belcika-vize-basvurusu

Belçika Vize Başvurusu ve Randevu

Mimarisi ile dikkat çeken ve küçük Avrupa ülkelerinden bir tanesi olan Belçika yüksek nüfus yoğunluğu ile dikkat çekmektedir. Küçük bir ülke de olsa son derece güçlü ekonomisi ile de ön planda yer almaktadır. Birçok farklı amaca göre seyahatlerinizi belirleyip Belçika vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Amaca yönelik şekilde hazırlamanız gereken evraklar zamanında ve hiçbir eksik olmayacak şekilde sunulmalıdır. Ayrıca evraklarda vereceğiniz bilgiler ve formlarda doldurulması gereken bilgilerin yanlış olmaması gerekir. Başvurunuzu değerlendirecek olan konsolosluk bu konuda ilgili kurumlardan bilgi alarak teyit almaktadır. O yüzden tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olarak işlem yapmaya özen gösterin. Belçika vize başvurusu esnasında yapacağınız işlemlerin prosedürlere uygun şekilde yürütülmesine dikkat edilmesi gerekir. Vize ofisi aracılığı ile işlemlerin yürütülmesi daha sağlıklı sonuç almanıza etki edecektir. Uymanız gereken kurallar ve yerine getirmeniz gereken yükümlülükler son derece önemli olup, ayrıntıları iyi öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

Belçika Vize Başvurusu

Seyahat planlamanızın sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için alacağınız vize her açıdan dikkatli hazırlanmalıdır. Belçika vize başvurusu da titizlikle hazırlanıp sunulması gereken düzendedir. Birçok Avrupa ülkesinin dahil olduğu Schengen ülke grubuna dahil olan Belçika bu noktada benzer işlemleri de içermektedir. Schengen vizesi için öncelikle bilinmesi gereken esaslar arasında parmak izi işlemi vardır. Bu işlem daha önce parmak izi vermiş olanlar için geçerli değildir. Fakat 5 yıl dolmuş ise sizde parmak izi vermek zorundasınız. Sistem içerisinde 5 yıl boyunca durması ve sonrasında ise yenilenmesi gerektiğini unutmayın. Belçika vize başvurusu esnasında mutlaka parmak izi geçerliliğini denetleyin. Bu tür hususlara başvuru değerlendirilmesinde bakıldığı için es geçmemeye özen göstermelisiniz.

Randevu sistemine göre başvuruları değerlendiren konsolosluk bu alanda titiz davranmaktadır. Mutlaka belirlenen tarihte ve saatte randevuya gitmelisiniz. Ayrıca randevuya giderken de giyiminize özen göstermeli ve davranışlarınıza da dikkat etmelisiniz. Değerlendirmelerde esas olacak faktörleri bilmeden yapacağınız yanlış bir hareket beklenmedik anda vizenizin reddine sebep olabilir. Planlamanızı bozabilecek bir durum ile karşılaşmamak ve maddi olarak zarara uğramamak için bu durumu es geçmeyin. Evraklarınızı sunarken de titiz olmaya ve dosyayı kusur olmayacak şekilde hazırlamaya da gayret edilmelidir.

Belçika Turistik Vize

Eşsiz güzellikleri bünyesinde bulunduran Belçika birçok ülkeden turist ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Çok sayıda turisti ağırlayan Belçika’ya gitmek için vize almanız gerekmektedir. Belçika turistik vize alabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Ekonomik durumun denetlendiği esaslar dışında yurtdışına çıkışlarda herhangi bir kanuna aykırı olunmaması da gerekmektedir. Bu esaslara uygun olmanız durumunda vizeye dair başvuruları yapabilirsiniz. Tüm gerekliliklerin uygun olması ile birlikte Belçika turistik vize için evrak temini gereklidir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

l Arkalı önlü bilgilerin net göründüğü kimlik fotokopisi,

l 10 yıldan eski olmayan, en az 6 aylık geçerliliği bulunup içerisinde de 2 boş sayfanın bulunduğu pasaport, Pasaportunuz yoksa ya da kurallara uygun değilse yenisini çıkarmanız gerekecektir.

l 35 mm x 45 mm boyutlarına sahip 2 adet biyometrik fotoğraf,

l Kurallara uygun şekilde doldurulmuş Belçika vize başvuru formu,

l Konsolosluğa ya da büyükelçiliğe sunulmak üzere yazılmış turistik vize dilekçesi,

l Ekonomik durumunuzu gösterir ilgili bankadan alınmış ıslak imzalı banka hesap dökümü,

Sizin kim olduğunuzu ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi beyan eden belgeler başvuru sürecinde önemlidir. Bu yüzden eksik olmaması ve gereklilikleri yerine getirmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ret cevabı almamak adına her kriteri sorunsuz şekilde yerine getirmeniz zorunluluktur.

Belçika Ticari Vize

Belçika’da herhangi bir iş anlaşması yapabilmek veya bir iş toplantısına katılmak için almanız gereken bir vize türü vardır. Bu vize sorunsuz şekilde ticari faaliyetlerinizi sürdürmeniz açısından çok önemlidir. Belçika ticari vize talep edilirken orada neler yapacağınızı da bildirmeniz gerekir. Ayrıca geri dönme garantisini mutlaka vermeniz gerekecektir. Gayrimenkul varlığından tutunda Türkiye’de iş yapınıza kadar birçok konuda sizden bilgi ve belge talep etmektedir. Bu belgelerin mutlaka doğru şekilde sunulması gerekmektedir. Ayrıca bazı belgelerin orijinal nüshaları da talep edilmektedir. Herhangi bir sahtecilik oluşmaması adına yapılan bu denetlemelerden sorunsuz şekilde geçmeniz gerekecektir.

Daha önce Schengen vizesi için başvurmuşsanız ve parmak izi vermişseniz tekrar bu işlemle uğraşmanıza gerek yoktur. Fakat burada dikkat edeceğiniz parmak izi süresi olan 5 yılı doldurmamış olmak. Eğer süre dolmuşsa yeni parmak izi verip sistemde güncellenmesini sağlamanız gerekecektir. Gerekli kontrolleri yapıp işi riske etmemek en mantıklısı olacaktır. Belçika ticari vize başvurularında sizden ticari faaliyetinizi gösterir vergi levhası istenirken ayrıca gazete ilanı da talep edilmektedir. İş yeri sahibi iseniz iş yerine ait son 3 aylık hesap hareketleri sunmanız gerekirken çalışansanız da kendinize ait banka hesap hareketlerini sunmanız gerekir. Burada dikkat edeceğiniz husus ise banka hesaplarını gösterir evrakın banka tarafından ıslak imzalı olarak size verilmesi gerektiğidir.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bir akrabanız ya da arkadaşınız Belçika’da yaşıyorsa onu ziyaret etmek için ayrı bir vize almanız gerekmektedir. Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi olarak adlandırılan bu vize için olmazsa olmaz kural ise davet mektubudur. Belçika’da yaşayan arkadaşınız ya da bir akrabanız tarafından gönderilmesi gereken bu davetiye de seyahate ilişkin bilgiler yer almalıdır. Bu belgenin başvuru esnasında diğer evraklarla birlikte verilmesi zorunlu olup, orijinal nüshasının sunulması elzemdir. Belçika aile ve arkadaş vizesi için standart istenen evrakların dışında bazı evraklarda sunulması gerekir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

l Konsolosluğu ya da Elçiliğe yazılacak olan İngilizce vize talep dilekçesi, ıslak imzalı ve elle doldurulmuş olmalıdır.

l Sizi davet eden akrabalarınız ya da arkadaşınız tarafından gönderilen orijinal davetiye. (Bu davetiye de sizi davet eden kişinin adres bilgileri ve telefon bilgileri bulunmalıdır. Ayrıca yaşamış olduğu belediyeden onaylı olması, seyahat tarihlerinin belirtilmesi ve Belçika ulusal pasaportun fotokopisi sunulmalıdır.)

Bu tür evrakların eksik olmadan sunulması gerekmektedir. Hiçbir şekilde kendinizi riske atmadan dosyanızı tamamlayıp en az 1 ay önceden başvurunuzu sunmalısınız. Birçok farklı etkene bağlı olarak değerlendirme süresinin uzayabileceğini hesaba katmalısınız. Başvuru yoğunluğu, konsolosluk işleri ve tatil günleri bu sürenin etkilenmesine neden olacağı için erken başvuru da bulunmak avantajlıdır.

Belçika Erasmus Vizesi Başvurusu

Belçika’daki üniversiteler birçok Avrupa ülkesi gibi belirli kriterlere göre yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bu kabul işlemleri için Erasmus vizesi alınmalıdır. Eğitim görmek istediğiniz üniversitenin kendi belirlediği kurallara ve kriterlere göre başvurularda bulunmanız mümkündür. Belçika Erasmus vizesi başvurusu için gitmek istediğiniz üniversitenin beyanda bulunması gerekir. Erasmus kapsamında olmadığı zaman eğitimle ilgili başvurularınızda sonuç almanız mümkün değildir. Üniversiteden üniversiteye değişen sınav tarihlerini iyi takip etmeli ve başvuruları bu düzene göre yapmalıdır.

Daha kaliteli ve üst düzey eğitim alabilmenin anahtarı olan Erasmus için tüm şartları yerine getirmeniz gerekir. Öğrencilerin bu noktada eksik evrak sunmamaları da çok önemlidir. Belçika Erasmus vizesi için destek almanız ve işlemleri daha hızlı sonuçlandırmanız mümkündür. Bu noktada hizmet veren kuruluşlar oldukça aktif rol oynamaktadır. Vize ofisi ile irtibata geçip, vizeye dair ne tür evraklar gerekiyorsa zamanında temin etmenize yardımcı olunacaktır. Vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi için hangi yolların izlenmesi gerektiği ve başvurularda ne tür işlemlerin yapıldığı da size sunulmaktadır. Böylece hatalı işlem yapma riski en aza indirilmiş olacaktır. Başvurularınızı hangi zamanda sunmanız gerektiği de ayrıca iletilip hızlı sonuç etkinleştirilecektir.

Belçika Vize Ücreti

Vize türüne göre değişen vize ücretleri bazı durumlarda talep edilmez. 6 yaş altı çocuklar bu gruba dahil olup, bunun dışında ki durumlarda ücret tahsisi yapılır. Belçika vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenen kriterler dahilinde olup, harç bedelini de içermektedir. Ticari ve turistik vizeler için ödenen ücret ile uzun süreli D tipi vize için ödenen tutarlar farklılık göstermektedir. Her yıl değişen fiyatlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Vize ofisi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Yapılan işlemler ve takip edilen evraklar düşünüldüğünde ortaya çıkacak olan gider çok yüksek olmayacaktır.

Belçika Çalışma İzni

Ekonomik getirileri oldukça yüksek olan Belçika yüksek gelir elde edebilmek adına tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Güçlü ekonomisinin olması da çalışma taleplerini artırmaktadır. Elbette bunun için bazı izinlerin ve vizelerin alınması gerekmektedir. Belçika çalışma izni ile ilgili müracaatları zamanında sunarak olay sürecini bekleyebilirsiniz. Özellikle anlaşma yaptığınız iş sahalarında elinizde bulunan davetiyeler işinizi kolaylaştıracaktır. Kalifiyeli eleman konusunda çok iyi ücretlerin ödenmesi ve çalışma şartların iyi olması da talepleri doğrudan artırmaktadır. Belçika çalışma vizesi ile alakalı evrakları temin ederken oturum iznini de almanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Teferruatları ve uygulama esasları açısından oldukça sıkı denetleme söz konusudur.

Belçika Vize Başvuru Formu

Vizenin en önemli hususu doldurulması gereken formlardır. Formların talep edilen düzeyde hazırlanması dikkat etmek gerekir. Belçika vize başvuru formu yanlış bilgi içermeyecek şekilde hazırlanmalı ve sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurmak gerekir. Hiçbir şekilde yanlış bilgi içermemesine ve eksik olmamasına özen gösterilmelidir. Verdiğiniz bilgiler yetkili kurumlara sorularak denetlenmekte olup, hatalı bilgi içermesi ciddi sıkıntılara yol açabilir. Formların büyük harfle ve okunaklı doldurulması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olması da zorunludur.

Vize başvuru formu doldurulması esnasında hangi amaçla gideceğiniz hususuna dikkat etmelisiniz. Ticari amaçlı seyahatler için farklı formlar bulunurken turistik amaçlı gideceğiniz durumlarda farklı formlar söz konusudur. Yanlış form doldurmamak için ilk başta amacı belirlemek gerekir. Aksi halde başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebep olursunuz. Schengen vizesi ortak kullanılan bir türe sahip olduğu için alacağınız ret diğer ülkelere başvuruda da direkt karşınıza çıkacaktır. Uzun yıllar bu durum ile karşılaşmanız da sizi ciddi sorunlarla baş başa bırakacaktır. Doğru planlama ve doğru bilgi akışını sağlamanın hem ekonomik hem de zaman karını görebilirsiniz.

Belçika Vizesi Alırken Pasaport Kontrolüne Dikkat

Pasaport konusunda bazı problemlerin yaşanması ciddi para kaybına yol açmaktadır. Zamanında kontrol edilmeyen pasaportlar yüzünden seyahatleriniz esnasında geri çevrilme riski ile karşılaşabilirsiniz. Pasaportun üzerinde hiçbir şekilde oynama yapılmaması ve eksik sayfa olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresine bakılmalıdır. 10 yılı doldurmayan pasaportlar ile işlem yapmaya özen göstermeniz ve içerisinde en az 2 boş sayfasının olmasına dikkat etmelisiniz. Boş sayfalar yeni başvuruda doldurulacağı için çok önemlidir. Planlarınızı alt üst edebilecek detayları çok iyi bilmeniz sizin sorumluluğunuzdadır. Vize ofisi eksiklikleri ve yapılması gerekenleri çok iyi incelediği için riskli haller ortadan kaldırılacaktır. Detayların her açıdan önemli olduğunu ve detaylar yüzünden seyahatlerin iptal edilmesi ya da ertelenmesinin önlenmesi için irdelemeler yapılmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye