İtalya Vizesi ve Randevu

İtalya Vizesi ve Randevu

Tarihi ile Avrupa’nın en köklü ülkelerinden bir tanesi olan İtalya her yönü ile merak uyandırmaktadır. Güzellikleri ve farklı yaşam anlayışı ile gözde ülkeye gitmek mümkün. Güzel, eğlenceli ve unutmaz bir seyahat için İtalya vizesi almanız yeterlidir. Amacınıza göre seçeceğiniz vize türü evrak teminlerini de doğrudan etkilemektedir. Kısa süreli vizelerle uzun süreli vizeler arasında evrak farkı söz konusudur. Ayrıca turistik vize, ticari vize, eğitim vizesi gibi birbirinden farklı amaçlarla vize almak isteyen türüne göre evrak hazırlamalıdır. Başvurularda her evrak titizlikle incelendiği için ayrı ayrı kontrolleri yapmanız gerekir. İtalya vize işlemleri yürütürken hızlı sonuç elde edebilmenin en etkili yönü ise kuşkusuz profesyonel destek almaktır. İşin uzmanı ile yapılacak olan başvurularda olumlu sonuç alma oranı oldukça fazladır. Hangi evrakın nasıl hazırlanması gerektiği ve eksik bilgi olup olmadığı ile ilgili kontrollerin daha titiz yapılması da bu sayede gerçekleştirilmiş olacaktır.

İtalya Vize Başvurusu

Vizeye dair tüm işlemler belirlenen kurallar dahilinde yürütülmelidir. Her ülkenin kendine ait koymuş olduğu kurallar dışına çıkılması mümkün değildir. İtalya konsolosluğunca yapılan vize başvuruların değerlendirilmesi bu kurallar dahilindedir. İtalya vize başvurusu yaparken uyulması gereken kurallara harfiyen uymanız ve hangi evraklar talep ediliyorsa hatasız sunmanız gerekir. Değerlendirme komisyonunca yapılan incelemeler sizin vizeyi alabilir olup olmadığınızı tespit içindir. Bu incelemeler esnasında belirtilen dosyalar tek tek araştırılmaktadır. Verilen bilgilerin sorgusu yapıldığı için hatalı bilgiler ortaya çıkacaktır. Bu tür aksilikler ve sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ayrıntılara iyi bakmalısınız. İtalya vize başvurusu yaparken pasaport kontrolü ve parmak izi prosedürlerini yerine getirmeniz gerekir. 10 yıllık geçerliliğe sahip olan pasaportun süresi dolmuşsa yenilenmesi gerekir. En az 6 ay geçerliliği olması gereken pasaportun içerisinde en az 2 boş sayfa bulunması ve yırtık ya da yıpranmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Pasaportunuz uygun ise vize türünüze göre evrakları hazırlamanız başvuruyu başlatmanızı sağlayacaktır. İtalya vize işlemleri evrakların sunulması ile netleşecektir. Başvurunun değerlendirme süresi özel tatil günlerine ve konsolosluğu iş yüküne göre uzayabilir. Uzamalardan kaynaklı sıkıntının size yansımaması adına 1 ay önceden başvuruda bulunmanız daha makul olacaktır. Değerlendirme aşamasında sizinle bizzat görüşme talepleri ya da yeterli görülmeyen evraklar karşısında ek belge istenmesi süreyi daha da uzatabilir. Riske girmeden İtalya vize başvurusu evraklarını önceden teslim etmeye özen gösterin. Sizi birçok açıdan rahatlatacak olan bu durum seyahat tarihinize uygun şekilde vize almanızı da sağlayacaktır.

İtalya Turistik Vize

Turizm konusunda çok iyi konumda bulunan İtalya özellikle yaz mevsiminde daha fazla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Sizde ister arkadaşlarınızla ister ailenizle isterseniz de tek başınıza güzel bir İtalya tatili yapabilirsiniz. Bunun için İtalya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Beraberinizde bulunan her birey için ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca her birey için evraklarda ayrı temin edilmesi gerekmektedir. Evrakların teminini yaparken titiz olmanız ve hataya yer vermeden çalışmanız gerekir. Seyahat sürenizi ve İtalya’da bulunacağınız süreyi hesaba katarak başvuruları sunmanız gereklidir. İtalya turistik vize ile ilgili en önemli unsurlardan birisi de başvuru formlarını doldurmanızdır. Bu formlarda sorunsuz şekilde ve belirtilen kriterlere göre hazırlanmalıdır. Form doldururken mutlaka bilen kişilerden destek almanız size fayda sağlayacaktır. Kontrollü şekilde iş yürütme konusunda hizmet veren Vize ofisi taleplerinize hızlı çözümler üretecektir. Başvurunun detayları ile alakalı işlemlerin yürütülmesinde de bizzat yer edinmektedir. Şehir dışından başvurunuz söz konusu olduğunda da bizzat başvuru sahibinin olması gereken haller harici tamamlanmaktadır.

Kısa süreli olarak alacağınız bu vize 90 günü geçmeyecek şekilde olmalıdır. Seyahat sürenizin 90 gün üzerinde olmasını istiyorsanız da oturum, çalışma ve eğitim vizelerine başvurmanız gerekecektir. Tüm vize başvurularında otel ve konaklama rezervasyon evraklarını hazır hale getirmeniz gerekir. Fakat hiçbir şekilde ön ödemeli işler yapmamaya özen gösterin. Ön ödeme yapıp vizenizde ret olursa maddi zarara uğramanız söz konusu olabilir. Ön ödemeler konusunda ayrıca geri iade yapılmaması durumu ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da yaşayan sevdiklerinizi ziyaret etmeniz ve güzel bir tatili bu seyahatle gerçekleştirmeniz mümkündür. İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahatinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada prosedürlere uygun şekilde evrakları hazırlayıp başvuruda bulunmanız gerekir. Önceliğiniz oraya gidebilmenizi sağlayacak davetiyedir. Fakat davetiyeniz var diye vize başvurusunda bulunmadan İtalya’ya giderim gibi bir düşünceye girmemelisiniz. Davetiye sadece başvuru evrakları arasında mutlaka olması gereken önemli bir evraktır. Bu evrakın içeriği sizi davet eden kişi tarafından hazırlanmalı ve yaşamış olduğu yerdeki yetkili kurumdan davetiyenin onaylanmış olması gerekir. Orijinal olarak sunmanız gereken davetiye mutlaka kurallara uygun şekilde sunulmalıdır.

Ziyaret amacınıza göre hazırlanması gereken evraklara ek olarak hesap hareketlerini de sunmanız gerekecektir. Ek olarak mesleki durumunuzu ve geri döneceğinize dair kanıt sunmanız gereken diğer etkenleri de hesaba katarak eklemelisiniz. Eksik evrak yüzünden verdiğiniz tüm emekler boşa gitmemesi için kurallara harfiyen uymaya özen gösterin.

İtalya Ticari Vize

Ticari alanlarda çok gelişmiş olan İtalya dış ticaret konusunda iyi durumdadır. İthal ürünlerle harika kazançlar elde edebilmenize imkan sunacak anlaşmaları da imzalayabilirsiniz. Ticari görüşmelerinizi ya da yurt dışına açılmak için fuarlara katılmak isterseniz kısa süreli vize türü olan ticari vizeye başvurmanız gerekmektedir. İtalya ticari vize sayesinde birçok iş anlaşması yapabilir geniş ticari faaliyetlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca fuarlara da katılımcı olarak katılmanız mümkündür. Vizeyi alabilmeniz için firmaya ait bilgileri başvuru dosyasında sunmanız çok önemlidir. Faaliyet belgesi, vergi levhası, banka hesap dökümleri gibi bilgiler istenmektedir. Hem fuar katılımlarında hem de ticari anlaşmalar öncesi görüşmelerde vize alabilmek için davetiye başvuru da mutlaka sunulması gereken belgelerdendir. Davetiyesiz gitmeyi hiçbir şekilde düşünmemeli ve gerekli bağlantıları kurarak kriterlere uygun davetiye temin edilmelidir.

İtalya Vize Başvuru Formu

Vizeye dair işlemlerde başvuru formu başvuru dosyasının en önemli evraklarından bir tanesidir. Form yoksa başvurunun değerlendirmesi de yok demektir. Komisyon tarafından yapılan incelemelerde en fazla dikkat edilen unsur formda yer alan bilgilerdir. Bunun sebebi ise form başvuru sahibinin kim olduğunu ve ne amaçla seyahat gerçekleştireceğini anlatmaktadır. İtalya vize başvuru formu temini konusunda konsolosluk sitesini ziyaret edip, doldurabilirsiniz. Form temini konusunda başvuru merkezleri de size yardımcı olacaktır. Vize ofisi form temini ve istediğiniz vize türünde form doldurmayı size sağlayacaktır. Formun büyük harfle ve okunabilir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca form başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. İmzayı başkası attığında bu durum fark edilirse bir daha vize alamamanız dahi söz konusu olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmama adına tüm ayrıntıları en iyi şekilde uygulamanız gerekecektir.

İtalya Vize Ücreti

Vize türünüzü belirleyip bu türe göre evrakları hazırladığınızda ödemeniz gereken ücretler karşınıza çıkacaktır. Başvurunuzun değerlendirilebilir olması için ödemeniz gereken ücretler vize türlerine göre değişkenlik göstermektedir. İtalya vize ücreti ödemesini hem kredi kartı ile hem de havale ya da nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra dekontu başvuru dosyasına koymanız önemlidir. Başvuru dosyası incelendiğinde de ödeme yapılıp yapılmadığına bakıldıktan sonra diğer kontrollere geçilmektedir. İtalya vize ücreti konusunda her yıl belirlenen tutarları açıklamaktadır. Bununla ilgili ödenmesi gereken tutarları vize işlemi yapan merkezlerden öğrenebilirsiniz. Ne kadar harcama yapmanız gerektiğine dair ayrıntılı bilgi tarafınıza sunulduktan sonra hata ihtimali de ortadan kalmaktadır. Vize ofisi tüm vize işlemlerinde ve önemle takip edilmesi gereken evraklarda size destek sunacaktır. Bu sayede de başvurunuz kurallara uygun şekilde sunulmuş olacaktır. Başvurular için ödenmesi gereken vize ücretlerine 12 yaş altı tabi değildir.

İtalya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Seyahat amacınıza göre tüm evrakları tamamlayıp gerekli ödemeleri yaptıktan sonra başvuru sunulması gerekir. Başvuru sunulduktan sonra ki süreç değerlendirmeye bağlı şekilde gelişmektedir. Farklı etkenlere göre değişen süreler söz konusu olabilmektedir. İtalya vize başvurusu 3 – 10 gün içerisinde sonuca ulaştırılmaktadır. Bu süre hiçbir eksik bilgi ve belge olmadığında geçerli olmaktadır. En geç 10 günde sonuç alırım düşüncesi ile de başvuruyu geç yapmamanız önemlidir. İtalya’ya gideceğiniz tarihten en az 1 ay önce başvurunuzu sunarsanız riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Beklentilerinizi tam olarak karşılayabilme adına tarihlere çok dikkat ederek hatasız şekilde dosyayı sunmaya özen gösterin. Vize onaylarında tatil günleri ve iş yoğunluğu sürenin uzamasına sebep olacağı için risk almamaya özen gösterin. Konsolosluk hem İtalya’da özel günlere göre hem de Türkiye’de ki özel günlere göre kapalı olabilmektedir.

İtalya Erasmus Vizesi

Yurt dışı eğitimleri kariyer planlamasında ve çok daha iyi seviyelere gelebilmede çok önemli yere sahiptir. Alınacak eğitimin mahiyetine göre de son derece etkili işlere imza atmak mümkündür. Tabi bu noktada karşılıklı eğitim anlaşmaları söz konusu olacaktır. Kısa süreli dil eğitimleri için başvurularınızı sunduğunuzda 90 güne kadar vize almanız mümkündür. Fakat birçok eğitim aylarca süreceği için 90 günden fazla ulan ulusal vize başvurusunda bulunulması gerekir. Bu vize için ise eğitim göreceğiniz kurumun sizi kabul ettiğini gösterir belgeye ihtiyacınız vardır. Eğitim konusunda kurumların yaptıkları sınavlarda başarılı olanların eğitimi hak etmeleri söz konusudur. Başarılı sonuç elde ettikten sonra vize almadan da gitmeniz mümkün değildir. İtalya Erasmus vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Elbette bu başvuruda hiçbir eksik evrak ya da eksik bilgi vermemeniz gerekir. Başvurunuzun uygun olup olmadığı da verdiğiniz evraklar üzerinden değerlendirilecektir. Eğitim konusunda davetiniz olsa da İtalya Erasmus vizesi için yeterli bilgi vermeniz zorunludur. Vizeyi alabilmeniz için gereken şartları yerine getirmeniz elzemdir.

İtalya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Vize işlemleri ile ilgili başvuruları İtalya konsolosluğu direkt olarak kabul etmemektedir. Başvuruları konsolosluğun yetki verdiği vize merkezleri ile irtibatlı şekilde vermeniz gerekmektedir. Vize merkezleri üzerinden yapılmayan İtalya vize başvurusu kabul edilmemektedir. Evrak teminleri ve başvurunun sağlıklı şekilde yürütülmesinde sorun yaşanmaması adına yetki verilen kuruluşlar hizmet vermektedir. Bu kuruluşlardan bir tanesi olan Vize ofisi başvurularla ile alakalı işlerinizin takibini yapmaktadır. İşlemelerinizi yürüten vize merkezleri hiçbir şekilde onay makamı değildir. Başvurularınızı değerlendirecek ve son kararı verecek olan tek merci İtalya konsolosluğudur. Çok sayıda hatalı başvuru olmasından dolayı konsolosluk doğrudan başvurularla uğraşmamaktadır. Vize değerlendirmesi ile alakalı işlemlerde ki yoğunluk çok hatalardan dolayı uzadığı için bu tür bir seçenek söz konusudur. Yapılan düzenleme sayesinde konsolosluğun değerlendirdiği başvurular hatasız sunulabilmektedir. Başvurunun yeterliliği olup olmadığını da yine konsolosluk belirleyecektir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye