ispanya-vize-randevusu-alma

İspanya Vizesi Ve Randevu

İspanya Vize İşlemleri

Ekonomisi ile dünyada önde gelen ülkelerden birisi olan İspanya gereksinimleri karşılama noktasında da oldukça iyidir. Birçok amaçla İspanya’ya gitmek için ise vizeniz olması gerekmektedir. İspanya vize işlemleri ile alakalı yapacağınız başvuruları hassas şekilde tamamlamalı ve sorun yaşanmayacak düzeyde sunmalısınız. Başvuru kontrollerinden geçebilmeniz için de belge teminlerine özen göstermelisiniz. Ayrıntı ve bilgi gerektiren bir alan olmasından dolayı da araştırma yaparak sonuca gitmeye çalışmalısınız. İspanya vizesi ile ilgili olarak doldurulması gereken formlar seyahat amacına uygun olacak şekilde hazırlamanız elzemdir. Elbette bu işlemleri yürütmeden önce uygun bir pasaport temin etmeniz gerekir. Pasaportunuz varsa geçerliliğini kontrol edip, evrak teminine yönelmelisiniz. Pasaport sahibi değilseniz ya da pasaportunuzun süresi dolmuşsa bulunduğunuz yerin il ya da ilçe emniyetine başvurmanız gerekir. 3 – 4 günde sonuçlanan pasaport işlemlerinden sonra artık vize başvurusu için hazırsınız demektir. Unutmamanız gereken en önemli ayrıntı ise her pasaport sahibi isteği her ülkeye gidemez.

İspanya Vize Başvurusu

Schengen ülkeleri arasında yer alan İspanya’ya gitmek için başvurmanız gereken vize türü seyahat amacına göre değişmektedir. Schengen vizesi alarak gidebileceğiniz ülkeye gidiş amacınıza göre de evrak temin etmeniz gerekir. Amaç belirlemek vize işlemlerinde en önemli unsur olurken tüm işlemleri de etkilediği unutulmamalıdır. Hazırlayacağınız dosya bu düzene uygun şekilde olursa İspanya vize başvurusu işlemleri yürütülebilir. Vizelerde gelir durumunuzu veya mesleki durumunuzu gösterir belgeleri eklemeniz önemlidir. Eksik belge olmamasına ve formların doğru şekilde doldurulmasına dikkat etmelisiniz. Değerlendirme aşamasında sizi sıkıntıya düşürecek hallerden uzak durarak doğrudan talepleri karşılamaya yönelik hazırlık yapmalısınız.

Seyahat ile alakalı bizzat konsolosluğa hitaben yazmanız gereken dilekçenin doldurulmasında hassas olmaya ve talebinizi en iyi şekilde sunmaya özen göstermelisiniz. Hem dilekçe hem de formların doldurulması ile alakalı Vize ofisi ile irtibatlı olarak destek alabilirsiniz. Bu tür belgelerin hazırlanışlarında hata olmaması başvurunun olumlu sonuçlanmasına etki etmektedir. Verilen bilgilerin doğru olmasına ve çelişkili ifadelerden uzak durulmasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Verdiğiniz her bilgilin sorgulandığını ve karşılaşma yapıldığını unutmayın. İspanya vize işlemleri ile alakalı tüm ayrıntıları inceleyerek hareket etmelisiniz. Birbiri ile bağlantılı olan evraklarında hazırlanışa dair incelikleri bilmek her açıdan önemlidir.

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Arkadaşınızı ya da ailenizi İspanya’da ziyaret edebilmeniz için kısa süreli vize olan aile ve arkadaş vizesine başvurmanız gerekmektedir. İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru dosyasında bulunması gereken en önemli evrak ise davetiyedir. Sizi davet edecek olan kişinin hazırlaması gereken bu evrakın orijinal sunulması çok önemlidir. Ayrıca sizi davet eden aile bireyi ya da arkadaşınız yaşadığı bölgedeki yetkili kuruma onaylatarak davetiye size göndermelidir. Davetiyenin ilgili kurum tarafından onaylı olmaması ve orijinal olarak başvuruda sunulmaması İspanya vize başvurusu reddine sebep olacaktır. Davetiyeye ek olarak da seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Bu sigorta poliçesi seyahatten 1 gün önce başlamalı seyahatin bitişinden 1 gün sonrayı kapsayacak şekilde olmalıdır. 3 ay süreye sahip olan bu sigorta aynı zamanda uluslararası geçerliliğe de sahip olmalıdır. İspanya’da bulunduğunuz süre boyunca yanınızdan ayırmamanız gereken en önemli belgelerden bir tanesidir.

Davetiyenin vize yerine geçtiği düşüncesi son derece yanlış bir düşünce olup, her davetiye alanında vizesi onaylanacak anlamı doğru değildir. Davetiyeniz olsa dahi İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız gerekmektedir. Başvurularınızı seyahat tarihinden en az 1 önce yapmanız sürecin rahat şekilde ilerlemesi ve sağlıklı sonuç almanız açısından önemlidir. Konsolosluğun bu alanda iş yoğunluğu ve özel tatil günleri gibi sebeplerle değerlendirmesinin uzaması söz konusu olabilir. Bu yüzden başvurunuzu seyahate yakın tarihe bırakmamaya özen gösterin.

İspanya Ticari Vize

Ekonomisi çok güçlü olan İspanya ile ticari faaliyetlerde bulunmak oldukça karlı olacaktır. Fakat bu ticari faaliyetler için girişimde bulunmanız ve bu girişimler için de İspanya’ya gitmeniz gerekecektir. Faaliyetlerinizin ticari amaç gütmesinden dolayı İspanya ticari vize almanız önceliğiniz olmalıdır. Hiçbir sorunla karşılaşmadan görüşmeler ve anlaşmalar yapabilmenizi sağlayacak olan bu vize bu yönü ile önemlidir. Bizzat firma sahibi olarak gidecekseniz hazırlamanız gereken evraklar farklı olurken şirket çalışanı ticari görüşmeler için gidecekse sunulacak evraklarda değişkenlikler söz konusu olabilir. Firma sahibi gideceği durumunda firmanın kendisine ait olduğunu kanıtlar belge sunması gerekmektedir. Çalışanın gitmesi gereken hallerde ise çalıştığını ispat eden belgeler firma tarafından imzalı şekilde hazırlanmalıdır. Bu tür belgeleri hazır hale getirerek İspanya ticari vize için başvuru da bulunabilirsiniz. Eksik evrak ya da hatalı bilgi içermeyecek şekilde tüm belgeler hazırlanmalıdır.

Başvuru dosyasında bulunması gereken en önemli evraklardan bir tanesi de davetiyedir. İspanya’da faaliyet gösteren firmanın sizi ticari amaçla davet ettiğini ispat edecek belgenin olması gerekir. Size gönderilen bu davetiyenin orijinal olarak İspanya vize başvurusu esnasında sunulması gerekir. Hem orijinal hem de ilgili kurum tarafından da onaylanması gerekmektedir. Açık adresin ve iletişim bilgilerin de bulunması gereken davetiye de ayrıca faaliyetler ile ilgili de bilgi verilmelidir. Davetiye vizeye uygun şekilde temin edildikten sonra başvuru formları doldurulmalı ve diğer evraklar hazırlanmalıdır. Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi, geçerli pasaport, vergi levhası, faaliyet belgesi ve banka hesap dökümü gibi evraklar hatasız şekilde sunulmalıdır. Konsolosluğun değerlendirme aşamasında ek evrak talepleri söz konusu olduğunda kısa sürede bu talepler karşılanmalıdır.

İspanya Turistik Vize

Doğası, tarihi yerleri ve denizi ile tatilcilerin gözdesi olan İspanya dünyanın birçok farklı ülkesinden ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sizde bu güzellikleri görmek ve yaşamak istiyorsanız İspanya turistik vize almanız gerekecektir. Doğru evrak ve sorunsuz şekilde başvurunuzu sunduğunuzda seyahat tarihinize uygun şekilde vizenizi alabilirsiniz. Elbette bu noktada size düşen evrakları zamanında sunmaktır. Meslek grubuna ve gelirinize göre talep edilen evraklarda değişkenlik söz konusudur. Evraklar talep edilen düzeyde hazırlandıktan sonra İspanya vize başvurusu için randevu almanız gerekmektedir. Randevu alırken dikkat edeceğiniz husus ise seyahat tarihinden en az 17 gün önce alınmasıdır. Seyahat tarihine 17 günden daha az zaman kaldığında randevu alırsanız başvurularınız kabul edilmemektedir. Bu tarihlere dikkat etmeniz başvurunuzun değerlendirilmesi açısından önemlidir. Böyle ayrıntılarla uğraşmama adına Vize ofisi ile işlemleri yürütmeniz mümkündür. Zamanlama ve planlama konusunda en doğru tercihi yaparak sorun yaşamanızın önüne geçilmektedir.

Kimlik bilgileri, gelir durumu, pasaport ve banka dökümü gibi evrakları sunarken uygunluğuna dikkat etmeniz çok önemlidir. İspanya turistik vize başvurularında sunmanız gereken banka hesap dökümü son 3 ayı içermelidir. Başvuru dosyasında bulunması gereken hesap dökümü ise bankadan ıslak imzalı ve onaylı şekilde alınmalıdır. Başvuru tarihinden önceki 8 gün içerisinde alınması gereken banka hesabı yeni olmamalıdır. 3 ayı kapsayacak şekilde olmasına da özen gösteriniz.

İspanya Vize Ücreti

Vize taleplerinizin değerlendirilebilmesi için vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evrakları sunulurken İspanya vize ücreti ödendiğine dair dekontun dosyada olması gerekir. Ödeme yapmadan başvuruda bulunmaya dikkat etmeniz gerekir. 0 – 6 yaş grubunda bulunan çocuklar için hizmet bedeli ve vize ücreti talep edilmemektedir. Başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmemektedir. Yeni bir başvuru yaptığınızda tekrar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı, havale ve nakit olarak ödemeleri gerçekleştirip dekont alabilirsiniz. İspanya vize ücreti vize türüne göre değişiklik söz konusu olabileceği için bu konuda bilgi edinmeniz çok önemlidir.

İspanya Vizesi İçin Parmak İzi

Schengen grubu ülkelere seyahatlerinizde parmak izi verilme zorunluğu vardır. İspanya vizesi alırken de bu zorunluluğa uymanız gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde parmak izi verilmişse yenisinin verilmesine gerek yoktur. Sistem üzerinde 5 yıl kalan parmak izi sonrasında ise yenilenmesi gerekmektedir. Tarihler konusunda emin değilseniz sorgulatmanız çok daha iyi olacaktır. 12 yaşından küçük olan başvurularda parmak izi gerekmezken fiziksel engelliler için gerek duyulmamaktadır. Elbette bu durumu gösteren belge beyan edilmesi gerekmektedir. Bilgi paylaşımı konusunda titiz olunduğu için kişisel bilgilerin paylaşılması söz konusu değildir.

İspanya Vize Başvuru Takibi

Tüm evraklarınızı sunup randevuya da gittikten sonra vizenin hangi aşamada olduğunu takip etmeniz mümkün. İspanya vize başvuru takibi doğrudan başvuru sahibi tarafından yapılabileceği gibi aracı kurumda takip konusunda size bilgi verebilir. İnternet aracılığı ile başvurunun ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Oldukça merakla beklenen bu sürecin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı da merak konusu olmuştur. Konsolosluğun iş yoğunluğuna ve vize türüne göre başvuru sürelerinde değişikler söz konusu olabilir. Standart şekilde ilerleyen işleriniz 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

İspanya Vize Başvuru Formu

Vize işlemlerinde başvuru formları en önemli evrakların başında gelmektedir. Bunun sebebi ise başvuru da formun sunulma zorunluluğu olmasıdır. Ayrıca bu form başvuru sahibinin kim olduğunu ve hangi amaçla vize almak istediğini gösteren en önemli belgedir. İspanya vize başvuru formu doldurulması esnasında profesyonel destek alınması doğru tercih olacaktır. Form doldururken yapılacak olan bir hata yaptığınız tüm emeklerin boşa gitmesine ve ödemelerin geri alınamamasına sebep olacaktır. Formun esaslarını çok iyi bilmek gerektiği gibi dolduruş şeklini de iyi bilmek elzemdir. Büyük harflerle doldurulması gereken forma İspanya Konsolosluğu sitesinden erişebileceğiniz gibi Vize ofisi aracılığı ile de temin etmeniz mümkündür. Zamanında doldurulup diğer evraklarla birlikte sunmanız gerekmektedir. Seyahat amacına göre belirlenen vize türü aynı zamanda hazırlanması gereken formu da etkiler. İspanya vize başvuru formu hangi vizeye başvuracaksanız o türe göre doldurmanız gereken bir formdur. Turistik vize başvurusunda bulunurken gidip de ticari vize formlarını doldurursanız başvurunuz doğrudan ret edilecektir. Bu yüzden hangi formu doldurmanız gerektiğini karıştırmamanız gerekir.

İspanya Vizesi İçin Uygun Pasaport

Farklı özelliklere sahip olan pasaportlar vize alırken sizin en önemli belgenizdir. Geçerlilik konusunda çok dikkat etmeniz gereken pasaportun vize türüne göre sürelerini takip etmeniz gerekir. Kısa süreli vize başvurularında 6 ay geçerlilik olması gerekirken uzun süreli başvurularda ise pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olması istenmektedir. İspanya vizesi için uygun pasaport detaylarına bakarken içerisinden en az 2 boş sayfanın olması gerektiğini unutmayın. İlk kez pasaport alacak kişiler için herhangi bir kontrole gerek kalmadan istenilen evraklarla il ya da ilçe emniyet müdürlüklerine gitmeleri yeterlidir. Burada pasaport işlemlerini başlatıp onaylanmasını beklemeniz yeterlidir. Pasaportunuz olmadan başvuru sürecini başlatmanız söz konusu olmayacağı için ilk kontrol edeceğiniz evraklardan bir tanesi de pasaporttur. 10 yılı aşan ve yıpranan pasaportların mutlaka yenilenmesi gerekmektedir. Yenilenmeden yapılan başvuruda istediğiniz vizeyi alsanız dahi seyahat esnasında yapılan kontrollerde sınırı geçemeyebilirsiniz. Böyle bir durum ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye