Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi Başvurusu

Türklerin vizesiz seyahat edebildiği gözde tatil mekanlarından biri olan Hırvatistan da artık vizeyle seyahat edilen ülkeler arasındaki yerini alıyor. 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Hırvatistan’a Vizeyle seyahat etmek gerekecek. Hırvatistan schengen vizesine tabi olacak ve Türk vatandaşları 1 Nisandan itibaren Hırvatistan vizesi  ile veya  schengen vizesi ile veya Hırvatistan’a seyahat edebilecekler.  Avrupa kanunları gereği Avrupa Birliğine üye olacak olan ülkelerin üye olmadan önce 3 ay boyunca Avrupa Birliği vize uygulamalarına uygun hale gelmek için hazırlık yapması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Hıravistan Konsolosluğu resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Hırvatistan Cumhuriyeti gümrük mevzuatı uyarınca gümrük memurlarına bildirim yapılmadan 10.000 Euro üzerindeki nakit paranın Hırvatistan Cumhuriyeti ‘ne sokulmasına veya ülkeden çıkarılmasına izin verilmemektedir.

18 yaşından küçüklerin  anne ve babası nüfus müdürlüğünden Doğum Kayıt Örneği ile çocukları adına  Hırvatistan vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Hırvatistan Vizesi Başvurusu Yapma Zorunluluğu Olmayanlar 

Hırvatistan Cumhuriyeti’ne seyahatleri süresince geçerli schengen vizesi veya oturum izni sahiplerinin Hırvatistan Cumhuriyeti’ne giriş  için Hırvatistan vizesi alma zorunluluğu yoktur.

1. Schengen ülkelerinde oturum izni sahipleri

2. Schengen uniform vizeleri (C, Turistik Ticari veya Aile ziyareti başvurusunda bulunup geçerliliği olan schengen vizesi sahip olan kişiler)

3. Schengen ülkelerinde uzun kalış vizeleri (D, çalışma amaçlı, eğitim için veya oturma izni sahipleri)

Yukarıda bahsi geçen schengen vizelerinin Hırvatistan Cumhuriyeti’nden çıkış yapılacak tarihten itibaren en az 3 gün, oturum izinlerinin ise Hırvatistan Cumhuriyeti’nden çıkış yapılacak tarihten itibaren en az 5 gün geçerliliği olması gerekmektedir.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri  ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı kural ve uygulamaları benimsemişlerdir.

 

 231 total views,  1 views today

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye