlerin uçuş bilgilerini detaylı bir üslupla ingilizce diliyle oluşturdukları dilekçe örneğini de dosyalarına eklemelidir.

 

1.3 Biyometrik Fotoğraf

 

İspanya Turistik Vize Başvurularında talep edilen biyometrik fotoğrafların daha evvel başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olması ve biyometrik fotoğrafların çekim tarihinin 6 ay süreyi geçmemiş olmasına dikkat edilmesi istenmektedir. Biyometrik fotoğrafların ebatları 35 mm-45 mm olmalıdır. Biyometrik fotoğrafların çekilmesi esnasında dikkat edilmesi gerekenlerse; arka planın beyaz olması, fotoğrafların parlak,lekeli çıkmaması en önemlisi de yüzün net şekilde belirgin olmasıdır. Biyometrik fotoğrafların yüzün boyutunu 30-36 mm arasında konumlandırılması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafın çekimi esnasında yüzü kaplayan gözlük, şal gibi unsurlar bulundurulmamalı buna bağlı olarak başörtü kullanan vatandaşların alın ve çene kısımlarının da açıkta bulunmasına özen göstermesi gerekmektedir.

 

1.4 İspanya Turistik Vize Formu

 

Vize için başvuruda bulunan vatandaşların İspanya Vize Başvuru Formunu doldurması gerekmektedir. Reşit olmayan vatandaşların başvuru formlarını ancak anne-baba veya vasisi doldurabilir ve imzalayabilir. Vize formunu doldururken eksiksiz ve doğru istenilen bilgilerin beyan edilmesi İspanya Turistik Vizesinin işleme alınma süresini kısaltacaktır. Vize Başvuru Formunda özellikle imza kutusuna dikkat edilmelidir.

 

1.5 Nüfus Cüzdanı

 

İspanya Turistik Vize başvurusunda bulunan vatandaşların, kimlik beyanlarının yapılabilmesi için nüfus cüzdanlarının önlü arkalı fotokopilerini İspanya Turistik Vize formuna eklemeleri gerekiyor. Yalnızca, Ankara ve Gaziantep illerinden konsolosluğa başvuruda bulunacak olan vatandaşların ikametgah adreslerini de belirtmeleri gereklidir.

 

1.6 Finansal Gelir Durumunun Beyanı

İspanya Turistik Vize başvurusunu İstanbul İspanya Başkonsolosluğuna yapacak olan vatandaşların gelirlerini gösteren; son üç aylık banka hesap özeti, maaş bordrosu, tapu kayıtları gibi evrakların beyan edilmesi gereklidir. İspanya Turistik Vize başvurusunda bulunan vatandaşların kendi ülkelerinde ve yurtdışında gayrimenkulleri var ise bu gayrimenkullerin tapu veya araç ruhsatlarının fotokopileri de evraklar arasına eklenmelidir.

 

1.7 Yurtdışı Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Sağlık Sigortası

 

İspanya Turistik Vize başvurusunda bulunan vatandaşların, gezi süresi boyunca 30.000 euro tutarında teminatı ve İspanya ülkesiyle birlikte diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olacak turistik gezi seyahat sigortalarını kendileri ya da anlaşma sağladıkları tur aracılığıyla yaptırmaları gerekiyor.

İspanya Vizesi Evrakları Kontrol Listesi (2021)
İspanya Vizesi Evrakları Kontrol Listesi (2021)

2. İspanya Turistik Vize Ücreti

 

İspanya Turistik Vize ücreti işlemleri, dış faktörler nedeniyle 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren İspanya Konsolosluğu harçlarına zam gelerek vize harç ücreti 110 euro olmuştur. İspanya Turist Vizesi harç ücreti diğer masraflarla birlikte 140 dolar olarakta hesaplanabilmektedir.  İspanya Turistik vize başvurularında sadece 12 yaş altı çocuklar için harç indirimi veya muafiyeti söz konusudur. 12 yaş üstü bütün vatandaşlar harç ücretlerinden sorumludur. Turistik Vize başvurularında konsolosluk harcına ek olarak başvuru merkezine ait ödenmesi gereken koordinasyon bedeli de mevcuttur. Çoğunlukla vize başvuru ücretleri sık değişikliğe uğramamaktadır.

 

3. İspanya Turistik Vize Kaç Günde Çıkar ?

 

İspanya Turistik Vizesinin başvuru sonuçlarının İspanya Konsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliği tarafından bildirilmesi 5 ile 7 iş günleri arasında değişiklik göstermektedir. Konsolosluk veya büyükelçilik başvuruda bulunduğunuz andan itibaren İspanya Turistik Vize başvuru sürecini başlatır. Resmi tatillerde ve yazın artan vize başvuru talepleri nedeniyle İspanya Turistik Vize başvuru sürecinin sonuçlanma süresi daha da artabiliyor. İspanya Büyükelçiliği veya İspanya Konsolosluğu gerekli durumlarda bu süreyi 60 iş gününe kadar uzatabilmektedir. Vatandaşların talepleri üzerine kargo sürecinin de dahil edilmesiyle birlikte bu sürelere 2 iş günü daha ilave edilebiliyor.

 

4. İspanya Turistik Vize Formu

 

İspanya Turistik Vize başvuru formunda vatandaşların, istenilen bilgileri eksiksiz doldurması ve imzalaması gerekmektedir.  Ayrıca beyan edilen bilgilerin diğer evraklarla da çelişmemesi gerekmektedir.

-Evlilik veya boşanma söz konusu ise veya mahkeme kararıyla soy isim değiştirilmiş ise bu durum formda belirtilmelidir.

-Kimlikte yer alan isminizi başvuru formunda kullanmanız gerekmektedir.

-Doğum tarihiniz ay ve gün olarak doğru biçimde yazılmalıdır.

-Doğduğunuz ülke yazılmalıdır.

-Cinsiyet belirtilmelidir.

-Vasilik söz konusuysa forma eklenmelidir.

 

5. İspanya Turistik Vize Dilekçe Örneği

 

Turistik açıdan büyük merak uyandıran İspanya ülkesi Avrupa’nın en önemli turistik noktalarından biridir. Geçen yılların turistik sezonlarına bakıldığında İspanya ülkesi turistik seyahatler konusunda 1. ve 2. sıralarda yer almaktadır. İspanya Turistik Vize Başvuru Dilekçesinin doldurarak İspanya seyahatleri gerçekleşmektedir. Bu konuda dilekçelerde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

-İspanya’ya gezi amacıyla gidileceği

-İspanya da kalış süresi

-Gezi kapsamında giderlerin nasıl karşılanacağı

-SGK’lı çalışan ise izinli olunduğuna dair bir belge

-Alınacak turistik vize ile diğer Avrupa ülkelerine gidilip gidilmeyeceği konusunda taahhüt gibi konulara dilekçede dikkat edilmelidir.

İspanya Ticari Vize

İspanya ülkesi Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durumdan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yapmış olduğu antlaşmalar ve vize muafiyetlikleri İspanya ülkesini de kapsamaktadır. Gri, Siyah ve Yeşil pasaport tiplerinden birine sahip olan vatandaşların İspanya Ticari Vize başvurusu yapmadan da bu antlaşmalar sayesinde İspanya ülkesine ticari amaçlı giriş yapabilmektedir.

Ticari amaçlı alınan bu vize, iş amaçlı seyahat yapmak isteyen çalışanlar ve firma sahipleri için geçerlidir. İspanya ülkesi için ticari vize alma konusunda mutlaka davet mektubu gerekir. Davet mektupları ise İspanya’ya ziyarette bulunacağınız firma tarafından alınmaktadır.

Firma kalacağınız gün sayısını muhakkak davette mektubunda belirtmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yapmış olduğu uluslararası anlaşmalarla çeşitli muafiyetlilikler söz konusudur. Yalnızca Bordo Turistik pasaport kullananlar için bu özel muafiyetlikler söz konusu değildir.

Schengen ülkeleri arasında yer alan İspanya ülkesine seyahat için alınan Schengen vizesi sayesinde birçok ülkeye seyahat gerçekleştirilebiliyor. Bu vize türüne sahip olabilmek içinse konsolosluk veya büyükelçilikler tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz sağlanması ve gerekli şartların oluşturulması gerekmektedir.

İspanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İspanya Ticari Vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların aşağıda belirtilen belgeler arasından iş sektörü durumuna göre doğru ve eksiksiz biçimde beyan etmeleri gerekir. Başvuru sürecinden 3 ay önce bu belgeler temin edilmelidir. Banka hesap özeti içinse 1 hafta sürede temin edilmesi söz konusu olabilir.
1.1 Pasaport
Başvuru sahiplerinin, 10 yıl içerisinde çıkarmış oldukları pasaportlarının en az 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet yan yana boş vize sayfasının bulunmasına dikkat edilmelidir. Yeni pasaport çıkartılması durumundaysa eski pasaporta ait fotokopilerde belirtilmelidir.
1.2 Biyometrik Fotoğraf
35-45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz olan son 6 ay içerisinde çekilen 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyaç vardır.
1.3 Davetiye
Özellikle ticari seyahatlerde beyan edilmesi gereken davetiye, sponsor ve konaklamaya ilişkin bilgiler İspanya ulusal ve uluslararası mevzuatına uygun olarak hazırlanmalıdır.
1.4 Nüfus cüzdanı fotokopisi
1.5 İkametgah adresi
1.6 Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
1.7 İspanya Ticari Vize Başvuru Dilekçesi
İspanya Büyükelçiliği veya İspanya Konsolosluğuna hitaben İngilizce veya İspanyolca dille yazılmış olarak ticari seyahat amacının belirtildiği imzalı dilekçe kağıdı.
1.8 Uçak- Seyahat Rezervasyon Belgeleri
Vize başvurusunda bulunan vatandaşlar Schengen ülkelerine de seyahati kapsayarak tüm gezi duraklarını ulaşım ve konaklama noktalarının dökümanlarını vize başvuru dilekçelerinde beyan edilen tarihlerle tutarlı olacak şekilde belirtmelidirler. Alınan uçak biletleri otel rezervasyon belgeleri ve faturaları da dilekçeye eklenmelidir.
1.9 Gelir Beyanının Yapılması
Yurtiçi ve yurtdışında bulunan gayrimenkullerin tapu ve ruhsatların beyan edilmesi. Son 1 haftalık banka hesap özeti, ıslak ve kuru olmak üzere imza sirkülerinin kaşeli olarak beyan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca banka hesaplarında minimum 5.000 TL’nin bulunması da büyük önem taşımaktadır.
1.10 Diğer Belgeler
1. Aylık maaş özetini içeren işyeri imzalı belgelerin bulunması gereklidir.
2. Seyahati yapacak olan vatandaş çalışan ise: işveren mektubu ( iş yerinin antentli kağıdına, amir tarafından konsolosluğa hitaben yazılan izin dilekçesi)
3. SGK son 3 aylık hizmet dökümü belgesi sosyal güvenlik işe giriş belgesi
4. işyerine ait ticaret odası kaydı
5. işyerine ait vergi levhası bildirmekle yükümlüdür.
6. Seyahat yapacak olan vatandaş şirket sahibi ise :Şirketinin ticaret odasındaki kayıt numarası
⦁ Şirketinin vergi levhası
⦁ Seyahat sağlık sigortası
⦁ Şirketinin ticaret sicil gazetesinin kopyasını beyan etmekle yükümlüdür.
Seyahati yapacak olan vatandaş çiftçi ise:
⦁ Mevcut kaydının bulunduğu ziraat odası tarafından imzalanmış çiftçi belgesini ibraz etmek zorundadır.
⦁ Seyahati yapacak olan kişi emekli ise:
⦁ Banka hesap özeti ve banka hesap cüzdanı; 3 aylık hesap hareketlerini içeren banka özeti olmalıdır.
⦁ Emekli kartı fotokopisi
⦁ Emekli olunduğuna dair SGK tarafından düzenlenmiş belgeleri beyan etmek zorundadır.
⦁ Sponsor önderliğinde yapılacak olan ticari vize başvurularındaysa, seyahat kapsamındaki tüm masraflar birinci dereceden akrabalar tarafından karşılanacaksa teminatı verecek olan kişi veya kişilerin dilekçesiyle birlikte banka hesap özetlerini ve gayrimenkullerini ibraz etmesi gerekmektedir.

Ev hanımları, öğrenci ve çalışmayan kişilerin birinci dereceden akrabaları tarafından sponsorluk almaları gerekmektedir. Sponsorluk doğrultusunda sponsorluğu üstlenen kişilerin son 3 aylık SGK hizmet dökümlerini ve maaş bordrosunu ibraz etmeleri zorunludur.

İspanya Ticari Vize Ücreti

İspanya Ticari Vize başvurusun da vize ücreti başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için talep edilmektedir. Şayet vize başvuruları reddedilirse ödenen bu ücretlerin geri ödenmesi söz konusu değildir. İspanya başkonsolosluğu 0-6 yaş grupları arasındaki çocuklardan vize ve hizmet bedeli ücretlerini talep etmemektedir. Son zamlı İspanya Ticari Vize ücreti 107 USD olarak güncellenmiştir. Seyahat sağlık sigortasıysa gerekli ücret karşılığında vize merkezi tarafından yapılmaktadır.

İspanya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

İspanya ticari vize başvuruları, başvuru dosyası konsolosluklara veya büyükelçiliğe teslim edildikten sonra 5-7 iş günleri arasında sonuçlanmaktadır. İspanya Konsolosluğunun resmi tatil günleri sebebiyle kapalı olduğu günler bu süreye dahil değildir. İspanya ticari vize başvuruları seyahat süresine en az 5 gün en fazla 3 ay süre kala yapılabilmektedir. Bazı durumlarda vize mülakatı gibi davetler söz konusu olduğunda uzayabilmektedir.

İspanya Ticari Vize Başvuru Formu

İspanya ticari vizesini almak için ilk adım İspanya Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır. İspanya Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan 4 sayfadan oluşan form,İspanya Ticari Vizesi Başvurusunda bulunan vatandaşlar tarafından elle veya bilgisayar ortamında doldurulur.

Vize talebinin yapılmasından sonra beyan edilen bilgilere göre kapsamlı değerlendirme yapılır.Bu aşamada başvuru yapan vatandaşların vize başvuru formunu eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde doldurmalıdır.

Başvuruda bulunanların formda beyan ettiği bilgileri kanıtlamakla yükümlüdür. Şayet vize mülakatında beyan ettiği bilgileri kanıtlayamaz yahut çelişirse başvuru talebi reddedilir.

İspanya Ticaret Vize Başvuru İşlemleri Formu, başvuru yapan vatandaş tarafından İspanyolca, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmalıdır. Daha sonra form imzalanmalı, fotoğraf kısmına istenilen boyuttaki biyometrik resimler yapıştırılmalıdır.
İspanya başvuru formu’nun eksiksiz doldurulması vize yetkilisinin olumlu yanıt vermesinde etkili olacaktır.

İspanya Ticari Vize Dilekçe Örneği

İspanya ülkesi turistik olduğu kadar ticari amaçlı faaliyetler içinde önemli bir ülkedir. Aşağıda belirtilen hususlar İspanya Ticari Vize talep dilekçesinin hazırlanması hususunda çok önemlidir.

–  Dilekçe, Ticari vize başvurusu talebinde bulunan vatandaşın bağlı olduğu firma tarafından yazılmış olmalıdır. Dilekçe İspanya Konsolosluğuna hitaben firmaya ait antetli kağıda yazılmalı mühür ve imzasına dikkat edilmelidir.
-Firmanın hazırlayacağı bu talep dilekçesinde başvuru yapacak olan kişinin seyahatiyle ilgili bilgilere yer verilmelidir. Seyahat bilgileri net ve açık olmalıdır.
– Diğer vize başvurularında olduğu gibi giri-çıkış tarihleri başka ülkelere geçiş olacak ise ona ait bilgilerde dilekçede belirtilmelidir.
– İspanya Ticari Vizesinde yer alması istenen diğer bir hususta seyahata çıkacak olan kişinin mevcut firma da ki pozisyonunda dilekçede yer almasıdır.
– Dilekçe de yer alan her bilgi teslim edilecek diğer bilgilerle çelişmemelidir. Bu konuya dikkat edilmesi İspanya Ticari Vizenizin onaylanması açısından çok önemlidir.
– Davetiye veya Fuar Katılım Belgesinde pasaport bilgilerinin doğruluğuna dikkat edilmelidir.

 

İspanya Vize Ücretleri

İspanya vize ücretleri tıpkı diğer vize türleri gibi borsa kurları nedeniyle değişkenlik göstermektedir.  İspanya ülkesine ait vize ücretlerinin yanında sağlık sigortası danışmanlık ücreti olarak ayrı alınmaktadır. İspanya vizesi başvuru ücretleri zaman zaman değişim gösterebilmektedir. Sabit ücretlendirme söz konusu olmaması nedeniyle konsolosluklarla irtibat kurularak net bilgi alınması daha sağlıklıdır. Vizenin talep edilme sebebi doğrultusun da ücretler de artış yaşanabilir. İspanya vize başvuru merkezi ücretleri ortalama 35 Euro servis ücreti, kurye kargo düşünülerek 10 Euro olarak yansımaktadır.

İspanya ülkesine turistik gezi ve ticari yapmak isteyen kişilerin  107 Euro’luk bir harç tutarını yatırması gerekmektedir. Bu fiyatlar genelde kur bazı nedeniyle dalgalanmalar yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı sürekli güncellemeler gerçekleşmektedir.

Şayet İspanya ülkesinde ikamet eden aile veya akraba üyeleri bulunuyorsa onlardan davetiye alarak 100 Euro’luk bir ödemeyle vize işlemleri de başlatılabilir.

Transit vizeler için 80 Euro

Uzun süreli 90 günden fazla kalışlar için 90 Euro

6-12 yaş grubu çocuklar için 40 Eurofiyatlandırmaya tabiidir.

Schengen Vize Ücreti

Schengen  vize talep ücreti 2 Şubat 2020 tarihinden beri 60 Euro dan 80 Euroya kadar zam aldı. Schengen vizesi kapsamında harçlara tabii olan ülkeler ; İtalya, İzlanda,Polonya,Almanya,Slovenya,İsveç,İspanya,Malta,Avusturya, Finlandiya,Danimarka, Fransa, Belçika, Macaristan,Norveç,Estonya, Lihtenştayn,Polonya,İsviçre, Çekya’dan oluşuyor.

Schengen vizesi genelde Avrupa Birliği ülkelerine ziyarette en büyük engellerden biri olarak ortaya çıkıyor. Schengen vizesi için evrak toplama süreçleri çok maliyetli olmasına rağmen Schengen vizesi reddi yememek için bu tarifelerin gözardı edilmesi gerekir.

UYARI: Uzun dönem D vizesi Schengen için toplamda ücret 116 Euro

Schengen vizesi için ücretlendirme de vize indiriminde bulunan ülkelerse; Rusya, Moldova, Kosova, Azerbaycan, Karadağ, Gürcistan, Sırbistan Bosna Hersek, Arnavutluk’tur. Bu ülkelerin indirimli tarifeli ücretleri 35 Euro.

6 yaşın altında bulunan çocuklar ile değişim, eğitim ve staj amaçlı İspanya’ya lisans ve lisansüstü öğrenciler ile onlara refekatçi akademisyenlerle birlikte bilimsel çalışmalar için seyahat eden araştırma ekipleri kar amacı olmayan kuruluşların düzenleyeceği seminerlere katılacak olan 25 yaş altında bulunan görevlilerin harç ücretleri ücretsiz olarak belirlenmiştir. Aracı şirketlerle yapılan işlemler içinse ek ücretlendirmelerde hesaplanmaktadır.

18 yaşın altında bulunan çocukların müracatları içinse sponsorlar harç ödemesini yapmaktadır. Yetişkin olmayan bireylerin bakımını üstlenen yetkili kişilere izin onayı sayesinde vize başvurusu yapılabilmektedir.

İspanya Vize Ücreti 12 yaşından küçük bireyler için, harç ücretinin yarısı kadar bir miktarın ödenmesi de vize talebinde bulunacak olan ebeveynler içinde yeterli olacaktır.

İspanya vize fiyatları, seyahat amacı, mesleki düzey ve konsolosluk tarafından özel olarak istenilen belgelerin hazırlanması ve geçerliliğinin kontrollerinin sağlanması hususunda değişkenlik gösterir. İspanya vize başvuru ücretleri olarak belirtilen harçlar her başvuru esnasında alınmaktadır.

İspanya vize başvurusu sonrasında:

 • Ücretler iade edilmez.
 • Ücret hakkı başkalarına devredilemez.
 • Ücretler her başvuru da tekrar ödenir.
 • Ücretler sadece vize başvurusunda bulunulan ülke için geçerlidir.

İspanya vize başvurusu amacıyla istenen ücretin ödenmesi gereken harç İspanya konsolosluğuna akredite hizmet prosedür bedelini de içermektedir. Biyometrik uygulamalar, kurum hizmet bedeli, kargo masrafı vb.ödemeler bu ücret kapsamına dahil değildir.

 

1. İspanya Vize Ücretleri

İspanya ülkesine turizm, eğitim ve ticari amaçla gidecek olan vatandaşların İspanya konsolosluğuna ödeyecek harç ücretleri hemen hemen aynıdır.

İspanya Turistik Vizesi için İspanya harç ücreti: 88 USD ve hizmet bedeli olarak da 17 USD istenmektedir.

İspanya Arkadaş ve Akraba Ziyareti Vizesi için İspanya harç ücreti: 88 USD ve hizmet bedeli olarak da 17 USD istenmektedir.

İspanya Ticari Vizesi için İspanya harç ücreti: 88 USD ve hizmet bedeli olarak da 17 USD istenmektedir.

İspanya vizesi talebin de başvuru ücreti Türk Lirası olarak talep edilmektedir.

Yukarıda verilen İspanya Vize Ücretleri bilgi amacıyla verilmiş olup İspanya Büyükelçiliği tarafından güncellenen harç fiyatı toplamda 107 USD’dir. Vizenin amacı doğrultusunda, İspanya’da ne kadar kalınacağına göre ücretler artabilir.İspanya vizesi harç bedelinin yanında vize şirketlerini de ek hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir. Ortalama 128 dolar civarı bir tutarın oluşması olasıdır.

Ayrıca söz konusu olan bu tutarlara kurye, kargo ve sms ücreti de ödemek durumunda kalabilirsiniz.  İspanya vize başvuru ücreti, konsolosluklar tarafından istenilen evraklar tamamlandığında ödenir.

 

2. İspanya Vize Ücreti İadesi

İspanya vize başvurusu hizmetleri kapsamında evrakların teslimiyeti sonrasın da iadesi mümkün değildir.

 

3. Koordinasyon Ücreti

Koordinasyon ücreti, İspanya konsolosluklarının yetkilendirdiği kurumların yapmış olduğu evrak takibi  ve başvuru sürecinin incelenmesi gibi yasal işlemleri oluşturan bir bedeldir. İspanya koordinasyon bedelleri, başvuru dosyasının eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinde sonra ödenmesi gereken bir tutardır. Ödenecek olan bu tutar Türk Lirasıdır.

İspanya ülkesi zorunlu ödenmesi gereken koordinasyon ücretleri, İspanya Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize başvurularının hemen başlamasından sonra dosya teslim edildiğinden İspanya konsolosluğuna ödenmesi gerekmektedir.

İspanya koordinasyon ücreti, ek olarak alınan belirli hizmet karşılığı olmaktadır. Bu hizmetlere ek olarak  kişinin tercihine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir: İspanya VIP hizmet bedeli ( ekstra 75 euro), VIP servis ücreti her yaş grubu kişiler için aynı olup zaman zaman değişiklik göstermektedir.

4. İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

İspanya ülkesine vize başvurusun da bulunan kişilerin seyahat sürelerini kapsayan ve tüm Schengeen ülkelerin de geçerli 30.000 Euro seyahat sigortlarını yaptırmaları gerekmektedir. İspanya seyahati başlamadan sonra bir gün önceden geçerli olan bu sigorta seyahatin sona ermesi durumunda da devam etmektedir. Seyahat için yapılan bu sağlık sigortaları tüm seyahat sigortalarını kapsamak zorundadır.

İspanya seyahati sigortası Euro para birimi üzerinden alınmaktadır.

İspanya sağlık sigortası kapsamına giren durumlar; hasta nakli, defin işlemleri, ilaç getirme, ayakta tedavi, acil tıbbi müdahale vb.

İspanya seyahati sağlık sigortası ücretlendirme tarifesi

 • 7 günlük sağlık sigortası 8 Euro
 • 14 günlük sağlık sigortası 10 Euro
 • 1 aylık sağlık sigortası 18 Euro
 • 2 aylık sağlık sigortası 25 Euro
 • 3 aylık sağlık sigortası 30 Euro
 • 6 aylık sağlık sigortası 40 Euro
 • 1 yıllık sağlık sigortası 60 Euro

bu ücretlendirmelere ek hizmet bedelleri dahil değildir.

Ek hizmet ücretlendirmeleri:

 • Mobil biyometrik servisi 236 TL- 6,30 EURO
 • Form doldurma hizmeti 27 TL-7 EURO
 • Kurye 45 TL-10 EURO
 • Schengen VIP servisi 234 TL-50 EURO

Avrupa Birliği ve AET vatandaşlığı bulunan kişilerin aile bireyleri için sadece vize ücretlendirmelerinden muaftır.

 

 

 

 LÜTFEN DİKKAT :

Vize harç bedeli: 107 USD

 • 0-6 yaş arası çocuklar için harç bedeli yoktur.
 • 6-11 yaş arası çocuklar için harç bedeli 44 USD olarak güncellenmiştir. Kur fiyatına göre değişiklik göstermektedir.
 • Her vize başvurusunun ardından vize ücretinin yanında 17 USD hizmet bedeli alınmaktadır.
 • Tüm harç ücretleri nakit olarak ödenir.
 • Başvuruların olumsuz sonuçlanması durumun da hiçbir ücret geri ödenmez.
 • Avrupa Birliği vatandaşı olan eş olmanız durumunda vize harç ücretinden muaf olmak adına Avrupa Birliği ülkesinden alınan evlenme cüzdanınızın aslını ve fotokopisini getirilmesi gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti evlilik cüzdanı geçerli değildir. Evlilik cüzdanların tasdikli uluslararası formda olması gereklidir.

 

 

 

İspanya Dilekçe Örneği

 

İspanya turistik vize talebi durumunda, İspanya turistik vize talep dilekçesi, İspanya ticari vize talebi durumundaysa İspanya ticari vize talep dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. Avrupa’nın en önemli turistik ve ticari noktaları arasında yer alan İspanya ülkesinin vizeler sayesinde her yıl ülkesine alımlar gerçekleştirmektedir. Vize başvurularıiçin hazırlanacak olan dilekçeler elçiliklerde yapılacak işlemlerin başlangıcı olarak sunulması gerekmektedir. Vize başvuru dilekçeleri başvuru yapan vatandaşların konsolosluklara iletmek için istenen bilgi ve konuların beyan edilmesini sağlayan önemli bir evraktır.

Bu yüzden de ilk aşama olan dilekçenin hazırlanması gereklidir.

Konsoslosluklar Vize Başvuru işlemlerinde sözlü beyanları kabul etmemektedir. Bu durumda yazılı beyanlara başvurulur.

Dilekçelerin mümkün olduğunca İngilizce yazılmasına dikkat edilmelidir. Yabancı dil konusunda alternatif örnek dilekçelerin bulunduğu plartformlar da vardır. İstenilirse bu dilekçe örneklerinden faydalanılabilmektedir.

Schengen üyesi olan ülkeler büyük ölçüde Türkçe dille yazılı dilekçleri de kabul etmektedir. Ama buna karşın İspanyolca ve İngilizce dilleriyle dilekçenin hazırlanması avantaj sağlayacaktır. Çünkü klasik vize başvuru sebepleri dışında bir durum söz konusu olması halinde konsolosluk dilekçenin ana dillerinde yazılması talebinde bulunabilir.

İspanya Başkonsolosluğuna hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesin de vize başvurusunda bulunan vatandaşın mesleki görev ve pozisyon bilgilerini, seyahati kimin beya kimlerin finanse edeceği bilgilerini içermelidir.

İspanya Schengen vize başvurusunda kişinin çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren yahut işveren yetkilisi tarafından elçiliğe hitaben yazılan dilekçenin de bulunması önem arz eder.

 

İspanya Schengen vize başvuru talebinde bulunacak vatandaşların bağlı bulunduğu kurum veya kuruluşun antetli kağıda yetkili amiri tarafından İspanya konsolosluğuna veya büyükelçiliğine hitaben yazılmış olması gereklidir.

İspanya turistik vize başvuru dilekçesi için istenilen bilgiler :

 • Seyahat amacının belirtilmesi
 • Seyahat süresinin belirtilmesi
 • Seyahat kapsamında oluşacak masrafların nasıl karşılanacağının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İspanya ticari vize başvuru dilekçesi için istenilen bilgiler:
 • Seyahat sebebinin belirtilmesi
 • Seyahat süresinin belirtilmesi
 • Şirkete ait organizasyon tarihlerinin belirtilmesi
 • İspanya girişi sonrasında başka ülkelere de seyahatin  devam edip etmeyeceği konusunda bilgilendirilmenin yapılması
 • Seyahat kapsamında masrafların nasıl karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

Ayrıca vize dilekçesini hazırlayanlar

İşveren ise; şirketin antetli kağıdına istenenleri kendi adına düzenlemelidir. Bunun yanında banka özetleri gibi şirketine ait finansal şartlarıda belirtmelidir.

Emekli ise; konsolosluğun istediği bilgileri şahsen yazması gerekir.

Devlet dairesi çalışanı ise ; bağlı bulunduğu resmi dairenin kurumuna ait antetli kağıda ıslak imza ve mühürlü olarak hazırlanmalıdır.

Kişi çalışan ise; Türkiyede’ki çalışma yerinden antetli kağıdına İngilizce ve İspanyolca olarak iki dilde olmak üzere vize başvuru dilekçesini yazmalıdır: başvuru da bulunanın seyahat amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve finanselerin kimler tarafından karşılanacağı belirtilmeli ve kaşeli olmalıdır.

Kişi Avukat ise; baro kaydı numarası

Kişi Doktor ise; kurumda görev dosya numarası gibi mesleki özelliklere ait evrak numaraları da dilekçeye eklenmelidir.

Vatandaşın var ise,diğer Schengen ülkelerine olan seyahat bilgilerinide bu dilekçe de belirtmelidir.

Turistik Vize Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya ülkesine turistik gezide bulunmak isteyen vatandaşların, amaçları için İspanya Başkonsolosluğu’na veya konsolosluklarına başvuru da bulunmaları gerekmektedir. İspanya Turistik Vize Başvuru Dilekçesi hazırlayacak olan vatandaşların, şunlara dikkat etmesi gerekmektedir:

İspanya ülkesine seyahati bireysel mi yoksa davetiye ile mi gerçekleştirilecek bunun dilekçe de bildirilmesi gerekiyor.

Bazı durumlarda İspanya Turistik Vize Başvurusunda bulunacak olan vatandaşlardan iki adet dilekçe yazılması istenmektedir.

SGK’lı çalışanların hem kendisi hem de işvereni tarafından dilekçe hazırlanmalıdır.

İspanya Turistik Vize talebinde bulunan vatandaşlar ev hanımı veya öğrenci de olabilir. Bu durum larda da sponsor beyanınında dilekçelere eklenmesi gereklidir.

 Turistik vize talep dilekçesi örneği şu şekildedir;

 

İSPANYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İSTANBUL

Ülkenize ../../…. ile ../../…. tarihleri arasında turistik amaçla seyahat etmeyi planlamaktayım. Seyahat sürecince oluşacak tüm masraflarım tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim bitince ülkenizden ayrılacağımı taahhüt eder ve garantisini arz ederim. Tarafıma gerekli vizenin verilmesini rica ederim.

Saygılarımla

 

Ticari Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya’ da seyahat etme nedenleri ticari veya iş etkinlikleri olabilir. Amaç doğrultusun da Başkonsolosluğa hitaben vize başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır.

İspanya Ticari Vize Dilekçesini hazırlarken şunlara dikkat edilmelidir:

Ticari vize almak isteyen vatandaşların, işyerine ait bilgileri açıkça beyan etmelidir. İspanya ülkesinde yer diğer şirketin bilgileri de dilekçede yer almalıdır. Fuar veya diğer işle ilgili etkinliklerin içerikleri de dilekçe de belirtilmesi gereklidir.

İspanya Ticari Vize Başvurusu kapsamında, ticari vize talep dilekçelerinde yer alan bilgilerin desteklenmesi için belgelerin de diğer evraklarla birlikte vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

İspanya Ticari Vize kategorisin de başvuru da bulunacak vatandaşların seyahate çıkış ve dönüş tarihlerini de, vize talep dilekçesine eklemeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, İspanya dilekçesini yazarken finansal durumlarını belgelerle muhakkak desteklemelidir.

 

Ticari vize başvuru dilekçesi şu şekildedir:

 

İSPANYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İSTANBUL

Şirketimizin …….departman yetkilisi ……….. ülkenizdeki iş ortağımız olan……….. firmasıyla iş görüşmesi ve çalışma alanımızla ilgili araştırma yapmak üzere  ../../…. ile ../../…. tarihleri arasında ülkenizi ziyaret edecektir. Seyahat boyunca oluşabilecek tüm masraflar şirketimiz tarafından karşılanacaktır.  ……….. departman yetkilimiz seyahati bitince ülkenizden ayrılacaktır. Kendisi için gerekli vizenin verilmesini rica ederiz.

Saygılarımızla

 

İspanya vize başvuru işlemlerinde bulunacak vatandaşların İspanya’da otel konaklamasına ait rezervasyon bilgilerini de dilekçelere eklemeleri istenebilmektedir. Vatandaşların vize talebin de bulunduğu dilekçe de gerçek bilgileri ibraz etmelidir. Vize talep dosyasında bulunan belgelerin İspanya Turistik Vize dilekçesinde yer alan ifadeler ile paralellik göstermeli ve çelişmemelidir.

UYARI: İspanya vizesinin başvuru sonuçlarını olumlu kadar doğru şekilde kullanmak önemlidir. Şayet İspanya ülkesine ait vizenin doğru kullanılmaması halinde diğer Schengen vizelerinin de olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Eğer kalınacak gün sayısı diğer Schengen ülkeleri içn de aynı ise ilk giriş yapılacak ve ilk dilekçenin İspanya ülkesi için yapılması olmasına dikkat edilmelidir.

Davetiye mektuplarının dilekçelerde belirtilmesinden sonra evraklar arasında davette bulunan kişilerin İspanya oturum kartı, İspanya pasaportu ve de oturduğu evin kira sözleşmesi veya tapusunun fotokopilerini de bulundurması istenebilir.

 

LÜTFEN DİKKAT : Vize başvuru dilekçelerinde seyahat tarihlerini 2020-2021 gibi geniş zamanlı tarihler verilmemesi gerekir. Dilekçede belirtilecek tarihler aynı zamanda vizenin başlatılış tarihtir. Bu açıdan dilekçe de verilecek olan tarihler konusunda  dikkatli olunması önem arz eder. Sportif etkinlikler firmaların çeşitli fuarları gibi gerekçelerle seyahat edilecek olması durumunda seyahatin gerçekleşecek ülkede olunması gerekli ise dilekçe de yer alacak tarihlerin bu etkinlik tarihlerine göre şekil alınması gerektiğinin unutulmaması gereklidir.

Vize başvuru dilekçelerin de geri dönüş taahhütü, vize sürem dolmadan önce geri döneceğimi veya çalışanımızın seyahat dönüşü sonrasın da firmada ki görevine kaldığı yerden devam edeceği gibi beyanlarla geri dönüş tarihleri taahhüt edilmelidir.

Yeni işe giren çalışanların, işe yeni girdikleri için maaş bordrosunu sunamayacak durumda olmasından dolayı, konsolosluklar; vize başvurusun da bulunan vatandaşların net maaşını dilekçe içeriğinde belirtilmesini istemektedir.

Ticari seyahatlerinde seyahat sponsorlarının bağlı olduğu bulunulan şirketlerin kimler olduğu belirtilmelidir.

Geri dönüşlerin taahhüt edilmesi aslında zorunlu değildir. Ancak konsolosluklar bu ibareyi dilekçeler de görmek istemektedir.

 

İspanya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

 

İspanya Vizesi

İspanya, Dünya’ nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Madrid, Barselona ve Kanarya Adaları ile ünlü ülke, turizm faaliyetleri açısından zengindir. İspanya, ülkemizden tur için de özellikle tercih edilen bir bölgedir. Bunun yanında yıl içinde ticari faaliyetler, bilimsel organizasyonlar için de ülkeye aktif giriş-çıkış yaşanmaktadır.

İspanya’ ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin en fazla 90 günlük ziyaretleri için İspanya Schengen Vizesi almakla yükümlüdür. Bordo pasaport sahipleri , pasaportlarında geçerli bir Schengen Vizesi ile İspanya’ yı ziyaret edebilir. Schengen bölgesine yapılacak ziyaretlere İspanya’ dan başlamak isteyen pasaport hamilleri, vize başvurularını İspanya başkonsolosluğuna yapmalıdır.

Yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri 180 gün içinde kalmak koşuluyla en fazla 90 günlük ziyaretlerinde vize almakla sorumlu değildir.İspanya, kısa süreli olarak Schengen vizesi ile ziyaret edilebilmektedir. Schengen vizesi, Schengen Antlaşması kapsamına sınırlarını birbirine açmış ülkeleri yurtdışından gelenler için tek bir vize ile ziyaret etmeye olanak tanır.

Schengen vizesi ile ziyaret edilebilen ülkelerde tek vize ile serbestçe dolaşabilirsiniz; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya,, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, İzlanda, İtalya,, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan. Dolayısıyla İspanya vizesi bu ülkelerde de serbest dolaşım hakkı verir. Schengen vizesi alma noktasında dikkat edilecek en önemli kurallardan biri, vizeyi ilk ziyaret edilecek ya da hedef ülkenin başkonsolosluğundan almaktır.

İspanya Schengen vizesi başvuruları, evrakların hazırlanması ile başlayan zorlu bir süreçtir. Schengen kuralları gereği vize takipleri sıkı tutulmaktadır, dolayısıyla da deneyimsiz bir başvuru sahibinin İspanya SchengenVizesi başvuruları sırasında basit hatalarla olumsuz sonuç alma riski çok yüksektir. Bu sebeple Schengen vizesi başvuruları nasıl yapılır? sorusunun yanıtı, alanında uzman bir kadro ile çalışan, güvenilir firmalarda aranmalıdır.

Bu noktada Schengen Vize Başvuru Merkezi https://www.schengenvize.net olarak sahada edindiğimiz tecrübelerle tüm Schengen vizelerinde olduğu gibi İspanya Schengen vize başvurularınızda da yanınızdayız. Alanda yıllarca çok sayıda başvuruya öncülük etmiş ve deneyim kazanmış profesyonel danışmanlarımız, İspanya vizesi başvurularınızı, uçak ve otel rezervasyonlarınızı durumunuza ve taleplerinize uygun biçimde gerçekleştirir. İspanya vize başvurularınızda durumunuzu ve seyahat amacınızı değerlendirerek İspanya Başkonsolosluğu’ na sunmanız gereken evraklar özenle listelenir.

Evraklarınız titiz bir çalışmayla incelenir ve gerekli olan düzenlemeler sizden istenir. Belge dosyanız, başkonsolosluğun talep ettiği biçimde eksiksiz hazırlanarak, randevu gününüze yetiştirilir. Belgelerinizin büyük oranda hazırlanması ile birlikte başvuru formunun doldurulması ve randevunuzun alınması, gerekli rezervasyonlarınızın yapılması da işlemlerimiz arasındadır. Başvurularınızın sonuçları takip edilerek, pasaportunuz başvuru merkezine geldiğinde talebiniz doğrultusunda size ulaştırılır.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

 

İspanya’ yı aile ya da arkadaş ziyareti, turizm amaçlı gezi, ticari faaliyetler, fuar ya da seminer, kongre katılımları gibi sebeplerle en fazla 90 günden az olmak üzere Schengen vizesi ile ziyaret edebilirsiniz. Ancak 90 günden fazla ziyaret etmeniz gerektiğinde ülkeye giriş çıkış izni için İspanya Ulusal Vizesi almanız gerekir.Her iki vize türünün de başvuru şartları ve işlemleri farklıdır.

İspanya Schengen Vizesi nasıl alınır? sorusunu yanıtlayarak başlayalım. İspanya Schengen, direkt başkonsolosluğa müracaat edilerek alınamamaktadır. İspanya Başkonsolosluğu’ nun tam yetki verdiği resmi bir partner aracılığı ile alınabilmektedir. Dolayısıyla İspanya’ ya en fazla 90 gün için çıkmak isteyen pasaport hamilleri, Schengen vizesi almak için başkonsolusluğun yetkilendirdiği başvuru merkezlerinden randevu almalıdır. İspanya Schengen vizesi başvuruları şu aşamaları izler:

 • İspanya Schengen vizesi için durumunuza uygun evraklar hazırlanır,
 • İspanya Schengen başvuru formu usulüne uygun biçiminde doldurulur,
 • İspanya Schengen başvuru randevusu alınır,
 • Randevu gününde belgeler teslim edilerek biyometrik işlemler yapılır,
 • Pasaport başvuru merkezine geldiğinde başvuru sonuçları alınır.

İspanya ulusal vize işlemleri ise biraz daha zorlu e karmaşık bir süreç olabilmektedir. İspanya ulusal vizesi direkt ve şahsen İspanya Başkonsolusluğu üzerinden gerçekleştirilir.

İspanya Vizesi Gerekli Evraklar

İspanya vizesi başvuru işlemlerinde istenecek belgeler, başvuru nedenine, başvuru sahibinin kişisel durumuna ve vize türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin uzun süreli İspanya çalışma izin vizesi için adli sicil kaydı eklemek şarttır. Başvuru nedeninden bağımsız olarak İspanya vizesi için gereken standart evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport: İspanya vizesi için teslim edilecek pasaport on yıldan eski olmamalıdır ve seyahat tarihi itibariyle 3 ay 15 gün daha geçerliliği olması gerekmektedir. Son sayfasında ise vize için en az iki sayfa boşluk bulunmasına dikkat edilmelidir.
 • Başvuru formu: İspanya Schengen başvuru formu en önemli vize İspanya vizesi başvuru evrakları  arasındadır. Başvuru formu özenle ve açık biçimde doldurulmalı, başvuru sahibinin kişisel bilgileri resmi evraklarla uyuşacak biçimde forma girilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: İspanya Schengen vizesi için biyometrik fotoğraf, daha önceki vizelerde kullanılmamış olan ve son altı ay içinde çekinilmiş, net bir resim olmalıdır. Fotoğrafta gözlük ve aksesuar bulunmamalıdır.
 • Kimlik: İspanya Schengen vizesi başvuru evrakları arasında nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi de yer almaktadır.
 • Finansal Bilgiler/banka hesap dökümü: Vize başvurularında başkonsolosluklar, başvuru sahibinin ülkede kalacağı gün boyunca maddi olarak ihtiyaçlarını karşılayacağını bilmek ister. Bu nedenle başvuru sahibinin maddi olanaklarını kanıtlayan ve randevudan en az bir hafta önce alınmış banka dökümü, maaş bordrosu, varsa tapu gibi belgeler Schengen vizesi evrak dosyasında yer almalıdır.
 • Mesleki Durumu belgelendiren evraklar: İspanya Schengen vizesi başvurularında SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü gibi belgeler sunulmalıdır. Bu belgeler kişinin durumuna göre değişik nitelik gösterir; örneğin öğrenciler öğrenci bölgesini, çiftçiler çiftçi belgesini ibraz etmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro tazminatlı seyahat sigortasının ibrazı zorunludur.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonu: İspanya’ da konaklama rezervasyonu ile uçak rezervasyon bilgilerini başkonsolosluk görmek isteyecektir.

Bu sayfa içerisinde İspanya Schengen vizesi hakkında aradığınız tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

 

İspanya  Vizesi Almanın Kolay Yolu

 

 1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış İspanya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı İspanya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden İspanya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

 

 

İspanya Vize İşlemleri & Vize Türleri

 

İspanya Vize İşlemleri

İspanya Schengen vizesi almak için öncelikle bireysel olarak hangi belgelerin gerekli olacağı listelenmeli ve belgeler hazırlanmalıdır. Ardından İspanya Schengen vize başvuru formu kurallara uygun biçimde, titizce doldurulmalı ve başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Başvuru merkezinin başkonsolosluğun yetkili kıldığı resmi bir partner olması gerektiği unutulmamalıdır. Randevu gününde evrak dosyası teslim edilerek biyometrik işlemler tamamlanır. İspanya ulusal vize işlemleri, diretk olarak başkonsolosluk üzerinden şahsen müracaatla gerçekleştirilir.

İspanya Vize Türleri

İspanya vize türleri, başvuru sahibinin ülkeyi ziyaret amacına göre çeşitlilik gösterir.

 • İspanca Schengen turistik vize: İspanya’ ya en fazla 90 gün için turizm amacıyla gitmek isteyenlerin başvuracağı vize kategorisidir.
 • İspanya Schengen Ticari Vize: Fuar ziyareti ya da ticari herhangi bir faaliyete atılmak isteyenler İspanya ticari vize alırlar. Ticari vize, fuar katılım belgesi, firma davetiye mektubu, işveren mektubu gibi belgeler, ziyaret amacını desteklemelidir.
 • İspanya Aile ve Arkadaş Ziyaretçi Vizesi: İspanya’ da bulunan yakınlarını ziyaret etmek isteyenler İspanya Schengen Aile ve Arkadaş Vizesi başvurusu yapmak zorundadır.
 • İspanya Schengen Öğrenci Vizesi: İspanya’ da en fazla 90 güne kadar öğrenim görmek amacıyla bulunacak olan ziyaretçiler, İspanya’ ya Schengen Öğrenci Vizesi ile girebilirler.
 • İspanya Schengen Kültürel Vize: İspanya’ da kongre, konferans gibi kısa süreli faaliyetlere katılacak olanların başvurması gereken vize türüdür.
 • İspanya Avrupa Birliği Eş Vizesi: İspanya’ da ikamet etmekte olan, Avrupa Birliği vatandaşı eşini en fazla 90 gün için ziyaret etmek isteyenler, bu vize kategorisine başvuracaktır.

İspanya’ da 90 günden daha fazla bulunması gerekenler ulusal vize türlerinden birine başvuru yapacaklardır. Ulusal vizeler, eş durumu, lisans ya da yüksek lisans gibi uzun süreli öğrenim, çalışma, uzun dönemli araştırma faaliyeti gibi nedenlerle alınabilir.

 • İspanya Aile Birleşimi Vizesi: İspanya’ da ikamet eden AB vatandaşı ya da AB vatandaşı olmayanlar durumlarına uygun başvuru formu ile bu kategoriye başvuru yaparlar.
 • Öğrenim vizesi: Lisans, yükseklisans ya da 90 günü geçen dil eğitimi gibi öğrenme faaliyetlerinde bulunmak isteyenler başvurularını bu vize türünden yaparlar.
 • İspanya Çalışma İzin Vizesi: İspanya’ da çalışma olanağı sağlayan vizedir. İspanya’ da çalışılacak kurumun sunacağı kabul belgesinin ibrazı zorunludur.
 • İspanya Staj Vizesi: Staj hareketliliğine katılmak isteyenler staj vizesi başvurusunda bulunacaktır.
 • İspanya Girişimciler için Oturum Vizesi: İspanya’ da araştırmacı, girişimci olarak bulunması gerekenlerin başvuracağı vize kategorisidir.

İspanya Vize Ücreti

Schengen vizesi başvurularında vize harcı ile başkonsoloslukların yetkilendirdiği başvuru merkezlerinden hizmet bedeli alınmaktadır. Vize ücreti 0-6 yaş grubundan açınmamaktadır ve 7-12 yaş grubunda vize ücretleri indirimlidir. 2020 yılı yetişkin İspanya Schengen vize harcı 107 Amerikan doları, başvuru merkezleri hizmet bedelleri ise 30 Euro’ dur.

İspanya Vize Randevu

İspanya vizesi başvurularında en önemli ve son aşama randevuya gitmektir. İspanya Schengen için randevu gün ve saati, İspanya başkonsolosluğu yetkili vize başvuru merkezi tarafından verilir. Başvuru merkezine başvuru sahibinin durumuna uygun evrak dosyası randevu gün ve saatinde teslim edilir. Ulusal vize randevuları ise direkt İspanya Başkonsolosluğu’ ndan alınmaktadır, başkonsolosluk D tipi vize başvurularında direkt muhataptır.

İspanya Schengen vize randevularına şahsen gidilmelidir. Randevuda parmak izi alınmaktadır ve biyometrik işlemlerinin tamamlanması başvurunun alınması için şarttır.

İspanya Vize Sorgulama

İspanya Schengen vizesi sonuçları pasaport yetkili vize başvuru merkezine geldiğinde öğrenilebilmektedir. Vize başvurularının sorgulanması ancak başvuru evraklarının durumunun öğrenilmesini içerir. Başvuru sonuçlarının olumlu ya da olumsuz olduğu yönünde bir sorgulama yapılamamaktadır. İspanya vize başvuru evraklarınızın durumunu yetkili vize başvuru merkezlerinin online sistemleri üzerinden sorgulayabilirsiniz.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya çalışma izni gibi ulusal vizelerde başvuru formlarında başvurunun 15 güne kadar cevaplama süresinin olacağı yazmaktadır. İspanya vize başvuruları 15 gün içinde sonuçlanmakta, başvuru yoğunluğuna göre başvuruların sonuçlandırılma süresi değişiklik göstermektedir.

 

İspanya’ ya en fazla 90 gün için hangi bir nedenle seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamilleri İspanya Başkonsolosluğu’ nun yetkili kıldığı başvuru merkezi aracılığı ile İspanya Schengen vize başvurusu yapacaktır. İspanya’ da 90 günden daha fazla kalması gereken başvuru sahipleri, başvurularını direkt olarak İspanya Başkonsolosluğu’ na şahsen yapar.

İspanya Schengen Vizesi almak için öncelikle başvuru sahibi durumuna ve seyahat nedenine uygun belgeleri eksiksiz biçimde hazırlamalıdır. Bu belgeler, önemli detaylar içerir. Belgelerle ilgili başkonsolosluğun taleplerine uygun biçimde, çok titiz hareket edilmelidir. Pasaport’ ta meydana gelmiş en küçük hasar dahi başvuru sürecinizi olumsuz etkiler. Başvuru sahibi tarafından İspanya vize başvuru evrakları başkonsolosluğun taleplerine uygun biçimde, eksiksiz tedarik edilmelidir.

İspanya Schengen Vize başvuruları için aracı yapılacak resmi başvuru merkezine evraklar, randevu sistemi ile bırakılır. Randevusuz biçimde başvuru merkezi ile işlerinizi halletmenizin olanağı yoktur. İspanya Schengen başvuru formu, usulünce doldurularak, başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevuya giderken belge dosyanız, randevu tarihi itibariyle en az bir ya da iki hafta önce alınmış olması gereken belgeler, güncellenmiş biçimde, eksiksiz götürülmelidir.

İspanya’ da evlilik ya da üniversite eğitimi, uzun süreli ticaret ilişkileri, çalışma izni gibi nedenlerle 90 günden daha fazla kalacak olanlar için evrak dosyası ve başvuru süreci daha karmaşık gelecektir. Bu durumda kişilerin öncelikle durumlarını kanıtlayabilir evraklara sahip olmaları gerekir. İspanya ulusal vizesine başvuracak olanlar, iş ve işlemlerini şahsen İspanya Başkonsolosluğu’ na başvurarak gerçekleştirirler.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İspanya seyahat nedenine bağlı olarak vize kriterlerini dikkate almalı ve belgeleri hazırlamalısınız. Nitekim her bir vize türüne ilişkin İspanya vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterir. Sadece belgeler değil bununla birlikte ayrı vize harç ile başvuru ücretlerinin de üzerinde durulduğunu unutmamak gerekir.

İspanya vizesi nasıl alınır soranların hem yeni hem de eski pasaportlarını hazır etmeleri istenir. Ardından vize başvuru formu ile taahhütname de gelir. Aynı zamanda şahsi olarak yazılan talep dilekçenin ve nüfus cüzdanı belgelerinin de üzerinde durulur. Ardından rezervasyon belgeleri ile seyahat sağlık sigortası şeklinde ayrı evraklar da talep edilir.

Sadece belgeler değil bunun ardından banka hesap dökümü de değerlendirilir. Şöyle ki İspanya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorgulayanlar için konaklama süresine göre 2.000 ya da 5.000 TL olarak ayrı tutarlar paylaşılır. Tutarın yüksek tutulması vize taleplerinin olumlu olarak sonuçlanmasında etkili olur.

Gerekli evraklar ve ödemelere karşı İspanya Konsolosluğu üzerinden müracaata geçilir. İspanya vizesi kaç günde çıkar sorgulayanlara dair en az 3 iş günü belirtilir. Ancak çoğu zaman bu süre 10 – 15 iş gününe kadar uzar. Hatta konsoloslukların yoğunluğu ve de eksik belgelere karşı sürenin 30 iş gününe kadar uzadığı da görülür.

Başvurularda özlük belgeleri ve finansal durum yakından değerlendirilir. Bunların başında ise İspanya vize başvuru formu gelir ve eksiksiz olacak şekilde doldurulması istenir. Form elektronik ortamdan ücretsiz olacak şekilde indirilir. İndirme işlemlerinin ardından sayfaları açar ve boş olan alanları doldurmaya başlarsınız. Nitekim başvurularda form bilgileri değerlendirmeye alınır.

Başvuru formu ve evrakların ardından harç ödemelerinin geldiği belirtilir. İspanya vize ücreti 2020 ile 2021 olarak sorgulandığı zaman aynı tutarların üzerinde durulduğu görülüyor. Şöyle ki T.C. vatandaşlarının ödemesi gereken tutar 80 Euro olarak netleşmiştir.

İspanya turist vizesi almak isteyen vatandaşlar 80 Euro ödemenin öncesinde ilgili belgeleri hazır etmelidir. Formlar ve talep dilekçeleri kadar rezervasyon belgeleri de değerlendirmeye alınır. Şöyle ki hem uçak hem de otel rezervasyonlarına ilişkin belgelerin hazır edilmesinde fayda var.

Barcelona Vize Ücreti

Barcelona; İspanya’nın başkenti ve aynı zamanda da en kalabalık şehridir. Bu güze şehre seyahat etmek isteyenler İspanya vizesi almak durumundalar. Ancak İspanya Schengen ülkeleri arasına dahil olduğu için, vize politikası olarak Schengen vize prosedürü ilkeleri geçerlidir.

Bu konu içerisinde en çok Barcelona vize istiyor mu sorusu sorulmaktadır. Bu şehir İspanya sınırları içerisinde yer aldığı için ülkeye giriş yapabilmek için haliyle İspanya Schengen vizesi alınması zorunludur. Yani Barcelona vize istiyor diyebiliriz. Aksi takdire ülkeye giriş yapmanız mümkün değildir.

İspanya Schengen vizesi için başvuruda bulunmadan önce ilk olarak seyahatinize uygun vize türünü belirlemelisiniz. Bu vize türünde sizlerden talep edilen evrak listesini usule uygun olarak hazırlamalı ve yine sizlerden talep edilen vize harç bedelini de yatırmanız gerekmektedir.

Vize harç konusunda en çok merak edilen soru Barcelona vize ücreti ne kadardır sorusu olacaktır. Barcelona vize harç bedelinden kasıt, aslında İspanya vizesinin ücretidir. Bu ücretler aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir.

 • İspanya Turistik vize: 120 USD
 • İspanya Kültürel gezi, spor faaliyetleri katılım vizesi: 120 USD
 • İspanya Aile ziyareti vizesi: 120 USD
 • İspanya Kısa süreli eğitim vizesi: 120 USD
 • İspanya Ticari vize: 120 USD
 • İspanya İş seyahati vizesi: 120 USD

Bu soru dahilinde bir de Schengen vize ücreti merak edilmektedir. 2020 yılında gelen fiyat güncellemesi ile birlikte eskiden 60 Euro olan Konsolosluk harç ücretleri artık 80 Euro’ya yükselmiş durumdadır. Başvuru esnasında fiyat konusunda bu güncellemeleri de göz önünde bulundurun.

İspanya vizesi kaç günde çıkar sorusunu yanıtı da epeyce merak edilen sorular içerisinde yer almaktadır. Bu vizede kısa süreli vize türlerine başvuruda bulunmuşsanız eğer, sonuçların yaklaşık olarak 7 ila 15 gün aralığında açıklandığını söyleyebiliriz. Ancak uzun süreli vize türlerinden birine başvuruda bulunduysanız o zaman bu sürenin biraz daha uzayacağını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü uzun süreli vizeler ikamet izni de gerektirir. Bu yüzden teslim edilen evrakların incelenmesi çok daha uzun sürebilir. Tabi bu durum İspanya vize başvuru merkezlerinin yoğunluğu ile de ilgilidir.

İspanya vizesi danışmanlık konusunda hizmet almak ya da vize konularında merak ettiklerinizi sormak için bizleri iletişim numaralarımız üzerinden arayabilirsiniz. Sizlere kaliteli hizmetler vermekten ve vize işlemleriniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İspanya Vizesi Evrakları: Kontrol Listesi (2021) Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye