Hollanda Bayrağı - Schengen Vize
Schengen Blog

Hollanda Bayrağı

Bayrak bir devletin simgesi, kuruluşu ve gücüdür. Dünya üzerinde bulunan her ülkenin resmî olarak belirlenmiş bir bayrağı bulunmaktadır. Bu bağlamda çağdaş medeniyetler içerisinde yer alan Hollanda’nın da bayrağı sıkça araştırılan konular içerisindedir. Hollanda bayrağı, birkaç Avrupa ülkesi ile benzerlik gösterdiği için genel anlamda renkleri diğer ülkeler ile karıştırılabilmektedir.

Hollanda Bayrağı Renkleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu bayrak bazı devletlerin bayrağı ile karıştırılabilmektedir. Peki, Hollanda bayrağı hangi renklere sahiptir? Bu bayrakta; üç adet yatay şerit bulunmakta ve bu şeritlerin her biri farklı renklere sahip olmaktadır. Renkler ise alttan üste doğru olmak şartı ile sırasıyla; mavi, beyaz ve kırmızı şeklinde belirlenmiştir.

Hollanda Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı; 16. Yüzyılın ikinci yarısı içerisinde tasarlanmış ve hazırlatılmıştır. Bayrağın hazırlanması için talimat veren kişi ise o dönemin prensi olan l. William’dır. Hollanda bayrağı renklerin anlamı ise aslında hanedanlık renkleri yani armasını temsil eden renklerdir diyebiliriz. Bu bayrak 16. Yüzyılda tasarlandığında ilk olarak kırmızı yerine turuncu renk tasarlanmış idi. Ancak daha sonra turuncunun yerine kırmızı olması uygun görüldü ve 17. Yüzyıl içerisinde bu iki renk birbiri ile değiştirildi. Ayrıca bayrağın anlamı; “ Prensin bayrağı “ şeklinde tabir edilmektedir. Bayrağa verilen ilk isim ise Prinsevlag’ tır.

Hollanda Bayrağı Fransa

Hollanda bayrağı emoji yani sanal dünya ve gerçek dünyada Fransa bayrağı ile karıştırılmaktadır. Bunun altında yatan en önemli sebep ise, iki ülkenin bayrağının neredeyse aynı olmasıdır. Hollanda bayrağı resmi ile Fransa bayrağı incelendiğinde aradaki tek farkın yatay ve dikey şeritler olduğu görülür. Yani Hollanda bayrağındaki renkler yatay olarak sıralanmış iken, Fransa bayrağındaki aynı renkler ( Beyaz, mavi, kırmızı ) dikey şeritler halinde sıralanmıştır.

Hollanda Bayrağı Vektörel

Bilindiği üzere ülke bayraklarının çizimlerinde doğru ölçülerin kullanılması için çeşitli hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bayrakların görünümü nizami bir şekilde olmaz. İşte vektörel hesaplamalar sonucu elde edilen veriler ile oluşturulan bayraklar, çeşitli törenlerde, seremonilerde sık sık kullanılmakta ve bu yüzden farklı boyutlarda üretimi gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×