cek cumhuriyeti-ticari-vize-evraklari-ucreti

Çekya Ticari Vize İşlemleri

Ticari fuar, toplantı, kongre ya da ticari bir organizasyon nedeniyle Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan kişilerin Çek ticari vize almaları zorunludur. Ticari vize başvurularında, kişilerin seyahat amacının ticari nedenler olması gerekmektedir.  Ticari vize, Schengen kapsamında olan Çek Cumhuriyeti’nde kısa süreli vize olarak tanımlanmaktadır. Vize başvurusunda Schengen vizesi kuralları geçerlidir. Çek Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler, detaylı ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Eksik olan evraklarda vize başvurusu reddedilecektir. Reddedilen vize başvurusunda yatırılan vize ücreti şahıslara iade edilmemektedir. Yeni bir vize başvurusunda yatırılan vize ücreti tekrar yatırılması gerekir.

Çek Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Öncelikli olarak vize başvuruları Çek Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Ancak başvuru yapmadan önce konsolosluktan vize başvurusu için randevu almak gerekmektedir. Konsolosluk haricinde yetkilendirilmiş olan vize merkezleri de başvuruları alabilir. Ancak parmak izi alınması nedeniyle her türlü başvuru sahiplerinin Çek ticari vize başvurularında, Çek Konsolosluğu’na gitmesi gerekecektir.

Çek Ticari Vize Başvuruları Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Çek Konsolosluğu’nun yoğunluk dönemine göre ve evrakların sayıca fazla olmasıyla inceleme süreci farklılık göstermektedir. Çek ticari vize başvurularında evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması sonucunda vize sonuçları yaklaşık 7 ya da 10 iş günü içinde açıklanacaktır. Her duruma göre seyahat ya da fuar tarihinden önce vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Gidilecek olan tarihten en az 15 gün önce ya da en geç 90 gün öncesinde Çek Konsolosluğu başvuruları yapılmalıdır.

Çek Ticari Vize Nasıl Alınır?

Çek Konsolosluğu için ticari vize başvurularında gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Özellikle kurumlardan alınan evraklar imza sirküleri ile beraber sunulmalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra Çek Konsolosluğu’ndan şahıslar randevu almak zorundadır. Randevuda biometrik işlemler ve başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Parmak izi işleminden sonra başvuru sahiplerinin bilgileri Çek Konsolosluğu sisteminden ulaşılabilir bir hale gelmektedir. Tüm işlemler bittiğinde Çek Konsolosluğu, duruma göre ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Çek Ticari Vize Başvuruları İçin Gerekli Olan Evraklar

Çek ticari vize başvurularında olumlu sonuç almak için evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Evrakların eksik olması ve başvuru formuyla uyuşmaması halinde Çek Konsolosluğu, vize başvurusunu onaylamayacaktır.

 • Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

  Vize başvuru formu içerisinde verilen bilgiler doğru ve net olmalıdır. Eksik bilgi olması söz konusu olduğunda başvurular direkt reddedilecektir.

 • Pasaport

  Çek Seyahatlerinde kullanılacak olan pasaportlar, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay 15 gün daha geçerliliğini devam ettirmelidir. 10 yıl içinde çıkarılmış olan pasaportlar seyahat öncesinde en az 2 adet boş sayfası olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  2 adet 3,5×4,5 ölçülerinde ve başvuru sahiplerinin net göründüğü güncel fotoğraflar olmalıdır.

 • Ticari Vize Davetiyesi

  Davetiye, Çek’te bulunan şirketten alınmış olmalıdır. Fuar gibi organizasyon için katılım olacak ise fuardan alınmış olan davetiyeler olmalıdır. Ticari vize davetiyesi olmadan kişiler Çek ticari vize işlemi yapamazlar.
   
 • Finansal Durum Belgeleri

  Banka Hesap Cüzdanı belgesi başvuru esnasında evrak dosyasında olmalıdır. Banka imza sirküleri, kaşeli ve imzalı belgeler kabul edilmektedir.

 • Nüfus Cüzdanı ve Uluslararası Geçerliliği Olan Evlilik Cüzdanı

  Resmi kurumlardan alınan belgelerde kaşe bulunmalıdır. Alınacak olan her belge güncel olmalıdır.

 • Mesleki Durumu Kanıtlayan Belgeler

  Başvuru sahipleri, çalışmakta oldukları şirketin yetkilisinin imzasının olduğu iş detay bilgileri almalıdır.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Belgeleri

  Başvuru sahipleri adına, uçak bileti ve konaklama rezervasyon belgeleri sunulmalıdır. Vize onayı olmadan rezervasyon işlemlerinin alımının yapılması tavsiye edilmektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye