Amerika Nüfusu 2022 - Schengen Vize
Schengen Blog

Amerika Nüfusu 2022

Amerika, Çin ve Hindistan ile birlikte dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Her sene artan göçler ve doğumlar ülke nüfusunu yıldan yıla fazlası ile etkilemektedir. Fakat Amerika nüfusu oranındaki artışın en büyük sebebinin bu ülkeye yapılan göçler olduğunu söylemekte fayda var. Buna göre yapılan hesaplamalar sonucunda Amerika nüfusu ne kadardır sorusu için verilecek yanıt bu yıl kapsamında 1.376.238.018 olarak belirtilmiştir.

Amerika Nüfusu 2021

Amerikan Nüfusu kaç milyon 2020 yılından sonra yani pandeminin etkisinin azalması ile yapılan araştırmalar da merak edilen konular arasındadır. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri’nin 2021 yılında nüfusunun ne kadar olduğu araştırılmaktadır. Ekim ayında yapılan açıklamalar dahilinde Amerika nüfusu 2021 yılında yukarıda belirttiğimiz rakama ulaşmayı başarmıştır. Ancak bu bilgi sabit bir şekilde kalmayacak ve tıpkı dünyadaki her ülkede olduğu gibi Amerika nüfusu yıllara göre değişim gösterecek yani artacaktır diyebiliriz.

Amerika Nüfusu Dağılımı

Bilindiği üzere Amerika nüfusunun büyük bir kısmını dışardan aldığı göçler de oluşturmaktadır. O yüzden de insanlar tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan nüfusun etnik kökenleri merak edilir. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri içerisinde % 76.5’lik bir dilimin Beyaz Avrupalı; % 13.4’ lük bir kesiminin siyahi, % 5.9’ luk bir kısmın Asyalı ve % 2.7’lık bir kesimin de Melez olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca Pasifik Amerikan olarak tanımlanan etnik köken ise yaklaşık olarak 0.2’lik bir orana sahiptir.

Amerika Nüfusu Kadın Erkek

Amerika nüfusu Türkiye’nin kaç katı soru1sundan evvel ilk olarak ülkedeki kadın erkek ortalama yaşam süresine bir göz atalım. Bu ülke içerisinde kadınlar yaklaşık olarak 82 yaşına kadar yaşarken erkekle için ise bu oranın 77 yaş olduğunu söylemek mümkündür. Peki, bu ülkedeki nüfus sayısının ülkemizden ne kadar fazla olduğuna bakacak olursak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfus yoğunluğunun dünyanın en kalabalık 3. Ülkesi olmasını sağladığını söyleyebiliriz. Bu unvana sahip olan Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık olarak 1.376.238 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin birkaç katından fazla bir nüfusa sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×