Belçika’da Evlenmek İçin Tüm Gerekenler - Schengen Vize
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Belçika’da Evlenmek

Belçika’da evlenmek prosedür gereğince schengen vize anlaşmalarına bağlıdır. Evlilik vizesi işlemlerinin uygulanması için Belçika konsolosluğuna başvuru yapmanız ve prosedürü yerine getirmeniz önemlidir. Belçika vize merkezi, evlilik vizesi ve aile birleşimi vize işlemleri için size destek olacaktır.

Belçika’da Evlenmek

Belçika, Avrupa ülkelerinin gerçekleştirdiği Schengen vize anlaşmalarıyla evlilik ve vize işlemlerinin konsolosluk üzerinden ilk adım atıldıktan sonra gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bunun için öncellikle evlilik vizesi işlemlerini yerine getirmeniz ve prosedür şartlarını uygulamanız önemlidir. Belçika resmi dilini bilmek veya İngilizce biliyor olmak da evlilik işlemleri için geçerlidir. Belçika’da evlenmek için ilk aşamada Türkiyeli partnerin konsolosluğa evlilik vizesi başvurusu yapması, evrak düzenlemelerini ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirerek Belçika’ya seyahat tarihini belirlemesi gerekmektedir.

Belçika evlilik vizesi; Evlilik vizesi, aile birleşiminden ayrı olarak düzenlenmiş olan başvuru şartlarına sahiptir. Belçika’da evlenmeyi düşünen çiftin, ilişkisini kanıtlaması için beraber açtıkları hesap ve partnerin mali durumunu gösteren belgelerle birlikte ikametgah adresinin de vize başvurusu sırasında verilmesi önemlidir. Vize başvurusu sahibinin mali durumu, mesleği ve Belçika’ya gidiş tarihini belirleyen belgelerin de düzenlenmesi önelidir.

Belçika vize randevusu; Belçika vize başvurusu için adayın önceden randevu alarak, evrak düzenlemelerini gerçekleştirmesi, özellikle seyahat öncesi 4 haftalık bir süreci takip etmesi gerekir. Vize takvimini belirlerken, uçak bileti rezervasyonunu da ayarlayarak randevu alması ve başvuru sürecini başlatması önemlidir.

Belçika’da nasıl evlenilir; Belçika’da evlenmek için nikah gerçekleşecek bölgenin belediyesine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak nikah başvurusu için Türkiye’den gidecek olan adayın, göçmen dairesinden oturma izni almış olması ve yine belediyeden önceden alacağı ‘’evlilik ehliyetine’’ sahip olması şartı bulunmaktadır. Oturma izni fotokopisi ve evlilik ehliyeti belgesiyle belediyeye nikah için başvuru yapılabilmektedir.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika vatandaşı ile evlenmek direkt olarak vatandaş olabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Eşlerin birlikteliği  devam ettirmesi ve prosedür gereğince bu sürecin 3 yıla tekabül etmiş olması şartı vardır. Belçika’da evlenmek dil, kültürel uyum ve birlikteliğin kanıtlanması durumlarını beraberinde getirirken evlilik öncesi mülakatın da olacağını eşlerin bilmesi önemlidir.

Belçika’da evlenerek vatandaşlık; Belçika’da evlenerek vatandaş olmanız için 3 yıl boyunca Belçika vatandaşıyla evli olmanız ve bu süreçte ikametinizin de Belçika’da devam ediyor olması gerekmektedir. Belçika göçmen bürosu oldukça hassas ve takip işlemlerini ikamet izniyle birlikte sürdürmektedir. Bu nedenle evlilik sonrası aynı evde yaşamanız ve bu sürecin 3 yıl kadar sürmesi vatandaşlık alabilmeniz önemlidir.

Belçika yabancılar kanunu; Belçika yabancılar kanununda eşinizin ani vefat etmesi durumunda, evliliğin sonlandırılmış olması durumu söz konusudur. Bu durumun oluşmasıyla eşlerden birinin hak ve hürriyeti açısından vatandaşlık başvurusunu erken bir tarihte yapması mahkeme sürecine dayanır. Mahkeme sonucunda eşin Belçika’da kalması için bütün süreç takip edilir, çocuğun olması ve aile birlikteliğin devam etmesi durumlarında vatandaşlık alabilmesi sağlanabilir.

Belçika’da Evlendikten sonra 3 yılı doldurur ve boşanmaya karar verirseniz vatandaşlık hakkınız bitmemektedir. 3 yıl boyunca evli olduğunuz takdirde vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı olan bireyin boşanma gerekçesi ve Belçika’da kalacak mali durumunun da göz önünde bulundurulması durumları söz konusudur. Bu süreç yine mahkeme ile birlikte yürütülebilmektedir.

Belçika’lı Biriyle Evlenmek

Belçikalı biriyle evli olmak, vatandaşlık işlemlerinizi 3 yıl sonra devam ettirmenizi gerektirmektedir. Ancak evlilik işlemlerinin başlatılması için konsolosluk üzerinden alınan belgelerle birlikte göçmenler dairesine gidilmesi, oturma izninin alınması da öncelikler arasındadır. Vatandaşlık işlemlerinizi başlatmanız için 3 yıllık süreci doldurdunuz ve boşanmaya karar verdiniz bu da vatandaşlık almanıza engel değildir.

Belçika’da evlenmek için koşullar; Evlilik işlemlerinizi yapabilmeniz için partnerinizin ve sizin birlikte yaşayabileceğinizi kanıtlamanız yani mali durum değerlendirmesiyle birlikte evlilik başvurusu yapmanız önemlidir. İki kişinin yaşayabileceği bir ikamet adresinizin olması, eşlerden birinin çalışıyor olması ve standart bir Belçika ailesini geçindirmek için yeterli mali gelirin sağlanması talep edilir.

Belçikalı biriyle evlilik mülakatı; Belçika evlilik işlemleri için yabacı uyruklu bir evlenme söz konusu olduğunda partnerleri önce ayrı ayrı sonra birlikte mülakata alacaktır. Mülakata özel sorular sorularak, partnerlerin birbirlerini ne kadar süre tanıdıkları ve ilişkilerinin ciddi olup olmadığı analiz edilir. Sahte evlilik ve kağıt üzerinde evlilikler için uygulanan prosedürdür.

Belçika evlilik işlemlerini zor koşullarla devam ettirirken, özellikle yabancı uyruklu partnerin dil bilmesi, Belçika ve İngilizce resmi dillerine sahip olmasını talep etmektedir.

Dil bilmeden evlilik işlemlerinizin kabul edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle A1 seviyesinde İngilizce bilerek başvuru yapmanız, evlilik işlemlerinizin sekteye uğramadan devam etmesinde önemli olacaktır.

Belçika Vatandaşı ile Evlilik

Belçika vatandaşı ile evlenmek için vize başvurusu evresinde gerekli olan evrakların eksiksiz ve prosedüre uygun bir şekilde düzenlenmiş olması gerekir. Özellikle ıslak imza, sirküleri ve damga işlemlerinin tarih, gün ve adayın imzasıyla birlikte verilmesi şartları bulunmaktadır. Partnere ait bilgilerin de bulunması gereken Belçika vatandaşı ile evlilik için vize talep formunun da el yazısı ile ingizlice veya Belçika dilince yazılması gerekir.

Belçika’da Evlilik Vizesi Evrak Listesi

  • Belçika’da evlilik işlemlerinizi başlatabilmeniz için konsolosluğa 3 ay geçerli yeşil, gri, siyah veya bordo pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve son 10 yılda çıkarılmış olması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formunda, iletişim bilgiler cep telefonu numarası ve e posta adresi eksiksiz ve dikkatli doldurulmalıdır.
  • İki adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf olmalıdır.
  • Sonuç belgesi için hangi dilde incelenmesini istiyorsanız belirtebileceğiniz bir alana sahiptir.
  • Vize harç bedeli dekontu ve sağlık sigortası teminatı da verilmelidir.
  • 3 aylık hesap belgeleri ve 3 aylık maaş bordrosu da evrak listesiyle sunulmalıdır.

Belçika’da evlilik işlemleriniz için alacağınız vize, sürecin hızlanması için rezervasyon işlemlerinizle birlikte yapmanız gereken başvuru formalitesidir.

Başvurunuzu yaparken mutlaka belgelerinizi kontrol etmeniz, gidiş dönüş biletlerinizi alarak, rezervasyon belgesini de konsolosluğa teslim etmeniz önemlidir.

Turist Vizesi İle Belçika’da Evlilik

Belçika’da evlilik işlemlerinin yürütülmesi için D tipi turist vizesi ‘’ süresiz vize’’ olarak schengen vize anlaşmalarına tabi tutulmuştur. Turist vizesi ile Belçika’da evlilik  D tipi vize işlemlerinde evlilik vize başlığına başvuru yaparak, sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak evlilik vizesi kategorisinde partnerinizle ilgili detaylı bilgilerin verilmesi, mali durumu ve ikamet adresinin de bulunması şartlarına dikkat ederek, vize evrak listesiyle birlikte işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Belçika Evlilik Vizesi

Belçika evlilik vizesi işlemlerinde, konsolosluk üzerinden Belçika’ya neden gittiğinizi bildirmeniz için form verilmektedir. Formun İngilizce veya Belçika’nın resmi dilinde doldurulması kaydıyla, başvuru işlemlerinizi evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz halinde yürürlüğe girecektir. Vize başvurusunun onaylanması için eksik evrak verilmemiş olması önemlidir. Aynı zamanda vize başvurusunun 1 aya kadar sonuçlanma süreci olacağı için seyahat planlamasını da 1 ay önceden yapmanız sağlıklı olacaktır.

Belçika’da Düğün

Belçika’da düğün işlemleri için misafirlerinizi Türkiye’den davetiye ile davet edebilirsiniz. Aile veya arkadaş ziyareti vize başvurusu yapılması sonucunda, sizin göndereceğiniz davetiyeyle birlikte vize alınması işlemlerin kolaylaşmasını sağlar. Vize başvurusu evresinde bir nevi reverans işlemi olarak görülebilir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×