Yunanistan Para Birimi - Schengen Vize
Schengen Blog

Yunanistan Para Birimi

Yunanistan para birimi Euro olarak belirlenmiştir. Bir AB ülkesi olması sebebi ile Euro bölgesine dahil edilmiştir. Yunanistan’ın ekonomik durumunun Euroya geçiş aşamasına rağmen çok iyi bir şekilde ilerlemediği alım gücü analizi yapıldığı zaman daha net şekilde fark edilmektedir. Bu konuda yaşan nson kriz ile beraber Yunanistan vatandaşlarının ne derece büyük bir alım gücü makas ayrımına tabi olduğu fark edilmektedir.

Yunanistan para birimi TL değer incelemesi yapıldığı zaman TLnin Euro karşısında değer kaybettiği görülmektedir. Bu konuda kur incelemesi yapıldığında ülkemizden Yunanistan’a giden turistlerin para birimi değer kaybı sebebi ile ne derece zorluk yaşadıkları da görülmektedir. 1 Euro ortalama 10.28 TL olarak belirlenmektedir. Yaşanan siyasi ve toplumsal olaylara göre değişimler söz konusu olabilmektedir.

Yunanistan Para Birimi 2021

2021 senesinde Yunanistan’a ziyarete gidecek olan bir kişinin yanında Euro olarak birikimini götürmesi daha mantıklı olacaktır. her bir değişim ile kur değerinde farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle değer değişimlerine tabi olmadan gezinizi devam ettirmek ve maddi ayarlamaları daha sabiti bit bütçeden yapmak için yanınızda Euro götürmeniz daha mantıklı olacaktır.

Yunanistan Para Birimi Nedir?

Yunan para birimi Euro olarak belirlenmiştir. AB üye ülkelerinin büyük bir çoğunluğu Euro kullanmaktadır. Nasıl ki ülkeler arasındaki sınırların büyük ölçüde esnetilmesi ile beraber daha kolay bir giriş çıkış yapma aşaması elde edildiyse, ülkelerin ortak para birimine geçmeleri ile beraber de ticari unsurların sürdürülmesi konusunda Euroya geçiş büyük kolaylıkları beraberinde getirmiştir.

Yunan Para Birimi Eski

Yunanistan’da 2002 senesine kadar resmi para birimi olarak Drahmi kullanılmaktaydı. Euro bölgesine dahil olması ile beraber Yunan para birimi Euro olarak belirlenmiştir. Ülkede bu konuda ekonomik bir ivme ilk aşamada kazanılsa dahi şuanda alım gücünün birçok Avrupa ülkesinden daha düşük durumda olduğu fark edilmektedir.

Yunan Para Birimi 2015

Yunanistan para birimi değişim aşlamasının sonrasında da alım gücü konusunda henüz net bir gelişme gösterilmemiştir. İç ve dış borçlanma alanında da sorunlar yaşanabilmektedir. Son kriz bunun en iyi yansımalarından biri olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×