Almanya’da Evlenmek İçin Tüm Gerekenler - Schengen Vize
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Almanya’da Evlenmek

Almanya, bilinen resmi ismi ile Almanya Federal Cumhuriyeti olarak bulunur. Almanya’da evlenmek isteyen kişiler izin, vize ya da bunun gibi çeşitli etmenleri yasalara uygun olarak hazırlamalı.

Almanya’da Evlenmek

Almanya’da evlenmek isteyen Türk vatandaşların, çeşitli evrakları hazırlaması gerekir. Burada Almanya Konsolosluğu, Almanya’nın yasal olarak sunduğu çeşitli şartları da ön planda tutarak evrakları onaydan geçirir. Bunlar;

 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Sağlık raporu
 • İkametgah belgeleri
 • Nüfus cüzdanları
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Nikah şahitlerinin nüfus kayıt örnekleri
 • Ve nüfus cüzdan fotokopileri bulunmalıdır.

Evlenme ehliyet belgesi her iki çiftin de önceden evliliği oluşmuşsa, bunun bittiğine dair bir belgedir. Almanya Konsolosluğu’na müracaat eden çiftler burada evleneceklerine dair bir evlenme beyan kağıdı imzalar. Evlenme beyan kağıdı ile birlikte Türkiye’de ikamet edilen bölgede bulunan nüfus müdürlüğüne gönderilir. Nüfus müdürlüğü, Almanya’da evleneceğini dair herhangi bir problem olmadığını belirtir, işlem tamamlanır. Almanya’da evlenmek beraberinde Almanya’nın evlilik prosedürlerine uygun işlemlerin tamamlanmasını da gerektirir. Burada Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlüklerle iletişime geçildiği takdirde, güncel olarak bilgiler edinilebilir.

Almanya Vatandaşı İle Evlenmek

Almanya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişinin ilk olarak Almanya aile birleşimi vizesine başvuruda bulunması gerekir. Bu vize ile birlikte oturma izni de önerilir. Oturma izne Almanya’da evlenip sonrasında yaşamına Almanya’da devam edecek olan kişilerin alması gereken izinlerdir. Fakat Almanya’da evlenip sonrasında tekrar ülkeye dönecek olan kişiler, oturma iznini kısa süreli olarak sağlayabilir. Almanya birleşim izni ile beraber vize talebinde bulunan kişiler, evlenme kayıt örneğini de yanlarında bulundurmalı. Evlenme kayıt örneği, çiftlerin evleneceğine dair bir ispat niteliği taşır. Burada hem Türkçesi hem de Almancasının bulunması, onay alması açısından önemlidir. Gerek Almanya Konsolosluğu, gerekse Türk Konsolosluğu vize talebinde bulunan kişilerin evlenme kayıt örneğini ön planda tutar. Almanya’da evlenmek ve bununla birlikte 90 günden daha fazla Almanya’da ikamet etmek isteyen kişiler, yurt dışına çıkmadan önce oturum izni talebinde bulunmalı. Oturum izni talebi, Almanya’da gerçekleşebilir. Ancak sınırda problem oluşmaması için önceden yerine getirilmesi, ülke olarak da yasal kurallar içerisindedir. Uzun süreli bir ziyaret gerçekleşecek ise de vize kategorisinde bir oturum izni olması önerilir.

Almanyalı Biriyle Evlenmek

Almanyalı biriyle evlenmek için ilk olarak, aile birleşim izni talebinde bulunulmalı.

 • Aile birleşimi izni ile beraber oturum izni başvurusu da, prosedürlere uygun olarak tamamlanmalı.
 • Aile birleşimi vizesi yabancı uyruklu olan her birey için geçerlidir. Burada vize içerisinde bulunan oturma izni Almanya’da ne kadar süreyle ikametgah edileceğine göre değişkenlik gözetir.
 • Yetkili kurumlar aracılığı ile iletişime geçildiği takdirde aile birleşimi talebinde bulunulabilir.
 • Burada tarafınızdan gerekli belgeler istenir. Bu belgeler öncesinde başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru formunda evleneceğini dair bir bilginin olması önemlidir.

Almanyalı biriyle evlenmek, beraberinde yasal işlemlerin Almanya prosedürlerine uygun olmasını da gerektirir. Hem Almanya, hem de Türkiye için yasal olarak evlilik üzerine tarafınıza verilen evraklar, onaydan geçtiği taktirde işlemler başlatılır.

Almanya Vatandaşı İle Evlilik

Almanya vatandaşı ile evlilik sonrası kişiler Almanya vatandaşlığı talep ettiği takdirde, belirli etmenlere uyuması gerekiyor.

 • Burada sabıka kaydının temiz olması
 • Yaş sınırının aşılması
 • Ülke içerisinde sabıkasında bulunan herhangi bir suçun yer edilmemesi
 • Almanya vatandaşının sicilinin temiz olması
 • Ulusal güvenliği tehdit eden herhangi bir unsurun bulunmaması gibi birçok şart bulunur.

Bunlar hem Almanya hem de Türkiye içerisinde problem oluşturmayacak etmenler taşındığı takdirde Almanya vatandaşlığı da bu şekilde elde edilir. Almanya vatandaşlığı ile evlilik için en önemli belge, Almanya’da yaşayan vatandaşın ikametgah belgesini bulundurmasıdır. Böylelikle çiftin gerekli diplomatik müdürlükler ile yapacakları birçok işlemde, bu belge istenebilir. Bu belge ıslak imzalı olarak istenildiği takdirde fotokopisinin bulunmaması, her iki çift için de önemlidir.

Turist Vizesi İle Almanya’da Evlilik

Turist vizesi ile Almanya’da evlilik, söz konusu değildir. Turist vizesi herhangi bir ülkeye turizm amaçlı bir ziyaret gerçekleşecekse kişilerin alması gereken vize türüdür. Turist vizesi, turizm amaçlı seyahate göre evrakların hazırlandığı vize olarak bulunur. Evlilik amacıyla Almanya’ya gidecek olan çiftler, aile birleşimi vizesini tercih etmeli. Aile birleşimi vizesi diğer bir ifade ile evlilik vizesi şeklinde de bulunur. Aynı zamanda aile birleşimi vizesi içerisinde önceden form doldurulduğu için ziyaretin evlilik amaçlı olduğu söylenir.

Buna göre tarafınızdan evraklar istenir. Evraklar vize türüne göre şekillendiği için turist vizesi ile bir Almanya ziyaretinin olması sınırda ya da Almanya içerisinde müracaat edilen belirli diplomatik müdürlüklerde problem oluşturabilir.

Almanya Evlilik Vizesi

Almanya evlilik vizesi alınabilmesi için belirli adımlar izlenmelidir. İlk olarak vize talebinde bulunulur. Fakat bunun öncesinde bir başvuru formu doldurulmalıdır. Almanya Konsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlüklere müracaat edildiği takdirde bir başvuru formu doldurmanız istenir. Başvuru formunda Almanya ziyaretinin evlilik amaçlı olduğu belirtildiği takdirde tarafınızdan istenen evraklar da, bu doğrultuda hazırlanır. Almanya evlilik vizesi diğer bir ifade ile Almanya aile birleşim vizesidir. Burada;

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Almanya’dan gelen onay kağıdı
 • Doğum kayıt örneği tam vukuatlı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Almanyalı vatandaşının Almanya’da yaşadığına dair evraklar ve bunun gibi çeşitli etmenler bulunur.

Her biri gerek Almanya Konsolosluğu, gerekse ülke sınırları içerisindeki yasalara uygun olarak hazırlanmalıdır. Islak imza gerektiren evraklarda fotokopi bulunması, vizenin ya da evrakların onaylanmaması adına problem oluşturur. Bu sebeple tekrardan oturum izni ya da vize talebinde bulunulduğu takdirde bu durum karşınıza çıkabilir. Özenli ve tekrardan sorun oluşturmayacak evraklar hazırlanmalıdır. Hem Almanya vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için ayrı ayrı evraklar istenir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye diplomatik müdürlüklerle iletişime getirdiği takdirde, güncel olarak edilmesi mümkündür.

Almanya’da Düğün

Almanya’da düğün törenine katılmak isteyen misafirler diplomatik, hizmet ve hususi pasaport çeşitlerinden herhangi birine sahip derse belirli bir süreç içerisinde vizeden muaf olabilirler. Bu süreç 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla bulunur.  Türkiye’den Almanya’ya misafirler tercihan kendi vizeleri ile bir ziyaret gerçekleştirebilirler. Fakat pasaport, vize gibi işlemlerle daha önce uğraşmamış bilgi birikimi olmayan misafirler, aile birleşimi vizesini tercih edebilir. Aile birleşimi vizesi içerisini belirli evraklar hazırlanmalıdır. Çift düğün davetiyelerini misafirlere gönderdiği takdirde akrabalar bu davetiye ile birlikte Almanya’da düğüne katılabilir. Aynı zamanda Almanya Konsolosluğu ya da Almanya vize işlemlerinin halledilmesi için bu davetiye, misafirler adına kolaylık sağlar. Fakat Almanya’da düğüne katılıp, halen orada ikametgah edecek olan kişiler için vize türü farklılık gözetir. Burada uzun süreli olarak bir vize tercih edilebilir. D tipi vize uzun süreli ziyaretlerde önerilir. Fakat yalnızca düğüne davetli olarak katılmak isteyenler, davetiye ile birlikte kısa süreli vizeyi tercih edebilir.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×