Fransa Aile Birleşimi

Fransa Aile Birleşimi

 21 Kasım 2007 tarihinde yürürlüğe giren “Göçün Kontrolü, Uyum ve İlticaya İlişkin Yasa” ile getirilen başlıca düzenlemeler:

  • Fransa aile birleşimi, 15-65 yaş arasında olup, aile birleşmesi çerçevesinde Fransa’ya gelmek için aile birleşimi vize başvurusunda bulunacak Türk vatandaşlarının, Fransız temsilciliklerinde Fransızca dil ve Cumhuriyetin değerlerine ilişkin bilgileri sınanacaktır. Değerlendirmenin sonucunun yetersiz olması halinde tekrar 2 ay dil ve uyum eğitiminden geçeceklerdir. Eğitim sonunda yeniden sınava alınacak ve başarılı olmaları halinde aile birleşimi başvuru dosyalarına başarı belgelerini de ekleyeceklerdir.
  • Fransa Aile birleşimi kapsamında Fransa’ya gelecek yabancılara, ırksal – etnik bilgilerinin derlenmesi ve akrabalık bağlarının teyidi amacıyla DNA testi yapılabilir. Başvuru sahibinin ailesi ile nüfus kayıtlarında veya uluslar arası doğum belgesinde akrabalık bağı kanıtlanamıyorsa mahkeme kararı ile DNA testi yapılabilir. Ama DNA testinin yapılabilmesi için başvuru sahibinin açık onayının alınması gerekecektir. DNA testinin masrafları Fransız devleti tarafından karşılanacaktır.
  • Fransa Aile birleşimi başvurusu kabul edilenler hakları ve ödevleri konusunda bir “Kabul ve Uyum Sözleşmesi” imzalayacaklardır. Sözleşmeye uyarınca, uyum sağlayamayan yabancılar için aile yardımı ödemeleri kesilecektir. Aile, Fransa’da velilerin hak ve yükümlülüklerine ilişkin bir eğitime tabi tutulacak, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilerin oturma izinleri yenilenmeyecektir.
  • Fransa Aile birleşimi talebinde bulunan Türk vatandaşlarının, aile bireylerinin kalabileceği büyüklükte bir evde ikamet ettiğini kanıtlaması gerekmektedir..
  • Fransa Aile birleşimi talebinde bulunan Türk vatandaşlarının, aylık kazançlarının asgari ücretin üstünde olması gerekmektedir.  
  • Aile birleşimi başvurusunun maksimum değerlendirme süresi olan 12 ay, 18 aya uzatılmıştır.
  • Fransa Aile birleşimi kapsamında Fransa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alabilmeleri için İstanbul ve Ankara’daki Fransa konsolosluklarında dil ve kültür sınavı 1 Aralık 2008’den itibaren uygulanmaya başlanmıştır. 60 günlük dil ve uyum kursuna katıldıktan sonra teste tabi olacaklardır. Yeni uygulamaya göre, kursta başarılı olduğunu test sonucu ile kanıtlayamayanlar ikinci bir teste gireceklerdir, eğer onda da başarılı olunmazsa geçici vize verilebilir. Fransa aile birleşimi ile gelen Türk vatandaşları , “Kabul ve Uyum Kontratı” imzalamak zorundadır.

Sözleşme uyarınca, devlet ücretsiz Fransızca ve vatandaşlık dersleri vermekte, kişilerin becerilerinin belirlenerek iş bulmasına yardımcı olunduğu bir uyum programı uygulamayı ve Türk Vatandaşları da bu kurslara katılım göstereceğini kabul etmiş olmaktadır.

 

Fransa Aile Birleşimi

Fransa aile birleşimi, eş ya da aile nedenleri doğrultusunda Türkiye sınırları içerisinde yaşayan ve ikamet eden kişilerin başvuruda bulunduğu D tipi vize kategorisidir. D tipi vize kategorisi uzun sürelidir ayrıca Fransa ulusal vize olarak da geçmektedir.

Fransa Aile Birleşimi Yorumları

Fransa aile birleşimi yorumları, genellikle yapılan başvurular ve bunun beraberinde gelen ret kararı hakkında olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin uzun süreli Fransa ülkesi için nasıl bir yol izlemesi gerektiği de mevcuttur.

Başvuru yapacak olan kişilerin konsolosluğa ya da büyükelçiliklere yapacak olduğu Fransa aile birleşimi vizesi başvurusu eksik evrak, hatalı ya da tutarsız kişisel ve seyahate bağlı olan bilgiler, talep edilen güncel evrak listesi haricindeki evrakların beyan edilmesi gibi durumlardan dolayı ret kararı alınmaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişiler, D tipi Fransa vize başvurusunda bulunmadan önce uzmanlar tarafından destek alması ve güncel evrak listesine uygun evrakları beyan etmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Fransa ülkesi için başvuru yapılacak olan aile birleşimi vizesi için kişinin, Fransa’da uzun yıllardır yasal yollar doğrultusunda ikamet eden bir aile üyesinin olması durumunda başvurulacak bir vize kategorisidir. Bu nedenle yetkili makamlar tarafından talep edilen tüm koşulların sağlanarak kişi için en uygun bir yol izlenmesi gerekmektedir.

VFS Global Fransa Aile Birleşimi

VFS Global Fransa aile birleşimi vizesinden yararlanılması adına kişinin oturum izni talep etmesi gerekmektedir. Bu nedenle oturum izni ise, Fransa ülkesinden 90 günden daha fazla kalacak olan başvuru sahipleri için D tipi vize alınarak elde edilecek bir haktır. Schengen vizesi ise sadece 90 günlük bir konaklamayı kapsamı içerisine almasından dolayı, başvuruda bulunacak olan kişinin oturum izni nedenine uygun olmayacaktır.

Ulusal Fransa vizesi ise, Fransa ülkesinde uzun yıllardır yasal yollar ile ikamet eden aile üyelerinden birinin yanına uzun süre kapsamında gitmek istenildiğinde (çocuk ve eş gibi), Fransa sınırları içerisinde ait olan bir vatandaş ile evlilik durumlarında başvuru yapılması gereken bir vize kategorisidir.

Fransa Aile Birleşimi Valilik Onayı

Fransa aile birleşimi valilik onayı mektup ulaştırıldıktan daha sonra, Türkiye sınırları içerisindeki büyükelçiliğe ya da konsolosluğa valilik tarafınca bilgi gönderimi sağlanmaktadır. Başvuru yapan kişi ise bu süreçte beklemeden kalmaktadır.

Ardından yaklaşık olarak 1 ya da 2 ay gibi bir süre kapsamı içerisinde, Türkiye’de bulunan yetkili ofis başvuru yapan kişi ile irtibata geçmektedir. Eğer başvuruda bulunan kişi Ankara Fransa Büyükelçiliği’ne yakın bir il çevresinde ikamet ediyor ise, başvuru gerçekleştiren kişi hala valilik onayı bekler iken, büyükelçilik tarafından gerekli evraklar ve birtakım belgelerin de Fransa dili üzerinden çevirisi talep edilmektedir.

Ancak kişi İstanbul Fransa Konsolosluğu’na bağlı olan çevre illerde ikamet ediyor ise, valilik onayı sonrasında yaklaşık olarak 1 ya da 2 ay içerisinde başvuru sahibi ile iletişime geçilerek gerekli evrakların talebinde bulunulmaktadır.

Bu evraklar kapsamında başvuru yapan kişiye verilen randevu tarihi içerisinde ilk olarak Akciğer filmi çektirmek üzere Verem Savaş derneğine gitmesi talep edilmektedir. Ardından yetkili ofise giderek evrakları teslim ederek bekleme süresine girmektedir.

Daha sonrasında başvuru sahibi Fransa topraklarına ayak bastığı andan itibaren yapması gereken bilgiler verildikten sonra, kısa bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Bu aşamada ise kişiye genel muayene amacı ile birtakım sorular sorulmaktadır.

Bunun yanı sıra başvuru sahibinin çıkışında evrakları teslim etmiş olduğu yetkili kişi zarf içerisinde evrakları geri vermektedir. Ardından öğleden sonraya VFS Global’e randevu vermektedir. Daha sonrasında başvuru sahibi vizeyi aldıktan sonra Fransa’ya gidebilmektedir.

Fransa Aile Birleşimi Formu

Fransa aile birleşimi formu, Fransa sınırları içerisinde eş ya da aile nedeni ile başvuruda bulunmak isteyen ve bu doğrultuda gerekli evrakları tamamlaması adına doldurması gereken bir formdur. Bu form oldukça önemlidir ve başvuru yapacak kişi tarafından oldukça dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Yetkili makamlar (konsolosluk ve büyükelçilik), Fransa aile birleşimi formu içerisinde hatalı ya da başvuru sahibi ile tutarsızlık içeren bilgileri tespit ettiği takdirde, akabinde kişinin yapmış olduğu vize başvurusu olumsuz bir şekilde netice bulunacaktır. Başvuruda bulunan kişinin, form içerisinde belirtmesi gereken kişisel bilgilerin yanı sıra, Fransa ülkesinde yanına ikamet edeceği kişinin bilgileri ve bunun akabinde de Fransa ülkesinde yasal yollar ile ikamet eden kişinin maddi gelirini de kesinlikle belirtmesi talep edilmektedir.

Fransa Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu, Fransa ülkesinin vizesi adına doğrudan yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Ancak, kısa süreli olan (Schengen) Fransa vize başvuruları, konsolosluk tarafından aracı bir kurum olarak nitelendirilmiş vize merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, uzun süreli (D tipi) bir vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri ise, direkt olarak konsolosluğa giderek başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Fransa Konsolosluğu’nun, Fransa vize başvuruları için parmak izi uygulaması mevcut iken, aynı neticede Fransa vizesi için mülakat ve Fransa vizesi için talep edilen biyometrik fotoğraf çekim işlemlerini de yine Fransa Konsolosluğu gerçekleştirmektedir.  

Başvuru yapacak olan kişi, Fransa vizesi için randevu alarak ilk adıma atmaktadır. Fransa vize başvuru formu, eksiksiz ve başvuru sahibi ile tutarlı bilgiler içermesi gereken resmi bir form niteliği taşımaktadır. Ayrıca Fransa vizesi için doldurulacak başvuru formu, İngilizce dilinde ve Fransızca dilinde olmak zorundadır.

Fransa’da Oturum İzni Alma Yolları

Fransa’da oturum izni alma yolları adına uzun süreli bir vize türünde başvuru yapılması gerekmektedir. Uzun süreli Fransa vize başvurusu ise, 90 günden daha fazla gerçekleşecek ikameti kapsamaktadır. Schengen vizesi bir uzun süreli vize kategorisi içerisinde bulunmamaktadır. Bu nedenle aile birleşimi, öğrencilik ve çalışmak adına yapılacak olan vize başvuruları direkt olarak konsolosluk tarafına yapılması gerekmektedir. Oturum izni ise, uzun süreli alınacak olan vize onayından daha sonra oturum izni işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İş, bilimsel araştırma ve Fransız bir vatandaş ile evlilik durumları içerisinde, Fransa ülkesine gidecek olan ilgili ve yetkili kurumlardan almış olunan belgeler ile oturum iznine sahip olunabilmektedir. Fransa ülkesi için oturum iznine onay veren kurum ise, Fransa Göç ve Entegrasyon idaresidir. Bu neden doğrultusunda, Türkiye sınırları içerisindeki uzun süreli vize işlemleri sonuçlandıktan daha sonra, gerekli idareye kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Fransa’ya Gelin Gidenler

Fransa’ya gelin gidenler, eş durumu nedeni ile Fransa aile birleşimi vizesi talebinde bulunarak gerekli evrakların tesliminden sonra, 3 ay içerisinde sonuca ulaşabilmektedir. Ayrıca Fransa evlilik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin faaliyet gösterecek evrakları 3 aydan eski olmaması gerekmektedir.

Paris Vizesi

Paris vizesi başvuruları için kişiler eğer son 5 yıl içerisinde parmak izi beyanında bulunmuş ise tekrar parmak izi vermesine gerek yoktur. Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alma zorunluluğu vardır ancak hizmet ve diplomatik pasaportlara sahip olan kişiler 90 günlük bir konaklama için (Schengen vizesi) vize başvurusunda muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca kişilerin pasaportları da seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olması talep edilmektedir.

 

 430 total views,  2 views today

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye