İtalya’da Evlenmek İçin Neler Yapmak Gerekir - Schengen Vize
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek isteyen çiftlerin uyruklarına bakılmaksızın evlenme hakkı bulunuyor. İtalya içerisinde bir İtalyan birey ile evlenebileceğiniz gibi Türk biriyle de evlenme hakkınız bulunuyor.

İtalya içerisinde evlenmek isteyen kişilerin ise en çok dikkat etmesi gereken konular şunlardır;

 • Eğer İtalya’da oturma izniniz bulunmuyorsa mutlaka İtalya evlilik vizesi almanız gerekir. Aksi takdirde başka vizeler ile evlenemeyeceksinizdir.
 • Evlenme için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek İtalya belediyelerine başvuruda bulunmanız gerekir.
 • Aldığınız evlilik cüzdanı hem Türkiye hem de İtalya için geçerli olacaktır. Ayrıca Türkiye’de evlenmeniz durumunda alacağınız evlilik cüzdanı ile içerik olarak aynı niteliklere sahip olacaktır.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek isteyen iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İngiltere içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na gitmesi gerekir. Evlenme işlemleri konsolosluk tarafınca yürütülecektir. Evlenmek için yapılan başvuruda ise teslim edilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • Çiftin evlenmek istediklerini belirttikleri ve konsoloslukta imzaladıkları evlilik beyannamesi,
 • Çifttin Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimlikleri,
 • Toplamda 6 adet, her bir kişi için 3 adet olacak şekilde 6 aydan daha erken çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • İtalya içerisinde geçerli olarak sayılan bir hastane ya da doktordan alınmış, kişilerin hem bedenen hem de ruhen evlenecek kadar sağlıklı olduklarını belirten sağlık raporu,
 • Evlenme sırasında şahitlik yapacak olan 2 kişinin nüfus cüzdanları,
 • Eğer kadın daha önceden evlenip boşandıysa iddet süresi olarak belirtilen 300 günün geçtiğini belirten mahkeme kararı,
 • Kadın evlenme sonrasında kendi soyadını da kullanmak istiyorsa bu talebine ilişkin belgesi,
 • Bir önceki evliliği olup da boşanan varsa boşanma belgesi ya da önceki evliliğin sonlanma nedeni ölüm ise eşin ölüm belgesi,
 • Konsolosluktan alınacak doğum belgesi.

İtalya Vatandaşı İle Evlenmek

İtalya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişiler nikahlarını iki ayrı ülkede yapabilir; Türkiye ve İtalya. İtalya’da yapılacak olan nikah için ise Türk olan kişinin bulunduğu konum önemlidir.

 • Eğer kişinin İtalya içerisinde oturma izni bulunuyorsa evlenme işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Belediyeye teslim edilen evraklar sonucunda kısa sürede nikah kıyılabilir.
 • Eğer kişi Türkiye’de ikamet ediyorsa öncelikle İtalya Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak evlilik vizesi alması gerekecektir. Bu vizenin alınması ve seyahatin gerçekleştirilmesi sonucunda İtalya’da gerekli belgeler edinilerek belediyeye başvuruda bulunulmalıdır.

Bu durum Türkiye’de evlenmek için de İtalya vatandaşı olan kişiye aynı şekilde uygulanır. Evlenme vizesi olmayan kişiler ne Türkiye’de ne de İtalya’da evlenmek için başvuruda bulunamaz.

İtalyalı Biriyle Evlenmek

İtalyalı biriyle evlenmek isteyen kişiler İtalya’da bu evlilik işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlem için belediyelere evlenmek amacıyla başvuruda bulunulması gerekir. Ancak başvuru öncesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi şu adımları uygulamalıdır;

 • Öncelikle İtalya içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na giderek doğum belgesi, evlilik izni ve ehliyeti alması gerekir. Daha sonra bu belgelerin hepsinin yeminli bir tercüman ile İtalyancaya çevrilmesi gerekir.
 • Daha sonra başvuru için gerekli adımlara başlanabilir. Türkiye vatandaşı olan kişinin pasaportu, aldığı belgeleri ve 2 adet vesikalık fotoğrafı eklenir.
 • İtalyan olan kişinin ise kimliği, ikameti ve 2 adet vesikalık fotoğrafı alınır.
 • Çift evlenmek istediklerine yönelik İtalyanca dilinde dilekçe yazar. Dilekçeye her iki taraf da imza atar.
 • Çift tam teşekküllü bir hastaneye giderek sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporunda kişilerin evlenmelerine engel olacak hastalıklarının bulunmadığı yer almalıdır.

Tüm bu belgelerin belediyeye teslim edilmesinin ardından belediye İtalya’da evlenmek için bir randevu belirler. Randevuda kişilerin nikahı kıyılır ve uluslararası evlilik cüzdanı verilir.

İtalya Vatandaşı İle Evlilik

İtalya vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin mutlaka İtalya içerisinde evlenme zorunluluğu bulunmuyor. Çift dilerse Türkiye içerisinde de nikahlarını kıyarak aynı haklara sahip olabilir. Ancak başvuru öncesinde İtalya vatandaşı olan kişinin uygulaması gereken birkaç adım bulunuyor.

 • Kişi öncelikle İtalya Konsolosluğu’na giderek evlenme ehliyeti, izni ve doğum belgesi almalıdır. Bu evraklarda kişinin evlenmek için bir engeli olmadığı ve kişinin bekar olduğu yazar.
 • Daha sonra bu evrakların yeminli tercüman ile Türkçeye çevrilmesi gerekir. Çeviri işleminin ardından belgelerin hepsi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na verilmesi gerekir. Bakanlık inceleyerek evlenmek için bir problem olmadığını teyit eder.

Bu belgelerin alınmasının ardından belediyeye başvuru yapılması gerekir. Başvuru için gerekli belgeler:

 • Türk olan kişinin nüfus cüzdanı ve İtalyan kişinin pasaportu,
 • İtalyan kişinin aldığı teyit belgesi,
 • Her bir kişiden 2 tane olacak şekilde 4 adet 6 aydan daha yeni vesikalık fotoğrafı,
 • Çiftin evlenmek istediklerini dile getirdikleri ve imzaladıkları evlilik beyannamesi,
 • Kişilerin evlenmek için razı olduklarını ileten dilekçeleri,
 • Türkiye’de bulunan hastane ya da doktorlardan alınmış sağlık raporu.

Bu evrakların tesliminin ardından belediye nikah için bir tarih belirler ve bu tarihte kişiler nikahlarını kıyarak uluslararası evlilik belgesine sahip olur.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

Turist vizesi ile İtalya’da evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin durumu 2 ayrı duruma göre değişiklik gösterir.

 • Kişi zaten turist vizesi ile İtalya’da bulunuyorsa ve evlenmek istiyorsa öncelikle Türkiye’ye gelmesi ve daha sonra evlilik vizesi alarak İtalya’ya dönmesi gerekir. Uluslararası seyahatlerde en önemli noktalardan biri kişinin seyahatiyle uyumlu vize almasıdır. Çünkü her vizenin sahip olduğu haklar alınma nedenine bağlı olarak belirlenir.
 • Kişi Türkiye’den İtalya’ya evlenmek amacıyla gitmek istiyorsa ise başvurması gereken vize turist değil evlilik vizesidir. Bu vize kişilere evlenme işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için verilir.

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi, kısa süreli olarak verilen ve kişilerin yalnızca evlenme işlemlerini gerçekleştirmesi hakkını tanıyan vize türüdür. Bu vizede kişilerin oturma iznine sahip olması beklenmemelidir. Ancak kişiler evlendikten sonra oturma izni alarak İtalya’da eşi ile yaşamaya başlayabilir.

Evlilik vizesi almak için öncelikle İtalya Konsolosluğu’ndan vize randevusu alınması gerekir. Randevu süresi gelinceye kadar ise pasaport, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve uçak rezervasyonları, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kaydı, iki adet biyometrik fotoğraf gibi evraklar bir araya getirilmelidir. Bunun yanında maddi duruma ilişkin belgeler, evlenilecek kişinin çalıştığını ve gelirini gösteren belgeler, evlenilecek kişinin doğum belgesi ve kimliği gibi evrakların da dosya içerisine konulması gerekir.

Evlilik vizesi ile yapılan nikah işleminin ardından kişi Türkiye’ye dönüp nüfus müdürlüğüne evlendiğini bildirmelidir.

İtalya’da Düğün

İtalya’da düğün yapmak isteyen kişilerin davetli olarak çağıracağı kişilerin vize alma zorunluluğu bulunabilir. Eğer davetlileriniz siyah, gri ya da yeşil pasaporta sahip ise düğününüz için gerçekleştireceği seyahatte yalnızca pasaport ve kimliğini kullanabilir.

Ancak davetlileriniz bordo pasaporta sahip ise İtalya Konsolosluğu’na giderek vize talebinde bulunması gerekiyor. Burada başvuru olarak yapılacak vize aile ziyareti vizesi olmalıdır.

Vize alacak olan davetlileriniz İtalya Konsolosluğu’ndan randevu almalıdır. Randevu süresine kadar ise pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, maddi durum belgeleri, gönderdiğiniz davetler ve diğer vize başvuru belgelerini bir araya getirmelidir.

Misafirlerinizin kolaylıkla vize almasını istiyorsanız mutlaka düğün davetiyenizi göndermeniz gerekir. Bunun yanında kişilerin konaklaması ve İtalya içerisindeki harcamaları için de sponsor olmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×