almanya çalışma vizesi

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Çalışma Vizesi

Yetişmiş eleman açığı olan Almanya, alanında uzman kişilerin Almanya’ya çalışma vizesi almaları için aranan şartları kolaylaştırdı. Yüksek okul ve üniversite mezunu Türk vatandaşlarına da Almanya’da çalışma şansı doğdu.

Bilişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış kişiler ve özellikle mühendislik mesleğinde kendini yetiştirmiş nitelikli personele ihtiyaç duyuluyor. Bunun haricinde Almanya’da yetişmiş genç insan nüfusuna ihtiyaç var bu sebeple işverenler tarafından davet edilen kişiler ve iş aramak isteyenlerin iş bulma şansı yükselmiş durumda.

Almanya çalışma vizesi almak  isteyenlerin, Almanya’ya giriş yapmadan önce işini ayarlaması gerekiyor. Almanya’daki şirketlere iş başvurusu yapmak veya çalışma şartları konusunda Federal İstihdam Dairesinin ve özel iş bulma kuruluşlarının web adreslerinden iş başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bireysel olarak da araştırma yapıp arkadaş veya akrabalarınız yardımıyla iş bulma şansınızı arttırabilirsiniz.

Bilişim teknolojisi ve mühendislik alanlarında Almanya’ya çalışmak amacıyla gelecek olan kişilerde Almanya çalışma vizesi başvurusu esnasında Almanca bilme şartı aranmıyor ama bilişim veya mühendislik alanlarındaki niteliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunu yüksek okul veya üniversite diplomalarını Almanya’da tanınması gerekmektedir. 

Almanya dışından alınan yüksek okul ve üniversite diplomalarının tanınmasını kolaylaştırdı. Üniversite diplomalarının tanınması Almanya eyaletlerinde farklılık göstermektedir. Genellikle diplomaların Almanya üniversitelerinde verilen derslerle karşılaştırılarak belirleniyor.

Doktorlar diplomalarını tanıtıp ilgili sağlık dairesinden özel izin alarak Almanya çalışma vizesi alabilirler. Aşçılar da Almanya’da aranan nitelikli iş grupları arasında yer almaktadır ancak Almanya’daki Türk nüfusunun çokluğundan dolayı iş bulma şansları daha düşük olmaktadır. Diploması tanınsa veya bir iş yerinde çalışmak için anlaşmış olsa bile Almanya’da çalışabilmek için Alman Federal İstihdam Bürosundan onay alınması gerekmektedir.

almanya çalışma vizesi
almanya çalışma vizesi

Almanya çalışma vizesi  için Federal İstihdam Bürosundan onay alması gerekmeyenler;

  • Üst düzey yöneticiler
  • Yüksek nitelikli personel     
  • Bilimsel araştırma yapmak veya Üniversitede eğitim vermek için gelenler

Almanya’ya yerleşme izni alabilmeleri için yıllık brüt kazançlarının en az 63.600 Euro olması yeterli oluyor.

Sanatçı, sporcu, manken gibi meslek gruplarında çalışanlar kısa bir süre için çalışmaya geldikleri için özel şartlara tabi olmaktadır.

 761 total views,  2 views today

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye