İtalya Para Birimi - Schengen Vize
Schengen Blog

İtalya Para Birimi

Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunun para birimi Euro’dur. Bu bağlamda İtalya para birimi nedir sorusu için de verilecek cevabı tahmin etmekte zorlanmasak gerek. Ülkeler her ne kadar geçmişlerinde farklı para birimleri kullansalar da, ekonomilerindeki gelişme ile birlikte Euro, Dolar gibi en çok rağbet gören ve dünya ekonomisini yöneten para birimlerine geçiş sağlayabilmektedirler. Bu bağlamda İtalya para birimi için bu ülkenin de Euro’ya geçiş yaptığını söyleyebiliriz.

İtalya Para Birimi Kaç TL?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce İtalyan para birimi ne demek, İtalya’nın para birimi nedir gibi soruların yanıtından bir kez daha bahsedelim. Bilindiği üzere günümüz İtalya’sının kullandığı para birimi Euro’dur. Peki, 1 Euro kaç TL sorusunu yöneltecek olursak günümüzde bu çevrimin 10,27 TL’ye eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz. Yani 1 Euro; günümüz şartlarında 10, 27 TL’ye denk gelmektedir.

Her iki para birimini kıyaslayacak olursak günümüz şartları da işin içerisine dahil edildiğinde Euro’nun bir süredir Türk Lirası karşısında sürekli değer kazandığını görmekteyiz. Ülke şartları ve ekonomilerine bakıldığında ise bu durum uzun sür süre daha devam edecekmiş gibi görünüyor diyebiliriz.

İtalya Para Birimi Eski

İtalya’nın para birimi hepimizin bildiği üzere şu an için Euro. Ancak bu ülke neredeyse 2000’li yılların başına kadar farklı bir para birimini yani kendi para birimleri olan İtalyan Lirası’nı kullanmakta idiler. İtalyan Lirası’nın ismi ise, “ Liret “ olarak kullanılmakta idi.

Ancak daha sonra ülkenin ekonomisinin gelişmesi ile birlikte kullandığı para birimi de değişti ve İtalya 2000’ li yılların başından itibaren Euro’ya geçiş yaptı. Bu sebeple artık bu ülkenin günümüzdeki para birimi Euro olarak bilinmektedir.

İtalya Para Birimi Nedir?

İtalya para birimi, yukarıda da belirttiğimiz üzere Euro’dur.

Euro’nun Türk Lirası bazındaki değeri ise son zamanlarda sürekli artan bir grafik izlemektedir. Bu doğrultuda şu an için Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değerinin 10,27 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sebeple birikim yapmak isteyen çoğu kişi, dolay ya da Euro gibi para birimlerine yatırım yapmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×