Fransa Bayrağı - Schengen Vize
Schengen Blog

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı; eskiden yaşanmış birçok rejim altında farklı sayıda bayrak kullanmıştır. Askeri ve deniz bayraklarının çoğu ayrıntılı ve sanatsal olarak tasarlandı.

  • Devlet bayrağının temeli, 3 altın zambak çiçeği ve mavi kalkandan oluşur.
  • Bourbonlar iktidarında, hanedanın beyaz rengi kullanılmıştır.
  • 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi ile, basit bayrak tasarımı kullanıldı.

Son olarak 17.yüzyıl ortalarında donanma bayrağına kırmızı, beyaz ve mavi renkleri eklendi.

Fransa Bayrağı Ne Anlama Gelir?

Fransa bayrağının anlamı, ülkenin temel değerlerini simgelemesinden yola çıkılarak tasarlandı. Fransa’da bayrağın geleneksel renkleri, mavi kalkanlı beyaz bir arka plan ve kraliyet armasını tasvir eden Fleur de lys’ı içerir.

Ancak Fransız Devrimi sonrasında daha basit tasarımla Fransız Tricolor kabul edildi. Buna göre;

  • Beyaz renk: 16.yüzyıl sonlarından Fransız Devrimi’ne kadar Bourbon Hanedanı geleneksel rengi olarak kabul edildi ve beyaz renk Kral’ı temsil etmiştir.
  • Kırmızı ve mavi renk: Paris şehrinin rengidir. Paris’te bulunan devrimcilerin geleneksel rengi kırmızı ve mavidir.

Tüm bunların yanında mavi asaleti, beyaz din adamlarını ve kırmızı burjuvayı temsil ettiği söylenir.

Fransa Bayrağı Renkleri Nasıldır?

Fransa bayrak rengi; mavi, beyaz ve kırmızı olmak üzere, 3 dik şeritten meydana gelir. Şeritler 2:3 oranında eşit olarak dağıtılmıştır. Bunun yanında bayrakta yer alan mavinin, daha koyu olan versiyonu da bulunur ve donanma bayrağı olarak, zorunlu şekilde kullanılır.

Fransa Bayrağına Benzeyen Bayrak Var mı?

Dünya ülkeleri arasında Fransa’nın bayrağı ile benzerlik gösteren ülke bayrakları bulunuyor. Hollanda ve Fransa bayrakları benzerdir. Hollanda bayrağında turuncu beyaz mavi renkleri bulunur.

Bunun yanında Batı Afrika’daki Fransız sömürgeleri de renklerini kendi renkleriyle değiştirerek, Fransız bayrağına benzetmiştir.

Fransa Bayrağı Nasıldır?

Fransa bayrağı; mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşur. Dikey şeritler halinde tasarlanan bayraktaki renkler, eşitliği, kardeşliği ve hürriyeti sembolize eder. Bunun yanında mavi renk hürriyeti, beyaz renk eşitliği ve kırmızı renk de kardeşliği anlatır.

Daha önceden mavi arka plan üzerinde altın fleur de lis desenleri içeren bayrak, Fransız Devrimi ile mavi, beyaz ve kırmızı renklerden oluşturuldu. Ancak donanma çoğunlukla koyu mavi renkli bayrağı kullanılır.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×