İsviçre Erasmus Vize İşlemleri

İsviçre Erasmus Vize İşlemleri

İsviçre’de bulunan eğitim kurumlarında lisans, lisansüstü veya doktora düzeyinde bir eğitimi almak isteyen Türkiye Vatandaşı olan öğrencilerin İsviçre Öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Vize türüne başvuru yaparken İsviçre’de bulunan dil okullarından, kurs veren kurumlardan veya üniversite gibi eğitim kurumlarından kaydınızın yapılması ve kabul edilmeniz gerekmektedir. Bu sayede kabul edildiğinizin belgesinin ulaştırılması halinde İsviçre öğrenci vize başvurularınız değerlendirmeye alınacaktır.

İsviçre Erasmus vizesi ise, İsviçre’ de lisans, yükseklisans ya da doktora programlarından Türkiye’ de denkliği olan bölümlerin Erasmus programı çerçevesinde bir ya da iki bölümünün İsviçre’ de eğitiminin alınmasıdır. Alınan bu eğitim kapsamında görülen dersleri Türkiye’ deki eğitim kurumunun denkliğinden ve kredisinden düşülmektedir. Kısacası öğrenci Türkiye’ de eğitim gördüğü aynı derslerin bir kısmını Erasmus dahilinde İsviçre’ de alabilir.

İsviçre Schengen C vizesi ile kısa süreli olarak en fazla 3 aylığına dil okulu veya kurslara katılabilirsiniz. Bu programların 3 aydan uzun sürecek olması durumunda ise İsviçre Schengen D vize türü olan uzun süreli vizeye başvuru yapılmalıdır. 3 aydan fazla İsviçre’de kalmak isteyen kişilerin oturum izni başvurusunu zorunlu olarak yapmaları gerekmektedir. 2 hafta içinde göçmenlik ofisine kaydınızı yaptırmanız bu aşamada gerekli görülen bir uygulamadır.

Kurs veya öğrencilikle ilgili etkinliklerinizin başlayacağı tarihten en fazla 6 ay, en az 10 hafta önce başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kısa süreli vizelerde 2 haftaya kadar, uzun süreli vizelerde ise 10 haftaya kadar değişen sürelerde kabul edilebilmektedir.

Yalnızca İngilizce yeterliliğinizin olması durumunda başka bir dilde yeterliliğinizin olup olmamasına bakılmaksızın başvurularınız değerlendirilecektir. Yüksek lisans veya herhangi bir eğitim kurumlarına kabulünüzü gösteren uygun özelliklerde resmi belgelerle ve maddi olarak kaynakların yeterli olduğuna yönelik belgelerle ispatlarınızı sunmanız halinde konsolosluğun büyük oranda olumlu değerlendirmeleri yapmasını sağlayabilirsiniz.

İsviçre Uzun Süreli Vizeler

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre Öğrenci vizesi başvurusunda bulunulması için, İsviçre’ de eğitim öğretim görülmek istenmelidir. Bura bulunan bir lise, üniversite, uzun süreli eğitim sağlayacak dil okulu vb. eğitim kurumuna başvurulması gerekmektedir. Kabul edilmesinin ardından başvuru sahiplerinin İsviçre Öğrenci vizesi kapsamında başvuruda bulunması mümkün olmaktadır.  İsviçre öğrenci vizesi maksimum bir yıllık olarak sunulmaktadır. Bir yılsonunda eğitime devam edilecek ise, başvuru sahibi tarafından İsviçre öğrenci vizesi uzatma işlemi yapılmalıdır.

İsviçre öğrenci vizesinin standart belgeleri dışında ekstra sunulması gereken birtakım belgeleri bulunmaktadır. Bu belgelere aşağıda yer verilmiştir.

İsviçre öğrenci vizesi başvuru formu: Vize başvurusu yapan kişi tarafından sunulması gereken bir belgedir. Islak imzalı ve aynı zamanda eksiksiz olarak doğru beyanlar ile doldurulması gerekmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi başvuru dilekçesi: İsviçre öğrenci vizesi başvuru dilekçesinin başvuru sahibi tarafından seyahatin amacına yönelik şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ıslak imzasını ve iletişim bilgilerini içermelidir. Dilekçe İsviçre Konsolosluğu’ na hitaben yazılmalıdır.

Davet – kabul mektubu: İsviçre’ de eğitim almak amacı ile bir okula başvuruda bulunulduğu zamanı okulun da kabul etmesi ile birlikte ilgili eğitim kurumunun başvuru sahibine özel olarak davet mektubu göndermesi gerekmektedir. Bu mektubun İsviçre Konsolosluğu’ na hitaben yazılmış olması ve yetkili kişilerin mektubun altında başvuru sahibinin eğitim kurumuna kabule dildiğinin ve seyahatin amacını içeren bir dilekçe olarak sunulması gerekmektedir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye