Belçika Asgari Ücret 2022 - Schengen Vize
Schengen Blog

Belçika Asgari Ücret 2022

Belçika, bünyesinde en çok Türk vatandaşı bulunan ülkelerden biridir. Ülkemiz tarafından oldukça sevilen bu ülke aynı zamanda çalışma gibi konular açısından Türkiye’den oldukça fazla göç almaktadır. Bunun altında yatan neden ise Belçika asgari ücret maaşı tutarlarının ülkemize nazaran son derece yüksek olmasıdır. Peki, Belçika asgari ücreti net olarak ne kadar? Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız o zaman aşağıdaki alt başlıkları okumaya devam edebilirsiniz.

Belçika Asgari Ücret 2021

Bilindiği üzere ülkeler, her yıl asgari ücretle çalışan kişilere belirli ölçülerde zam yapmakta ve böylece yükselen fiyatlar ile birlikte kişiler mağdur edilememeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda Belçika asgari ücret 2020 yılı için yaklaşık olarak 1.593 Euro olarak belirtilmiştir. 2018 yılında 1.563 Euro civarında olan bu maaş Belçika asgari ücret 2021 yılında ise hemen hemen 2020 yılı ile aynı oranlara sahiptir diyebiliriz.

Belçika Asgari Ücret 2019

Belçika asgari ücret açısından diğer ülkelere nazaran biraz daha fazla tutarlar sağlayabilmektedir. Bu bağlamda asgari maaş oranının yapılan zamlar ile birlikte hemen hemen her yıl artırıldığını söylemek mümkün. Peki, 2019 yılı için Belçika asgari ücret oranı ne idi?

2019 yılında asgari ücret fiyatı yapılan araştırmalar dahilinde 1.563 Euro civarında olarak belirtilmiştir.

Belçika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Belçika’da asgari ücret maaş tutarları pek çok ülkeye göre fazla olsa da, aslında bu ülkede bu maaş ile çalışan kişi sayısı azdır diyebiliriz. Ülkedeki insanların geneli daha farklı işlerde daha farklı pozisyonlarda çalışmakta ve böylece asgari ücretten daha yüksek tutarlarda kazanmaktadır. Peki, Belçika’da asgari ücret alan kişi sayısı nedir?

Belçika refah seviyesi yüksek ve gelişmiş olarak kabul edilen toplumlardan biridir. Bu bağlamda ülke içerisinde az bir kesiminin asgari ücret verilen bir işte çalıştığını söyleyebiliriz. Yani bunu hesaplama ve matematiğe dökecek olursak bu ülkede asgari maaş alan ve bu maaş ile çalışmaya devam eden kişi sayısının yaklaşık olarak % 1. 1 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Görüldüğü üzere ülkemize nazaran oldukça düşük bir oran.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×