Yunanistan Nüfusu 2022 - Schengen Vize
Schengen Blog

Yunanistan Nüfusu 2022

Yunanistan nüfusu 10.7 milyon seviyesine ulaşmış durumdadır. Artış hızı bakımından inceleme yapıldığı zaman düşüş ivmesinin ön planda olduğu fark edilmektedir. Yunanistan nüfus artış hızında azalma yaşanması ilerleyen senelerde genç nüfusun iş gücüne duyulacak olan ihtiyaçta sorun yaşanacağının sinyallerini vermektedir.

Yunanistan Nüfusu 2021

Yunanistan nüfusu konusunda inceleme yapıldığı zaman özellikle ekonomik sebeplerin ve bilinçlenmenin büyük bir kıstas olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Ekonomik bağlamda yetersizlik hissi arttıkça çiftlerin çocuk sahibi olma konusunda çekimser davrandıkları görülmektedir. Yapılan sosyolojik çalışmalarda da ekonominin refah seviyesinin yükseldiği dönemlerde çocuk sahibi olma eğiliminin bir kademe daha yüksek olduğu fark edilmektedir.

Bilinçlenmenin de bu konuda büyük bir payı vardır. Doğum kontrol yöntemleri ve aile planlamasının yaygınlık kazanması ile beraber nüfus artış hızında yavaşlama meydana gelmiştir. Bu durum sadece Yunanistan’a özel değildir. Tüm Avrupa’da bu tür sorunlar kendini göstermektedir.

Yunanistan Nüfusu Ne Kadar?

Yunanistan nüfusu 2050 senesinde de azalış trendini devam ettirir durumda olacaktır. Bu noktada azalış trendi aynı şekilde sürerse ilerleyen senelerde iş gücü konusunda sıkıntılar yaşanabileceğinin de sinyalleri verilmektedir. Yunanistan’ın göç veren konumda olması da dikkat çekmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine göç eden Yunan sayısının son senelerde artış gösterdiği de fark edilmektedir. Ekonomik bağlamda ülkelerde zorluklar yaşanmaya devam ettikçe farklı ülkelere göç etme isteğinin de artış göstereceği belirtilmelidir. Aynı durum ülkemizde de geçerliliğini sürdürmektedir.

Yunanistan Nüfusu Kaçtır?

10.7 milyon nüfusa sahip olan Yunanistan’ın en önemli Balkan ülkelerinden biri olduğunun da altı çizilmelidir. Yaşanan ekonomik zorluklara rağmen Avrupa’nın da desteği ile beraber krizi aşma yolunda ilerlediği tespit edilmektedir. Yunanistan’ın nüfus artış hızında azalma yaşanmasının sebeplerinin sosyolojik ve ekonomik boyutları mevcuttur. Bu dinamikler sadece Yunanistan’da değil tüm dünyada geçerliliğini sürdürür.

Yunanistan Nüfusu Neden Az?

Yunanistan nüfusu azalıyor ve azalmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Yunanistan nüfusu kapsamında artış hızında azalma aynı şekilde devam ederse ilerleyen aşamalarda teşvik paketlerinin hazırlanması planlanmaktadır. Çocuk sahibi olan çiftlere ek olarak sunulan ekonomik destekler ile bu açığın kapatılması planlanmaktadır. Henüz uygulamaya geçilmemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×