İtalya vize işlemleri

İtalya vize işlemleri

İtalya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, seyahat türüne göre çeşitli İtalya vize işlemleri için farklı evraklar hazırlaması ve İtalya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekiyor.

İtalya’ya farklı amaçlar için seyahat etmek isteyen vatandaşların, hangi amaçla seyahat edeceklerine göre uygun evrakları hazırlayıp, İtalya Konsolosluğu tarafından verilen başvuru formu ile birlikte konsolosluklara başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvurularda, başvuru formunda yer alan bilgilerin birbiri ile çelişmesi halinde kişinin başvurusu da konsolosluk tarafından reddediliyor. Reddedilen başvurular için kişilere herhangi bir para iadesi de yapılmıyor. İtalya vize işlemleri için vatandaşlara profesyonel hizmet sunan firmalar aracılığı ile başvuru yaparak, vize başvurusunun olumsuz sonuçlanma ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapılacak seyahat, 90 günden daha kısa ise kişinin İtalya Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesi alan bir kişi, başlangıç ülkesi İtalya olmak üzere 90 gün içerisinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme hakkına sahip oluyor. Schengen vizesine başvurmak için kişinin son 10 yıl içerisinde yenilenmiş, hasarlı ve okunmayan bölgesi bulunmayan bir pasaport ve İtalya Konsolosluğu tarafından verilen başvuru formunu hem İtalyanca hem de İngilizce olarak doldurup konsolosluğa başvuruda bulunması gerekiyor. Bu belgelerin yanında kişinin seyahat amacı, konaklama bilgileri ve seyahatin bütçesinin nereden karşılanacağı gibi bilgileri de vermesi gerekiyor.

Aile ziyareti için İtalya’ya yapılacak seyahatlerde ise kişinin İtalya aile ziyareti vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Aile ziyareti vizesi için başvuru yapacak kişinin başvuru formuna ek olarak İtalya’da ziyaret edeceği akraba ya da aile bireyinin iletişim ve adres bilgilerini ve varsa bu kişiden alınan ziyaret davetini de paylaşması gerekiyor. Aile ile birlikte yapılan seyahatlerde, 18 yaşından küçük çocuklar ebeveynlerin sadece birisi ile yolculuk yapıyorsa, yolculuk yapmayacak olan ebeveynin vereceği muvafakatnamenin de evraklar arasına eklenmesi gereklidir. İtalya vize işlemleri için kullanılacak biyometrik fotoğrafların, daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması, dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor.

İtalya vize başvurusu yapacak kişilerin İtalya Konsoloslukları ya da İtalya Başkonsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Ülkemizde hizmet veren İtalya fahri konsoloslukları, sadece ülkemizde bulunan İtalyan vatandaşlarının vize, pasaport ve evrak işlerine yardımcı olma hakkına sahiptir.




0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye