Aile Birleşimi Başvurusu

Aile Birleşimi Başvurusu

Aile Birleşimi Başvurusu

Almanya’da ikameti bulunan eşle Aile Birleşimi Başvurusu yapabilmek için minimum A1 seviyesinde (başlangıç seviyesi) Almanca bilgisini sertifika ile kanıtlamaları istenmektedir.

Almanya hükümetinin A1 seviyesinde de olsa Almanca dilini bilme koşulunu aramalarının sebebi Almaya’ya yerleşecek olan eşlerin basit düzeyde de olsa iletişim yetisine sahip olan bireylerin toplumsal hayata adaptasyonların daha kolay olduğuna inanmalarından kaynaklanmaktadır. Aile birleşimi ile Almanya’ya gelen eşlere topluma entegrasyon kurslarına başladıklarında daha çabuk sonuç alabilecekler.

Aile birleşimi için vize başvurusunda bulunurken A1 seviyesine Almanca bilgisini sertifika ile ispatlaması gerekmektedir. A1 seviyesini belgeleyen sertifika Avrupa Yabancı Dil Sınav Derneği standartlarında sınav yapan onaylı bir kuruluşun temsilciliğinden alınması gerekmektedir. Türkiye`deki onaylı sınav yapan ve sertifika veren kurumlar Goethe Enstitüsü, ÖSD ve Telc GmbH`dir. Yabancı dil kursu sınav tarihleri kuruluşların resmi internet sayfalarından veya telefonla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Başka kurum veya kuruluşların vermiş olduğu sertifikalar vize başvurusunda kabul edilmemektedir.

İstisnai durumlar:

Aile birleşim başvurusu yapan kişi Almanca bilgisini açık bir şekilde ispatlaya biliyorsa (Almanca eğitim veren bir üniversite veya lise mezunu ise veya çok akıcı bir şekilde Almanca konuşabiliyorsa vb.) ayrıca A1 seviyesinde Almanca bilgisini ispatlayan sertifikaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Almanya Aile birleşimi başvurusu

A1 seviyesinde sertifikanın ibrazına gerek olmayan kişiler;

  • Fiziksel veya zihinsel engelli olanlarda (kişi fiziksel veya zihinsel engeli olduğunu belgelenmelidir)
  • Üstün vasıflı olarak adlandırılan; araştırmacılar, şirket kuran kişilerin, iltica hakkını almış olan kişilerin ve Türkiye’de evlenmiş olanlar için Cenevre Mülteciler Sözleşmesine göre mülteciliği onanan kişilerin eşleri
  • Entegrasyon gereğinin olmadığı durumlarda; Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının eşleri

A1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olmayanların gitmek zorunda oldukları bir kurs yoktur. A1 seviyesindeki dil sertifikası alabilmek için herhangi bir kursa giderek, özel ders alarak veya kişisel olarak hazırlanabilirsiniz. Aile birleşimi başvurusu için sertifika sınavına girebileceğiniz kurumların resmi internet sayfalarında sınavın içeriği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Aile birleşimi başvurusu yapan kişilerin günlük iletişim becerilerini kanıtlamak için yapılan sınava hazırlanırken ders aldığınız kursu veya öğretmeni sınavın detayları konusunda bilgilendirmeniz gerekmektedir. A1 seviyesinde sertifikanın sunulması Aile birleşimi başvurusu’nun kabul edileceğini garanti etmez. Konsolosluk mülakat sırasında dil bilginizi ölçebilir. Aile birleşimi başvurusu kabulü için Almanya kosnsolosluğu vize departmanı tek yetkili makamdır. Aile birleşimi başvurusu kabul edilebilmesi için tüm koşulların uygun olması gerekmektedir.

 

 295 total views,  1 views today

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye