Fransa’da Evlenmek - Schengen Vize
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek için prosedür şartları evrakların eksiksiz olması ve birlikteliğin uzun süreli devam ediyor olması koşullarını beraberinde getirmektedir. Fransa vize merkezi, evrak düzenlemeleri ve vize başvuru işlemlerinde yanınızda olacaktır.

Fransa’da Evlenmek

Fransa nişanlılık ve evlilik evresinde Türkiye’den gelecek olan vatandaşın banka hesabına ve birlikteliklerinin sürecine bakmaktadır. Kısa süreli birlikteliklerde evlilik işleminin askıya alınması ve sürece bırakılması gerekecektir. Fransa’da evlenmek için iki farklı süreç ilerlemektedir. Partnerinizle 2 yıl boyunca birlikteyseniz, ortak banka hesabınızın olması, birlikte ikamet ettiğinizin kanıtlanması ve mülakatla birlikte Fransa’da bulunan bölge mahkemelerinden alacağınız evraklarla süreç devam edecektir. İkinci bir seçenek olarak da Pacs ( Partnerle yaşama vizesi) olarak adlandırılan sevgiliyken birlikte yaşama imkanı veren süreç ilerlemektedir.

Fransa’da Pacs Nedir; Pacs partner vizesi olarak geçen, iki tarafında rızası olması durumunda Türkiye’den uzun süreli vize alındıktan sonra Fransa’da bölge mahkemelerine başvuru yapılarak birlikte yaşamak istenildiğini bildiren süreçtir. Bu süreçte partnerlerin birlikte hesap açması, mali durumlarını birlikte düzenlemeleri, vergi ve ikamet edilen adresteki ücret bölüşmelerini yaptıklarını hesap kartlarıyla göstermeleri yeterlidir. Pacs için belirli bir süre bulunmamaktadır. 2 günlük bir ilişkide dahil pacs hakkını kullanmanız sağlanır.

Pacs ile oturum izni alma; Pacs ile oturum izni alabilirsiniz. Bunun için pacs belgenizle birlikte Fransa’da her bölgede bulunan mahkemelere giderek, oturma izni talebinde bulunmak istediğini bildirmeniz ve göçmen bürosu üzerinden belge almanız yeterli olacaktır.

Fransa Pacs ayrılma/ fesh; Ayrılma işlemlerinde yine mahkemeye bir zarf vererek, dilekçenizi partnerinizle ilişkinizin bittiğine dair doldurmanız yeterlidir. Pacs evlilik işlemleri kadar zor bir süreç olmadı için evlenmeden önce denenebilecek ve evliliğe giderken ‘’nişanlı vizesi’’ diyebileceğiniz bir işlemdir.

Fransa Vatandaşı ile Evlenmek

Aile birleşimi vizesinden farklı olan  Fransa vatandaşı ile evlenmek, ülkeye yerleşim kıstaslarını da beraberinde getirdiği için uzun süreli oturum izni alınmasını da talep etmektedir. Evlilik işlemlerine başlanmadan önce Türkiye’den evlilik vizesi başvurusu yapılması ve Fransa’da evlenmek için konsolosluğa bilgi verilmelidir. Bu süreçte partnerle birlikte hesabınızın olması ve ortak ödemelerinizle ilgili belgelere sahip olmanız ilişkinizi kanıtlamak için önemlidir.

Fransa evlilik vizesi başvurusu; Evlilik vizesi başvuru işlemleri Türkiye’den gidecek olan partnerin konsolosluk üzerinden D tipi uzun süreli vize başvurusunda ‘’Evlilik’’ vizesi olarak belirteceği bölümü kapsamaktadır. Evlilik vizesi işlemlerinizi yaparken, uzun süreli vizenizi aldıktan sonra Fransa’da oturma izni de almanız şartı bulunmaktadır.

Fransa evlilik vizesi evrak listesi;

 • 2 adet biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Rezervasyon işlemleri, kalınacak yer, uçak bileti gidiş- dönüş tarihleri belirlenmiş olmalıdır.
 • Arkalı önlü kimlik fotokopisi ve nüfus cüzdanının aslı
 • Schengen uzun süreli D tipi vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası teminatı 30.000 Euro ödeneklidir.
 • Konaklama belgesi ve ikamet edilecek partnerin ikamet adres bilgileri
 • Evlenme ehliyet belgesi ‘’ nikah yapılacak bölge ve yerin’’ belediyesinden alınmış olmalıdır.
 • 3 aylık hesap bilgilerinin dökümlerini ibraz ettirerek vermelisiniz.
 • Türkiye’de veya Avrupa’da bulunan taşınmaz mülk ‘’tapu’’ belgelerinin verilmesi
 • Mali durumunuzu belirten mülk kirası ve benzeri belgeleri de vermelisiniz.
 • Vergi beyanını içeren belgeler, partnerinizin de olabilir.
 • Maaşınızın da 3 aylık dökümlerini vize başvurusu sırasında konsolosluğa teslim etmelisiniz.
 • İşveren belgeniz bulunuyorsa Fransızca veya İngilizce yazılmış olmalıdır.

Fransa’da evlilik işlemleri pacs sürecine göre daha uzun sürmektedir. Nikah tarihi için belediyeye başvuru yapılmış olması ve partnerle olan ilişkinin kanıtlanması da evlilik süreci ile ilgili detayları birlikte sunmaktadır.

Fransa’lı Biriyle Evlenmek

Fransalı biriyle evlenmek için finansal belgeler oldukça önemlidir. Partnerlerin ilişkilerini kanıtlayabilecekleri belgeler, ortak açılmış hesap dokümanları ve birlikte yaptıkları ödemelerdir. Evlilik işlemlerine başlamadan önce kullanılan hesap kartı üzerinden belgelerin alınması evlilik vizesi için evrak listesinde yerini almalıdır. Fransa konsolosluğundan teyit edilecek her belge, Fransa’da evlenmek için işlemleri kolaylaştıracaktır.

Fransa hükümeti evlilik işlemlerinde, tarafların ilişkisinin gerçekliğine bakarak, evrakların eksiksiz olmasına önem verir. Karşılıklı olarak partnerlerin bilgilerinin sınanması için mülakat ve mahkeme işlemleri de devam etmektedir. Evlendikten sonra Fransız vatandaşı hemen olamazsınız. Bunun için de 5 yıl boyunca Fransa’da ikamet etmeniz gerekmektedir.

Fransa vatandaşı nasıl olunur; Fransa vatandaşı olmak için Türkiye’den Fransız bir kişiyle evlenmiş olmanız yeterli bulunmaz. Kültürel uyum ve Fransızca bilmeniz de vatandaşlık prosedürü gereğince işlemektedir. Evlilik işlemlerinizi tamamladıktan sonra evliliğinizin en az 5 yıl sürmesi ve sizi de 5 yıl boyunca Fransa’da ikamet etmeniz gerekir. Bu süreçte oturma izni alarak, evliliğinizin devam ettiğini de göçmenler bürosuna aynı ikamet adresinde kaldığınızı belirterek ispatlamanız önemlidir.

Fransa Vatandaşı İle Evlilik

Fransa Avrupa ülkelerinde, Almanya’dan sonra vatandaşlık almak için en zor ülke prosedürlerine sahiptir. Dil, kültürel yeterlilik, vergi ödeme sistemi ve partnerle birliktelik kriterlerine bağlı olarak evlendikten sonra vatandaş olmanız için dil yeterlilik sınavına da girmeniz gerekecektir. Fransa vatandaşı ile evlilik sizi hemen bir Fransa vatandaşı yapmamaktadır.

Evlilik işlemleri için Fransa’da ilk yapmanız gereken oturma izni almanız ve partnerinizle ortak bir yaşam kurduğunuzu kanıtlamanızdır. Bunun için ikamet adresinizi birleştirmeniz, ortak hesabınızın olması ve mali durumunuzun da iki kişinin geçimini sağlayabilecek kriterlerde olması gerekmektedir. Fransa’da evlenmek için prosedür şartlarını dikkate alırken, mali durumunuzun da ikamet ettiğiniz adresin kirasından düşmesi şartı vardır. Örneğin 5000 Euro kazanıyorsanız, çift olarak 3000 Euro bir ev kirası ödemeniz de evlilik işlemleri için ‘’finansal yönetim’’ aşamasında sıkıntı yaşamanıza neden olabilmektedir.

Turist Vizesi ile Fransa’da Evlilik

Turist vizesi prosedürü D tipi uzun süreli vize başvurusuyla gerçekleşmektedir. D tipi uzun süreli vize işlemlerinde, özellikle evlilik için Fransa’ya gidileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Turist vizesi ile Fransa’da evlilik hemen yapabileceğiniz bir işlem değildir. Pacs ile partnerinizle aynı evde kalabilir ancak vize başvurusundan sonra hemen evlilik işlemlerini yapamazsınız.

Fransa konsolosluğu sizin Fransa’ya neden gittiğinizi teyit etmenizi beklemektedir. Teyit etmediğiniz her vize başlığında Fransa’daki prosedürün devam etmemesine neden olursunuz. Bunun için Fransa’ya gitme nedeniniz evlilik ise bunu mutlaka konsolosluk üzerinden teyit ederek, işlemlere Fransa’da devam etmeniz şartına uymalısınız.

Fransa Evlilik Vizesi

Fransa evlilik vizesi işlemleri için konsolosluk vize forum belgesinde size Fransa’ya neden gitmek istediğinizi bildirmeniz için seçenekler sunacaktır. Eğitim, gezi, iş, ziyaret, evlilik, aile birleşimi seçeneklerini dikkate alarak bu alandaki evlilik vizesi seçeneklerine yönelik prosedürü izlemeniz gerekecektir.

Vize başvurusu evresinde gitme nedeninize bağlı olarak belgelerinizin eksiksiz olması ve Fransa’da yapılacak işlemleri de takip ederek düzenlemelerin yerine getirilmesi koşullarını dikkate almanız önemlidir.

Fransa’da Düğün

Fransa’da evlilik işlemlerinizi tamamladıktan sonra düğünde misafirlerinizi ağırlamak için onların Fransa’ya geçiş yapabilecekleri aile ziyareti veya arkadaş ziyareti vize seçeneklerini kullanmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde misafirlerinizi konsolosluk üzerinden davetiye göndererek, ibraz edebilir ve düğüne davet edebilirsiniz.

Fransa’da düğün için davetiye işlemleri için prosedür açık ve net bir şekilde kişilerin adı ve kimlik bilgilerinin bir bölümünü kapsamaktadır. Vize alacak misafirleriniz için davetiye göndermeniz sürecin hızlanmasında etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×