İngiltere Para Birimi - Schengen Vize
Schengen Blog

İngiltere Para Birimi

İngiltere, hem Birleşik Krallığın hem de dünya ekonomisinin en güçlü ülkelerinden biridir. Bu yüzden hem yaşam standartları hem de işçilerin aldığı maaşlar ülkemize nazaran epey yüksektir. Her geçen yıl ülkemizden yüzlerce kişi  bu tür güçlü Avrupa ülkelerine göç etme düşüncesinde olmaktadır. Bu düşünce beraberinde ülke hakkında merak edilen birçok konuyu da gündeme getirmektedir. Merak edilen konulardan ilki de İngiltere para birimi nedir sorusudur. Eğer siz de İngiliz para birimi olan Sterlin’e dair daha fazla bilgi almak isterseniz o zaman yazıyı okumaya devam edin.

İngiltere Para Birimi TL?

Yukarıda belirttiğimiz üzere İngiltere’nin para birimi sterlindir. Ayrıca sterlin, dünya piyasasına yön verdiği söylenen ve en iyi yatırım aracı olarak görülen dolardan bile daha yüksek bir değere sahiptir. Peki, İngiltere para birimi ne kadar? Yani 1 İngiliz sterlini yaklaşık olarak kaç Türk Lirası etmektedir.

Son zamanlardaki güncel kurlara göre İngiltere para birimi olan sterlin; yaklaşık olarak 12, 06 Türk Lirası’na eş değerdir diyebiliriz. Yapacağınız İngiltere para birimi çevirme işlemlerinde, şu an ki güncel kur olan bu değeri baz alabilirsiniz.

İngiltere Para Birimi Neden Değerli?

Bilindiği üzere Sterlin, dünyanın en eski para birimlerinden biridir. Bu bağlamda İngiltere’nin de dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer aldığını söylemek mümkün. Fakat piyasalardaki dalgalanma bile dolara endeksli bir şekilde belirlenirken İngiliz sterlini neden bu kadar değerli sorusunun yanıtı için İngiltere’nin neredeyse tüm dünyada etkili bir hizmet sektörüne sahip olması, tarım konusunda gelişmiş bir ülke olması aynı zamanda Sanayi Devrimi’nden bu yana sürekli gelişerek kalkınması cevapları verilebilmektedir.

İngiltere Para Birimi Hakkında Bilgi

İngiltere para birimi denildiğinde akla gelen genel birim sterlindir. Ancak ülkede pound ve penny gibi birimler de kullanılmaktadır. Peki, İngiltere para birimi pound ne kadardır? Pound aslında Sterlin kelimesinin İngiltere’de kullanılan yaygın ismidir. Yani bu bağlamda 1 Pound’un 12, 06 TL olduğunu söyleyebiliriz. Peki, İngiltere para birimi penny nedir?  1 sterlinin yaklaşık olarak yüzde birine denk gelen para birimi de penny olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×