İngiltere Bayrağı - Schengen Vize
Schengen Blog

İngiltere Bayrağı

İngiltere, 2 katlı otobüsleri, kırmızı telefon kulübeleri ve her daim yağmur alan iklimi ile tanınmaktadır. Ayrıca tüm dünya ülkeleri arasında en gelişmiş ekonomilerden birine sahiptir. Bu ülkeye dair merak edilen çok fazla konu bulunmaktadır ki bunlardan ilki de İngiltere bayrağıdır diyebiliriz. Eğer siz de bu ülkenin bayrağına dair anlam ve renklerin açıklaması nedir sorularının yanıtını merak ediyorsanız o zaman İngiltere bayrağı hakkında vereceğimiz bilgileri okuyabilirsiniz.

İngiltere Bayrağı Anlamı

Genel anlamda İngiltere bayrağı ile Birleşik Krallık bayrağı birbiri ile karıştırılmaktadır. Bilindiği üzere İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan devletlerden yalnızca biridir. Bu yüzden bayrakları aslında Birleşik Krallık ile özdeşleşen bayraktan çok daha farklı çok daha sadedir. Peki, İngiltere bayrağı nasıl diye soracak olursanız o zaman sizlere bu bayrağın; beyaz bir zemin üzerine kırmızı renkteki büyük bir haç şeklinde tasarlandığını söyleyebiliriz. Bu bayrakta yer alan kırmızı renkteki haç; Aziz George Haçı olarak ifade edilmektedir.

Genel itibari ile ülkede Birleşik Krallık bayrağı kullanılsa da, bağımsız olarak katıldıkları bazı spor ya da kültürel faaliyetlerinde- müsabakalarından kendilerine ait olan beyaz zemin üzerine kırmızı haçlı bayrağı kullanmaktadırlar.

İngiltere Bayrağı Neden 2 Tane?

Bilindiği üzere İngiltere bayrağını araştırırken karşımıza iki adet bayrak türü çıkmaktadır. Bunun nedeni nedir diye merak edenler için mavi zemin üzerine 2 haç sembollü bayrağın aslında Birleşik Krallık bayrağı olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere de bir Birleşik Krallık üyesi olduğu için bu bayrak kullanılmaktadır. Fakat yukarıda belirttiğimiz üzere devletin asıl bayrağı beyaz zemin üzerine kırmızı haç işaretidir.

İngiltere Bayrağı Renkleri

İngiltere bayrağı resmi incelendiği zaman Birleşik Krallık’tan ayrı olan devletin kendisine ait bayrağın renklerini sizlere söyleyebiliriz. İngiltere’nin kendisine ait olan bayrağında yer alan renkler kırmızı ve beyazdır. Bayrakta beyaz bir zemin bulunmaktadır ve kırmızı renkteki haç ise; dengeli olarak bayrağın genelini kaplamıştır. Birleşik Krallıkta ise bu kez mavi bir zemin üzerine büyük ve kalın bir kırmızı haç ve bu haça kırmızı bir çarpı şeklinde yer alan Aziz Patrik Haçı yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×