Almanya Bayrağı - Schengen Vize
Schengen Blog

Almanya Bayrağı

Almanya 19.yüzyıl sonunda birleşmiş ve ulusal Almanya bayrağı; siyah, beyaz ve kırmızı çizgilerden oluşturulmuştur. I. Dünya Savaşı ile gelen yenilgi sonrasında bayrağın rengi siyah, kırmızı ve sarı oldu.

Almanya Bayrak Renklerinin Anlamı Nedir?

Almanya bayrak rengi nedir konusunda, 1919 yılında bugünkü halini aldı. 1949 yılında yeni anayasa ile sırasıyla siyah, kırmızı ve altın sarısı renkli üç yatay şeritten oluşan halini aldı.

  • Komünistler tarafından benimsenen kızıl bayrak; siyah, beyaz ve kırmızı ile yeni gamalı haç bayrağı, Nazilerin bağlılık için tercih ettiği bayraktır.
  • 9 Mayıs 1949 tarihinde siyah, kırmızı ve sarı bayrak, kartal kalkan benzeri bir bayrağı, uzun süre kullandı.
  • Düz 3 renkli, 1959’da armanın 3 renge eklenmesine rağmen, 1990 yılında Doğu Almanya bayrağı ortadan kayboldu.

Almanya’nın Federal Cumhuriyet olmasıyla birlikte sembollerinde herhangi bir değişiklik olmadı ve siyah, kırmızı ve altın sarısı üç yatay renkli bayrak kabul edildi.

Alman Bayrağı İngilizcede Ne Demek?

Almanya bayrağı İngilizcesi, flag of German olarak söylenir. Üç renkli düz banttan oluşan ve sırayla siyah, kırmızı ve sarı yatay banttan oluşan bayrak; merkezciliği, demokratikliği ve cumhuriyetçiliği ifade eder.

Almanca olarak Bundesflagge ve Handesflagge olarak adlandırılır. Hükümet binalarında ulusal bayramlarda, ulusal yas gününde, Alman Birlik günü ve Avrupa Günü, uluslararası işçi bayramı ve temel hukuk günü gibi günlerde yatay çizgili bayrak kullanılır. Ülkenin dikey çizgili bayrağı da bulunur ve dikey olarak tasarlanmış bayrak; yas günlerinde yarıya indirilmez.  Bunun yerine asa ya da kiriş ucuna siyah şerit takılır.

Almanya Bayrağı Anlamı Nedir?

Almanya bayrağı anlamı oldukça basit bir tasarıma sahiptir. Arkasındaki sembolizm ise kolay anlaşılır. 3 renkli bant, Almanya’nın ulusal renklerini temsil eder. Bur renklerin geçmişinde; 1800 yılların ortalarında birlik ve özgürlüğü simgelemek adına cumhuriyetçi demokrasiye kadar gider.

Weimar Cumhuriyeti döneminde ise bu renkler; merkezci, cumhuriyetçi ve demokratik partileri temsil etmek için kullanılmıştır.

Alman Bayrağı Logosu Nasıldır?

Almanya bayrağı; 3 eşit büyüklüğe sahip yatay şeritten oluşur. En üstte siyah, ortada kırmızı ve en altta sarı renk bulunur. Bu renkler Almanya’nın ulusal renkleridir. 1950 yılında Alman Hükümeti tarafından; 2:3 oranında Weimar Cumhuriyeti Tricolar’a karşı aynı genişlikte 3:5 genişlikte 3 şerit kullanılır.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×