İrlanda Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
İrlanda Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İrlanda Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda Vize Ücretleri

İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Adası`nın büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu ülkeye seyahat etmeyi düşünenler öncelikle vize salmak zorundadır. Vize almak için Konsolosluk tarafından istenen belgeleri ibraz etmelisiniz.

Romanya Vize İşlemleri 2023

İrlanda vize ücretleri tek ve çok girişli vize türüne uygun olarak değişmektedir. Vize ücreti başvuru esnasında eksiksiz bir şekilde ödenmelidir.

İrlanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti giriş sayısına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda diğer unsurlarda fiyatın değişmesine neden olabilir. Ödenmesi gereken net tutar belgeler kontrol edildikten sonra bildirilmektedir.

Günümüzde İrlanda vizesine sahip olmak için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki gibidir.
İrlanda Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
İrlanda Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz
 • Tek Girişli Ticari Vize – 60 Euro
 • Çok Girişli Ticari Vize – 100 Euro
 • Tek Girişli Konferans Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Konferans Vizesi – 100 Euro
 • Tek Girişli Araştırma Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Araştırma Vizesi – 100 Euro
 • Tek Girişli Öğrenci Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Öğrenci Vizesi – 100 Euro
 • Tek Girişli Ziyaret/Turist Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Ziyaret/Turist Vizesi – 100 Euro
 • Tek Girişli Eğitim Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Eğitim Vizesi – 100 Euro
 • Tek Girişli Aile Birleşimi Vizesi – 60 Euro
 • Çok Girişli Aile Birleşimi Vizesi – 100 Euro

Her başvuru işlemi için ekstra olarak 22 Euro hizmet bedeli alınmaktadır. Hizmet bedeline KDV dahil edilmektedir.

Başvuru merkezi ek hizmet olanağı sunmaktadır. Ek hizmetler ve fiyatlandırmaları aşağıdaki şekildedir.

 • SMS Hizmeti – 1 Euro
 • Kopya Hizmeti – 1 TL
 • Kurye – 9 Euro
 • İnternet Kiosk – 20 TL
 • Fotoğraf hizmeti – 25 TL

NOT: Vize ve servis ücreti sadece nakit olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda ödeme işleminde Euro para birimi kullanılmalıdır.

Vize başvuru süreci bazı sebeplerden dolayı olumsuz sonuçlanabilir. Başvuru olumsuz sonuçlanması durumunda vize veya servis ücreti için iade yapılmamaktadır.

İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi ülke olarak bir tek İrlanda sınırları içinde kullanılabilen bir vize olmaktadır. İrlanda siyasi yapı olarak da Güney ve Kuzey İrlanda olmak üzere iki farklı bölümden oluşmakta olsa da bu vize ilke iki bölüme de giriş yapılabilmektedir.

İrlanda ülke olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi olsa da söz konusu vize olduğunda kendi şartlarını da belirlemiştir. Avrupa Birliğine (AB) özel vize kategorisine dahil olduğunda sınır ve geçiş problemleri yaşamaksızın o bölge içinde size verilen vize şartları dahilinde gezme haklarına sahip olursunuz. İrlanda ise bu konuda daha hassas davranarak vize işlemlerini kendine has bir stilde ilerletmek istemiştir.

Ülke giriş çıkış şartları her ülkede siyasi yapı gereği farklı kriterler içerdiğinden bu konuda da özerk olmayı seçmişlerdir. Başvuru merkezleri üzerinden işlem alınan İrlanda vize başvurusu sizin seyahat içeriklerinize, kategorilerinize ve seyahat amaçlarınıza bağlı olarak da farklı sürelerde vize vermektedir.

11 farklı kategori altında İrlanda vize başvurusu yapılmakta olup sizler için en doğru başvuru kategorisine karar vermek için de İrlanda vize danışmanlarımız ile görüşmelere sağlayabilirsiniz. Unutmamalısınız ki yapılan pek çok vize başvurusu yanlış kategori üzerinden ilerletildiği için de olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir.

İrlanda Vize Merkezi

İrlanda VFS vize merkezi vize başvurularınız için sizler yerine başvuru yaparak sizlere danışmanlık veren yerdir. Burada da ilk olarak uzman İrlanda vize danışmanlarımız ile görüşmeler sağlayarak sizlere uygun başvuru kategoriniz seçilerek süreç içerisinde izlememiz gerekli yol haritası çıkartılmaktadır.

Başvuru kategorinize uygun hazırlamanız gereken belgeler tamamlandıktan sonra operasyon departmanlarımızca teslim alınmaktadır. Bu belgelerdeki bilgiler ışığında online İrlanda vize formunuz İngilizce olarak doldurulmaktadır. Burada sorulmakta olan sorulara en şeffaf bir şekilde cevap verilmesi; sunduğunuz evraklardaki bilgiler ile birbirini tamamlıyor niteliklerde olması başvurularınızın güvenilirliği ve inandırıcılığı için de oldukça önemli bir konudur.

Online formlar, evrak kontrol listeleriniz, kategorinize uygun olarak hazırlanmış belgeleriniz ve pasaportunuz da eklenerek İrlanda vize başvurusu hazır hale getirilmektedir. İrlanda için yapılan vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu başvurularınız için hazırlanan evrakların istenilen düzende, formatta ve gerekli görülür ise onaylı tercümesi yapılmış olarak da sunulmuş olmasıdır.

Bu ince detaylara dikkat edilmez ise başvuru merkezi tarafınca dosyalarınız işlemlere kabul edilmeyebilir. İrlanda vize başvurularında parmak izi alınmamaktadır. Bu sayede de biz vize merkezleri olarak sizden alacağımız bir vize başvuru vekalet formu sayesinde başvuru merkezine kadar gitmeden sizlerin adına başvuru yapabilmekteyiz. Bu da sizlerin yaşayacağı zaman kaybından korumaktadır. Daha detaylı bilgiler için de uzmanlarımız ile görüşmeler yapabilirsiniz.

İrlanda Vize Türleri

İrlanda vizesi türleri olarak 11 farklı kategori altında başvurular kabul edilmektedir. Arlan vize türü genellikle ticari, konferans, araştırma, öğrenci, İngilizce öğrenmek için üçüncü seviye/ üniversite öğrencileri için vize, İngilizce öğrenecek çocuklar için de öğrenci vizesi, ziyaret ve turist ziyareti, eğitim, istihdam, aile birleşimi, gönüllü çalışma vizesidir.

Burada önemli olan kendiniz için en uygun kategori içeriğini belirleyebilmeniz olmaktadır. Kategorilere bağlı olarak evraklar ve başvuru şekilleri değişkenlik gösterecektir. İrlanda vize türleri olarak da bu kategoriler arasında en fazla rağbet görenler ziyaret ve turist ziyareti, istihdam, eğitim, ticari ve aile birleşimi vizeleri olmaktadır. İrlanda vize çeşitleri arasından kategorilerinizi belirlemek için de seyahat amaçlarınızı en net bir şekilde ifade edebiliyor olmanız da gerekmektedir.

Eğitimler ise kalacağınız süre, ticari ise davetlerin içeriği, aile birleşimi ise hangi yol ile pek çok değişken burada kategori içeriğinize de etki etmektedir. Kategoriniz seçildikten sonra başvurularınız için yol haritası çıkarılacak ve buna bağlı olarak da evrak listeniz ve başvuru şekliniz de belirlenmektedir. Kategori seçimi konusunda da destek almak isterseniz uzman İrlanda vize danışmanlarımız ile  yapacağınız görüşmeler dahilinde süreçleri netleştirmeniz de daha kolay olacaktır.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

“İrlanda vizesi nasıl alınır?” konusunda da en önemli husus başvuru işlemleri için nereden başlanacağı olmaktadır. İlk olarak seyahat amaçlarınıza bağlı olarak başvuru yapacağınız kategoriyi belirlemek gerekecektir. Bu kategori dahilinde de hazırlayacağınız belgeler ve doldurmanız gereken formlar da belirlenmiş olacaktır.

İrlanda vizesi almak için belgelerinizin eksiksiz, başvuru kategorilerinize uygun, gerekli belgeler istenen dile tercüme ettirilmiş ve formlar istenen düzende doldurulmuş olması gerekir. Aksi takdirde ise dosyanız ile işleme gittiğiniz de her şey istenilen düzende olana kadar başvurularınız kabul edilmeyecektir. Bu sebeple İrlanda’ya vize almak için işleme başladığınız zaman bu hususların hepsinden emin olmanız da gerekmektedir. Yaşanabilecek her eksiklik seyahatlerinizi riske sokabilir.

Evraklarınız tamamlandıktan sonra bu bilgiler dahilinde İrlanda vize başvuru formları doldurulmalıdır. Formlardaki bilgiler ile evraktakilerin birebir birbirini tamamlaması başvurularınızın güvenilirliği açısından da oldukça önemlidir. Seyahatlerinize dair tüm bilgiler en şeffaf haliyle formlarda ve dilekçelerde belirtiliyor olmalıdır.

Vize başvurularınızı inceleyen kişilerin aklında oluşan en küçük bir şüphe durumlarınızı olumsuz bir sonuca kadar sürükleyebilmektedir. Bu sebeple vize başvuru evrakları, dilekçeler ve formlar hazırlanırken ekstra bir ehemmiyet gösterilmesi gerekir.

İrlanda Vizesi İçin Gereken Evraklar

İrlanda vizesi için gereken evraklar başvuran kişinin vize başvuru kategorisine ve çalışma durumuna da bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İrlanda vize başvurusu çoğunlukla turistik ve öğrenci kategorilerinde işlemler almaktadır.

Başvuru kategoriniz ne olursa olsun beyan edeceğiniz İrlanda vizesi evrakları arasında seyahat etmek için uygun bir pasaport bulunması gerekir. Burada uygun olarak anlatılan kasıt seyahat bitim tarihlerinizden sonra en az 6 ay kadar geçerli bir pasaport ve vize basılabilmesi için en az 2 sayfa boşluk olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen pasaportlar işlemlere alınmamaktadır.

İrlanda vize evrakları arasında bir diğer önemli husus ise düzenli gelir beyanı olmaktadır. Burada bu gelirin beyanı için özel şirket çalışanı, devlet memuru ya da şirket sahibi olmanız evrak içeriklerini de değiştirmektedir. Ama genel olarak da çalıştığınızı belgelemeniz beklenmektedir. Eğer ki çalışmayan bir kişi ya da öğrenciyseniz seyahatlerinizin masraflarını karşılayacağını taahhüt eden birisinin size sponsor olması gerekir.

Her durumda sizlerin aylık düzenli gelirinizi güncel maaş dökümleri ile birlikte belgelenmeniz beklenmektedir. Sizlere özel olarak da evrak listesi için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Vize Ücreti

İrlanda vize ücreti belirlenirken başvuru kategorilerinizden ziyade alacağınız vizenin giriş sayısına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Eğer ki ilk İrlanda vizeniz ise tek girişli verilecektir. Sonraki vize başvurularında değerlendirmelere bağlı olarak çoklu da tekli de olacaktır.

Burada tek giriş ve çoklu giriş olarak anlatılan durum sizlere verilen vize süresince kaç defa İrlanda’ya giriş yapabileceğinizi ifade etmektir. Vizeler süre olarak başvurularınızı değerlendiren kişilerin kanaatine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Burada vize sürelerinizi etkileyen pek çok faktör olsa da ilk vizeler için tek giriş şartı da değişmemektedir. İrlanda vizesi ücret olarak tek giriş ve çoklu giriş vizeler için değişiklikler göstermektedir. Bu ödemelerin tamamı başvuru merkezlerinde elden yapılmaktadır. Vizelerinizin ret olması halinde de ücret iadesi söz konusu değildir. İrlanda vize ücreti net olarak evrak teslimleri sırasında sizlere söylenecektir.

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda vize başvurusu günümüzde diğer senelere göre çok büyük bir değişkenlik göstermemektedir. Süreç olarak da öncelikle başvuru kategorisi belirlenecek, bunlara bağlı olarak da gerekli evrak listesi çıkarılacak, istenilen evraklar nizami bir şekilde hazırlanacak, bu bilgiler ışığında da online formlar doldurulacaktır.

Burada evrakların istenilen güncellikte olması, gerekli evrakların onaylı tercüme yaptırılması, pasaportun seyahat bitiminden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gibi önemli detaylara da dikkat edilmemesi durumlarında başvurularınız başvuru merkezleri tarafından kabul edilmeyecek bir noktaya kadar gelebilmektedir.

İrlanda vizesi başvuru adımlarında bunlara dikkat edilmez ise seyahat tarihiniz bile riske girebilmektedir. İkinci önemli bir husus ise online formun titizlik ile doldurulması olmaktadır. Burada önemli olan sunacağınız evraklarla İrlanda online vize başvuru formlarının birbirlerini tamamlayan nitelikte olmasıdır. Aksi takdirde ise vize başvurularınızın akıbeti için olumsuz sonuçlar doğabilmektedir.

Bu bilgi hataları seyahat içeriğinizin anlaşılmamasına, başvurularınızın güvenilirliğinin sarsılmasına ve bunun akabinde de vize başvuru reddine kadar da sürükleyebilmektedir. Başvuru için bütün adımların eksiksiz bir şekilde yapıldığına emin olunduktan sonra dosyanız ile beraber randevusuz olarak başvuru merkezlerine gidebilirsiniz.

İrlanda Vize Sonuçlanma Süresi

İrlanda vizesi kaç günde çıkar?” konusunda da başvurular yapılırken sonuçlanma süreleri başvuru kategorilerine göre de değişkenlik göstermektedir. Bir genelleme yapacak olursak, İrlanda vize işlem süreleri 10 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bu belirtilen günleri teyit edebilmek amacıyla İrlanda Büyükelçiliği’nin sitesi üzerinde belirttiği resmi tatil günlerini kontrol etmeniz de gerekmektedir. Her ülkenin kendine ait ulusal bayramları ve tatilleri farklı olduğundan dolayı seyahatlerinizde bir sıkıntı yaşamamanız için başvuru tarihini bu günleri de hesaba katarak yapmanız gerekmektedir.

Normal bir süreç söz konusuyken en az 30 gün öncesinden başvuru yapmanız sizler için uygun olmaktadır. Hangi şehirden başvuru yaparsanız yapın değerlendirmelerin tümü Ankara İrlanda Büyükelçiliği’nde yapılmaktadır. Süreç sonuçlandığında da yine başvuru yaptığınız başvuru merkezlerinden sonucunuzu teslim alabilirsiniz.

Dilerseniz de ek ödemeler ile kurye seçeneğini seçerek vize başvurularınız sonuçlandığında pasaportunuzun adresinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İrlanda vize sonuçlanma süresi konusunda da sıkıntı yaşamamak adına seyahat tarihlerinizi ve resmi tatil günlerini ayrıntılı olarak düşünmeniz gerekmektedir. İrlanda vize başvurusu hızlı sonuçlanma seçeneği bulunmadığı için de konu daha da önemli bir hale gelmektedir.

İrlanda Vize Randevusu

İrlanda vize randevusu günümüzde de değişiklik göstermeyip tekrar randevusuz sistem üstünden devam etmektedir. Çoğu ülke için vize başvurusu yaparken kendilerinin sunmuş oldukları sistem üzerinden kayıt yapıp hesap açarak randevu almanıza rağmen İrlanda başvurular konusunda da yoğun olmadığından dolayı randevu sistemlerini kullanmamaktadır.

Başvuru kategorilerinize uygun olarak da online formlar doldurmak adına hesap açarak kayıt yapsak da bu sistemin devamında bir randevu uygulaması söz konusu değildir. Bundan dolayı da o gün yapılan başvuruların yoğunluklarına bağlı olarak da başvuru merkezinde bekleme süreleriniz artmaktadır ya da azalmaktadır.

Çoğu zaman da fırsat olarak gözükse de yoğun günlerde uzun bekleme sürelerine de sebep olabilmektelerdir. İrlanda vizesi randevu işlemi olmamasıyla beraber başvuruda bulunan kişilerden parmak izi de almamaktadır. Bunun size sağlayacağı avantaj ise vereceğiniz imzalı başvuru vekalet formu ile sizleri başvuru merkezlerine kadar yormadan, sıra bekletmeden sizlerin adına vize başvurularını yapabilmekteyiz.

Sizlerle yapılan ayrıntılı görüşmeler dahilinde vize başvurularınızı kategorinize göre belirler, hazırlayacağınız evrak listesini sizlere sunar ve evraklar bizlere ulaştığında da başvurularınızın sürecinin tamamını bizler yürütebiliriz.

İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda vize başvuru formu için öncelikle İrlanda vize başvuru adımlarını incelemeniz de gerekmektedir. İlk olarak da başvuru için hem fiilen evraklar hazırlanması, hem online bir şekilde formun doldurulması hem de bu evrak ve formların başvuru merkezlerine teslim edilmesi aşamaları bulunmaktadır.

İrlanda vize başvuru formu başvuru yapacağınız kategorilere bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Formu doldurmak için de İrlanda vize başvuru sayfasından kendinize ait bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Sonrasında da yönlendirmeler ile asıl başvuru formlarına ulaşabilirsiniz.

Formun tamamı İngilizce olmak ile beraber cevapların da İngilizce olması gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra da çıktı alınarak dosya içerisine eklenmektedir. Burada da önemli olan başvurunuz için sunacağınız evraklar ile formlarda belirttiğiniz bilgilerin tamamen birbirlerini doğrulayan nitelikler de olması gerekmektedir.

Formda sorulan her soruyu dikkatli bir şekilde okuyarak en şeffaf bir şekilde cevaplamanız başvurularınızın güvenilirliği açısından da oldukça önemlidir. Çelişkili en küçük bir bilgi başvurularınızı riske sokabilir. Bu sebeple de online formu doldururken hiçbir soruyu önemsiz olarak görüp geçmeden, her soru için de de aynı özen ile okuyarak doldurulması gerekmektedir.

İrlanda Vize İşlemleri Dikkat Edilmesi Gerekenler

İrlanda vize işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken hususlar arasında ilk etken doğru başvuru kategorisinin seçilmesidir. Başvuru içeriklerinize, seyahat amaçlarınıza, seyahat sürelerine bağlı olarak da sizin için en doğru kategoriyi seçip sürece bu şekilde başlamanız da çok önemlidir.

Çünkü bütün başvurular buna göre şekillendirilmektedir. Bundan sonra ise sizlerden kategorilerinize göre hazırlamanız istenilen evrakları en doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Burada doğrudan kasıt en güncel hali ile istenilen formatta, gerekirse de istenilen dile onaylı tercümeler ile hazırlanmalıdır.

Bu şekilde hazırlamayanlar başvuru dosyaları başvuru merkezlerinde işleme dahi alınmamaktadır. Sizlerden tekrar istenilen formatta hazırlamanız istenmektedir ve bu sırada da pek çok evrakınızın güncelliğini yitirmesiyle beraber bu şekilde çok büyük bir zaman kaybına da sebep olmaktadır.

Bu da seyahat tarihlerini bile riske sokabilmektedir. İrlanda vizesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri ise sunulan evraklar ile online İrlanda vize başvuru formundaki bilgilerin birbirini tutması ve tamamlaması da gerekmektedir. Yazacağınız vize talep dilekçelerini de aynı bilgiler ışığında hazırlarsanız vize başvurusu içeriğiniz de çok daha inandırıcı ve net olacaktır.

Sizlere İrlanda vizesi hakkında gerekli bilgileri sunmuş bulunmaktayız. Eğer ki sizlerde İrlanda’ya bir seyahat düşünüyorsanız bu yazımız dahilinde bu işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizler de bu yazımızda dikkat etmeniz gereken ve önemli olan hususlara ulaşarak bu hususlara dikkat edebilirsiniz.

İrlanda Vizesi Reddi

İrlanda vizesi reddi alındığında pasaportunuz ile beraber bir de net sebeplerinizi bir mektup iletilmektedir. Bu mektupta sizin başvurunuzun neden olumsuz bir şekilde sonuçlandığına dair ayrıntılar da belirtilmektedir. Başvurularınızın yanlış değerlendirildiğini de düşünüyorsanız itiraz dilekçesi ile verilen redde itiraz da edebilirsiniz.

İrlanda vize ret mektubunda belirtilen süre içinde redde itiraz dilekçesi yazarak, bunu desteklemekte olan evrakları da ekleyerek tekrardan başvurunuzun değerlendirilmesini talep etme hakkınız da bulunmaktadır. Yanlış değerlendirildiğini düşündüğünüz nedenleri itiraz dilekçelerinizde ayrıntılı olarak, ikna edici bir şekilde anlatmanız da oldukça önemlidir.

Bir de bunları destekleyen belgelerinizi anlaşılır bir şekilde sunmanız da sonucunuzun olumlu sonuçlanması için büyük bir artı olacaktır. Değerlendirme tekrardan sonuçlandığında yine olumsuz olursa da bu şartları ortadan kaldırarak yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

İrlanda Vizesi Almak Zor Mu?

İrlanda vizesi için eksiksiz evrak düzenlemeleri yapmak, pasaport ile birlikte vize harç bedelini karşılayarak başvuruları başlatmak önemlidir. Vize almak zor değildir.

İrlanda Vize Veriyor Mu?

İrlanda Türkiye’den yapılan başvuru işlemlerinde vize vermektedir. Vize işlemleri için konsolosluk üzerinden D tipi ve C tipi vize başvurusu yapılması gerekir.

İrlanda Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İrlanda vize başvurusu için vize harç bedeli, sağlık sigortası teminatı ve hesapta en az beş bin TL para olması gerekmektedir.

İrlanda Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×