İtalya Asgari Ücret 2022 - Schengen Vize
Schengen Blog

İtalya Asgari Ücret 2022

Hepimizin bildiği üzere Avrupa ülkeleri denildiği zaman daha yüksek yaşam şartları, çalışan maaşlarının yüksekliği gibi durumlar ön plana çıkmaktadır. En çok merak edilen Avrupa ülkelerinden olan İtalya için de, asgari ücret ne kadardır sorusu araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. İtalya asgari ücret tutarlarını merak edenler için en düşük maaşların; 874, 65 Euro olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Yani İtalya asgari ücret fiyatları bu tutar dahilinde belirtilmiştir.

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

Bu ülkeye dair merak edilen konuların başında yaşam standartlarının geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple en düşük maaş olarak kabul edilen asgari ücret tutarları da sık araştırılan konular içerisindedir. Peki, İtalya asgari ücret ne kadar? Bu sorunun 2021 yılı için verilecek cevabı yine yukarıda belirttiğimiz üzere yaklaşık olarak 874, 65 Euro’dur.

İtalya asgari ücret 2020 yılı için ise; çalışılan meslek gruplarına göre farklılık göstermekte idi. 2020 yılında en düşük saatlik çalışma başına verilen ücret yaklaşık 4,11 Euro tutarında idi.

İtalya’da Saatlik Asgari Ücret

İtalya’da her meslek için ayrı bir asgari ücret kavramının yer aldığını söyleyebiliriz. Buna göre mağaza çalışanları ile doktorlar arasındaki asgari ücretin farklılık göstereceği de aşikar. İtalya asgari ücret çalışan sayısı gibi bilgilere geçmeden evvel ilk olarak bu ülkedeki asgari ücretin kaç Euro olduğunu bir kez daha belirtelim. İtalya’da asgari ücret kaç Euro sorusu için verilecek cevap 2021 yılı için 874,65 Euro’dur.

İtalya’daki saatlik ücret ise mesleklere göre şöyle sıralanabilir:

  • Mağaza satış danışmanları: 66, 06 TL
  • İnşaat işçileri: 71, 96 TL
  • Bankacılar: 111, 21 TL

Bu ücretler üst sınıf mesleklere gidildikçe daha da artmaktadır.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkede asgari maaş tutarı her sene arttırılmakta ve böylece işçilerin hayat standartları da yükseltilmektedir. Üstelik bu zamlar birçoğumuzun aldığı gibi komik tutarlarda da olmamaktadır. Bu ülkede İtalya asgari ücret 2021 yılı için 874, 65 Euro olarak belirlense de bir sonraki yılın başında bu ücretlere zam yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×