İtalya Vizesi: İtalya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İtalya Sık Sorulan Sorular

İtalya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Konsolosluktan Vize Başvurunda Bulunmalıyım?

İtalya Vizesi için yurt dışında bulunan ve başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgeden sorumlu olan İtalyan diplomatik temsilciliklerden başvuru yapılmalıdır. İkamet edilen bölgeden kasıt, başvuru sahibinin yaşadığı ve çalıştığı ya da en az son 6 aydır düzenli olarak ikamet ettiği şehirdir.

İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği; Ankara, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir.

İtalya Neyi ile Meşhur?

İtalya’nın pizzası, vespa motosikleti, Pisa Kulesi, makarnası, sanatı, futbolu, arabaları, modası, dondurması meşhurdur. Bunun yanında İtalya’nın tarihi çeşmeleri de oldukça ünlüdür.

İtalya Nasıl Bir Yer?

Ilıman iklimi yanında, çizmeye benzeyen coğrafyasıyla oldukça güzeldir. 51 Unesco mirası alanına sahip ülke, Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası’nda yer alır.

İtalya Nerede Bulunuyor?

Başkenti Roma olan İtalya; Fransa, Slovenya ve İsviçre ile kara sınırına sahiptir. Büyük bir bölümü ise Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası’nda bulunur.

 İstanbul Başkonsolosluğu; Amasya, Artvin, Ardahan, Bayburt,  Bilecik,  Bursa,  Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Iğdır, Kocaeli, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova. 

İzmir Konsolosluğu; Adana, Adıyaman, Afyon,  Ağrı,  Aksaray,  Antalya,  Aydın,  Balıkesir,  Batman,  Bingöl,  Bitlis,  Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep,  Hakkari,  Hatay,  İçel,  Isparta,  İzmir, Kahramanmaraş,  Karaman,  Kayseri,  Kilis,  Konya, Malatya,  Manisa,  Mardin, Muğla,  Muş, Niğde,  Osmaniye,  Siirt,  Şanlıurfa, Şırnak,  Tunceli,  Uşak, Van

İtalya Sık Sorulan Sorular
İtalya Sık Sorulan Sorular

İtalya Vizesi başvuru ücreti ne kadardır?

Türk vatandaşlarının İtalya vizesi başvurularında ödemesi gereken Konsolosluk Vize harç ücreti, Schengen vize başvuruları için 90 Euro’dur. Ulusal vizeler için 116 Euro’dur. Bazı başvuru sahipleri 60 Euro vize harç bedelini ödememektedir (0-6 yaş grubundakiler, Avrupa birliği vatandaşının eşi ve çocukları vb.). Bazı Ülke vatandaşları için daha düşük harç ücretleri öngörülmektedir.

İtalya’nın yanı sıra, Fransa ve Almanya’yı da ziyaret edeceğim. Seyahatim planıma göre Schengen Vize Başvurusunu hangi Büyükelçilikten talep etmeliyim?

Seyahat planınız birden fazla Schengen Ülkesini kapsıyorsa vize başvurusu, başvuru sahibinin en uzun süreyi kalmayı planladığı Ülkenin diplomatik temsilciliğine başvuru yapılmalıdır. Kalacağınız süreler eşitse ilk giriş yapacağınız ülkeye başvuru yapmalısınız.

Geçerlilik Süresi dolmak üzere olan çok girişli Schengen vizem var. Yeni bir schengen vize başvurusu yapabilir miyim?

Eski schengen vize başvurunuzun sona erdiği tarihten başlayan bir schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

6 ay geçerliliği olan bir İtalya Schengen vizem var. Schengen alanında ne kadar kalabilirim?

6 ay geçerliliği olan çok girişli bir vize ile Schengen bölgesinde vizenizde belirtilen süre kadar kalabilirsiniz. En uzun kalabileceğiniz süre 90 gündür.

İtalya Schengen Vizesi geçerlilik süresi ne anlama geliyor?

Schengen Vizesi üzerinde 2 önemli bilgi bulunmaktadır. Schengen vizesinin geçerliliğinin başlangıç ve bitiş tarihi (örn: 26/02/2014 – 28/05/2014) ve gün olarak ikamet süresi (örn: 30 gün). Başvuru sahibi Schengen bölgesine belirtilen tarih aralığında seyahat edebilir ancak 30 günden fazla kalamaz.

Turistik veya aile/arkadaş ziyareti yerine ticari vize başvurusunda bulunursam daha kolay vize alabilir miyim?

Redlerin birçoğu başvuru sahibinin yanlış vize türüne başvurması ve sahte belge ibraz etmesi durumunda verilmektedir. Asıl seyahat amacınıza uygun evraklar ile başvurmanız ve başvuru amacınızı ve ülkeye geri döneceğinizi kanıtlayan evrakları tamamlayarak başvuruda bulunmanız vize almanız için yeterlidir.

İtalya’da akrabalarımın bulunduğunu, uzun süreli vize talebinin görüşülmekte olduğunu ya da daha önceden vize taleplerimin reddedildiğini beyan etmek zorunda mıyım? Beyanda bulunmayan ya da bilgi ve belgelerde tahrifat yapan kimseler hakkında uygulanan yaptırımlar var mı?

Gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunan başvuru sahiplerinin vize talepleri reddedilir. Başvuru dosyalarında verilen evrakların incelenmesinin haricinde ek güvenlik araştırmalarının yapıldığını unutmayınız. Sahte evrak ibraz eden veya yalan beyanda bulunan başvuru sahipleri İtalyan makamları tarafından schengen bilgi sistemine kayıt edileceklerdir. Yani, schengen anlaşmasına taraf olan tüm ülkeler önceki başvurularınızı değerlendirirken seyahat ve başvuru geçmişinizi dikkate alacağı için sonraki başvurularınızın da ret ile sonuçlanma ihtimali artacaktır.

Geçerliliği bulunan İtalya oturum belgesi sahibiyim. Bir süreliğine Türkiye’de kısa bir süre kalıp, İtalya’ya dönmek istersem tekrar vize başvurusunda bulunmam gerekir mi?

Oturum belgenizin geçerliliği devam ediyorsa İtalya’ya giriş yapmak için vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Ülkenin Sınır kapısında pasaportunuzu ve oturum belgenizi ibraz ederek İtalya’ya giriş yapabilirsiniz.

İtalya’da bulunmaktayım ve vize sürem dolmak üzere ancak birkaç gün daha uzatmak istiyorum ne yapmalıyım?

Schengen Vizesinin geçerlilik süresi dolmadan schengen bölgesi sınırlarından çıkmak gerekir. Schengen Vizeniz, ancak son derece ciddi durumlarda (uçuşların hava muhalefetinden dolayı ertelenmesi, kaza geçirmeniz vb.), en yakın Emniyet müdürlüğüne başvurularak uzatılabilir.

İşim gereği İtalya’ya çok sık seyahat ediyorum ve 1 yıllık çok girişli vize başvurusunda bulunmak için 1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırmam zorunlu mu?

Seyahat sağlık sigortasının İtalya’ya gerçekleştirilecek ilk seyahatin toplam kalış süresini kapsaması yeterlidir. Daha sonra gerçekleştireceğiniz tüm seyahatler için seyahat süresini kapsayan Seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

İtalya’ya iş seyahati amacıyla şirketten gelen davetiye mektubu ile10 günlük seyahat gerçekleştirdikten hemen sonra konferans için, 3 günlüğüne Almanya’ya gideceğim. Hem İtalya hem Almanya seyahatini kapsayan tek bir Schengen vizesi alabilir miyim?

Almanya’ya yapacağınız seyahate dair belgeleri ibraz etmeniz, otel ve uçak rezervasyonu yaptırmanız, tüm seyahatinizi kapsayan bir sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

7 günlük bir eğitim için Venedik’te bulunan bir şirkete gidiyorum. Türkiye’ye dönmeden önce, Amsterdam’a turistik amaçlı 3 gün seyahatte bulunmak istiyorum. Ticari ziyaret amaçlı vize başvurusu mu turistik seyahat amaçlı vize başvurusu mu yapmalıyım?

Ticari ziyaret amaçlı vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak İtalya’dan Hollanda’ya seyahat edeceğinizi ve otel ve uçak rezervasyonları ile kanıtlamanız ve tüm seyahatinizi kapsayan bir sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Aynı iş yerine çalışan 2 arkadaşız ve 7 günlük eğitim için Venedik’e gideceğiz. Ben daha önceden Schengen vizesi ve Amerika vizesi aldım. Ancak arkadaşımın ilk vize başvurusu olacak birlikte vize başvurusunda bulunabilir miyiz?

Birlikte başvuru yapabilirsiniz ama arkadaşınızın şahsen başvuruya gitmesi gerekecektir. Eğer Konsolosluğa/Büyükelçiliğe tarafından gerekli görülmesi durumunda mülakat için çağrılabilir.

İtalya’ya ticari vize başvurusu yaparak birçok kez Schengen vizesi aldım. İtalya’ya uzun süreli bir tatil için seyahat etmek istiyorum. Çok girişli bir schengen vizesi alabilir miyim?

Genellikle turistik vizeler seyahat süresi kadar veya iş seyahatlerine kıyasla daha kısa süreli verilmektedir. Ancak Konsolosluk/Büyükelçilik, başvuru sahibinin daha önceden almış olduğu vizeleri göz önünde bulunduracaktır. Schengen vizelerini vize ihlali yapmadan uygun şekilde kullanmışsanız uzun süreli vize almanız kolaylaşacaktır.

İtalya’da ikamet eden bir akrabamı ziyaret etmek için Schengen Vize başvurusunda bulunacağım mali durumumum iyi olduğunu kanıtlamam yeterli olur mu?

Başvuru sahibinin ekonomik durumunun iyi olması veya 3 yıl içerisinde schengen vizesi almış olması durumunda gelirini belgelenmesi yeterli olacaktır. Aksi takdirde, ziyaret edilecek kişiye başvuru sahibi adına bankaya teminat yatırması tavsiye edilmektedir. Başvuru anında teminatın orijinal sureti ibraz edilmelidir. Başvuru sahibinin bunu ibraz edememesi durumunda, mali imkanlara sahip olduğunu ispat etmelidir.

Banka teminatının toplam ne kadar olmalıdır?

İtalya İçişleri Bakanlığını seyahat edeceğiniz ülkeye göre gerekli olan teminat miktarlarını İtalya’daki tüm bankalara yollamış olduğu bir genelge ile belirtmiştir. Teminat miktarı sizin kalacağınız bölgeye ve süreye göre değişmektedir. Akraba veya arkadaşınız davetiye ve teminat için başvuru yaptığı zaman gerekli bilgiler yerel makamlar tarafından kendisine iletilecektir.

6 aydır Madrid Üniversitesinde eğitim görmekteyim ve geçerli İspanya oturumum var. 3 haftalık bir tatil için İtalya’ya gitmek istiyorum. Hangi prosedürleri uygulamam gerekmektedir?

Schengen Ülkelerinden birinde ikamet ettiğiniz ve geçerli bir oturum belgesine sahip olduğunuz için vize almanıza gerek kalmadan İtalya’ya seyahat edebilirsiniz.

İtalya Sık Sorulan Sorular Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye