İsviçre Vize Başvurusu ve Randevu

İsviçre Vize Başvurusu ve Randevu

Üst düzey yaşam standardına sahip İsviçre, doğal yaşam alanları ile de dikkat çekmektedir. Farklı kültürleri bir arada tutmayı başaran ülkeye çok sayıda turist her mevsim gitmektedir. Ekonomik açıdan da güçlü yapıya sahip olan ülke dış ticarette aktif rol oynamaktadır. Hangi amaçla gitmek isterseniz o amaca göre vize alıp gidebileceğiniz ülkelerden bir tanesidir. Vize alabilmeniz için de uygun bir pasaporta sahip olmanız ve İsviçre vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Başvurular konusunda iyi bir takipçi olmanız her açıdan önemlidir. Evrak teminleri, formlar ve ödemeler gibi birçok ayrıntıyı barındıran vize işlemleri doğru planlama ile yapılmalıdır. Profesyonel destek alarak tüm vize ile alakalı tüm süreci hızlandırabilirsiniz. Vize ofisi iş yürütme açısından sektörde oldukça etkin rol oynamaktadır. Hızlı sonuç alabilmeniz adına vize hazırlıklarını bizzat takip eden uzman çalışanlar uygunluğu gözetmektedir. Sizin talepleriniz doğrultusunda hareket ederek hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu da sunmaktadır. Amacınıza göre evrak temin edilmesi de bu hususta öncelikli yönlerdendir.

İsviçre Vize Başvurusu

Seyahat amacını belirleyerek çıktığınız bu yolda farklı planlamalar ve yükümlülükler söz konusu olabilir. Hangi vizeye göre hangi evrakın temin edilmesi gerektiği listelenmelidir. Yapacağınız bu liste evrakların temin edilip edilmediği konusunda size kolaylık sunacaktır. İsviçre vize başvurusu öncesinde planlamalar çok iyi olmalı ve eksik hiçbir belge olmamalıdır. Başvuru değerlendirilmesinde yapılan incelemeler esnasında eksik belge olması vizenin reddine sebep olacaktır. Bu durum karşısında ise sizi sıkıntılı hale sokacaktır. Detaycı olmaya ve uygulamalarda hassas olmaya ayrı özen göstermeniz gerekir.

Başvuru sürecini başlatmadan önce evrakları tam ve hatasız şekilde hazırlayın. İsviçre vize başvurusu için evrakları sunduğunuz andan itibaren belge değiştirme şansınız olmayacaktır. Ayrıca sorunsuz şekilde vizenizi alabilmeniz için de en az 1 ay önceden evrakları konsolosluğa sunmalısınız. Konsolosluğun yürüttüğü işlerde yoğunluk ve konsolosluğun özel günlerden dolayı tatili olması işlemlerin uzamasına neden olacaktır. Türkiye’de ki resmi izinli olunan günlerde konsolosluk hizmet vermemektedir. Ayrıca kendi ülkelerinde ki özel günlerde de tatil sayılmasından dolayı bu günleri iyi takip etmeniz gerekir. Maddi açıdan bakıldığında harcama yapılması gereken bir işlem olmasından dolayı da yapacağınız hatalar size zarar verecektir. Harçlar, vize ücretleri gibi birçok ödemelerin geri iadesi söz konusu değildir.

İsviçre Turistik Vize

Seyahatinizi turistik amaçlı olarak İsviçre’ye gerçekleştirmek istediğinizde başvurmanız gereken vize türü C tipidir. C tipi vizeler 90 güne kadar ki seyahatler için başvurulan özelliktedir. İsviçre turistik vize başvurularınızda kimlik belgeleri, biometrik fotoğraf, parmak izi işlemleri ve uygun pasaport işlemleri takip edilmelidir. Başvuru yapılmadan önce muhakkak seyahat amacına yönelik şekilde hazırlıklar yapılmalıdır. Başvuru takipleri için uzman kişilerden destek almak her açıdan önemlidir. Vize ofisi ile irtibatlı şekilde vize işlemlerinizi yürütmeniz mümkündür. Uzman kadro ile vizeye dair her ayrıntı hızlı şekilde iletilmektedir. İsviçre turistik vize başvurularında sonuç 5 – 7 gün içerisinde alınabilmektedir. Bu süre iş günü olarak düşünerek tatil günlerini hesaba katmanız gerekir. Resmi tatil uygulamaları hem İsviçre hem de Türkiye’ye göre ayarlanmaktadır. İsviçre de ki özel bir günde tatil olduğunda konsolosluk o gün hizmet vermemektedir.

Schengen ülkelerine dahilinde ki bir yere gitmek istediğinizde Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvurularda parmak izinin veri kaydına alınması gerekir. Bu kayıt esnasında sizden biometrik fotoğrafta istenmektedir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra bilgileriniz sistemde 5 yıl boyunca kalmaktadır. İsviçre turistik vize başvurusunda bulunmadan önce parmak izi veri tabanında olup olmadığınızı kontrol edin. İlk kez alıyorsanız bunu sorgulatmanıza bile gerek olmadığını da bilmeniz gerekir. Parmak izi veremeyecek şekilde engelli ya da hasta olanlar için parmak izi istenmezken 12 yaşından küçük çocuklar için de parmak izi istenmemektedir.

İsviçre Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsviçre’de yaşamını sürdüren aile bireylerinizi ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek için almanız gereken vize öncesi davetiye almanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Davetiyesiz yapılan başvuruların hiçbir şekilde olumlu sonuç alamazsınız. Davetiye bir nevi orada ailenizden birinin ya da arkadaşınızın yaşadığı ispat eder niteliktedir. İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru dosyasında bulundurulması zorunlu olan davetiyenin mutlaka orijinal olarak sunulması gerekir. Ayrıca bu davetiyenin ziyaret edeceğiniz kişi tarafından yaşadığı belediyeden onaylatılmış olması da gerekmektedir. Kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, konaklama ve iş durumu da açıkça belirtilmelidir. Bu bilgilerin ayrıntılı şekilde istenmesinde ki amaç ise gizli geçişleri engellemek ve güvenliği sağlamaktır. Başvurularda sunulan davetiyelerin gerçek olup olmadığı da ilgili kurumlara sorularak teyit ettirilmektedir.

Kısa süreli vize tipine göre alabileceğiniz İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi 90 günü geçemez. 90 günün üzerinde ziyaretlerde bulunmak isterseniz farklı türde ki vizelere başvurmanız gerekir. Uzun süreli vize statüsünde ki işlemler için de farklı uygulamalar ve farklı evraklar söz konusudur. Başvurularınızı 1 ay öncesinden konsolosluğa sunmaya dikkat etmelisiniz. Süre kısaldıkça seyahat tarihine yetişecek vize mümkün olmayabilir. Buda hem planları bozacaktır hem de maddi kayba sebep olacaktır. Vize onayı anında size sunulabilecek yapıda olmadığı için tarihler konusunda dikkatli olmak gerekir.

İsviçre Ticari Vize

Ticari faaliyetlerinizi yürütebilme ve anlaşma yapabilme adına ticari vizeye ihtiyacınız vardır. Bu vize olmadan yurt dışına çıkışınız pek mümkün değildir. Turistik amaçlı vize alıp ticari faaliyetlerde bulunmakta kanunlara aykırı olduğu için gideceğiniz amaca göre vize başvurusunda bulunmanız gerekir. İsviçre ticari vize başvurularında olumlu sonuç alabilmenizi doğrudan etkileyen en önemli faktör davetiyedir. Sizi İsviçre’ye davet edecek firma ve kişi tarafından hazırlanması gereken belge orijinal olarak sunulmalıdır. Davetiye içerisinde ki bilgilerin de doğru şekilde doldurulması çok önemlidir. Hem firma hakkında hem de sizin hakkınızda doğru bilgi aktarımı sağlamalıdır. Başvurularda verilen tüm bilgiler ilgili kurumlara sorularak bilgi karşılaştırması yapılmaktadır. Karşılaştırmalarda farklı bilgiler çıkması vizenin retle sonuçlanmasına neden olabilir. Bu yüzden verilecek olan bilgilerin doğruluğu çok iyi kontrol edilmelidir.

Ticari seyahatler illa ki bir anlaşma ya da mal alım satımı olarak gerçekleşmez. Fuar ve sergi gibi organizasyonlara katılım sağlayıp orada firmanızı gösterebilirsiniz. Elbette bunun için de etkinlik ya da organizasyon davetiyenizin olması gerekmektedir. Yapılan fuar ile ilgili bilgi edinip hiçbir başvuru da bulunmadan doğrudan İsviçre ticari vize almaya kalkarsanız sonuç olumsuz sonuçlanacaktır. Gideceğiniz yerin bu konuda bilgileri olmaları gerektiği gibi size de davet etmiş olmaları gerekir. Gerekli davet mektupları hazır olduktan sonra kriterlere uygun pasaportunuz olması gerekir. Sonrasında ise seyahat edecek kişinin bilgileri ve firmanın ticari faaliyetini gösteren tüm belgeler sunulmalıdır. Çalışanlar için maaş bordrosu, firma tarafından hazırlanan çalışıyor belgesi ve son 3 aylık hesap dökümü sunulmalıdır. Seyahati firma sahibi yapacaksa firmanın sahibi olduğunu ispat eden belgeleri sunması gerekir.

İsviçre Vize Ücreti

Başvuru dosyalarında mutlaka vize harç bedelinin yatırıldığına dair dekont sunulmalıdır. Ödemeleri kredi kartı, havale ve nakit olarak gerçekleştirmeniz mümkün kılınmıştır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ödemeyi hangi vize türüne göre yaptığınızdır. Ticari amaçlı gitmek için başvuruda bulunup, seyahat amaçlı vize ücreti ödemeniz değerlendirme de sıkıntıya yol açacaktır. İsviçre vize ücreti ödenip vize başvurusu yapıldıktan sonra ret cevabı almanız durumunda para iadesi söz konusu değildir. Başvurunuzu yenilemek istediğinizde aynı ücretleri tekrardan ödemek zorundasınız. Belirlenen tutarlar konusunda genellikle kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler farkı söz konusudur. Hangi ödeme türünü yapacağınızı karıştırmadan işlem yürütmeniz daha doğru olacaktır. İsviçre vize ücreti 0 – 6 yaş grubunda ki çocuklardan alınmamaktadır.

İsviçre Öğrenci Vizesi

Eğitim alanında oldukça başarılı olan İsviçre dış ülkelerden öğrenci taleplerini karşılamaktadır. Almak istediğiniz eğitim süresine göre vize başvurularını sunmanız gerekmektedir. 90 günden az eğitimler söz konusu olduğunda C tipi, 90 günden fazla olduğunda ise D tipi vize alınması gerekmektedir. Fakat başvurulardan önce eğitim alacağınız üniversite ya da kurum tarafından onaylı belge ibraz etmeniz gerekecektir. İsviçre öğrenci vizesi uzun süreli kalışlar için ise oturum izni de gerekmektedir. Başvuruları yaparken online formları hem eksiksiz hem de doğru şekilde doldurmanız gerekir. Formları ve evrakları temin etme konusunda tarihlere dikkat etmeniz gerekir. Kursun ya da eğitimin başlayacağı tarihten 6 ay önce başvurunuzu sunabilirsiniz. Eğitim tarihinden en az 10 hafta önce İsviçre öğrenci vizesi başvurularında bulunmanız gerekir. Başvurunuzun değerlendirmesi ve sonuca ulaşması kısa süreli vizelerde 10 – 15 günü bulurken, uzun süreli vizelerde sonuç 8 ila 10 hafta kadar sürmektedir. İsviçre konsolosluğu başvurular konusunda ihtiyaç görürse başvuru sahibini hem sözlü hem de yazılı dil bilgisine tabi tutabilir. Bu sınavlardan başarısız olmanız halinde ise başvuru reddi söz konusu olabilir.

İsviçre Vize Başvuru Formu

Başvuru formu olmadan hiçbir şekilde vize almanız söz konusu olmamaktadır. Bundan dolayı vize işlemlerinde mutlaka formları doğru şekilde doldurmaya özen gösterin. İsviçre vize başvuru formu doğrudan konsolosluk sitesinden indirilebilmektedir. Form doldurulması hususunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Doldurmanız gereken formu ayrıca Vize ofisi aracılığı ile temin edebilirsiniz. Dilerseniz form doldurma işlemlerinde ve randevu işlemlerinde size destek sunacaktır. Alacağınız destek sayesinde kısa sürede sonuca ulaşmanız mümkün kılınacaktır. Form içerisinde kişisel bilgilerin yanı sıra seyahatler ile alakalı ayrıntılı bilgiler de istenmektedir. Hatasız şekilde doldurulması gereken İsviçre vize başvuru formu büyük harflerle ve okunaklı şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca başvuru sahibinin ıslak imzası olması zorunludur. Tüm belgelerde olduğu gibi başvuru formlarında da belgelerin ıslak imzalı olması gerekir.

Vize Başvurusu Öncesi Pasaport Kontrolü

Vize işlemlerinin yürütülebilir olması için başvuru sahibinin pasaportu olması gerekir. Pasaportu olmayan kişilerin yaşadıkları bölgede ki il veya ilçe emniyetine giderek pasaport işlemlerini başlatmaları gerekir. Eski pasaport sahipleri ise pasaportun geçerliliğini kontrol etmeleri önemlidir. Başvuru türüne göre pasaport geçerlilik süresi değişse de en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmak işleri kolaylaştıracaktır. Uzun süreli vize taleplerinde ise bu süre en az 1 yıl olmalıdır. Pasaportların geçerlilik süresi 10 yıl olup, bu sürenin aşılması durumunda yenilenmesi şarttır. Yenileme sebeplerinden bir diğeri ise işlenecek boş sayfa kalmaması ve pasaportun yıpranmış olmasıdır. Tüm başvurularda pasaportta en az 2 boş sayfa olma zorunluluğu vardır. Boş sayfa olmaması durumunda yenilenip başvuruyu yeni pasaportla yapmanız gerekir. Vize başvurusu öncesi pasaport kontrolü size büyük fayda sağlayacaktır. Pasaportunuz yıpranmış olduğu halde vizeniz onaylanabilir. Vizeniz onaylansa dahi seyahat esnasında sınır kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrol esnasında görevli pasaportunuzu kabul etmeyebilir. Böyle bir durumun oluşması sizi büyük sıkıntılara sokacaktır.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye