İngiltere’de Evlenmek Mümkün Mü? - Schengen Vize
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de evlenmek isteyen kişilerin karşılaşacağı durumlar bulundukları konum ile değişiklik gösterecektir. Türk bir vatandaş İngiltere içerisinde bir İngiliz, Türk ya da yabancı uyruklu biri ile evlenebilir. Ayrıca İngiltere içerisinde eş cinsel evliliğe de izin verilir.

İngiltere’de eğer bir İngiliz ile evlenmek istiyorsanız da yine farklı birkaç durum sizi bekliyor. Örneğin İngiltere içerisinde oturma iznine sahipseniz evlenmek işlemleri sizin için çok daha kolay olacakken Türkiye’de ikamet ediyorsanız farklı birkaç prosedürü daha uygulamanız gerekecektir.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de evlenmek isteyen çiftin mutlaka bir nişanlısı İngiltere vatandaşı olmak zorunda değildir. İki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da İngiltere içerisinde evliliklerini tamamlayabilir. Bunun için ise kişilerin İngiltere’de oturum izni olması büyük avantaj yaratırken yalnızca evlilik vizesi ile de nikah başvurusunda bulunabilir.

Türk olan bu çiftin İngiltere’de evlenmek için İngiltere içerisinde ikamet ettikleri Belediye’ye başvuruda bulunmaları gerekir. Bu başvuru sırasında ise beklenen belgeler şu şekildedir;

 • Kişilerin nüfus cüzdanı,
 • Çiftin oluşturduğu ve ikisinin de konsoloslukta imzaladığı evlenme beyannamesi,
 • Nikah sırasında şahit olması istenen kişilerin nüfus cüzdanı,
 • 6 adet 6 aydan daha yeni olan vesikalık fotoğraf (her bir çift için 3 adet olacak şekilde),
 • Kadın evlendikten sonra kendi soyadını da kullanmak istiyorsa bu isteğini dile getirdiği bir dilekçe,
 • İngiltere’de bir sağlık kurumundan alınmış ve kişilerin her bir yönden evlenmesine mani olacak sağlık probleminin bulunmadığını içeren sağlık raporu,
 • Konsolosluktan alınmış olan medeni durum belgesi.

Eğer çiftlerden biri ya da ikisi de daha önce evlenip boşandı ise;

 • Kadın olan nişanlının, boşanma sonrasında iddet süresi olarak beklenen 300 günün tamamlandığına dair aldığı mahkeme kararı,
 • Daha önceki eş ile evliliğin kesin olarak sonlandırıldığına dair karar,
 • Eğer eş öldüyse önceki eşin ölüm ilanı evrakların içerisine eklenmelidir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere vatandaşı ile evlenmek isteyen kişi eğer nikah işlemlerini İngiltere içerisinde yapmak istiyorsa;

 • Öncelikle çiftler İngiltere’de evlenme işlemleri için gün almalıdır. Bu evrak ile kişi evlilik vizesi alma hakkına sahip olacaktır.
 • Daha sonra kişi İngiltere’de bazı belgeleri bir araya getirmelidir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi İngiltere içerisindeki Türkiye Konsolosluğu’na giderek doğum belgesi ve evlenme ehliyeti, iznini almalıdır. Bu alınan belgelerin ise yeminli tercüman ile İngilizceye çevrilmesi gerekir.
 • Türk olan kişinin bu belgeleri tamamlandıktan sonra yine bu kişiye ait pasaport, vize ve nüfus cüzdanı evrakların arasına eklenir.
 • İngiltere vatandaşı olan kişiden de İngiltere kimliğini evrakların arasına koyması beklenecektir.
 • Bu işlemlerin ardından çift bir evlenme dilekçesi yazar. Dilekçenin altına imza atarak evrakların içerisine konur.
 • Çiftin 2şer adet 6 aydan daha yeni vesikalık fotoğraf koyması beklenir.
 • İngiltere içerisinde bulunan hastane ya da doktordan evlenmelerine mani olacak bir hastalıklarının bulunmadığına dair sağlık raporu alınır.

Çift belgeleri İngiltere’de bulunan belediyelere teslim ettikten sonra İngiltere’de evlenmek için bir gün alır. Bu gün içerisinde gerçekleştirilen tören ile kişilerin nikahı kıyılır.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltereli biriyle evlenmek isteyen kişilerin mutlaka İngiltere’de evlenmesine gerek yoktur. Türkiye içerisinde gerçekleştirilecek olan bir nikah ile de kişiler yine aynı haklara ve uluslararası belgelere sahip olacaktır.

Türkiye’de gerçekleştirilecek nikah işlemi için İngiltereli kişinin ilk olarak uygulaması gereken adımlar şöyledir;

 • Kişi Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na giderek doğum belgesi, evlenmesine dair bir problemi olmadığını belirten ehliyet ve medeni durumunun bekar olduğunu sergileyen evlenme izni almalıdır.
 • Bu belgeleri Türkçe diline yeminli tercümanlar ile çevrilmesi gerekir.
 • Daha sonra belgeler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na gönderilerek teyit alınmalıdır.

Teyit işleminin gerçekleştirilmesin ardından kişiler aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır;

 • Çiftin evlenmek istediklerini beyan ettikleri bir dilekçe hazırlamaları ve bu dilekçenin altına iki kişinin de imza atması gerekir.
 • Çiftte bulunan her iki kişinin de 2’şer adet vesikalık fotoğraf vermesi gerekir. Bu vesikalık fotoğrafların 6 aydan daha yeni olması önemlidir.
 • Yabancı olan kişinin pasaport, Türk olan kişinin ise nüfus cüzdanını ve fotokopisini vermesi gerekir.
 • Türk olan kişinin de doğum belgesi alarak teslim etmesi lazımdır.

Tüm bu evraklarının tesliminin ardından belediyede kişilerin nikahının gerçekleştirilmesi için bir randevu verilir. Randevuda evlenme işlemi tamamlanarak anında uluslararası evlilik cüzdanı verilir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere vatandaşı ile evlilik yapmak isteyen bir vatandaşımız düğününü İngiltere sınırları içerisinde yapmak istiyorsa öncelikle evlilik vizesi alması gerekir. Bu vizenin alınması için İngiltere Konsolosluğu’na başvuruda bulunulması gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki bu vize yalnızca kişilere evlenme için seyahat sağlar.

Vize ile İngiltere’de evlenmek sonucunda kişi Türkiye’ye geri dönüş yapmalıdır. Bu dönüşünde nüfus dairelerine giderek İngiltere’de gerçekleştirilen evlenme işlemini tanıtmalıdır. Kişinin medeni durumu, soyadı ve benzeri bilgileri bu işlemde değiştirilecektir.

Eğer çift İngiltere içerisinde yaşamayı düşünüyorsa Türk olan vatandaşın İngiltere Konsolosluğu’na giderek aile birleşimi vizesi ile uzun süreli oturum izni alması gerekir. Aynı durum Türkiye’de yaşamak istemeleri durumunda İngiltere vatandaşı olan kişi için geçerlidir.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

Turist olarak İngiltere’de gerçekleştirdiğiniz sırasında evlenmeye karar verirseniz bu arzunuzu gerçekleştirmeniz için Türkiye’ye dönmeniz ve evlilik vizesi almanız gerekecektir. Çünkü turist vizesi ile İngiltere’de evlilik yapma hakkınız bulunmuyor. Bu durum vizenizi kötüye kullanma olarak anlaşılabilir.

Eğer Türkiye’den İngiltere’ye giderek evlenmek istiyorsanız ise doğrudan başvuracağınız vize türü evlilik vizesi olacaktır. Alınan vizelerin en önemli noktası kullanım amacına uygun olması gerekir.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere evlilik vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle İngiltere Konsolosluğu’ndan randevu alması gerekir. Randevuya kadar kişilerden bazı belgeleri toplaması beklenecektir. Bu belgeler;

 • Kişinin kişisel bilgilerini sunan belgeler: Pasaport, nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi,
 • Kişinin maddi durumunu sunan belgeler: Maaş bordrosu, tapular, araç ruhsatı, banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı,
 • Evliliğe ilişkin belgeler: Kişilerin evleneceği belediye tarafından verilmiş evlenme ehliyeti,
 • İngiltere’de bulunan eşe ilişkin belgeler: Doğum belgesi, ikametgahı, maaş bordrosu, kimlik kartı,
 • Seyahate ilişkin belgeler: Sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları

İngiltere’de Düğün

İngiltere’de düğün yapmak isteyen kişilerin diledikleri kutlama alanında istedikleri gibi bir düğün yapma hakkı bulunuyor. Ancak asıl problem Türkiye’den düğüne katılacak misafirlerinizde oluşuyor.

Eğer misafirlerinizin pasaportu diplomatik, hizmet ya da hususi ise vize almadan düğüne katılabilme hakları bulunuyor. Ancak umuma mahsus pasaporta sahip olan davetlilerinizin uygulaması gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle davet ettiğiniz kişilere düğün davetiyenizi ve ülke vizesi için oluşturduğunuz davetinizi yollamalısınız. Misafirleriniz vize işlemlerinde bu davetleri kullanacaktır.
 • Daha sonra misafirlerinizin İngiltere Konsolosluğu’ndan randevu alması gerekir. Randevu süresine kadar turistik / aile ziyareti vizesi için gerekli evrakların bir araya getirilmesi gerekir.
 • Evrakların içerisindeki en önemli bölüm gönderdiğiniz davetiyelerin kullanılmasıdır.
 • Randevuda evraklar konsolosluğa teslim edilir ve kısa süre içerisinde geri dönüş alınır.

Bordo pasaporta sahip olan misafirleriniz eğer vize alma işlemini gerçekleştirmezse düğününüze katılması imkansız olacaktır. Bu nedenle gönderdiğiniz davetinizde maddi durum ve konaklama ilgili detaylarda maddi yükümlülük alacağınızı belirtmelisiniz.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×