İsviçre Konsoloslukları

İsviçre Konsoloslukları

İsviçre’ye turistik, eğitim, sağlık hizmetleri ve çalışma ya da şirketi temsilen seyahat etmek isteyen kişilerin İsviçre Konsoloslukları ile iletişime geçerek seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor.

Ülkemizde hizmet veren İsviçre Konsoloslukları Türkiye vatandaşlarının İsviçre’ye yapacakları seyahatler için ihtiyacı olan vize işlemlerinde yardımcı oluyor. Bununla birlikte, İsviçre vatandaşlarının da Türkiye’de tatil ya da iş için bulunurken başına gelebilecek sorunlara çözüm bulmak için hizmet veriyor.

Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin İsviçre Konsoloslukları ya da Büyükelçiliğine yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alması gerekiyor. Randevu almak için yazılacak dilekçe üzerinde kişilerin seyahat amacını ve süresini detaylı şekilde belirtmesi gerekiyor. Yazılan dilekçenin kabul edilmesinin ardından vize başvurusu yapacak kişinin, kendisinden istenilen evrakları verilen tarihe kadar bir araya getirmesi ve bu tarihte vize başvurusu yapması gerekiyor. İsviçre, Schengen anlaşmasına üye ülkeler arasında yer almaktadır. Kişinin yaptığı başvuru kabul edildikten sonra, yapılacak seyahat İsviçre’den başlamak üzere vize süresinin bitimine kadar kişi Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahiptir.

Vize başvurusu sırasında teslim edilmesi gereken evraklarda herhangi bir eksiklik olması halinde ise vize başvurusunun reddedilme ihtimali bulunuyor. İsviçre Konsoloslukları tarafından reddedilen vize başvurularında kişilere vize harç ücreti ve yapılan diğer ödemelerin, geri ödemesi yapılmıyor. Bu yüzden başvuru yapan kişilerin, teslim edeceği evrakları detaylı şekilde incelemesi ve evraklar arasında herhangi bir çelişki olmamasına önem vermesi gerekiyor. Vize başvurusu reddedilen kişinin, 28 gün içerisinde vize reddine itiraz etme hakkı vardır. Vize reddine yapılan itirazın kabul edilmesi halinde, kişinin kendine verilen yeni randevu tarihine kadar vize reddine neden olan evrakları düzenlemesi ve bu tarihte yeniden vize başvurusu yapması gerekiyor. Ancak kendisine verilen süre içerisinde vize reddine itiraz etmeyen kişilerin vize alabilmek için İsviçre Konsoloslukları ile iletişime geçerek yeniden vize başvurusu yapması ve vize harç ücreti gibi ücretleri yeniden ödemesi gereklidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye