Yunanistan Bayrağı - Schengen Vize
Schengen Blog

Yunanistan Bayrağı

Yunanistan bayrağı mavi ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Bu bayrağın ana kısmının ve temasının uzun yüzyıllar boyunca coğrafyayı simgelediği de tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Helen kültürünün en temel etkilerini görebileceğimiz Yunanistan’ın bayrağının sol üst kısmında da haç bulunmaktadır. Bu haçın renkleri de mavi ve beyazdan oluşmaktadır. Hem Hıristiyanlığın hem de Helen kültürünün etkisini bayrak üzerinde görmek dahi mümkün kılınmıştır.

Yunanistan Bayrağı Anlamı

Yunanistan bayrağı resmi olarak mavi ve beyaz şeritler ve haçı içerisinde bulunduran bir tasarıma sahiptir. Yunanistan’ın sadece Helen kültürü değil aynı zamanda Avrupa’nın birçok devleti tarafından temel kültür olarak tanımlandığını da belirtmek gerekmektedir. Bu aşamada Avrupa’nın hem felsefi hem de bilimsel gelişmeler bağlamında Yunanistan’ı merkez olarak görmesinin etkisini siyasal alanda sunulan desteklerden anlamak da mümkün kılınmıştır.

Yunanistan’ın krallık döneminde sahip olduğu bayrak farklılık arz etmektedir. Bu bayrağın temel teması yine aynı şekilde mavi ve yaz renklere sahiptir. Mavi zemin üzerine büyük beyaz bir haç bulunduran krallık bayrağı üzerinde siyasi otoriteyi simgeleyen bir de haç bulunmaktadır. Bu bayrakta cumhuriyetin ilanı ile beraber değişikliğe gidilmiş ve bayrak son halini almıştır.

Yunanistan Bayrağının Rengi

Yunanistan bayrağının renkleri mavi ve beyazdır. Bu renklerin Ege denizinin etkisi ile de koyulduğu görülmektedir. Özellikle kara devleti ve deniz devleti gibi bir ayrım yapıldığı zaman Yunanistan’ın kesinlikle bir denizi devleti olduğu net şekilde görülmektedir. Bayrağın renklerini ülkenin genelinde hakim olan kıyı temasında da fark edeceksiniz. Bu bayrak hem dini hem de siyasi bir sembol niteliğindedir.

Yunanistan Bayrağı Nasıl Çizilir?

Yunanistan bayrağı fotoğrafı üzerinde inceleme yapıldığı zaman mavi ve beyaz renklerden şeritlerin çizilmesi ve sol üst köşeye de aynı renklerden oluşan bir haçın eklenmesi gerekmektedir. Bu şekilde bayrağın çizim adımı tamamlanacaktır.

Yunanistan bayrağı konusunda incelemeler yapıldığı zaman anlam bakımından özgürlüğü vurgulayan bir yapıda olduğunun da bildirilmesi gerekir. Özgürlüğün vurgulanması ve coğrafyanın da etkisi ile bayrak son halini almıştır. Cumhuriyetin ilanı ile beraber tasarımında küçük değişiklikler olsa da ana tasarım aynı şekilde devamlılığını sürdürmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×