Avusturya Vizesi İşlemleri 2021

Avusturya Vizesi İşlemleri 2021

Avusturya Vizesi

Avrupa tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Avusturya birçok insanın gezmek ve görmek istediği ülkeler arasında yer alır. Avusturya, sınırları içerisinde yaşamına devam eden vatandaşlarına oldukça iyi şartlar sunabilen bir ülkedir. Yaşam kalitesinin yüksek olması ülkemizden çalışmak ve barınmak için Avusturya’ya giden kişi sayısının da hatırı sayılır bir seviyede olmasına sebep olmaktadır.

Avusturya, ziyaretçilerine kaliteli bir süre geçirmelerini vaat ederken ziyaretlerin gerçekleşmesi için vize talebinde bulunmaktadır. Ülkemizden Avusturya’ya gidecek olan kişilerin Avusturya vize işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Aksi halde ülkeye giriş söz konusu olmaz. Avusturya Konsolosluğu tarafından verilen bu vizenin alınabilmesi için belirlenen tüm aşamaların başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Avusturya Vizesiz Gidilebilir mi?

Yurtdışı gezilerinde ülkelerin kendi aralarında belirlemiş oldukları prosedürlere uygun bir şekilde davranmak gerekmektedir. Avusturya ve Türkiye arasında gerçekleşen anlaşma gereği ülkemizden Avusturya’ya gidecek olan kişilerin vize alması şarttır. Avusturya Konsolosluğu vize işlemleri olmadan vatandaşlarımızın ülkeye girişlerine izin vermez. Yapılacak olan seyahatlerden çok öncesinde vize işlemlerine başlanması gerekir.

Avusturya’ya vizesiz giriş imkânı sunulan ayrıcalıklı durumlar bulunmaktadır. Eğer siyah, gri ya da yeşil pasaporta sahipseniz Avusturya vize işlemlerini gerçekleştirmeden pasaportunuzla birlikte seyahat edebilirsiniz. Ancak bu renkteki pasaportlar yalnızca özel durumlarda vatandaşlarımıza verilir. Standart prosedür uygulandığında Türk vatandaşları bordo pasaport alacaklardır. Bu pasaport varken vizesiz giriş işlemleri mümkün olmaz.

Avusturya Schengen Vizesiyle Mi Alıyor?

Hayatınız boyunca hiç yurtdışı seyahati yapmamış olsanız dahi Schengen vizesi hakkında birkaç bilgi duymuşsunuzdur. Genel olarak Schengen bölgesi ve Schengen vizesinden biraz bahsetmemiz ve bu konuda bilgi sahibi olmanız doğru olacaktır.

Schengen aslına bakılırsa Avrupa’da bulunan bir bölgedir. Bu bölgenin içerisinde 26 farklı ülke bulunur. Bu ülkeler Schengen ülkesi olarak tanımlanır ve ortak bir vize sistemleri bulunur. Schengen vizesi olarak tanımlanan bu vize alındığında bölgede yer alan 26 ülkenin tamamını ziyaret etme hakkı elde edilmektedir.

Schengen bölgesinde yer alan 26 ülkeden bir tanesine girmek için Schengen vizesi almak gerekli olurken Avusturya da bu ülkeler arasında yer alır. Avusturya Schengen mi sorusunun yanıtı olumlu olacaktır. Alınacak olan Avusturya Schengen vizesi ile birlikte hem Avusturya hem de diğer Schengen ülkeleri gezilebilir.

Avusturya Schengen Vizesi İle Farklı Ülkeler Gezilebilir mi?

Avusturya Schengen vizesi aldığınızda bölgede yer alan 26 ülkenin tamamını pasaportunuz ile gezme şansını elde edersiniz. Ancak verilen vizeler genellikle tek girişli olduğundan Schengen bölgesinden çıkış ve giriş işlemlerini tekrarlamanız mümkün olmaz. Vize işlemlerini tamamladıktan sonra Schengen bölgesine girdiğiniz anda çıkış yapana kadar diğer ülkeleri gezme şansınız olacaktır. 26 farklı ülkeyi kapsayan bu vize ile birlikte gezebileceğiniz ülke sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Farklı Schengen Vizesi İle Avusturya’ya Gidilir mi?

Schengen vizesi insanların bu bölgede yer alan 26 farklı ülkeyi gezmesine imkan tanımaktadır. Birçok insan eğer böyle bir imkan varsa neden vizenin Avusturya Konsolosluğu’ndan alınması gerektiğini sorgular. Herhangi farklı bir Schengen ülkesinin vizesi alınarak Avusturya’nın da gezilebileceğini düşünür.

İnsanların resmi olarak bunu yapmasına engel olacak bir durum bulunmamaktadır. İnsanlar Schengen bölgesinde yer alan istedikleri ülkeyi bu vizeler ile gezebildiğinden farklı bir ülkenin Schengen vizesi ile Avusturya’yı gezmek mümkün olur. Ancak Schengen vize şartlarında en çok hangi ülkede süre geçirilecekse o ülkenin Schengen vizesinin alınmasının gerekli olduğu yazmaktadır. Farklı bir ülkeden vize alıp daha çok Avusturya’da kalırsanız bu sizin bir sonraki vize başvurularında sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Avusturya Vize Türleri Neler?

Avusturya Schengen vizesi alırken farklı vize türlerinin olduğunu göreceksiniz. Avusturya Konsolosluğu vize başvurusu yapmadan önce bu vize türlerinden hangisini seçtiğinizi net bir şekilde bilmeniz ve başvurunuzu buna göre yapmanız gerekmektedir. Avusturya’ya gidiş sebebiniz hangi vize türüne dâhil olduğunuzu da belirleyecektir.

Avusturya vize türleri gidiş sebebinize göre birbirinden ayrılmaktadır. Avusturya’ya geçirdiğiniz süre içerisinde hangi vizeyi aldığınızın bir önemi olmaz. Ancak başvuru aşamasında seçilen vize türüne uygun bir şekilde başvuruların yapılması gerekir. Avusturya vize türleri;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ziyareti vizesi,
 • Kültürel, sportif faaliyetler ve konferans katılım vizesi,
 • Staj ve kısa süreli öğrenim vizesi, olmak üzere birbirinden ayrılmaktadır.

Avusturya’ya gidiş sebebinize göre yukarıdaki vize türlerinden bir tanesini seçmeniz gerekecektir. Gidiş türünüzün aksinde bir vize türü seçerseniz gerekli belgeleri hazırlama imkanınız olmadığı için başvurularınızın onaylanması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de doğru seçimler yapılması gereklidir.

Avusturya Turistik Vize

Avusturya turist vizesi insanlar tarafından en çok alınan vizedir. İnsanlar Avusturya’ya turistik amaçlı seyahat etmek istediklerinde bu vize için başvurularını gerçekleştirirler. Yapılan başvurular sonucunda vizeler onaylanırsa 180 gün içerisinde Avusturya seyahatleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Avusturya’ya gidildiğinde maksimum 90 gün boyunca orada kalınabilir. Sonrasında ülkemize dönüşün gerçekleşmesi gerekli olacaktır.

Avusturya turist vizesi alınırken en önemli aşama başvuru öncesinde otel ve uçak rezervasyonlarının yaptırılmasıdır. Henüz vize alınmadan rezervasyonlar yapılır ve bu rezervasyonlara ait belgeler vize başvurusu sırasında sunulan evrakların arasına eklenir. Böylece tamamen doğru bilgilerin verildiği kanıtlanmış olur. Rezervasyonları yaparken vizenin reddedilebileceğini göz önünde bulundurarak ücretsiz rezervasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize

Avusturya çalışma vizesi ile ticari vize birbirine karıştırılmaktadır. Çalışma vizesi Avusturya’da hizmet veren bir kurum ya da kuruluşta işe girerek uzun süre orada çalışmak ve barınmak için alınması gereken bir vizedir. Ancak Avusturya ticari vize ülkeye giderek herhangi bir ticari görüşme, toplantı ya da anlaşma amacıyla yapılan ziyaretlerde alınan vizedir.

Avusturya ticari vize alacağınız zaman belgelerin içerisine davetiyelerin konması gereklidir. Avusturya’da iletişime geçeceğiniz firmaların sizler için bir davetiye hazırlaması gerekir. Bu davetiye direkt olarak sizin için hazırlanmalı ve başvuru evraklarının içerisine konmalıdır. Eğer gerçekleştirilecek olan toplantılar varsa bu toplantılara ait bilgiler de başvuru aşamasında sunulabilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya’da ailesi, akrabası ya da arkadaşı olan kişiler Avusturya aile ziyareti vizesi alırlar. Gerçekleşecek ziyaretler yakınınızı görmek amacıyla yapılıyorsa bu vize için başvuru yapmanız gerekli olacaktır. Diğer vizelerde olduğu gibi bu vize türünde de Avusturya’da kalma süresi 90 gün olur. Bu süreden daha fazla kalma imkanı bulunmaz.

Avusturya aile ziyareti vizesi alınırken başvuru evraklarının arasında ziyaret edilecek olan kişiler tarafından hazırlanan davetiyelerin bulunması gerekmektedir. Bu davetiyeler başvurunun olumlu sonuçlanması için çok büyük bir etmen olur. Eğer ziyaret edilen kişinin evinde kalınacaksa bunun belirtilmesi gerekirken otelde kalınacağı durumlarda yine otel rezervasyonlarının gösterilmesi gerekli olur. Bu şekilde kolayca aile ziyareti vizesi alınabilir.

Avusturya Kültürel, Sportif Faaliyetler Ve Konferans Katılım Vizesi

Avusturya’ya yapılan ziyaretlerde turistik ya da ticari amaçların dışında farklı amaçlar da olabilmektedir. Ülkemizi temsilen katılım gösterilecek kültürel ya da sportif faaliyetler bu kategorideki en önemli durumları oluşturur. Katılım gösterilecek olan faaliyete davetli olunsa dahi Avusturya vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Avusturya’da düzenlenen konferanslar için de vize işlemlerinin yapılması şarttır. Avusturya Konsolosluğu katılım gösterilecek olan konferansı inceler ve sizin davetli olduğunuzdan emin olur. Başvuru aşamasında katılım gösterilecek olan faaliyet ya da konferansa ait bilgilerin kesinlikle sunulması gerekmektedir. Herhangi bir katılım belgesi ya da davetiye varsa bu belge de başvuru evraklarının içerisinde yer almalıdır.

Staj ve Kısa Süreli Öğrenim Vizesi

Avusturya ziyaretlerinde amaç eğitim ve öğretim de olabilmektedir. Avusturya öğrenci vizesi olarak da tanımlanabilecek bu vize türünde insanlar eğitim almak adına Avusturya’ya giderler. Tabi ki eğitim denildiğinde ilk olarak akla dil eğitimi gelecektir. Dil kursları ile birlikte bu eğitimlere katılacak olan kişilerin alması gereken vize türü budur.

Üniversitelerde erasmus programları yer almaktadır. Öğrenci değişim programları olarak tanımlanabilen erasmus ile birlikte Avusturya’ya gelecek olan kişiler bu vizeyi almazlar. Avusturya erasmus vizesi daha uzun süreli olan bir vizedir. Bu vize türünde maksimum 90 gün Avusturya’da kalınacağı için erasmus programlarına uygun bir vize türü olmayacaktır.

Avusturya D Vizesi Nedir?

Avusturya vize türleri hakkında sizlere sunulan bilgiler arasında Avusturya D vizesi konusunda bir bilgi bulunmaz. Bu vize türü yalnızca özel durumlarda alınan ve şartları biraz daha farklı olan bir vize türüdür. Üst kısımda bahsettiğimiz vizeler C tipi vizedir ve kısa sürelidir. D vizesi ise uzun süreli olan vizelerin bulunduğu kategoriye verilen isimdir.

Avusturya D vizesi için gerekli belgeler daha farklıdır. Bu belgelerde uzun süre kalma sebebinin net bir şekilde açıklanması gerekir. Aile birleşimi, oturma izni ya da çalışma izni gibi durumlar söz konusu ise bu vize türünün alınması gerekir. Alınan uzun süreli vizenin süresi bitmeden gerekli işlemler yapılır ve Avusturya’da oturma izni alınabilir.

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya vize başvurusu yapılırken uygulanması gereken bir dizi işlem bulunur. Bu işlemlerin her zaman belirlenen sıraya uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Herhangi bir kuruluştan yardım almadan vize başvurularının yapılması mümkündür ancak onaylanma ihtimali son derece düşük olur. Bu sebeple de VFS Global gibi acenteler ile iletişime geçilmesi gerekecektir.

Avusturya Schengen vize başvurusu yapılması için firmamız ile iletişime geçerek işlemleri başlatabilirsiniz. Firmamıza başvurunuzu yaptığınızda sizlerin tüm vize işlemleri için bir danışmanımız görevlendirilir. Aklınıza takılan tüm soruları danışmanımıza sorma şansınız olacaktır. Bizlerle iletişime geçtiğinizde danışmanımız size mail olarak tüm gerekli belgeleri iletir ve süreç başlamış olur.

Avusturya Konsolosluğu vize başvurusu yapılırken en önemli aşama belgelerin toplanmasıdır. Firmamız tarafından sizlere iletilen maillerde gerekli tüm belgeler yer almaktadır. Bu belgelere dair küçük ayrıntılar ve belgelerin nereden alınacağı da mail içerisinde yer alan bilgilerdendir. Bu maili aldıktan sonra gerekli evrakları toplamaya başlayabilirsiniz.

Avusturya vizesi almak için gerekli olan tüm evrakları topladığınız bu evrakları bizlere iletmeniz gerekir. Belgelerin tamamı bize kargo yoluyla iletilebildiği gibi elden de teslim edilebilir. Belgeler tarafımızca kontrol edilip eksik ya da hatalı olan belgelerin tekrar hazırlanması için sizlere bilgi verilir. Eğer belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanırsa Avusturya Konsolosluğu randevu alma işlemi tarafımızca yapılacaktır.

VFS Global tarafından alınan randevu günü ve saatinde konsoloslukta bulunulması gerekir. Konsolosluğa hem hazırlanan belgeler sunulacak hem de parmak izi verilecektir. Bu işlemi isterseniz kendiniz yapabilirsiniz. Eğer talep ederseniz firmamız sizlerle bir danışmanımız da gönderecektir. Böylece herhangi bir hatalı hamlenin yapılma ihtimali kalmaz.

Belgelerinizi sunup parmak izinizi verdiğiniz başvuru işlemlerini yapmış olursunuz. Bunun sonrasında konsolosluk tarafından verilecek olan cevap beklenmeye başlanır. Konsolosluk başvurularınızı cevapladığı anda firmamız sizleri bilgilendirilecektir. Başvuruların onaylanma ihtimali yüksektir ancak reddedilme şansı da bulunur. Tamamen konsolosluk tarafından verilen bir karardır. Firmamız yalnızca başvuruların kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlamakla görevlidir.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Standart Belgeler Nelerdir?

Avusturya vizesi için gerekli belgeler başvuran kişilerin mesleki durumları ya da başvurdukları vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı belgeler standarttır ve başvuru işlemi nasıl yapılırsa yapılasın bu evrakların tamamlanması istenmektedir. Avusturya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Vize Başvuru Formu: Konsolosluk tarafından hazırlanan başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir. Başvuru formalarında tüm bilgilerin doğru ve net olması son derece önemli bir ayrıntıdır.
 • Pasaport: Herhangi bir vize işleminde olduğu gibi Avusturya Schengen vizesi alırken de pasaportların takdim edilmesi gerekir. Pasaportun geçerlilik süresinin bitmesine 6 aydan daha fazla kaldığından emin olmanız gerekli.
 • Nüfus Kayıt Belgesi: Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden alacağınız nüfus kayıt belgesi başvuru evrakları içerisinde bulunmalıdır. Evrakta berber yaşadığınız aile bireylerinin bilgisinin ve ikamet bilgisinin bulunması gerekir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Herhangi bir fotoğrafçıda çektirilmiş olan güncel, 2 adet biyometrik fotoğraf dosyaya eklenmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Bankadan bizzat alınması gereken son 3 aya ait hesap dökümüdür. Banka görevlileri tarafından verilmesi gereken bu belgenin kaşeli ve ıslak imzalı olması şarttır.
 • Sağlık Sigortası: Avusturya vize işlemleri sonrasında ziyaretinizi gerçekleştirirseniz ve Avusturya’da bir sağlık problemi yaşarsanız masraflarınızı karşılayacak olan en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının yapılması gerekir.
 • Vize Harç Dekontu: Vize için belirlenmiş olan harç bedelinin yatırıldığına dair dekontun alınması gerekir. Hesap dökümü gibi bu dekont da bankanın içerisinde yer alan müşteri temsilcilerinden bizzat alınmalıdır.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Mesleki Evraklar Nelerdir?

Sahip olduğunuz mesleğe ve çalıştığınız kuruma göre takdim etmeniz gereken evraklar arasında farklılıklar olur. Bu evraklar Avusturya ticari vize alsanız da diğer vize türleri için başvuru yapsanız da değişmez.

Sigortalı olarak özel bir kurumda çalışıyorsanız hizmet dökümü, maaş bordrosu ve işyeri izin belgesinin alınması gerekmektedir.

İşveren konumundaysanız ve kendi şirketiniz bulunuyorsa vergi levhası, antetli kağıda yazılmış dilekçe, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi belgelerin alınması gerekir.

Kamu çalışanı iseniz ve Avusturya vizesi almayı düşünüyorsanız bağlı olduğunuz kurumda çalıştığınızı gösteren belge ve izin belgenizin bulunması gerekir.

Öğrencilerin bulundukları okuldan alacakları öğrenci belgesi ve seyahatlerinde kendilerine sponsor olacak kişilerin ya da kurumların belgeleri gerekli olmaktadır.

Ev hanımlarının da aynı şekilde sponsor kişilerinin belirlenmesi ve bu kişilere ait gereli bilgilerin sunulması önemlidir.

Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya vize ücreti 2020 senesinde açıklanmıştır ve tüm sene boyunca aynı ücretler geçerli olur. Her yıl yeni ücretler açıklanırken ücretlerde değişimler olabildiği gibi aynı seviyede kalma ihtimali de bulunur. 2020 senesinde açıklanan Avusturya vize ücretleri;

 • 6 yaşına kadarki çocuklar için ücretsiz,
 • 6 yaş ile 12 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro,
 • 12 yaş üzerindeki tüm bireyler için 80 Euro, olarak belirlenmiştir.

Harç bedellerinin vize başvurusu yapılmadan önce yatırılması ve dekontun başvuru evraklarının içerisinde olması gerekmektedir. Ortaya çıkan harç bedellerine ek olarak firmamız tarafından sunulan hizmet bedeli de toplam ücrete eklenmelidir. Firmamızdan alacağınız hizmetlere göre ödenmesi gereken hizmet bedeliniz belirlenecektir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye